Перейти на мобільну версію сайту


16.06.2017

РЕПОРТЕР КРОКУЄ СОБОРНОЮ І УРАЛЬСЬКОЮ

вул2Цього тижня репортер крокує двома центральними вулицями міста - Соборною (Котовського) і Уральською (Резервуарна). Обидві мають по 820 м довжини. У них досить пристойний вигляді, інакше бути не може, адже, як би там не було, це обличчя міста.

Первісно вулиця Соборна мала назву провулок Лагерний. 16 серпня 1875 р. міська управа на засіданні міської думи запропонувала Лагерний провулок переназвати на вулицю Олександрівську, яка пов’язувалася із планом зведення тут храму Олександра Невського. Але, напевне, провулок вулицею не став і назву не присвоїли, проте вже у списку вулиць 1927 р. фігурує назва - вулиця Котовського. Її назвали на честь радянського військового діяча, який воював, зокрема, на Поділлі. 1 червня 1992 р. вулиця Котовського стала Соборною. Назва вулиці пішла від собору Олександра Невського, який там був. Згодом його було знищено, але нині його відновлено. Колись у будинку за адресою Соборна, 23 жив відомий художник Олександр Грен.

Вулиця Уральська раніше носила назву Резервуарна. 16 серпня 1875 р. міська управа на засіданні міської думи запропонувала вулиці назву – Миколаївська, проте всі пропозиції міської управи зазнали фіаско, і ця також не була реалізована. 20 березня 1923 р. Резервуарній надали ім’я Віталія Примакова – військового діяча, письменника, організатора червоного козацтва. 9 квітня 1936 р. вулицю перейменовано на Балицького. А вже у списку вулиць 23 вересня 1949 р. подається назва Уральська та стара – 20-річчя РСМ НКВС: така назва побутувала між 1936 і 1949 рр. Історики вважають, що ймовірно перейменування було проведене в лютому 1937 р., коли 10 лютого 1937 р. святкували 20-річчя утворення РСМ НКВС. А Уральською названа на честь 10-го гвардійського Уральського добровольчого танкового корпусу І Українського фронту, який визволяв Камянець-Подільський у березні 1944 р. Про це є меморіальна табличка на будівлі приватного ліцею «Антей».  

вул4Отже, крокуємо Соборною. Починається вона від Маріїнської гімназії, що на Шевченка, а впирається у Центральний ринок. З лівого боку нумерація стартує з будівельного технікуму, далі - молодші класи ЗОШ №8 і закінчується 33 номером будинком перед просп.Грушевського. Щодо парної нумерації будинків, то вона починається аж із половини кварталу між Огієнка і Гагаріна. Номер 12 - це колишня пожежна частина. Справа на початку Соборної боком до вулиці собор Олександра Невського, біля нього гарний благоустрій і є пішохідна зона, а от далі ганебні для центру міста руїни колишнього готелю з патріотичною назвою «Україна», який нагадує схід України в центрі Кам’янця. Будівля боком виходить на Соборну, і пішоходу потрібно переходити на інший бік, щоб рухатися далі, або просто йти дорогою. Наступний квартал починається з білої хати, яка спиною виходить на Соборну (колись тут був пустир), а тепер будівля міськвиконкому має адресу майдан Відродження, 1. Це єдиний будинок за цією адресою. З іншого боку дві будівлі на весь квартал. Одна - житловий будинок, у якому перший поверх перетворили на комерційні заклади, інша - вузол зв’язку. Колись тут буяли троянди і була краса. Згодом, коли почався поділ і занепад, коли люди почали втрачати робочі місця, вже нікому стало доглядати за прилеглою зеленою зоною, окрім того, шмат прилеглої території дали під забудову «Меттелу», і вже не один рік стирчать у центрі міста ребра новобудови. А ще цей квартал має досить красивий тротуар-вишиванку.

вул1Навпроти готелю «7 днів», головний вхід якого виходить на Соборну, а має адресу за вул.Огієнка, у дворах старої забудови є ще один готель «Безхатченко». Тут у сараях бомжі час від часу облаштовують собі «нічліжку». І це все споглядають гості «7 днів». Уже тут із тротуарами гірше: вони є, але немає суцільного ансамблю. Десь пощерблена плитка, десь - асфальт, хоча пам’ятаю, що в проектах від «Пірамиди» і до «п’ятачка» мали бути підземні торгові центри, а їхні власники мали замостити цю частину плиткою, але... мріяти не шкідливо. Крім того, цю частину оголошено пішохідною зоною. Та що ж це за пішохідна зона, якщо немає суцільної концепції?   

Від Гагаріна до Грушевського цілий квартал займав магазин «Дитячий світ», який належав громаді міста, але в ті застійні часи його частини за безцінь роздерибанили, влаштували свій бізнес у самому центрі міста за копійчану вартість. При цьому вперто не бажають облаштувати тротуари, де та ж громада ходить, шпортаючись, старою пішохідною зоною. Напевне, чекають, коли людям набридне шпортатися, і влада біля їхніх магазинів облаштує тротуари, щоб їхній бізнес далі процвітав.

Уся проїжджа частина Соборної встелена старою, доброю, кам’яною бруківкою, лише на перехресті з Лесі Українки та Гагаріна асфальтове покриття, а з Огієнка – із тротуарної плитки. Щодо пішохідного кварталу, то окремим кам’янчанам вул5закон неписаний. Незважаючи на півкулі, які перекривають рух транспорту на проїзжій частині, вони просто їздять тротуарами, аби припаркувати своїх залізних коней поближче до свого закладу. А ще, коли потрібно довезти до магазинів товари, їх везуть тротуаром, коли там багато пішоходів. Нашу «європейськість» доводять лавочки, встановлені нардепом, щоб люди могли перепочити або просто посидіти і попрацювати з безкоштовним вайфаєм. Ці лавочки варвари понівечили. Але влада сподівається, що це пагубне явище в нашому місті викоріниться, тому продовждує встановлювати лавочки і прикрашати наше місто. Минулого тижні на розі Соборної і Огієнка встановлено лавочку «Риба» та велопарковку «Середньовічний ключ».  

Вулиця Уральська сполучає Шевченка з проспектом Грушевського. Ліва, непарна сторона має лише два номери. Перший починається із середини третього кварталу – між Огієнка і Гагаріна. Це дві будівлі фізмату К-ПНУ під №1, а під №3 - гуртожиток №3 К-ПНУ. Отже, від Шевченка цілий квартал займає сквер Гунські криниці, зона відпочинку кам’янчан, тут проїжджа частина - пішохідна зона, вона викладена плиткою і з обох боків перегороджена, щоб ніхто там не їздив. Взагалі бруківквул8у вкладали за гроші підприємців, які там мають ресторанний бізнес. Парна нумерація розпочинається з художньої школи, хоча в цьому ж приміщенні знаходиться ліцей «Антей» і єдиний вхід і вихід саме на Уральську. Приємно, що нещодавно відремонтували перехрестя Уральської і Лесі Українки, де була величезна яма. Далі знову парк – Танкістів та меморіал Слави. Це священне місце для кам’янчан вже багато років. Сюди приходять, щоб вшанувати пам'ять загиблих. Раніше до вічного вогню приїздили фотографуватися весільні пари. Далі знову невеличка паркова зона біля елітних ДОСівських будинків, яка впирається в огорожу фізмату. Тротуар тут стерпний, ходити можна, хоча в деяких місцях коріння дерев його добряче підняло.

Права сторона від Лесі Українки тротуар має лише біля лікувально-оздоровчого комплексу «Поділля» і ще маленький шматок біля дитячої поліклініки, який бажає кращого. Далі вздовж кількох приватних будинків його майже немає, а ще там росте дві старі липи, майже на шляху пішохода. Ще вище вже багато років йде будівництво і прохід перегороджено, хоча імпровізовану стежку зробили. Та все одно по тому боці ходити дуже небезпечно, бо ж з двору новобудов вилітають скажені пси. Вже неодноразово вони кидалися на дітей та дорослих. 

Наступний квартал від Огієнка до Гагаріна. Тротуар був, і непоганий, але там зараз його перекрито, бо щось будується. Перекритий він буде, напевне на дуже довго, бо хтось викупив тамтешню розвалюху, де довгий час була імпровізована громадська вбиральня, і тепер будуть щось будувати. Від того будівництва, яке посередині кварталу і вздовж огорожі колишнього будинку офіцерів, ходити немає як.

вул0Наступний квартал теж понівечений: колись тут вели комунікації, тротуар перерили і тепер у багатьох місцях він просів. То ж, самі розумієте, як тепер ходити, щоб не перечепитися. Зрозуміло, що і робитися він скоро не буде. Можливо, коли доведуть до ладу колишнє приміщення прокуратури, тоді й тротуар там з’явиться. З непарного боку нумерації в кварталі від Гагаріна до проспекту на перехресті Гагаріна і Уральської було перерито шматок проїжджої частини і краєчок тротуару, перекоп засипано, але не заасфальтовано. Далі тротуар нормальний, прилегла територія вздовж гуртожитку доглянута, лише на іншому боці, де паркуються на зеленій зоні автівки – ями і колії від коліс.

І ще при переході до міського стадіону на обидвох смугах проспекту Грушевського погана розмітка пішохідного переходу й автівки ганяють на такій швидкості, що просто страшно.

- Я не один раз ледве не опинялася під колесами автомобілів, - каже пані Інна. – А тут же студенти. Це дуже небезпечно.

Загалом проїжджа частина на Уральській у пристойному вигляді. Її навіть доглядають, прибордюрна частина прибрана. Усе ж таки, центр міста!

вул вул3 вул6

вул7 вул9


Теги: крокуємо містом, Уральська, Соборна

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.