Перейти на мобільну версію сайту


06.04.2012

РОТАВІРУС. «КОЛЕСО», ЩО НЕ КРУТИТЬСЯ ...

Ваша дитина не відвідує дитячий садок, харчується лише вдома, ви намагаєтеся годувати її найкращим і найкориснішим, бо впевнені, що це чи єдиний захист від шлунково-кишкових захворювань. Аж раптом одного дня в малюка раптово підвищується температура, починається блювата і пронос. Ви у розпачі: що ж могло трапитися?!
Два роки тому в подібному стані перебувала і я. Мій «домашній» малюк із здорового та активного за якихось 2-3 години перетворився у важкохворого. Блювота припинилася наступного дня, а от пронос не проходив майже 5 днів. До цього «букету» додалися надривистий кашель і нежить. За дві доби після захворювання меншого до нього «приєднався» і DSC00839.JPGстарший син. Лабораторне дослідження виявило у моїх дітей ротавірусну інфекцію (РВІ). Її загострення припадає саме на весняний період. Сьогодні в інфекційному відділенні міської лікарні хворих на цю інфекцію знову чимало. В основному, це діти молодшого віку. Невже від цієї недуги немає порятунку? З цим запитанням я звернулася до завідувачки інфекційного відділення Тетяни Щукіної.
- За частотою захворювань ротавірусна інфекція стоїть на другому місці після ГРВІ, - розповідає Тетяна Іванівна. - Збудник хвороби отримав свою назву від латинського слова rota - «колесо», оскільки вірусні частинки під електронним мікроскопом виглядають, як маленькі коліщатка. У 80-х роках минулого століття ротавірус було визнано найбільш поширеною причиною гастроентеритів у немовлят та дітей молодшого віку. Насьогодні ротавірусна інфекція реєструється майже у всіх країнах світу і практично всі діти віком до 5 років нею інфіковані.
- Тетяно Іванівно, якщо ця хвороба має такі масштаби, значить інфікуватися нею можна досить легко?
- Так. Ротавіруси у великій концентрації містяться у фекаліях інфікованих осіб. Передача відбувається  фекально-оральним шляхом як під час прямого контакту, так і при контакті з іншими поверхнями та предметами, що могли бути забруднені фекаліями (підлога, меблі, одяг чи іграшки). Також можливий варіант передачі інфекції повітряно-крапельним шляхом. Ця інфекція буквально вкладає на лікарняні ліжка сім’ї, дитячі групи у садках, може навіть підкосити учнів у класі. Майже кожна дитина інфікується ротавірусом щонайменше один раз до 3 років. Найважче інфекцію переносять немовлята. У них зневоднення організму може настати дуже швидко - вже через годину-півтора після початку блювоти і проносу. Тому в жодному разі не можна гаяти часу і намагатися самостійно надати допомогу. Родичам терміново необхідно викликати «швидку допомогу»!
- Якими ж є клінічні прояви цього захворювання?
- Ротавірусне захворювання може мати легку форму, коли водяниста діарея триває декілька днів, і тяжку, - спостерігається блювання, жар, що може спричинити зневоднення з шоком, порушення водно-електролітного балансу і навіть смерть.
Після інкубаційного періоду, який триває 1-3 дні, захворювання може розпочатися раптово: з блювання, діареї та підвищення температури до 39 градусів Цельсія. Як правило, ці симптоми зникають через 5-7 днів. Найбільше від цієї інфекції страждають діти до 6-ти років. У дорослих ця хвороба в такій важкій формі трапляється досить рідко. Це тому, що в дитячому віці вони вже неодноразово перехворіли нею і мають набутий імунітет.
- Чи можна таке захворювання вилікувати в домашніх умовах?
- Ні. Ротавірус - це не звичайна діарея з блювотою, які трапляються при отруєннях. Ця хвороба підлягає абсолютно іншому лікуванню, яке має призначити лише лікар. Він робить це тільки після результатів імуно-ферментного аналізу калу, які підтверджують підозру на ротавірусну інфекцію.
- Чому саме навесні РВІ особливо загострюється?
- Організм у цей період досить ослаблений, виснажений, йому не вистачає необхідних вітамінів та мікроелементів, щоб побороти інфекцію. Все ж запобігти захворюванню можна. Стара, як світ, істина «Мийте руки з милом перед їдою!» ніколи не втратить своєї актуальності. Також їх необхідно мити після кожного відвідування туалету, після прогулянки на вулиці або відвідування громадських місць. Особливо потрібно контролювати дітей. Не дозволяйте їм брати до рота пальці, облизувати іграшки. Намагайтеся дотримуватися чистоти власної оселі. Усі свіжі овочі та фрукти перед вживанням бажано не тільки помити під проточною водою, а коли це можливо - ошпарити окропом.
Минулого року МОЗ України до календаря профілактичних щеплень додало рекомендовані вакцинації. Серез багатьох інфекцій, від яких пропонують щепити ваших дітей, є й ротавірусна. Насьогодні в Україні є дві живі ослаблені ротавірусні вакцини перорального введення, які можна замовити в аптечній мережі міста. Якщо забажаєте, щоб вашу дитину вакцинували проти РВІ, обов’язково зверніться до дільничного педіатра.

Теги: медицина

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.