Перейти на мобільну версію сайту


06.04.2018

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПО ПІДЗАМЧЕ

оринінське шосеСвій шлях репортер продовжує вулицями Підзамче. Назва пояснює місцезнаходження цього району – біля Старої фортеці, тобто «під замком». В актових документах використовується назва Підгороддя, тобто поселення, розташоване під «городом», «градом». Під такою назвою фігурує у люстрації Кам’янецького староства 1566 року, як поселення відоме з ХVІ століття. ХVІ-ХУІІ ст. згадується під назвою Сокіл. Назва, ймовірно, пов’язана з діалектним словом «сокіл» – стрімка скеля. На Західному Поділлі майже всі високі і стрімкі скелі над річками називаються соколами. А Підзамче якраз і розміщене на стрімкому березі р.Смотрич. 

1670 року приєднане до міста, поруйноване турками і відновлене на початку ХVІІІ ст. У кінці ХVІІІ – на початку ХІХ ст. розділено на дві частини – Пугачовку, яка відійшла до графа Моркова, та Видрівку, що відійшла козаку Видрі. 16 травня 1927 року Підзамче включене в межі міста. Втретє й остаточно приєднане до міста 1957 року. У ХІХ ст. поселенням володіли граф Морков, князі Голіцин і Оболенський, княгиня Хілкова. У ХІХ – на початку ХХ ст. тут розташовувався архієрейський хутір. З Підзамчем пов’язані сторінки життя Коцюбинського, Курбаса, Сіцінського, Сис-Бистрицької, Затонського.

SAM_5150При виїзді з міста Підзамче розпочиналося з Підзамецької брами, яка була збудована одночасно з Новим замком, тобто в 1617-1621 роках. У серпні зруйнована турками. На початку ХVІІ ст. відновлена, а 1771 року реконструйована Яном де Вітте. Розібрана 1876 року під час розширення дороги.

ПАПАНІНА
Свою назву вулиця Папаніна отримала на честь полярного дослідника, доктора географічних наук, контр-адмірала, двічі Героя Радянського Союзу Івана Дмитровича Папаніна (жив 1893-1941 рр.), який 3 квітня 1928 року побував у Кам’янці-Подільському. 27 листопада 1962 року міська рада запропонувала вулицю Папаніна перейменувати на Богдана Хмельницького, але пропозиція не була реалізована, швидше за все з ідеологічних міркувань.

SAM_5153Вулиця має 1970 метрів, вона починається від Нового замку. Початок вулиці більш-менш має нормальну проїжджу частину, тут встановлений шлагбаум, тобто платний в’їзд через Замковий міст у Кам’янець. Є тут також і пішохідна зона – замощена асфальтом давно. Невеличкий кам’яний мур, який відгороджує пішоходів від урвища, нахабно розбирають. Можливо, туристи везуть з собою шматочок старовинного міста, а може комусь камінців не вистачає на власний мур.

Парна нумерація починається майже від шлагбаума, домоволодіння знаходяться нижче рівня дороги, але таких кілька. Наступні вже піднялися над землею. Колись сюди курсував автобусний маршрут №1, тут був розворот, а також пост ДАІ. Пригадується старожилами кумедна історія. Одна жінка попросила власника мотоцикла МТ-10 привезти із Зарічанки (свинячий ринок) порося. Довезли до поста ДАІ, власник мотоцикла жартома їй каже, що попереду міліціонери і свині потрібно надіти шолом. Жінка, не довго думаючи, надягає каску тваринці, та з переляку вискакує з коляски – і як дремене. Усі водії, які там були, кинулися на допомогу, почали бігати за свинею навколо поста ДАІ, щоб спіймати втікачку. Напевне, більше той чоловік не жартував за кермом.

SAM_5151На розі Жванецького шосе та Папаніна стоїть хлібний кіоск «Українського кристалу» із зупинкою, а навпроти нього з парного боку вулиці знаходиться магазин-кафе «Кам’янчанка» (нині воно відбудовується), аптека, (колись магазин залізо-скоб’яних товарів).

Трішки ближче до шлагбауму величезний білборд. Під нього люди звідусіль звозять сміття, хоча сміттєвих контейнерів там немає. Але що ж поробиш, ми ж у Європу йдемо.

Правий бік за займають престижні будинки за височезними парканами. Там же знаходиться міні-готель. Тротуар біля господарів пристойний, вимощений плиточкою. А далі – широчезна територія до домогосподарств, здебільшого неприбрана.

SAM_5154Непарна нумерація з лівого боку розпочинається дещо далі, вздовж немає тротуарів. Дорога тут поганенька і брудна, пішоходи ходять по дорозі, їх машини забризкують, а в суху погоду зносить хвилею пилюки, в якій можна скупатися. І так аж до Орининського шосе. А от від Орининського шосе і аж до амбулаторії сімейної медицини й тамтешньої церкви вся широка проїжджа частина вимощена плиточкою. Такої довгої, вилизаної вулиці в місті не знайти. Хіба що тротуари коло білої хати. Тут навіть встановлено бордюрний камінь. Проте подбали лише про дорогу, а от про пішоходів – ні. Тому ходять вони дорогою. Ті провулки, які прилягають до Папаніна, знаходяться в багнюці, за колесами вона заноситься на бруківку. Подяка за вимощену дорогу колишньому депутату по цьому округу, депутату облради, а нині секретарю міськради Дмитру Васильянову. Майже на всьому відрізку цієї дороги повиростали величезні маєтки. Тобто це досить таки престижний район. Освітлення вулиця теж має. А от від церкви і на повороті вулиці вгору до Орининського шосе, де вона закінчується – просто жахіття. Тут багнюка до колін, вузька, неосвітлена ділянка Папаніна, та й домогосподарства бідненькі. Отже, Папаніна розділена на блиск та злидні.

SAM_5155ПРОВУЛОК ПАПАНІНА
Провулок Папаніна з’єднує вулицю Папаніна з Орининським провулком. Він має 130 метрів, його досить важко знайти, там навіть машина з пішоходом не може розминутися. У провулку з десяток домоволодінь. Він не проїзний, ним як сервітутом користуються винятково тамтешні мешканці. Тому могли би подбати, щоб мати хороший проїзд до своїх домогосподарств. Але, швидше за все, там мешкають старші люди, яким немає за що прокладати дорогу, тому в негоду ходять багнюкою. Тут багато зелені й чисте повітря. Транспортного сполучення немає, як і немає магазинів та взагалі будь-якої інфраструктури.

ОРИНИНСЬКЕ ШОСЕ
Офіційну назву Орининському шосе дало село Оринин, у напрямку якого прямує вулиця. Вона має 1000 метрів.

Орининське шосе починається від вулиці Папаніна в районі провулка Зеленого. Тут колись був пустир, куди звідусюди звозили сміття. Його були гори. Боролися з ним довго, і вихід знайшовся. Землю віддали під забудову торговельних закладів, і тепер тут чистота та порядок. На цьому місці кінцева зупинка маршрутного таксі №1 і розворот. Орининське шосе колись мало широку зелену зону і гарні тротуари та непогане дорожнє покриття, адже тут проходить міжміська траса.

SAM_5158Тепер дорога вся у вибоїнах, тротуари в багнюці, особливо де перекопи, там і перестрибнути важко. Зелена зона прибрана там, де є справжні господарі, а там, де нехлюї та старенькі люди мешкають, – катастрофа. Але з цим щось потрібно робити. Крім того, в приватному секторі люди повинні самі дбати про чистоту прилеглої території. Цією дорогою проходить дуже багато транспорту і її має ремонтувати Укравтодор, але, як завжди, немає грошей.

ОРИНИНСЬКИЙ ПРОВУЛОК
Орининський провулок відходить від Орининського шосе, має 450 метрів і є межею міста. Вулиця більше схожа на сільську. Колись тут, напевне, було асфальтове покриття, але воно не збереглося. Проїжджа частина цього провулка досить вузька, тротуари теж, мабуть, колись були, а тепер стали прилеглою територією до домоволодінь. Тут багато зелені, а наприкінці провулка будинки виходять на сад та поле. Будівництво помешкань відбувалося ще в радянську добу.

SAM_5159ТОПОЛЬСЬКОГО ПРОВУЛОК
Провулок Топольського відходить від вулиці Папаніна на північ. Названий він на честь лісника з села Довжок Григорія Петровича Топольського (жив 1916-1944 рр.), який розвідував розташування німецької артилерії та в ніч на 31 березня 1944 року разом із сержантом Павлом Щитиніним і 18-річним автоматником Сашком знищив її. Загинув у бою з німцями. Провулок має 200 метрів, починається з непролазних хащів та майже зруйнованих будинків. Відразу його і не знайдеш. Також тут суцільне бездоріжжя, хоча провулок дуже вузький. Його можна віднести до категорії широкої стежки. Гілля кремезних дерев місцями дістають до землі. Будинки тут теж старенькі, навіть дуже. Блага цивілізації в будинки, можливо, колись прийдуть, а нині до них ще ні в кого руки не дійшли.

SAM_5161 SAM_5162 SAM_5167


Теги: крокуємо містом, Підзамче

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.