Перейти на мобільну версію сайту


29.09.2017

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПОЛЬСЬКИМИ

SAMЦього тижня репортер закінчує крокувати Польськими фільварками – вулицями Вутіша, Збарського, Підзамецьким узвозом та Смотрицькою. Усі вони досить проблемні, бо одні йдуть під нахилом, інша знаходиться в самому низу біля річки Смотрич.

ЗБАРСЬКОГО

Вулиця Збарського починається від Пушкінської навпроти НВК №13 і паралельно до Суворова йде вниз майже до урвища, а потім виходить на Вутіша.

Первісну свою назву провулок Больничний надано міською думою 15 лютого 1900 року. Назва є прикладом перенесення російських слів на українську мову, внаслідок чого з’явилися мовні «суржики» (вулиці Утьосиста, Госпітальна).

збарського17 лютого провулок Больничний перейменований на честь Бориса Ілліча Збарського (жив 1885-1954 рр.) – уродженця Кам’янця-Подільського, організатора біохімічного інституту, дійсного члена Академії медичних наук СРСР(1944 р.), Героя Соціалістичної Праці, який брав участь у бальзамуванні тіла Леніна (1924 р.) Георгія Димитрова (1949 р.), Климента Готвальда. 1940 року побував у нашому місті, а також у школі №1.

Вулиця має 1420 метрів. Вона недоглянута, повз огорожу – бур’яни, на багатьох подвір’ях теж бардак, складування усілякого непотребу, будматеріалів, ріща тощо.

Домоволодіння вулиці Збарського також виходять на скелю, в каньйон, вигляд тут гарний, а от життя не дуже. Невеличкі будинки час від часу потрапляють під шквал зливової води і від цього страждають. Якщо основна дорога є більш-менш, то в маленькі закутки навіть доїхати немає можливості. Крім того, там купи сміття, які зносять самі люди і приносить вода. А ще тамтешні мешканці скаржаться на те, що там водяться лисиці, які дошкуляють жителям. Загалом цю вулицю можна привести до нормального стану, лише б бажання мешканців було, бо ж вулиця досить щільно забудована і, зібравшись разом, жителі вулиці можуть її зробити затишною.

вутішаВУТІША

Вулиця Вутіша має 650 метрів, колись це була частина Старопоштової, 1923 року її перейменовано на Вутіша. Віталій Вутіш (жив 1902-1922 рр.) у 1921-1922 рр. очолював радпартшколу на Польських фільварках. Помер від тифу, похований біля пам’ятника борцям за владу рад. 9 квітня 1936 року північну частину вулиці перейменували на Ворошилова.

Починається вулиця від середини Суворова і йде вниз до річки.

Будинки на вулиці здебільшого бідненькі, є кілька пристойних, але вони губляться на загальному фоні бездоріжжя. На початку вулиця встелена асфальтом і у кількох частинах теж було вкладено по бруківці асфальт.

вутіша3Бруківка тут теж майже скрізь понівечена. Напевне, її повимивало сильними потоками води. Це не жах, а суцільний жах. 10 метрів нормальної бруківки, 10-ть – понівеченої, а 10 метрів – яру. Колись тут була ідеальна дорога, це ще пам’ятають старожили. Початок Вутіша забудований обабіч, тут триповерхові багатоквартирні будинки, а далі – приватна забудова. І коли вона закінчується, з лівого боку розташовані сходи, які ведуть у Старе місто. Сходи круті, ними пересуватися нелегко, вони мають стерпний стан, а от права сторона має забудову, але не престижну, хоча краєвид звідтіля відкривається гарний. Тут, як і скрізь на околицях, хащі й недоглянута територія. Впирається Вутіша в колишнє приміщення Міськводоканалу на Смотрицькій вулиці.

смотрицькаСМОТРИЦЬКА

Саме від водоканалу й починається нумерація будинків, бо ж сама вулиця бере початок від середини мосту, який з’єднує Старе місто із Польськими фільварками. Вулиця має 1730 метрів і тягнеться вздовж лівого берега річки Смотрич. На всій вулиці лише один пристойний сучасний триповерховий маєток, напевне, тут буде готель чи розважальний заклад, але дорога погана, можливо, господар її прокладе. Навпроти нього триповерхівка комунальна, колись тут отримали житло працівники водоканалу. А до цього це були звичайнісінькі казарми прикордонного загону, які згодом перепрофілювали під житло.

стик вутішаНаприкінці забудови з лівого боку був загін для коней, тепер там чиїсь городи. Здебільшого на цій вулиці напіврозвалюхи, напевне, люди чекають буревію, який їх позносить, а їм компенсують житло, інакше чого очікувати. Хащі там обабіч, вулиця закладена старими, напівзруйнованими машинами і хатами. На відміну від решти районів старої приватної забудови міста, тут прокладено сучасну каналізаційну мережу. Можливо, коли тамтешні мешканці зроблять підведення до своїх домоволодінь, тоді подумають і про дорогу. Хоча вряд чи у них є така фінансова спроможність.

Проте краєвид чудовий, частина вулиці дивиться просто на Стару фортецю і міст. Особливе видовище вночі, коли все сяє.

узвізПІДЗАМЕЦЬКИЙ УЗВІЗ.

Це не вулиця, а суцільний лабіринт, хоча і має всього 480 метрів довжини. Спочатку здається, що ти збився з курсу і потрапив у якусь пастку, чи на тебе блуд напав. Тут щільна забудова, яку й будинками назвати важко, скоріш це мазанки, які ледь вивели вікна із землі. Тут господар однієї з хаток навіть сваю забив посеред дороги, бо коли машини їдуть повз нього, то хатина ходуном ходить. Мешкає там і дідусь, інтелігентна людина, який у свої поважні роки намагається сам поратися по господарству. Коли репортер наблизився, дідусь лагодив огорожу із старезних дощок, бо вона розвалювалася. Частина проїжджої частини Підзамецького узвозу досить понівечена. Нібито в планах ремонту вона є, бо ж нею можна було би потрапити у Старе місто.

Скеляста місцевість і ландшафт цієї частини Польських фільварок навряд чи привабить когось тут будуватися. Доступність транспортного сполучення, під’їзні шляхи до земельних ділянок складні.


Теги: крокуємо містом, Польські фільварки

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.