Перейти на мобільну версію сайту


24.08.2018

ПОЗИЧАЛЬНИКИ МАЮТЬ БУТИ ЗАХИЩИНИМИ ВІД КРЕДИТОРСЬКИХ ПАСТОК

кредитори«Ключ» вже писав про наслідки фінансової безграмотності населення і про пастки кредиторів, які очікують людей і які наслідки з цього бувають. Цікаво те, що пересічний громадянин з такими хитрощами потрапляє у кабалу. Але в Україні створюється нова система захисту прав споживачів фінансових послуг.

Створення установи фінансового омбудсмена вигідне пересічним українцям та повністю відповідає директивам ЄС. Громадяни зможуть у позасудовому порядку вирішувати конфлікти з фінансовими установами за 60 днів. Надання регуляторам фінансового ринку функцій з контролю ринкової поведінки фінансових установ зменшить можливості для маніпуляцій та припинить практику безкарного порушення прав споживачів. Такий головний висновок прес-конференції для журналістів західних областей України, в т.ч. Хмельницької області, яку дали Юля Вітка, заступник керівника та Тетяна Бурак, експерт Проекту USАID «Трансформація фінансового сектору України», народні депутати України Олег Лаврик, Руслан Сидорович.

Доволі часто між споживачем і банком, кредитною спілкою, іншими фінансовими установами виникають проблемні ситуації. Особливо це стосується кредитів. Так, дуже часто в рекламних повідомленнях вказується, що кредит надається під 0%, або близьку до нуля ставку. Багато гарних обіцянок і щодо комісії за видачу кредиту... У результаті споживачу доводиться платити значні кошти, повертаючи той, здавалося б, дуже привабливий кредит. І це при тому, що Закон України «Про споживче кредитування» начебто стоїть на захисті споживачів. Чому ж фінансові установи продовжують порушувати законодавчі вимоги? Усе дуже просто. У законі не прописані повноваження регуляторів фінансового ринку, особливо щодо накладання штрафів за порушення прав споживачів. Тож виникла потреба внести необхідні зміни, поправки. Їх і увібрав законопроект 2456-д. Цей законопроект пропонує надати регуляторам фінансового ринку (НБУ, НКЦПФР, Нацкомфінпослуг) необхідні інструменти правозастосуння (перевірки, порушення справ, штрафи та інше) за порушення закону. 

– Поки законопроект 2456-д не буде схвалений, регулятори не зможуть контролювати виконання фінансовими установами законодавства у сфері захисту прав споживачів фінансових послуг. Ми бачимо, що на практиці фінансові установи демонструють низький «добровільний» рівень дотримання норм закону. Тому для того, щоб захистити українців, регулятори фінансового сектору мають отримати більше інструментарію для забезпечення «примусового» виконання закону. Від нових правил гри на ринку споживчого кредитування виграють обидві сторони як споживачів, так і кредитодавців, – упевнений заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності Олег Лаврик.

Звичайно, для вирішення спорів, які виникають між споживачами і фінансовими установами, можна використовувати суд. Але це і потребує значних витрат, і в часі розтягнуто. Тому не дивно, що в суд мало хто звертається. Як тут бути? На думку спікерів прес-конференції, «паличкою -виручалочкою» може стати інститут фінансового омбудсмена. 

Поняття це нове і що воно означає? Фінансовий омбудсмен – посадова особа, відповідальна за вирішення у позасудовому порядку спорів, пов’язаних із наданням фінансовими установами послуг споживачам. Фінансовий омбудсмен, у першу чергу, буде намагатися примирити сторони спору, але він також матиме повноваження приймати рішення за результатами спору. Запровадження установи фінансового омбудсмена передбачено в законопроекті 8055, який зареєстровано у Верховній Раді України 22 лютого нинішнього року.

– Дуже важливо, що звертатися до фінансового омбудсмена зможуть виключно фізичні особи. Тобто фінансовий омбудсмен – це інструмент саме для людей. По-друге, фінансовий омбудсмен – це не заміна судів, а створення нової ефективної альтернативи їм. Жоден споживач не буде обмежений у конституційному праві звернутися до суду на будь-якому з етапів вирішення спору. Але ми все ж таки сподіваємося, що він буде обирати саме звернення до фінансового омбудсмена. Адже його рішення будуть прийматися неупереджено, компетентно та головне – досить швидко, в строк до 60 днів. Для порівняння, українські суди можуть розглядати такі справи 1-2 роки, – відзначив голова підкомітету з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя Руслан Сидорович.

У законопроекті закладено такий алгоритм призначення фінансового омбудсмена, який дозволить йому бути максимально незалежним. Як показує світовий досвід така неупереджена та професійна інституція користується довірою громадян.

– Законопроект 8055 – це спроба побудувати в Україні нову чесну неупереджену, і, найголовніше, ефективну систему вирішення спорів на фінансовому ринку. Цей законопроект у певному сенсі є революційним. Тому що він змінює всю філософію взаємовідносин між фінансовими установами та споживачами. В їх основі буде довіра, – впевнена експерт із захисту прав споживачів фінансових послуг Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору в Україні» Тетяна Бурак.

Зрозуміло, таке нововведення, як фінансовий омбудсмен викликало багато запитань у журналістів. Але як відповіли доповідачі, це не «придуманий велосипед», а використання досвіду, зокрема, Бельгії, Великобританії, Греції, Німеччини, Польші, Фінляндії та багатьох інших країн. Як приклад ефективної діяльності омбудсмена наводилася Вірменія і Польша, де тільки 10% його рішень оскаржувалося в суді. Залишається сподіватись, що добра задумка закладена і в одному, і в другому законопроекті спрацює на користь людини, а не буде чергової паперовою фікцією.


Теги: захист від кредиторів

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.