Перейти на мобільну версію сайту


16.02.2018

ПРОБЛЕМА НАЗРІВАЛА Й... ОБВАЛИЛАСЯ

обвал14 лютого запам’ятається місту не лише весільним рекордом, а й фортифікаційним провалом. Увечері, майже під завершення робочого дня, стався частковий обвал муру Північного бастіону Старої фортеці. Камінням засипало половину дороги, якою курсує транспорт через Старе місто. На щастя, обійшлося без жертв.

На місце події одразу прибули заступник міського голови Сергій Бабій, директор історичного музею-заповідника Олександр Заремба, працівники фортеці, журналісти нашої газети. Місце обвалу виглядало жахливо, тож рішення про обмеження руху транспортних засобів було прийнято негайно. 

Здавалося, що працівники музею не здивовані цією ситуацією. Директор історичного музею-заповідника Олександр Заремба зауважив, що вірогідність пошкод­ження муру в цьому місці виявили фахівці, й узагалі дивно, що він стільки часу протримався. На підтвердження слів Олександра Олександровича маємо лист, адресований першому заступнику міського голови Григорію Горшунову та директору НІАЗ «Кам’янець» Василю Фенцуру ще в 2011 році від Кам’янець-Подільського військово-історичного товариства шанувальників історії фортифікації, в якому зокрема йдеться: «... під час так званого «відтворення» Північного бастіону, котре проводилось екскаваторним методом, було не тільки вичищено та вивезено значну кількість грунту, який залишився там від розсипаного бруствера, траверсів та валганга, але й знищено гідроізолюючий глиняний замок. Археологічні пошуки, які були розпочаті після того, як роботи екскаватором на бастіоні набули скандального розголосу, залишили глибоку незасипану і незаізольовану яму. В сумі це дозволило талим і дощовим водам безперешкодно проникати в насипаний грунтовий масив штучної бастіонної тераси. Під час інтенсивних опадів вода вже не просочується через ескарпові стіни, чого раніше не спостерігалося...»

Вода камінь точить. У нашому випадку – стіну Старої фортеці, унікальної окраси міста. Лицьова кладка стіни, де стався обвал, відноситься до кінця ХІХ ст. На її місці знаходилася брама Станіслава Августа, яку взялися розширювати в 1875 році, проте вона почала валитися. Її повністю розібрали і зробили кладку, яку маємо нині. Частину стіни, яка прилягає до місця обвалу, в 2008 році перебудовували. Та, напевне, повністю не перебудували, бо ж провели ремонтні роботи впритул до місця обвалу, а далі зупинилися. Керівник проекту «Замки і фортеці України» Пилип Гавриленко у соціальній мережі коментує, що причиною обвалу могла стати саме гідроізоляція, точніше труба водовідведення, яка, ймовірніше за все, протікала, не була ізольована і її просто засипали землею...

Як не крути, а в тому ж 2008 році, коли проводилися ремонтно-реставраційні роботи в Старій фортеці, через недбальство чи міщанське бажання зекономити було закладено міну уповільненої дії, яка вибухнула, коли цього ніхто не очікував. Готові були, але все одно не очікували.

Нікудишня система водовідведення, часті перепади температури й численні опади, фестивалі та гучна музика, зрештою рух через Замковий міст – наразі це головні причини обвалу, які активно обговорюють кам’янчани. Свою думку щодо причин обвалу висловив і міський голова Михайло Сімашкевич: «Причина – в замоканні стіни та її замерзанні-розмерзанні впродовж тривалого часу. Працівники музею вже провели первинне обстеження об'єкту, чекатимемо на експертне. Обов'язковий крок після цього – протиаварійні, ремонтно-реставраційні роботи».

Остаточну крапку мають поставити 16 лютого профільні експерти, які завітають до Кам’янця і з якими, як з’ясувалося, договір був підписаний раніше, адже пошкодження працівники музею-заповідника виявили місяць тому.

Наразі територія навколо Північного бастіону Старої фортеці обгороджена, його розбирають спеціалісти фірми «Гермес». Рух через Замковий міст частково обмежений. Поки що автобусне сполучення за маршрутом №1 «Підзамче-мікрорайон Жовтневий» здійснюється через село Довжок за схемою руху приміського автобуса №42. Частина «одиничок» їде тільки до площі Вірменський ринок, інша – по колу до с.Довжок. У транспортному відділ міської ради запевнили, що після очищення дорожнього покриття від обвалу рух автобусів міського сполучення №1 та №23 буде відновлено.


Теги: надзвичайна ситуація, частковий обвал муру Північного бастіону Старої фортеці

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.