Перейти на мобільну версію сайту


24.11.2017

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ВУЛИЦЯМИ СТАРОГО МІСТА

успенськаНаступні вулиці Старого міста, якими пройшов цього тижня репортер, це Успенська, Тринітарська, Шпитальна, Вірменська, Вали, П’ятницька. А також провулки Тісний і Комендантський.

Перші дві розпочинаються із Замкової вулиці і паралельно тягнуться вниз до середини Госпітальної.

УСПЕНСЬКА

Вулиця Успенська мала назви Вітовтська і Утьосиста. С.К.Шкурко висловив міркування, що на цій вулиці в ХV ст. великим литовським князем Вітовтом була збудована брама (1393 року Вітовт штурмом оволодів замком, у 1410-1430 роках володів Поділлям). Нині найменування отримала від нібито розміщеної поруч вірменської Успенської церкви. Хоча за твердженням історика Петрова, такої церкви не було, мова швидше йшла про Францисканський костел Успіння Діви Марії. Успенською вулиця стала 11 вересня 1990 року. А назва Утьосиста походила від російського слова «утес», тобто «скеля», «стрімчак».

успенська1Отже, не доходячи до оглядового майданчика в Старому місті, повернувши наліво, опиняєшся на вулиці Успенській, яка йде круто вниз. Дорога тут із поганої старої понівеченої бруківки. З правого боку забудови немає, лише кілька будинків ближче до низу вулиці. Вгорі – майданчик, зарослий будяками, та підпірний мур. Якщо на нього залізти, то як на долоні видно увесь каньйон, його красу і занедбаність в окремих частинах. Зараз дуже небезпечно залізати на той мур, бо верхній шар вже зсувається і є шанс полетіти у прірву. Тому потрібно або полагодити кам’яне покриття, або обгородити доступ до мура. Навпроти мура, зліва в хащах, добрячий шмат землі, але вже, напевне, хтось на нього поклав око, бо він загороджений. Далі мур звужує дорогу, а зліва на урвищі є кілька будинків, з яких нечистоти прямують на Успенську. Приблизно на середині вулиці із землі б’є джерело, нещодавно його заточили в трубу й окультурили. Далі – кілька будинків, які майже впритул підходять до скелі, відтак землі біля домоволодінь немає. Будинки дуже старі. В одному з них мешкає чоловік, який колекціонує гобелени. Коли репортер крокував Успенською, працівники МРЕМу якраз проводили заміну дерев’яних стовпів, які вже віджили свій вік, на бетонні, і замість дротів натягували кабель. А це набагато естетичніше. Вулиця Успенська має 370 метрів.

тринітарськаТРИНІТАРСЬКА

Назву взяла від розташованого на початку вулиці Тринітарського костелу. Вулиця носила ще такі назви: Костельна, Лазаретна, Солона. Назва Солона побутувала в ХІХ ст., була пов’язана із Солоною криницею, що на цій вулиці. Назва Костельна була пов’язана з тим, що тут знаходиться Тринітарський костел. Лазаретну вірмени сучасну вулицю Тринітарську називали Святовольською. Колись вулиця ділилася на дві частини: північну – на Тринітарський провулок та південну – на Тринітарський спуск. Постановою міської ради провулок був перейменований на честь професійного революціонера Івана Бабушкіна (жив 3.01.1873 – 18.01.1906 рр.). 11 вересня постановою президії міськради вулиці повернуто історичну назву – Тринітарська.

Вище Успенська, за заднім двором Успенського костелу, спускається вниз до Госпітальної і зустрічається з Тринітарською. Вулиця має 330 метрів. Справа – двоповерховий багатоквартирний старий будинок, зліва – височезний мур храму. До речі, прилегла територія до нього має дуже пристойний і охайний вигляд, таке враження, що в Америці перед білою хатою. Вулицю нижче можна охарактеризувати як злидні і блиск. Є дуже пристойні маєтки, а є трущоби, які, задається, от-от розсипляться. На вулиці є кілька приватних готелів. Попри те, що там і нині живуть туристи, господарі не подбали, щоб їм було комфортно, бо ж дорога тут просто жахлива. Повірте, ніхто не буде до вашого бізнесу проводити дорогу, про це потрібно подбати самим. Тим паче, що туристична стежка тут не проходить, лише притулок для гостей міста. Тут теж вже замінили електричні стовпи.

тринітарська1ШПИТАЛЬНА

Вулиця Шпитальна з’єднує Вірменський ринок із вулицею Руською. Назва походить від того, що в будинку №3 у ХVІІ ст. діяв вірменський шпиталь. Також у фортечних казармах (Шпитальна, 14) у ХVІІІ ст. діяв військовий шпиталь (лазарет). Використовувалася також назва Лазаретна. Певний час частина вулиці називалася Лазаретним узвозом, інша частина – Пожежним провулком 1972 року. Під час святкування 50-річчя утворення СРСР вулицю вирішили перейменувати на Вірменську, проте пропозиція не була реалізована. У радянський час використовувалася назва Госпітальна. Донині на будинках є таблички з назвою Госпітальна.

Вулиця Шпитальна починається з Вірменської площі, між кафе «Мрія козака» і храмом Богоявлення Господнього Української автокефальної православної церкви, має 630 метрів. Колись цей проїзд був ширшим, але тепер тут з’явився новий будинок, який вулицю зробив тісною, але тут гарно викладена бруківка. Вона до кінця будинку, а далі дорогу понівечено. Мешканці розповідають, що з колодязя до будинку вели водопровід, потім його прорвало і, зрозуміло, що кілька разів рили дорогу, і вона тут понівечена. Сюди депутат завіз щебінь, але й він провалився. На розі праворуч знаменитий і довгостраждальний чиряк – вуличний туалет, смітник та захаращені сараї, яких вже давно потрібно позбутися, але за них воюють кілька мешканців двоповерхової багатоквартирки. Вона обдерта. Якщо підеш прямо, не повертаючи, то потрапиш на провулок Госпітальний, який має кілька будинків-шанхаїв. Їх просто потрібно бачити, бо про їхній колорит розповісти складно. Провулок має метрів 20. 

тринітар+шпитТа повернемося на головну. Дорога по-га-на. Зліва ще один такий же двоповерховий будинок, але свого часу люди змусили владу провести капітальний ремонт. Він виглядає більш-менш, але в їхньому дворі знаходиться задня частина казематної башти, якій провели реставрацію. Це можна охарактеризувати так: обличчя вмили, а... забули. Там просто смітник і хащі. Справа навпроти закинуте приміщення бродильного цеху, воно дуже обдерте, але з новим сучасним дахом. Далі ж з цього боку дитячі гойдалки, ще попереду – обгороджені парканом історичні фундаменти. За парканом – смітник. Зліва, теж на узвишші, хатина, а навколо хащі, хоча видно, що господарі намагаються прикрасити прилеглу територію. Ще трохи нижче натрапляємо на невеличкий провулочок Комендатський, у якому кутовий будинок історичний, він має 230 метрів. Вулиця Госпітальна йде між височенних мурів, щоправда, вони недоглянуті. Люди, чиї домоволодіння виходять на мури, їх просто не чистять. Далі – височезна підпірна арочна стіна, вражаюча. Потім – знову різні занедбані будинки.

вали1ВАЛИ

Вулиця Вали тягнеться східними схилами Старого міста. Деякі дослідники вважають, що назва пішла від того, що між баштами, які знаходяться на цій вулиці (Гончарна, Кравецька та Різницька), були кам’яно-земляні вали. Проте історик Петров довів, що назва вулиці походить не від валів між баштами, бо вони не існували, а того, що вулицю Довгу, з якої починається вулиця Вали, зі сходу оточили вали. Вулиця Вали носила також назву Гончарська, ймовірно від Гончарської башти. У радянський час, до 11 вересня 1990 року, використовувалася назва Східний бульвар. Там і досі є табличка з такою назвою.

Якщо з Госпітальної повернути у невеличкий прохід, можна потрапити на досить довгу, але мало заселену вулицю Вали. Чесно кажучи, якби не цікавість, що робиться в тій шпарині, то вулицю не змогла би найти. Це кілька будинків, а далі вулиця петляє вздовж каньйону паралельно до вулиці Руська, але на добрячій висоті. Вулиця має 770 метрів, і вона виходить біля ресторану «Фортеця».

валиВІРМЕНСЬКА

Вперше Вірменська з’явилася в описі міста 1770 р. під назвою вулиця «Від Руської брами до Вірменського костелу». Згодом носила назву Губернаторська, Троцького, Радянська, Свердлова. Найменування Губернаторська отримала від того, що розпочинається від Губернаторського майдану і проходила повз палац губернатора. Потім вулицю Троцького, через те, що він себе скомпрометував своїм антирадянським виступом, перейменували на Радянську. 11 вересня 1990 року відновлена історична назва Вірменська.

Якщо з Госпітальної повернути вліво по Довгій, то можна вийти на вулицю Вірменську. Вулиця має 210 метрів, вона теж крута і в поганому стані. По ній вели комунікації, порушили дорожнє полотно, тому воно постійно просідає. Будинки тут здебільшого занедбані, низької побудови, але є й доглянуті із сучасним ремонтом. На ній 14 будинків і церква святого Миколая на початку вулиці.

ТІСНИЙ

Провулок Тісний з’єднує вулиці Вірменську та Шпитальну. Назву міська дума дала 15 лютого 1900 року, а 1902 року її затвердило Міністерство внутрішніх справ Російської імперії.

Піднявшись до початку вулиці і повернувши вліво, потрапляємо на провулок Тісний, який має 75 метрів і п’ять будинків. Вони нічим не відрізняються від старих староміських будинків.

комендантПЯТНИЦЬКА

П’ятницька назву отримала від розташованої колись на цій вулиці церкви Параскеви П’ятниці. Одна з давніх назв вулиці Пятницької – Соборна пояснюється тим, що протягом 1799-1878 років Іоанно-Предтеченська церква, розташована тут, була православним кафедральним собором. За твердженням істориків вулиця деякий час носила назву Вірменська. 20 березня 1923 року вулицю перейменовано на діяча німецького та міжнародного руху. 11 вересня 1990 року їй повернули історичну назву.
Ще одна старовинна вуличка, яка має 320 метрів. Вона починається від школи №1 і йде повз НІАЗ через Вірменську площу вниз до вірменської церкви. На початку вулиці розташовані двоповерхові будівлі, одні – досить гарно відремонтовані, це там, де є господарі, інші – обдерті, жалюгідні. Тут гарне дорожнє покриття, але, коли в місті свята, цю вулицю відкривають для руху транспорту, проте люди обурюються, бо в них стіни здригаються від руху і вони це вважають для себе небезпекою. На цій вулиці є й довгобуди.

Теги: крокуємо містом, Старе місто

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.