Перейти на мобільну версію сайту


23.02.2018

РЕПОРТЕР КРОКУЄ МІКРОРАЙОНОМ ЖОВТНЕВИМ

SAM_4856Цього тижня репортер розпочинає крокувати мікрорайоном Жовтневим. Він розташований у північно-західній частині міста, назву дано міськвиконкомом на початку 1977 року на честь 60-річчя Жовтневої революції.

Мікрорайон Жовтневий обмежений вулицями Нігинське шосе, Розвадовського, Жукова і Космонавтів. Починався мікрорайон з відбудови гуртожитків промислових гігантів – кабельного заводу, електромеханічного, дереворізальних інструментів. Вони, як брати, виросли на тамтешньому пустирі. За ними почали, як гриби після дощу, рости житлові будинки. І коли черга дійшла до будівництва житла на розі Нігинського шосе і Космонавтів, тут почалося жахіття. При ритті котлованів під фундаменти з ковшів екскаваторів випадали людські рештки, труни, адже копали на цвинтарі. Ще довго й довго з окопів у землі видно було домовини, людські кістки тягали собаки... Узагалі, спальний район нашого міста мікрорайон Жовтневий збудовано на кістах і мочарах. У центрі мікрорайону знаходяться єврейське захоронення, на розі Жукова і Космонавтів – величезне, старовинне єврейське кладовище, а від вулиці Васильєва йшли суцільні мочарі.

На мікрорайоні є дві загальноосвітні школи, школа мистецтв, філія ДЮСШ, чотири дитсадки, дві амбулаторії сімейної медицини, ЖЕК, пошта, багато аптек, магазинів, кафе, гаражних кооперативів, церков, банківських установ, АЗС, власна потужна котельня, ринок та базарчики, гуртожиток і спорткомплекс медучилища, льодовий каток, ветлікарня. Колись була сержантська школа, цегельний завод, але від них залишилися ніжки та ріжки.

Взагалі подейкують, що мікрорайон Жовтневий з висоти пташиного польоту має вигляд єврейської зірки. На мікрорайоні суцільні протяги, але тут свіже повітря, на відміну від центра міста.

SAM_4845МИКОЛИ ГОРДІЙЧУКА (ЖУКОВА)
Вулиця Жукова названа на честь маршала Радянського Союзу Георгія Костянтиновича Жукова (жив 1896-1974 рр.), який, за його ж спогадами, у серпні 1916 року на залізничній станції Кам’янець-Подільський пройшов перше бойове хрещення, а 1944 року очолював війська І Українського фронту, які в ході Проскурівсько-Чернівецької операції визволяли місто.

Та в рамках декомунізації вулицю перейменували 2016 року, давши ім’я загиблого в зоні АТО кам’янчанина Миколи Гордійчука. Вулиця – майже межа міста, за нею знаходиться провулок Північний і вже урвище каньйону. Вул.Розвадовського нібито є продовженням вулиці Каньйонної (Войкова) і тягнеться аж до Розвадовського. Житлова багатоповерхова забудова починається від вулиці Космонавтів лише з правого боку. Лівий бік не має житлової забудови взагалі і нараховує 1090 метрів. Тут від провулку Північного колись було старе єврейське кладовище, його знищили. Надмогильні камені порозкрадали, хтось навіть примудрився ними ями на дорозі закласти. Кладовище було дуже сильно в хащах, спочатку його від них чистили, а згодом і це перестали робити, там просто облаштували смітник. А кілька років тому там виріс гаражний кооператив. Багато земельних ділянок отримали учасники АТО. Навпроти кладовища праворуч височіє дев’ятиповерхівка, але вона має іншу адресу – вул.Космонавтів, 2.

SAM_4859Далі за гаражним кооперативом знаходиться поки що не зруйноване і доглянуте єврейське кладовище, за ним – стадіон НВК №7, далі – котельня і СТО, за ними починаються гаражні кооперативи, аж до кінця вулиці.

Правий бік Розвадовського починається із знаменитого свого часу ресторанчика «Барбі», далі перший поверх будинку займають різні установи. Колись там був підлітковий клуб, нині – центр весільної моди «Лоранж». Біля цих будинків – широчезна зелена зона, можна навіть сказати, що міні-парк. Тут господарі подбали, щоб було чисто і встановили лавочки. Далі йде освітній блок – НВК №7 з величезною територією, яка потопає в зелені, та школа мистецтв і філія бібліотека, раніше тут був відомчий дитячий садок. Біля них вже тротуари набагато гірші, є багато колодязів, з яких покрали люки і в один з яких колись втрапив хлопчик. Їх закрили плитами. Може вже це не покрадуть.

Наступний квартал від вул.Дружби народів до Васильєва займає гаражний кооператив, а вже далі – житлова багатоповерхова забудова. В одних місцях є тротуари, в інших вони в плачевному стані. А от дорожнє покриття тут кілька років тому капітально відремонтували, вірніше побудували, бо ж було суцільне бездоріжжя. Отже, дорога від Розвадовського і до Дружби народів в ідеальному стані, а вже далі виникають питання, напевне, тут на розі найнижча точка вулиці і сюди летить уся дощова вода, яка й порозмивала асфальтове покриття. Хоча є ще одна проблема – великовагові автомобілі та великий потік транспорту. На вулиці є два великих майданчики для збору ТПВ, на одному з них провели складування новорічних ялинок, які найближчим часом пустять на переробку.

SAM_4873РОЗВАДОВСЬКОГО
Вулиця Розвадовського отримала свою назву 17 травня 1979 року, відповідно до рішення виконкому міськради. Вулицю названо на честь В’ячеслава Костянтиновича Розвадовського (жив 1875-1943 рр.) – українського художника, автора картин «Ой не світи місяченьку», «Жнива», «Катерина», «Кобзар». Він заснував і очолив у 1905-1908 роках художню школу для сільських дітей у Кам’янці-Подільському.

Вулиця має 460 метрів і починається від знаменитого магазину «Застойщик». Кілька багатоповерхових житлових будинків справа і майже півкварталу займає НВК №17. У тих багатоповерхівках є магазин, кафе, бібліотека. Тротуари тут колись були, але тепер від їхнього покриття не залишилося майже нічого. Біля бібліотеки паркуються автівки, навіть пройти у вихідні неможливо, хоча ще неможливо і через бруд на тротуарі. Через кілька будинків вулиця різко повертає ліворуч, і вже йде вздовж залізничного полотна паралельно до Нігинсь­кого шосе аж до Голосківьского шосе.

Лівий бік повністю займає житлова багатоповерхова забудова, вздовж неї відсутній тротуар взагалі, на тому місці люди садять городину. Далі в багатоповерхівках є міні-готель, магазин.

Взагалі дорога тут була дуже жахлива, маршрутки відмовлялися возити туди пасажирів, але її тоді напевне робили як відчіпну. Та все ж таки дорогу зробили пристойну, але якби ще за нею доглядали, аби вона довше послужила...

SAM_4863ВАСИЛЬЄВА

Рішенням міськвиконкому від 17 травня 1976 р. вулиці надали ім’я на честь генерала Сергія Терентійовича Васильєва, який загинув під час визволення міста навесні 1944 року. Його ж ім’я носить і сквер «Васильєва». Вулиця починається від Жукова і тягнеться до Нігинського шосе, має 580 метрів і багатоповерхову житлову забудову лише з лівого боку. В основному це дев’ятиповерхівки, лише дві – п’ятиповерхівки. Дві дев’ятиповерхівки (Васильєва, 1 і Васильєва, 15) займають майже цілий квартал. У першому будинку перший поверх займають магазини, кафешки. У цьому велетеньському домі були серйозні проблеми, один із під’їздів постійно заливало, особливо люди потерпали взимку, коли водоспади замерзали візерунчатими бурульками, але проблему вирішили. У будинку Васильєва, 15 перший поверх займає філія ДЮСШ і амбулаторія сімейної медицини, а колись тут був КАММЕД. Решту будівлі теж колись займала виробнича фірма, а тепер тут піццерія. Приємно, що територія по сучасному облаштована. Широкий тротуар у плиточці, доглянуті квітники. Чого не скажеш про новобудови вул.Васильєва, 5. Можливо, й тут колись буде взірцевий порядок, бо зведені будинки пристойні на вигляд. Через них потерпають мешканці Васильєва, 7 та 13, адже вони загороджують світло в їхніх квартирах. На цьому місці був чималий яр, але його почали забудовувати і натицяли будинків так, що аж дихати скоро нічим буде. Раніше під вікнами співали солов’ї, але тепер вони з перестраху зникли. Був між будинками SAM_4874№7 і №13 пустир, на його місці мав вирости молодіжний парк, за нього боролися депутати позаминулого скликання. Вони відстояли, щоб землю не захопили під щось, але тепер там має з’явитися житловий комплекс. Вже обгородили територію і засипали щебенем. Уявляю собі, що буде з вистражданою дорогою, яку за сприяння колишнього депутата міськради Віктора Дибаша тут проклали навіть всупереч тому, що на неї не було проектних документів. Проте дорога є. Її загидили вантажівки, які прямували на будівництво, навезли болота стільки, що скоро лише в «резиняках» можна буде перейти. І якщо біля Васильєва, 15 проведено шикарний благоустрій, обкладено дворовий проїзд плиточкою, облицьовано під’їзди, розміщено квітники, то Васильєва, 13Б, як потерпало від затоплення, так і далі їх топить, бо зливова каналізація не працює. А ще тут раніше був заасфальтований тротуар, але коли будівельники проводили комунікації, то й тротуар понівечили, як і понівечили дитячий майданчик, перекопавши його. Крім того, цей будинок постійно топить каналізаційними стоками, напевне, під час будівництва були використані неякісні матеріали, а тепер всім байдуже на людські проблеми. У цьому дворі, а також і на Васильєва, 1, є міні-стадіони.

SAM_4860Взагалі для відпочинку дітей тут гарне місце, бо через дорогу розкинулася зона відпочинку мікрорайону Жовтневий. Колись у цьому ведмежому кутку люди тримали городи, але його окультурили і навели порядок. Не так давно там облаштували льодову арену, сучасний майданчик для гри у футбол, але його постійно псують. Біля нього є антивандальні тренажери, гойдалки, лавочки, які теж час від часу б’ють. Від вандалів страждають і стилізовані ліхтарі, а раніше ще й страждали єврейські могили. Тут у війну німці розстріляли майже ще один Кам’янець. Очевидці розповідали, що ще кілька діб земля стогнала і рухалася.

На краю цього колишнього пустиря кілька років вирувала підприємницька діяльність. Люди встановили кіоски і з них продавали, а за ними було відхоже місце, звідтіля постійно тхнуло сечею. Але тепер їх вже демонтують, як і зруйнували пішохідну алею між ларьками і ринком. Його довго мучили, доки побудували. Не одна людина перечепилася за ту рахітську огорожу, та тепер тут шпортаються і місять багнюку.

SAM_4869Решта кварталу зайнята ринком і гаражним кооперативом. Вздовж них тротуару немає. А от вздовж зони відпочинку був забетонований тротуар із розділовою смугою з дорогою. На ній років вісім тому виросла алея журналістів: тут журналісти висадили кулясті клени і вони майже всі виросли, хіба що кілька варвари зламали.


Теги: крокуємо містом, мікрорайон Жовтневий

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.