Перейти на мобільну версію сайту


09.08.2019

ПОПРОСИЛИ ПРИБРАТИ – ОПИНИВСЯ В ПРИЙМАЛЬНОМУ

шприцНадзвичайна подія сталася нещодавно в ПДАТУ. Проректор змусила лаборантів, прибиральниць та студентів-першачків прибирати територію стадіону. Видали реманент та гумові рукавички. Папірці, недопалки, пляшки, упаковка та ще багато різного сміття довелося позбирати. А от в одному місці, ближче до будинків, була ціла купа побутового і будівельного сміття, серед якого предмети жіночої гігієни, і навіть ціла купа шприців.

Цей увесь мотлох потрібно було завантажити на причіп, і це робив студент. Уявіть собі, хлопчині щойно завдали той склецок на плечі, як його тіло вмить чимось прошило, і він закричав від болю. Виявляється, він вколовся шприцом. Від чого той шприц, ніхто не знає, і як його знайти у тій купі теж ніхто не знає. Хлопчина миттєво зметикував і помчав у приймальне відділення міської лікарні. Там його обстежили, взяли аналізи і попросили знайти те, чим він вколовся. Тепер він кожних три місяці змушений буде здавати аналізи, і медики слідкуватимуть за результатами та з’ясовуватимуть, чи була голка інфікована вірусним гепатитом, правцем чи ВІЛ. Бо ж через поранення голкою можуть передаватися ВІЛ, гепатит В і С, герпес, малярія, сифіліс, дифтерія та ще кілька десятків інших парентеральних інфекцій. Але шанси зараження патогенами крові з голки дуже низькі.

Є ризики зараження медичних працівників. Для гепатиту В вони становлять від 2% до 40%, гепатиту С – 3-10%. ВІЛ – 0,2-0,5%. Ризики залежать від багатьох факторів: розміру голки, глибини проникнення, кількості крові, що потрапила при пораненні та концентрації в ній вірусу.

На відміну від ситуації з медичними працівниками, джерело крові в голках та шприцах, які знаходяться на вулиці, зазвичай невідоме. До того ж поранення не відбувається одразу після використання голки, вона рідко містить залишки свіжої крові, а вірус, який міг бути в крові, зазнав впливу світла та температури. Внаслідок цього ризики зменшуються. Але як можна бути такими безпечними і примушувати, не пройшовши інструктаж із техніки безпеки, працівників та студентів займатися такою небезпечною справою. І що б ті посадовці робили, якби таке сталося з їхньою дитиною чи родичем.

Узагалі медики мали б викликати поліцію, бо людина в таких випадках перелякана, збентежена і не знає, що робити.

ЩО МОЖЕ БУТИ І ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВКОЛОВСЯ НЕВІДОМИМ ШПРИЦОМ?
Щороку в Україні реєструють випадки поранення шприцами, які належно не утилізували після використання. Через пошкодження голкою можна інфікуватися вірусним гепатитом, правцем або ВІЛ. Центр громадського здоров’я радить, як убезпечити себе під час толоки та що робити, якщо випадково вколовся використаним шприцом.

Отож, як підготуватися до прибирання:
– надягайте товсті гумові рукавички;
– намагайтеся використовувати спеціальні пристосування для збирання сміття (палиця зі шпичаком);
– зібране сміття складайте у міцний поліетиленовий пакет;
– продумайте одяг – не обирайте взуття з тонкою підошвою, яку можуть проколоти гострі предмети.

Якщо ви побачили шприц серед сміття, обережно візьміть його та перемістіть у міцний пакет.

Якщо ви випадково вкололися голкою:

1) не панікуйте, адже ймовірність зараження вірусними гепатитами та ВІЛ унаслідок однократного випадкового уколу навіть зараженою голкою незначна (1,8% для ВГC; 0,23% для ВІЛ, 23–62% для ВГB);

2) не стискайте, не тріть пошкоджене місце, не вичавлюйте і не відсмоктуйте кров із рани;

3) не використовуйте розчин етилового спирту, йод, перекис водню;

4) промийте місце контакту водою з милом;

5) тримайте поранену поверхню під струменем проточної води кілька хвилин або поки кровотеча не припиниться;

6) якщо відсутня проточна вода, обробіть ушкоджене місце дезінфікувальним гелем або розчином для миття рук;

7) після обробки місця поранення зверніться протягом 72 годин (бажано якомога швидше) до регіонального Центру профілактики та боротьби зі СНІДом, де вам запропонують протестуватися на ВІЛ, оцінять ризик інфікування та, за потреби, запропонують ефективне профілактичне лікування проти ВІЛ;

8) особам, які не мають щеплення проти вірусного гепатиту B (ВГB) або не знають про його ефективність, рекомендовано звернутися до сімейного лікаря або лікаря-інфекціоніста щодо розгляду питання доцільності вакцинації проти ВГВ, схему якої визначить лікар;

9) не зберігайте у себе шприц/голку, якою вкололися, оскільки тестування голок та інших гострих інструментів не рекомендовано через неінформативність результатів та інтерпретації даних.

Про це повинні пам’ятати всі, щоб нікого не наражати на смертельну небезпеку та себе також. Ви маєте право відмовитися від виконання таких завдань керівниками. І тут же виникає інша проблема – «не хочеш працювати, ніхто тебе не тримає, на твоє місце знайдуться інші». І це нині дійсно велика проблема, або ти сліпо виконуєш безглузді накази керівника і виконуєш невластиві тобі функції, або йдеш на біржу праці. Є ще один вихід, поскаржитися вищому керівництву, або у комісію з трудових спорів. Знову ж це конфлікт, який переросте у цькування, псування нервів та ще багато чого. На жаль, ми живемо в такому суспільстві, коли кожен боїться за свою шкуру, якби всі разом про такі речі говорили, то тоді б нічого не було.


Теги: екстремальне прибирання

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.