Перейти на мобільну версію сайту


12.01.2018

РЕФОРМА КРОК ЗА КРОКОМ

шевчукМедичну реформу розпочато: відповідний закон підписав Президент. Кабмін ухвалив ключові документи. У 2018 році на заклади первинної допомоги чекає низка змін. Про первинний та вторинний рівні надання медичної допомоги поговорили з головним лікарем Центральної районної лікарні, а з 27 грудня 2017 року і головою Госпітальної ради Кам’янець-Подільського госпітального округу Віталієм Шевчуком.

– Віталіє Івановичу, 2018 рік буде знаковим для первинного рівня надання медичної допомоги. Його по праву можна назвати роком сімейної медицини. На які зміни варто очікувати?

– До липня 2018 року комунальні заклади первинної допомоги мають реорганізуватися в некомерційні комунальні підприємства. Лише медичні заклади у статусі комунальних некомерційних підприємств зможуть укладати договори з Національною службою здоров’я та отримувати пряме фінансування за надані послуги з держбюджету.
Відтак амбулаторії сімейної медицини мають бути комп’ютеризовані (відповідні витрати лягають на плечі місцевих бюджетів) та підключені до електронної системи охорони здоров’я.

Старт компанії з вибору лікаря первинної допомоги розпочнеться з квітня 2018 року.

– Якщо з вибором сімейного лікаря в місті ситуація більш-менш зрозуміла завдяки територіальній близькості, то що робити сільським жителям, адже не в кожному населеному пункті району є амбулаторії загальної практики – сімейної медицини?

– На сьогодні в Кам’янець-Подільсь­кому районі маємо 16 амбулаторій загальної практики – сімейної медицини, що знаходяться у селах Мукша-Китайгоросдська, Оринин, Стара Ушиця, Жванець, Велика Слобідка, Думанів, Княжпіль, Довжок, Кадиївці, Сахкамінь, Кам’янка, Рихта, Китайгород, Гуменці, Колибаївка та 83 фельдшерських пункти. Варто відзначити, що фельдшерські пункти підпорядковуються амбулаторіям. Пацієнти району можуть підписати угоду з будь-яким сімейним лікарем, навіть з міста чи іншого району. Але чи буде їхати той лікар на виклик у село в разі потреби, чи людині потрібно буде витрачати кошти, аби дістатися до певної амбулаторії? Відповіді на ці питання мають давати люди, запитуючи себе, чи зручно їм буде? Медреформа дає громадянам право вибору на первинній ланці надання медичної допомоги. У сімейного лікаря є ліміти в кількості пацієнтів, а в пацієнта – можливість вибору. Не обов’яз­ково одразу з квітня бігти до амбулаторії та підписувати з лікарем відповідну угоду, це можна зробити і пізніше, або по факту. Інше питання, чи матиме на той час лікар, якому ви довіряєте своє здоров’я, можливість укласти з вами договір і чи не перевищений буде в нього вказаний державою ліміт пацієнтів.

На сьогодні зрозуміло лише одне: реформа медицини набирає обертів, зворотнього шляху не буде.

– А як щодо вторинного рівня, в 2018 році його також реформують чи цей процес відбуватиметься поступово?

– До появи інституту сімейних лікарів ми йшли не один рік. Хтось у їхню появу не вірив, але сьогодні це сталося. Реформування чекає і на вторинний рівень надання медичної допомоги, проте на це потрібен час, і він у нас є до 2020 року.

– Наприкінці минулого року відбулося перше засідання Госпітальної ради Кам’янець-Подільського госпітального округу, під час якого Вас обрали головою цієї ради. Які функції виконуватиме Госпітальна рада?

– Госпітальний округ, госпітальна рада – нові поняття, що з’явилися в нашому лексиконі в ході обговорення медичної реформи. Якщо говорити простою мовою, то госпітальний округ – це мережа закладів, яка повинна гарантувати пацієнту, що в разі гострого стану він доїде, його доправлять до лікарні, де нададуть кваліфіковану медичну допомогу. Отже, ціль – впорядкувати мережу, щоб у пацієнта був гарантований доступ (фізичний і часовий) до якісної допомоги.

Щодо Госпітальної ради, то це дорадчий орган, який рекомендуватиме іншим ланкам медицини приймати певні рішення, завдяки яким покращуватиметься робота округу загалом. Мережа медичних закладів має бути не лише доступною, а й функціональною. Серед функцій Госпітальної ради – надання рекомендації щодо реорганізації та перепрофілювання закладів, що надають стаціонарну меддопомогу в межах госпітального округу; визначення трансфертів між бюджетами учасників госпітального округу для фінансування медичних програм; підготовка багаторічного плану розвитку госпітального округу, що неможлива без знання діючого законодавства в галузі охорони здоров’я, напрямків реформи, практичної роботи лікувально-профілактичних закладів, механізмів бюджетування, навиків аналізу та моніторингу, стратегічного планування; та багато інших питань життєдіяльності медзакладів, що знаходяться в межах госпітального округу. У складі Госпітальної ради маємо 29 представників від усіх населених пунктів, які увійшли до Кам’янець-Подільського госпітального округу.

шевчук (1)– Спостерігаючи за Вашою роботою на посаді головного лікаря ЦРЛ та й депутата районної ради, можна сказати, що всі зусилля Ви спрямовуєте на покращення умов у районній лікарні. Подейкують, що ЦРЛ з часом стане епіцентром Кам’янець-Подільського госпітального округу.

– Госпітальний округ варто розглядати як комплексний механізм, який не потребує поділу на головне і другорядне. Головне, над чим маємо працювати – над наданням якісної медичної допомоги пацієнтам. І ми активно рухаємося в цьому напрямку завдяки підтримці керівництва районної ради та адміністрації, департаменту охорони здоров’я області, народному депутату і колегам-депутатам.

У 2017 році в Центральній районній лікарні завдяки злагодженій роботі й розумінню всіх вдалося багато чого зробити. У першу чергу, ми маємо нову операційну, зроблену за європейськими стандартами, і нове обладнання для неї.

Дякую депутатському корпусу районної ради, що завджи йде на зустріч і виділяє кошти на потреби районної лікарні на придбання необхідного обладнання, виготовлення проектно-кошторисних документацій.

Минулого року нам вдалося придбати апарат для ВАК-терапії ран, який сприяє швидшому загоєнню ран, зручний у користуванні кисневий концентратор, лапароскопічну стійку, сучасний ЕКГ-апарат, шприци-дозатори та інфузомат, монітор пацієнта, каталки. Щодо останніх придбань, то вони стали можливими завдяки допомозі народного депутата Володимира Мельниченка. З депутатських коштів, що дають на розвиток округу, він виділив 500 тис. грн для ремонту реанімаційного відділення ЦРЛ та придбання необхідного обладнання.

За запитом колеги-депутата Ігоря Гая сесія райради виділила кошти на ремонт туалетів у терапевтичному відділенні. Перед цим було зроблено ремонт туалетів у гінекологічному відділенні, та в пологовому – за кошти мецената.

Також на сесії райради було виділено кошти на ПКД приймального відділення, яке в ЦРЛ має назву відділення екстреної допомоги. Наразі лікарі цього відділення проходять курси підвищення кваліфікації, аби мати змогу надавати пацієнтам, які туди будуть прибувати, першу невідкладну допомогу.

– Віталіє Івановичу, які роботи заплановано провести в Центральній районній лікарні в 2018 році?

– У 2018 році продовжимо працювати над доведенням до відповідних норм і стандартів відділення екстреної допомоги. Крім цього, маємо проект на утеплення районної лікарні та ремонт інфекційного відділення. Болючим питанням залишається проблема з моргом, і це не секрет. Умови, які там наразі є, бажають кращого. На сьогодні моргом користується і район, і місто, тож перекладати обов’язки по його утриманню на чиїсь одні плечі досить нелогічно. Це колективне питання, і його необхідно вирішувати гуртом. Тож звертатимуся до всіх небайдужих громадян, організацій та підприємств, аби це питання врегулювати. Думаю, нас підтримають, і ми зважено та з розумом пройдемо всі етапи медичної реформи.

Теги: медична реформа, Віталій Шевчук

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.