Перейти на мобільну версію сайту


21.04.2017

ПРИЙШЛА ГРУШКА З КОРОВАЄМ, А ОТРИМАЛА ГАРБУЗ

ушицяЗнову в районі заговорили про добровільне об’єднання громад, принаймні окремі очільники населених пунктів почали інтенсивно ворушити мізками й викручувати реформу децентралізації, шукаючи там максимальну вигоду.

Пропозицію добровільного об’єднання цього тижня гаряче обговорювали в селищі Стара Ушиця. Запрошення влитися в одну велику громаду надійшло жителям Староушицької селищної ради від сусідньої Грушківської сільської ради. Також остання надіслала пропозиції про об’єднання поближнім Подільській, Нефедівській, Крушанівській та Чабанівській сільським радам.

У грушківській петиції пропонувалося утворити з 12 населених пунктів, що входять до складу перерахованих вище громад, одну Староушицьку селищну об’єднану громаду з центром у смт Стара Ушиця. Нагадаємо, у разі об’єднання під одним дахом опиняться Стара Ушиця, Грушка, Каштанівка, Рункошів, Подільське, Нефедівці, Лучки, Крушанівка, Чабанівка, Лисківці, Гута-Чугорська та Липи.

Але, як то кажуть, було одне але, особливо для жителів Старої Ушиці. У пропозиції окремим пунктом зазначалося: «Для забезпечення зручної взаємодії населення і органів управління, враховуючи географічне розміщення населених пунктів та транспортне сполучення, розмістити не менше 50-відсотків основних органів управління громади в селі Грушка, про що буде прописано окремим пунктом на другому етапі в Плані організаційних заходів щодо об’єднання територіальних громад».

Громадські обговорення, що проходили у селищному Будинку культури, відкрив селищний голова Андрій Котульський. Довго не пояснюючи мету зібрання, він передав слово своєму колезі, Грушківському сільському голові Анатолію Тимчуку, який і розповів присутнім про бачення майбутнього об’єднання громади.

- Маємо врахувати думки всіх людей, - наголосив Анатолій Сергійович. - Питання досить серйозне, шкода, що прийшло мало людей, як для такого населеного пункту (присутніх зібралося не більше 10% від загальної кількості жителів громади - прим.Авт.). Уже були спроби об’єднання Староушицької території у тих межах, як колись був район. Маємо шанс повернути все назад. На жаль, Колодіївка відкололася до Китайгородської об’єднаної громади.

Грушківський очільник зауважив, що згоду на приєднання вже надала Подільська сільська рада. Якщо позитивні відповіді надійдуть і від решти, то логічно, що не менше 50% органів управління будуть знаходитися в селі Грушка, мовляв, туди і дістатися всім жителям поближніх населених пунктів зручніше, зрештою, ми вже маємо в районі приклад Китайгородської об’єднаної громади з центром у селі Вихватнівці.

Питання із зали посипалися одне за одним. Зрозуміло було одразу, що роз’яснювальною роботою щодо децентралізації в селищі ніхто не займався, а сам селищний голова Андрій Котульський, який ще минулого року виступав різко проти приєднання навколишніх сіл із адмінцентром у селі Грушка, сьогодні одягнув кашкет на інший бік.

- Ви знаєте скільки потрібно працівників у об’єднаній громаді? - запитував Андрій Петрович у присутніх, і одразу ж відповідав. - За розробленою методикою, має бути близько 40 осіб управлінського штату.

Та його не хотіли слухати, адже жителів цікавило одне-єдине питання: чому селище міського типу, колишній районний центр, має до когось приєднуватися? Зрештою, невже очільнику не вистачило місцевого патріотизму та освіти (хоч він і хизується, що має юридичну, та замість допомогти вирішити нагальні питання, відволікає від них мешканців юридичною термінологією), аби надіслати пропозиції сусіднім громадам?! І невже в порівняно бідної сільської ради вистачило мужності пропонувати дещо багатшій селищній об’єднуватися, а в останньої - ні?!

Шапка, яку одягнув після виборів селищний голова, виявилася для нього на декілька розмірів більшою та занадто важкою, аби донести до завершення терміну каденції. Жителі Старої Ушиці звинувачували Андрія Котульського в бездіяльності та безгосподарності. Звучали навіть пропозиції переобрати голову, а вже потім займатися об’єднанням громад.

На запитання завуча місцевої школи, чи прораховували обидвоє очільників, перш ніж подавати таку пропозицію, майбутні прибутки та видатки об’єднаної громади, конкретної відповіді не прозвучало.

- Це будемо робити на другому етапі об’єднання, - зауважив Андрій Котульський.

Складалося враження, що він усіма силами намагається «злити» селище, а разом з ним і Гораївку, яка також входить до складу селищної ради, до Грушківської громади.
Можливо, зібрання, а інакше його не назвеш, на яке прийшло не більше 200 осіб (загальна кількість населення Староушицької селищної ради становить 2638 осіб), перетворилося на балаган та чергове з’ясовування стосунків, якби у справу не втрутився голова районної ради, житель Старої Ушиці Борис Бец.

- У перспективному плані, затвердженому постановою Кабміну, чітко сказано, де має бути центр громади, - зазначив Борис Борисович. - По можливості це села з найбільшою чисельністю людей, колишні районні центри. Стара Ушиця, як колишній райцентр, має в цьому перевагу. Ми можемо довго говорити і ні про що, але потрібно, як вже запитували в залі, все прораховувати. Давайте подивимося на це об’єднання мовою цифр. У разі створення Староушицької об’єднаної територіальної громади із зазначених вище населених пунктів ми матимемо населення в 6935 осіб, з яких 593 дитини дошкільного і шкільного віку. Загалом - трохи більше 5 млн грн власних надходжень, приблизно так саме освітньої та майже 6 млн грн медичної субвенції. Доходи об’єднаної громади будуть на рівні 18 млн 800 тис. грн. А тепер про видатки: на освіту потрібно буде витратити більше 16 млн грн, культуру - майже 2 млн грн, медицину - трохи більше 5,5 млн грн, соцзахист - 1 млн 130 тис. грн, адмінапарат - майже 2,5 млн грн. Загалом видатки становитимуть 28 млн грн. Запитання: з чого покрити дефіцит у 10 млн грн? Уже цієї сесії районної ради депутати обговорюватимуть питання про скорочення видатків в освіті та, відповідно, пониження ступеня в Нефедівській, Крушанівській та Гораївській школах.

Питання децентралізації вкрай важливе, адже ті громади, які об’єдналися раніше, отримали чималі кошти з Держбюджету на розвиток інфраструктури. Маємо шанс зробити це і ми. Але сьогодні таке об’єднання - це фальшстарт. І цієї мови б ніколи не було, якби не бездіяльність селищного голови.

Голова райради зауважив, що, перш ніж прийняти рішення, його варто обговорити, провести роз’яснювальну роботу серед населення, розповісти про всі плюси та мінуси майбутньої реформи, також залучити на допомогу керівників вищого рівня, зокрема і з райдержадміністрації, яких чи то не запросили, чи вони самі не виявили бажання брати участь у цьому зібранні.

ушиця-1Після цифр важко було товкти воду в ступі, тож збори перенесли на наступний тиждень. Щоправда, невідомо, скільки жителів прийде наступного разу, аби вирішити долю Староушицької селищної ради. Невже, селищному голові так важко зорганізувати депутатів та провести подворовий обхід, під час якого опитати всіх жителів Старої Ушиці та Гораївки, як це зробили свого часу в уже об’єднаних громадах? Чи, можливо, анкетування покаже зовсім не той результат, на який сьогодні сподівається місцевий очільник? Та варто пам’ятати одне, що об’єднання має бути ДОБРОВІЛЬНЕ та економічно обгрунтоване, а вже потім «зливатися», ділити крісла і портфелі.

А В ІНШИХ ЯК?
До теми децентралізації охоче чи не дуже повертаються й інші населені пункти району, які ще не ступили на цю стежку. Подібні протистоянні, наче холодна війна, також виникають в окремих селах району. До прикладу, вже третій рік не можуть визначитися, хто ж керуватиме - колишній райцентр Оринин чи сусіднє Привороття, яке має потужного агроінвестора та зберегло матеріально-техніну базу колишнього колгоспу. Під Орининським, згідно з перспективним планом, дахом планують об’єднати Орининську, Приворотську, Шустовецьку та Підпилип’янську сільські ради. Але за центральну садибу тут ще борються.

Незрозумілою на сьогодні є ситуація із Жванецьки напрямком. Тут вже є найменша з трьох Колибаївська об’єднана громада. Логічно було би утворити, як і колись район, Жванецьку з центром у Жванці, проте як і в Старій Ушиці, тамтешній очільник не поспішає робити якихось кроків у цьому напрямку. Інфраструктуру занехаюють, закриття Жванецької лікарні залишається лише питанням часу. Не дивно, що серед такої невизначеності ковдру на себе потихенько, а нині все голосніше почала тягнути Рудська сільська рада, яка хоче об’єднати навколо себе Ластовецьку, Сокільську, і, звичайно ж, Жванецьку та Гринчуцьку сільські ради.

Поки що тиша на Довжоцькому кущі - тут із об’єднанням ще мудрують у Кадиєвецькій сільській раді, решта сусідів ніби й не проти, аби приєднатися до Довжка.

Має намір якомога більше забрати під своє крило і Слобідко-Кульчиєвецька сільська рада, проте їй готова скласти конкуренцію сусідня Кульчиєвецька сільська рада.
Зрозуміло, що децентралізації бути - добровільній чи примусовій - це лише питання часу. Проблема в іншому, як потім далі з цим жити, яким курсом рухатися і чи вистачить сил та коштів, а головне - кадрів, аби достойно нести цю нелегку ношу?!

Теги: сільські ради, об’єднання громад

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.