Перейти на мобільну версію сайту


08.07.2016

РЯТУВАННЯ ПОТОПЕЛЬНИКА, СПРАВА РУК САМОГО ПОТОПЕЛЬНИКА

Про небезпеку, яку несуть укуси кліщів, годі й говорити. Якщо раніше кліщів приносили після відвудування лісів, полів, а також після відпочинку на природі, то цього року популяція цих комах переселилася в місто. Як ніколи в Кам’янці багато людей, що від них постраждали.

- Цьогоріч до дорослого інфекціоніста з приводу укусів кліщів звернулося 20 кам’янчан, до дитячого – 10, - каже лікар-інфекціоніст міської поліклініки Інна Гайсенюк. - При цьому кількість пацієнтів, у яких у результаті виявлено хворобу Лайма, як порівнювати з минулими роками, зросла. Останнім часом географія проживання кліщів розширилася, відповідно збільшилася кількість постраждалих. 

кліщі1Проте справжньої статистики медики не знають, адже мало хто звертається з цього приводу до лікарів. Постраждалі самостійно намагаються собі допомогти, не підозрюючи про величезну небезпеку від укусів.

Із такою ситуацією зіштовхнулася жителька Кам’янця-Подільського. Після прогулянки в місті мама помітила на голові свого сина кліщ, який насмоктався крові. Вона самотужки хотіла позбутися від паразита, але доки в інтернеті шукала способи, як це зробити, кліщ сам відпав. Через шість місяців у дитини виникла гіперемія по всьому тілу й уже тоді вони пішли в лікарню. Але для того, щоб здати аналізи, потрібно було їхати в Хмельницький і в приватній лабораторії, заплативши 71 гривню, впродовж восьми днів отримати відповідь. Але до обласного центру ще потрібно доїхати, дорога на двох затягне в понад 200 грн, плюс втрачений час. Мама побоялася втрачати час і відразу відправилася до столиці, в дитини виявили кліщовий борліоз (хворобу Лайма). Хлопчикові було проведено 21-денний курс лікування, а тепер він упродовж двох років мусить перебувати під спостереженням лікарів.

- Минулі роки до лікаря з приводу виявлення на тілі кліща зверталися в основному в березні-квітні та восени, а сьогодні – з березня до листопада, - каже Інна Петрівна. - Кількість «хворих» від кліщів теж збільшується, хоча який відсоток від «здорових» - невідомо. Адже в Кам’янці-Подільському подібних досліджень не проводилося й не проводиться. Зі 100% тих, хто звернувся до інфекціоніста, в 50% виявлено хворобу Лайма, тоді як у 2014 році її виявили в семи осіб, в 2015-му – в п’ятнадцяти.

Лікарі стверджують, що почервоніння від укусу кліща говорить лише про алергічну реакцію, а не хворобу Лайма, яка проявляється значно пізніше у вигляді великої червоної плями і лише в сорока випадках зі ста. Бореліоз - дуже серйозна хвороба, яка вражає суглоби, серце, легені, її наслідки можуть перейти в хронічну форму й турбувати людину все життя. І жахливо те, що медики будуть лікувати серце чи легені незрозуміло від чого, а причину вашого захворювання навряд чи хтось зможе з’ясувати.

Отже «рятування потопельника, справа рук самого потопельника», а це означає, якщо ви помітили на тілі своєї дитини чи на своєму кліща, обов’язково зверніться в лікарню. Якщо ви самі можете позбутися від цієї гидотної комахи, то повинні бути впевнені, що ви її дістанете цілою й не залишити в тілі ані шматочка. Та якщо кліщ залишився, необхідно звернутися до хірурга, аби той дістав рештки. Якщо ж вам вдалося самому дістати кліща, ви повинні помістити його в пробірку чи баночку, прикрити її ваткою, щоб паразит не задихнувся, і доставити в лабораторію для дослідження на предмет того, здоровий він чи ні. Зробити це можна в Хмельницькій вірусологічній лабораторії, зрозуміло самостійно.

Крім того, бажано через 20 днів здати аналіз на виявлення антитіл до бореліозу. Робитимуть його вісім днів, але щоб не втрачати часу, необхідно пройти курс профілактичного лікування. Звичайно, його має призначити лікар. 

Застерегти себе і близьких можна за умови дотримання нескладних правил:
1. Одягайте світлий одяг, штани заправляйте в шкарпетки, сорочку - в штани, і обов'язково оглядайте один одного (кожні 2-3 години) з метою виявлення кліщів.
2. На відкриті частини тіла нанесіть репелент, що відлякує кліщів.
3. Відпочивайте на сонячних, відкритих галявинах, а не біля кущів.
4. У разі виявлення кліща на тілі зверніться до медичного закладу для правильного його видалення.
5. У разі відсутності такої можливості намагайтесь самостійно видалити кліщ за допомогою петлі з грубої нитки.
Що ж робити після укусу? Для видалення кліща необхідно запам’ятати декілька порад.
1. Видалити кліщ найкраще зможе фахівець: лікар-хірург у хірургічному кабінеті або травмпункті. Для самостійного видалення скористайтеся одним із наведених способів:
а) захопіть кліщ пінцетом або пальцями рук, обгорнувши чистою марлею, якомога ближче до ротового апарату й обережними, легкими рухами, розгойдуючи з боку в бік, витягніть зі шкіри;
б) міцну, не дуже тонку нитку (найкраще бавовняну) зав’язують у вузол, якомога ближче до ротового апарату кліща і, розтягнувши кінці нитки в боки, витягують, підтягуючи його вверх. Різкі рухи недопустимі. В обох випадках місце присмоктування кліща обробляють спиртовим розчином йоду або зеленки. Якщо при видаленні кліща відірвалася його голівка, яка зазвичай лишається у шкірі й має вигляд чорної цятки, місце присмоктування старанно протирають спиртом і голівку видаляють стерильною голкою.
2. Видалення кліща слід проводити обережно, не стискаючи надмірно пінцетом або пальцями рук його тіло, оскільки при цьому можливо вичавлювання вмісту кліща разом зі збудником інфекції в ранку. Важливо також не розірвати кліщ при його видаленні, голівка, що лишається в шкірі, може спричинити запалення й нагноєння. Не варто наносити на кліщ масляні розчини або мазеві пов’язки, він при цьому може задихнутися й мертвим залишитися в шкірі, що значно ускладнить його наступне видалення.
3. У будь-якому випадку після видалення кліща, що присмоктався, зверніться до лікаря-інфекціоніста в кабінет інфекційних захворювань поліклініки за місцем проживання. Адже серед інфекцій, які передаються кліщами, можуть бути збудники вірусного кліщового енцефаліту, іксодового кліщового бореліозу (хвороба Лайма), анаплазмозу, ерліхіозу, бабезіозу, туляремії, лістеріозу.

Щоб убезпечити людей від цієї хвороби у Львівській і Тернопільській областях проводять обробку парків хімпрепаратами. В нашому місті поки що такої потреби немає, але слід себе й дітей убезпечити й щоразу проводити огляд тіла, особливо, якщо ви перебували на природі.Теги: медицина, шкідники, кліщі

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.