Перейти на мобільну версію сайту


14.07.2017

РЕПОРТЕР КРОКУЄ ПО ЛЕСІ УКРАЇНКИ

скороЦього тижня наш шлях пролягає однією з центральних вулиць – Лесі Українки. Вона має 3200 м, починається від Північної і впирається в турбазу «Поділля».

Вулиця має більш ніж столітню історію. Первісною була назва Петербурзька, потім її ще п’ять разів перейменовували на Петроградську, Петровського; в часи німецької окупації використовувалася назва Німецька, а вже після визволення міста – Ленінградська. 1 червня 1992 р. її перейменували на Лесі Українки.

Лівий бік першого кварталу, як блиск і убогість: перші два будинки досить пристойні, далі – жах, потім знову пристойні, а далі взагалі лише хащі. Тротуару теж з цього боку немає і не виключено, що в тих хащах якісь гади заведуться. А от правий бік досить пристойний – кілька будинків і на півкварталу гуртожиток індустріального коледжу. Колись тут був гарний тротуар, але час його понівечив. Лівий бік наступного кварталу розпочинається з колонки, щоправда непрацюючої, і тут лише одна довга п’ятиповерхівка, а от правий бік має частину приватних домогосподарств і п’ятиповерхівку. Тут є тротуари аж до вулиці Сіцинського. Наступних два квартали не мають житлової забудови – від Героїв Небесної сотні до Драгоманова. Праву сторону зайняв ПДАТУ. Чомусь тут ніяк не можуть зняти будівельну огорожу, а ліву сторону займає міська лікарня. Тротуар тут понівечено корінням величезних дерев, а огорожа – то суцільна ганьба, краще б його взагалі ніякого не було. Невже за стільки років медики не змогли назбирати грошей, щоб штахети придбати, або десь випросити? А от наступний квартал від Пушкінської до Драгоманова – стадіон КПНУ ім.І.Огієнка, тут огорожа пристойна і колись центральний вхід був із Лесі Українки, але тепер приблизно навпроти колишніх воріт, просто посеред тротуару, виріс якийсь ангар, точніше зупинка громадського транспорту з торговельним блоком. Уже багато років точаться розмови, що зупинки повинні мати однакову концепцію, а тут таке... Можливо, всім дозвільним і контролюючим службам засліпило, коли цю зупинку зводили.

зупинкаНаступний квартал до Данила Галицького на половину займає міський ліцей – колишня школа №9, інша частина – центр «Розмарин». Тут краса і порядок. Навпроти ліцею віковічні дуби, така міць і сила, а далі – сучасний ландшафт. Лівий бік від Пушкінської колись займав завод ім.Петровського (ДРІ), але його перевели на нові виробничі площі. Шмат землі відхопили бізнесмени і вибудували сучасну будівлю, а цех, який виходив на Лесі Українки, розподілили між профтехучилищем і магазином будматеріалів. Наступних два квартали розподілені навпіл житловою забудовою і культурним закладом – кінотеатром «Дружба» та торгівельним центром, у якому нині супермаркет «Фуршет». Колись був магазин «Ювілейний» і тут же перед ним була біржа, так у народі називали площу перед магазином, де збиралася молодь і сиділа на огорожі. А ще раніше тут був автовокзал. 

Перед площею – двоповерховий будинок, поруч з книгарнею «Знахідка», в якому 9 жовтня 1904 р. народився видатний український поет, перекладач, академік Микола Бажан. З обидвох боків кварталу – житлова забудова, одно-триповерхові будинки. Вони досить обдерті й недоглянуті, лише перші поверхи, які відійшли під комерцію, в пристойному вигляді.

це УкраїнаЦентральний квартал міста по Лесі Українки від Соборної до Князів Коріатовичів займає головна площа і будівля міста – міська рада. Тут доглянуті квітники, дерева, кущі, щоправда, три тюльпанові дерева знищив буревій. Тротуар тут із великих бетонних плит, які вже час замінити, але, можливо, колись місто розбагатіє і реконструює головну площу міста – майдан Відродження. Квартал навпроти починається з колишнього готелю «Україна», але тепер це напівруїни, які ніхто не хоче довести до ладу. Це приватна власність на яку влада не має впливу. І от вже багато років усі шарахаються від цієї будівлі. 

Наступних півкварталу вільні, тут колись була міська дошка пошани і невеличкий парк з лавочками, обсаджений самшитом. Наступний квартал обабіч займає паркова зона, справа – сквер Гунські криниці, зліва – парк Танкістів. Тут усе в порядку, як і наступних півкварталу до Гунської, які займає дитяча поліклініка. Далі кілька будинків і обгороджена, вже не один рік, територія будівельною огорожею.

майже центрКолись тут був дитячий садок, як і навпроти до будівлі дитячої бібліотеки, а на розі Гунської, справа від Лесі Українки, був буфет, у народі його називали «Биче око», проте тепер тут височіє сучасний будинок. До бібліотеки приточене закинуте кафе «Вогник», яке на території воєнторгівської бази. Як виявилося, до міського майна будівля нічого не має, а починається квартал із червоного магазину (продуктового), так його в народі називали. Тепер він розподілений на частини. Ліва сторона – від Уральської до Сіцінского – майже вся встелена тротуарною плиткою, за винятком невеличких шматочків навпроти приватних домоволодінь. На шляху – будівля військкомату і ЗОШ №5. Прилегла територія тут в ідеальному стані, правий бік теж має тротуар, але він вкритий асфальтом, який місцями фізично застарів.

Навпроти військкомату – будинок видатного дослідник Поділля Євтима Сіцінського, який він спорудив собі на отриманий гонорар за книгу «Город Каменец-Подольский. Историческое описание».

бажанаЧерез один квартал вулиця носить ім’я Сіцинського, а на розі з вулицею Гагенмейстера, в будинку №26а, колись жив український письменник Микола Бажан, там навіть пам’ятну дошку встановлено.

На розі Лесі Українки з Сіцинського – пам’ятка містобудування і архітектури національного культурного надбання, колишня садиба Дембицького, до складу якої входять житловий будинок 1902-1903 рр. у стилі модерн і флігель 1911– 1914 рр. А далі – ботанічний сад і вздовж цих закладів аж до Годованця тротуарне покриття в жахливому стані, коріння дерев попіднімали грунт разом із асфальтом, ліва сторона краща, але й там є такі ж понівечені відрізки.

Навпроти ботанічного саду нині школа «Славутинка». Це пам'ятка містобудування та архітектури місцевого значення – колишня жіноча гімназія Славутинської. До такої ж пам’ятки відноситься і житловий будинок XIX ст., в якому нині працює міська дитяча бібліотека.

славутинкаВід вул.Слепньова справа є старі тротуари, вони зовсім недоглянуті мешканцями, до яких прилягають домогосподарства – від Годованця ліва сторона розпочалася з двоповерхового житлового будинку, потім кілька житлових з поганим асфальтовим покриттям, а от від коледжу ПДАТУ починається краса. Територія коледжу вилизана, тут є відпочинкова зона, далі – готельний комплекс «Фільварки центр», у якому колись був будинок відпочинку «Кооператор», а навпроти нього взагалі Європа: тут готельно-розважальний комплекс «Гала-готель», колишній будинок відпочинку «Поділля». Тут все ідеально, шикарно, а от нижче «Фільварок центр» є кілька приватних помешкань і зупинка громадського транспорту. Це суцільний жах. Там кремезні дерева просто порвали тротуар, дивно, як вони встояли у буревій, інакше б завалили тамтешні хатини. Дорожнє покриття від Північної до Івана Франка в порядку, має гарну розмітку, чого не скажеш за решту вулиці Лесі Українки. Щойно перетнувши Франка, вона йде різко вниз, а це означає, що і вся дощова вода йде вниз і змиває асфальт. Років 15 тут одну смугу встигли встелити асфальтовим покриттям, щоб туристи могли прямувати на турбазу і автобуси мали змогу проїхати, але вода має шалену силу і знищила те полотно. Тротуарів тут, як і в більшої частини приватного сектору, або взагалі немає, або де-інде частинки є. Проблемою також є і фруктові дерева, зокрема дика черешня, яка, падаючи, може залишити сліди і засмічує тротуар, а це ще й небезпека підслизнутися і впасти.

огор огорожа лікарні переход у хащі

черешні на тротуарівогник


Теги: крокуємо містом, вул.Огієнка

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.