Перейти на мобільну версію сайту


06.10.2017

РЕПОРТЕР КРОКУЄ РУСЬКИМИ ФІЛЬВАРКАМИ

SAM_3436Цього тижня репортер починає крокувати Руськими фільварками.

Ця назва з’явилася після того, як магістр дав ці землі руській общині міста. Саме слово «фільварок» запозичене з німецького, «forwerk» – «хутір», «ферма». Іван Гарнага вважав, що землі Руських фільварок разом із землями сучасних селища цукрового заводу та села Цибулівки належали ХVІ ст. Воскресенському монастирю, пізніше їх передали русам (українцям).У ХVІ ст. тут побудували перші споруди для зберігання хліба, овочів, худоби, господарство назвали фільварками. На початку ХVІІІ століття на фільварках почали селитися селяни. 1795 року тут було 96 будинків, мешкало 294 особи.

1905 року грунти перейшли в оренду Мошку Берковичу, який сплачував за них 259 рублів орендної плати. Міські права поселенню надані 1870 року. 1895 року Юхим Сіцінський у книзі «Каменец-Подольский: историческое описание» писав: «У цій місцевості трапляються сліди перебування первісної людини: у землі знаходять кам’янні знаряддя – сокири, ножі та ін. Що ж за історичних часів, то деякі дослідження стверджують, що за часів Коріатовичів і раніше це місце було заселене, тут існував православний монастир». 1864 року Руські фільварки були перейменовані на Маріїнську слободу. Між церквою і міністерським училищем був стовп із написом «Мариинская слобода», встановлений 1864 року. Ця назва не прижилася.

франкаІВАНА ФРАНКА

Вулиця Івана Франка мала первісну назву Велика Покровська, яку отримала від Покровської церкви, розташованої на цій вулиці. Дещо пізніше – Покровська. 31 травня 1926 року вулиці Покровській надано ім’я Івана Яковича Франка (1856-1916 роки життя) – українського письменника, вченого, громадського діяча. Наприкінці 20-их – на початку 30-их років шляхом тимчасового об’єднання вулиць Нагірна та Франка була утворена вулиця Карахана (Карахняна) Льва Михайловича (1889-1939 років життя) – радянського державного діяча, дипломата, який під час революції був секретарем Петроградської ради, секретарем радянської делегації на переговорах у Бресті, заступників наркомів закордонних справ Г.Чечеріна і М.Литвинова. Він зазнав репресій, після чого вулиця знову отримала ім’я Франка. Але напевне її знову розділили на Франка і Нагірну, адже Франка переходить у Нагірну по прямій і, який сенс було її шматувати, незрозуміло.

SAM_3460Та як би там не було, вулиця Франка є центральною магістраллю Руських фільварок і має 1600 м довжини. Вона розподілена на приватну забудову, соціально-відпочинкову зону та промислову.

Отже, кілька приватних будинків на Франка знаходяться наприкінці Нагірної й далі розпочинається досить яскраво виражений центр Руських фільварок. Тут Покровська церква, кілька магазинів і кафешок, тут школа №4, у якій діяв Європейський університет. На цій же площі колись був хлібний кіоск від виробника «Український кристал», але його витіснили. Свого часу за шмат землі – паркової зони біля Руськофільварецьких сходів – була громадянська війна. Тут на весні навіть повирізали дерева, які вже плодоносили, але подальшу вирубку припинили зусиллям громади. Тепер тут занедбана територія і до паркану приліплена якась шкарабонька від домогосподарства, яке межує з цією територією. Звідси йдуть Руськофільварецькі сходи.

SAM_3451Руськофільварецькі сходи побудовані в ХІХ ст. Ведуть з вулиці Івана Франка в долину до річки Смотрич. 4 вересня 1982 року сходи оголошені пам’яткою архітектури та містобудування місцевого значення. Завдяки існуванню цих сходів можна потрапити на міст, який з’єднує Руські фільварки зі Старим містом.

На початку сходів просто жах, як і жах можна спостерігати по всій протяжності вздовж сходів. Щойно ступивши на сходи, виникає враження ніби ти потрапив у недоглянутий громадський туалет, так тут смердить сечею, а з правого боку – стихійний смітник. Напевне, всі тут ходять у корчі, хоча водії маршруток мають змогу користуватися туалетом магазину «Зорепад». Що стосується сміттєвих баків, то вони присутні за кількасот метрів від церкви, але їх, напевне, не вистачає, бо, незважаючи на те, що сміття вчасно вивозиться, вони повністю завалені ним, при чому не твердими побутовими відходами, а різним мотлохом і бур’янами та гіллям. І це біля оглядового майданчика, де пролягає шлях туриста. Тут завдяки меценату з Канади вистелено тротуарною плиточкою та встановлено ліхтарі. Оглядовий майданчик і парк біля нього охайні й прибрані.

SAM_3486Але повернемося на сходи. Домогосподарства з Нагірної і Франка, які прилеглою стороною виходять на сходи, скидають різне сміття і каналізаційні стоки на схил каньйону, тому тут гидотно. Їх потрібно штрафувати, причому безбожно і постійно, адже ж ніхто окрім них не гидить там, бо ж доступу ніхто немає. Так і хочеться кричати: «ЛЮДИ! СХАМЕНІТЬСЯ! ЩО ВИ РОБИТЕ?!»

На Руські фільварки легко дістатися громадським транспортом. Сюди з мікрорайону Жовтневого йде соціальний автобус №20 та два маршрутних таксі – №2 та №10. Досить гарне транспортне сполучення, яке забезпечує нормальний доступ до центра міста, ринків, вокзалів, лікарень, стадіонів, шкіл, навчальних закладів, Будинку культури, військкомату тощо. Для громадського транспорту тут на площі досить гарний розворот по колу, щоправда, для другого номеру маршрутки, аби доїхати до розвороту на розі Нагірної і 8-го Березня, потрібно добряче потрястися по бездоріжжю, бо ж дорога понівечена і тротуари відсутні. Руські фільварки, на Франка біля церкви, нагадують гарне село з розвинутим центром, бо ж тут на центральній площі всі життєво необхідні заклади. Тут досить завізно, коли в храмі йде служба, машин стільки, що не проштовхнутися, час робити платну стоянку.

SAM_3457Отже, майже вся права сторона Франка має приватну забудову, а ліва частинами вільна, виходить на урвище або має стареньку забудову. Там навіть збереглося поштове відділення, щоправда більша половина приміщення вже пошті не належить. Далі – паркова зона, на якій якимось дивом виріс маєток, а потім ще й кілька багатоповерхівок, біля яких встановлено крутий, огороджений зі штучним покриттям спортивний майданчик та дитячий, хоча раніше в цьому кутку був спортивний і дитячий майданчик, не загороджений і морально та фізично застарілий. Враховуючи те, що на майданчиках багато дітей, а повз на великій швидкості ганяють автівки, за клопотанням депутата Геннадія Невенчана встановлено лежачий поліцейський.

Далі майже квартал займає «Гала-Готель». Тут, на відміну від інших кварталів, є благоустрій, бо там суцільні хащі. Колись на його території люди могли набрати води з бювета, але потім воду вивели за паркан і її люди могли брати двічі на тиждень. У цьому кварталі, але навпроти, в радянський час було зведено лікарню «Електронного заводу», та перебудова зробила все, аби її передали під юрисдикцію міста. Довго приміщення не використовувалися, потім працювала лише поліклініка, згодом, аби приміщення не гуляли, провели реконструкцію і поселили на реабілітацію ветеранів війни, ще пізніше – «Довголіття», а тепер після об’єднання «Довголіття» та «Надії» діє терцентр «Турбота». Сюди вже не один рік намагаються перевести дитячу поліклініку, водолікарню та дорослу. А цього року її повинні переселити, бо там повним ходом йдуть будівельні роботи, але менеджмент так налагоджений, що ніяк не можуть довести до ладу цей об’єкт. Крім того, дасть Бог, нарешті буде реалізовано проект бальнеологічного курорту. У дворі цього лікувального блоку облаштовується реабілітаційний центр для учасників АТО. 

SAM_3446Наступний квартал від Шевченка до проспекту Грушевського – приватна забудова, а зліва теж квартал займає ГК «Фільварки центр». А от вже після проспекту Грушевського починається промислова забудова, зліва був ЗБК, який нині роздроблений на малі й дрібні підприємства, так і права сторона – колись тут був приладобудівний завод з величезною їдальнею. Тепер, там де їдальня, розташований великий магазин дитячих іграшок «Чудо острів» та «Нова пошта». А там, де були виробничі приміщення, нині щось жевріє.

Майже вся вулиця Франка має тротуари, непогане дорожнє покриття й освітлення. Тут є вода, газ, а от каналізація – не скрізь. Це престижна вулиця, але будуватися на ній вже неможливо, хіба що викупити чиєсь домогосподарство і там будуватися.

мапа нагірнаНАГІРНА

Назва вулиці Нагірна з’явилася на початку ХХ ст. Вона йде від долини Смотрича, а точніше – від вулиці Річкової вгору до Покровської церви. Вулиця дуже крута, тому й назвати її слід було Крута. Підйом тут дуже стрімкий, можливо, коли тут була гарно вимощена дорога з каменю, ще можна було його здолати, але тепер це просто неможливо, як і вище проїзду на вулиці немає, дощові потоки та людська недбалість дорогу зруйнували.

SAM_3449Хоча перший підйом, який тягнеться до зупинки на роздоріжжі із вулицею 8-го Березня досить грамотно облаштований, адже з одного боку тут було дорожнє полотно так зроблено, що вода йшла на по всій вулиці, а збоку. Проте нині її майже немає. Домогосподарства тут теж бідненькі, бо ж хто і як їх має перебудовувати, якщо під’їзду немає, на початку вулиці дивом автівка припаркована, а можливо її припаркували ще до бездоріжжя. Наступного тижня обіцяють цей відрізок дороги полагодити.

З Нагірної беруть початок вулиці 8-го Березня, Кренкеля, Леваневського та Середня, які йдуть на урвище, чи в каньйон річки Смотрич. 

Далі Нагірна (її довжина 565 м) тягнеться більш менш рівниною, але колишня бруківка свого часу була вкрита асфальтом, який місцями посходив. Від зупинки вулиця досить широка, за парканами домоволодінь ще не встигли захопити землю, тому є зелена зона, в окремих місцях навіть тротуар залишився. На цій вулиці зберігся і дитячий садок, їх на Руських фільварках аж два. Тут є кілька пристойних костелів і ближче до Франка є непогані маєтки. Вулиця Нагірна може бути комфортною для кам’янчан.

SAM_3487 SAM_3492 SAM_3496


Теги: крокуємо містом, Руські фільварки

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.