Перейти на мобільну версію сайту


20.07.2018

ПІСЛЯ ФАЛЬСТАРТУ Є МОЖЛИВІСТЬ ПОВЕРНУТИСЯ НА ДИСТАНЦІЮ

медицина«Ключ» вже писав, що керівництво ЦПСМД не зуміло зробити найважливішого на 2 липня кроку, а зробило фальстарт. Угода з Національною службою здоров’я України не підписана, і бюджет медицини втатив шалені гроші. Ми просили назвати винних осіб, але й досі прізвища не названі. Натомість головному лікарю ЦПМСД продовжили контракт на два роки. Як первинна ланка медицини діятиме в місті й надалі та на інші питання попросили відповісти начальника міського управління охорони здоров’я Юрія Пливанюка.

– Юрію Васильовичу, чи стартувала в нашому місті нова система фінансування «гроші йдуть за пацієнтом»?

– З прийняттям рішення сесії міської ради щодо реорганізації КП «Центр ПСМД» в некомерційну структуру продовжується втілення проекту «гроші йдуть за пацієнтом». На жаль, ми не потрапили у список тих міст, які зуміли добре попрацювати, підписати договори з Національною службою здоров’я України і отримати фінансування за новою формулою, яке збільшилося для них вдвічі. А це реальний додаток до коштів, які будуть використовуватися на розвиток первинної медико-санітарної медицини. Але ми завдяки прийнятим рішенням зможемо з четвертого кварталу отримати цьогорічне фінансування.

– Чому розпорошуються гроші на неважливі речі для просування реформи, зокрема, замість того, щоб купувати драбини не закуплено медичні сумки чи лабораторне обладнання, саме те, що необхідно в першу чергу?

– Що стосується закупівлі оснащення згідно з табелем, то на ці потреби фінансування зросло, але воно ще недостатнє, щоб пацієнт максимально був прикритий в питаннях обстеження, медикаментів і на 100% зміг це відчути. Тому адміністрація закладу мусить визначитися разом із сімейними лікарями, що купувати, а ми будемо ретельніше контролювати. У пріоритеті має бути найнеобхідніше для пацієнтів і лікарів.

– Чи зможуть кам'янчани обслуговуватися безкоштовно в приватних клініках та лікарів ФОП? 

– Зможуть. Задекларована стратегія Міністерства охорони здоров’я про те, що первинна медична допомога безкоштовна і покривається через Національну службу здоров’я, незалежно від того чи це комунальна установа чи приватна клініка, чи фізична особа підприємець (ФОП). Отже, Нацслужба відшкодовує вартість цих послуг, згідно з законодавчо закріпленим переліком.

медицина-1– Чи багато лікарів уклали угоди з пацієнтами?

– Ця цифра сягає лише 35% від того, що мали б укласти. Зрозуміло, це досить мало, бо на цей момент угоди могли укласти 50% населення. Та на це є суб’єктивні й об’єктивні причини. Але, незважаючи на пору відпусток, ми вимагатимемо від адміністрації посилення роботи в цьому напрямку. Приємно те, що до наших міських лікарів пішли мешканці навколишніх сіл. Люди йдуть до фахівця. Подальше наше завдання– інтенсивніше проводити роз’яснювальну роботу серед населення, щоб до кінця літа щонайбільше людей зрозуміли завдання і користь медичної реформи в ПМСД і підписали декларації з лікарями, сподіваючись на якісне надання медичних послуг. Цей процес не можна затягувати, бо втратимо всі можливості. І без того вже втрачена частина фінансування.

– Хто винен, що реформа в місті на 2 липня провалилася?

– Так не можна говорити, реформа у нас почалася. Просто вона йде не так успішно, як в інших містах та селах. Але ми маємо здорові амбіції, місто багато чого зробило свого часу, щоб засвітитися в медичному просторі України. Та нині, щоб виправити ситуацію, потрібно докласти багато зусиль і увійти в колію. Я сподіваюся, що наше ПМСД підпише угоду з Нацслужбою не затягуючи жодного дня, бо час швидко спливає, і будь-яка технічна помилка може стати причиною катастрофи для міста.

– Для того, щоб лікар пішов у вільне плавання, потрібна ліцензія, яку отримати лікарю просто нереально, адже існують фірми-посередники і схеми відмиву грошей через них. Відомі факти, коли лікарі намагалися отримати ліцензію, але центри надання адмінпослуг при МОЗ знаходили не там, де треба кому чи крапку, і через певний час до лікаря вже телефонувала фірма-посередник, яка за майже 10 тисяч гривень гарантувала поставити розділовий знак у потрібному місці. 

– Сподіваюся, що нині сформована команда в Міністерстві проаналізувала всі ті негативні явища, які мали місце. На жаль, поодинокі випадки є й сьогодні. Ми в свою чергу теж «виловлюємо» такі факти і, якщо будуть виникати штучні бар’єри, будемо ці сигнали подавати конкретним відповідальним особам та відповідальним за впровадженням реформ. Зокрема, звертатимемося до керівників департаментів, до заступників міністра і якщо буде потрібно і до виконувача обов’язків міністра. Ми працюємо на прямому контакті, щоб не ставилися палиці в колеса лікарям при отриманні ліцензії.

– Як Ви вважаєте, в нашому місті є лікарі, які можуть самі йти у вільне плавання і самі розпоряджатися коштами своїх пацієнтів, а не годувати адміністративну надбудову, витрачаючи гроші на конкретні потреби амбулаторій? Зокрема, на закупівлю потрібного медичного обладнання. 

– Свого часу вже 14 лікарів пробували це зробити, і теоретично ми були готові йти цим шляхом. Це фактично той шлях, яким піде вся держава. Нині багато сімейних лікарів прагнуть до автономії, якою б сильною не була адміністрація Центру, бо вони хочуть працювати самі, без надбудови.

– Юрію Васильовичу, чому хворі на цукровий діабет не можуть нині вільно отримати інсулін?

– Звернень через це дійсно багато. Нині держава скидає всі програми на місцеві бюджети. Частину програм може закрити первинна медицина через субвенції, але, враховуючи специфіку і ту потребу в медичному оснащенні, має бути цільова методика – треба йти на локальне прийняття програми «Цукровий діабет» на місцевому рівні, фіксувати конкретні речі, які потрібні, зокрема, розхідні матеріали, лабораторне обстеження, гліколізований гемоглабулін, препарати. Це все має фіксуватися конкретною сумою і проводитися через сесію міської ради. Я вважаю, що не повинен бути заручником пацієнт і не може бути відсутність будь-якого обстеження перепоною в отриманні хворим ліків, які гарантовані державою. Тому слід вишукувати ресурс для обстеження, щоб пацієнт не був заручником. І я вимагаю від ендокринологів у тих випадках, де немає життєвої необхідності в лабораторному обстеженні і можливо навіть йти на якусь поступку, щоб видати життєво необхідні ліки. Хоча фахівець і прикриває себе законодавством, але насамперед має бути в пріоритеті життя людини. Нині пильно будуть за такими порушеннями слідкувати правоохоронці, щоб спіймати лікаря на порушенні, але заради показників не можна на перший план ставити життя людини.

– Що сьогодні робиться у стоматполіклініці?

медицина-2– Створено дві комісії: одна з ліквідації, інша з передачі майна з балансу на баланс. Тут грає роль фактор часу. Але процедуру слід провести і перегорнути цю непросту сторінку, бо іншого шляху нині немає. Буде проведено всі розрахунки та закриті всі заборгованості і, можливо, з чистого листка слід почати працювати. Та, якби сталося диво і колектив самоорганізувався без тих потрясінь, які вони самі собі створили, то було би добре. На жаль, настрої в колективі не змінилися та попри все в них є ще два місяці, щоб врятувати себе. Незважаючи ні на що, місто без пільгового стоматологічного обслуговування не залишиться. 38 медиків стоматслужби будуть прив’язані до бюджету і обслуговуватимуть 10 пільгових категорій пацієнтів. Це відбуватиметься на площах стоматполіклініки, але все буде ущільнено, спишеться увесь непотріб, щоб нормально увійти в опалювальний сезон, щоб не було петлі на шиї, щоб були зовсім інші видатки на комунальні платежі.

– Багато розмов точилося навколо Госпітальної ради. Як вона нині працює і взагалі чим займається?

– Госпітальній раді вже пішов другий рік, чергове її зібрання має відбутися сьогодні, 20 липня. Можливо, будуть вироблені якісь рішення, але, на жаль, ми програємо в часі. Госпітальні округи потрібні для бюджетної медицини і вони вже давним-давно мали запрацювати, але, відповідно до закону про автономізацію медзакладів, це не буде працювати. Та, якщо вже задекларували створення округів, а їх у нашій області три – Хмельницький, Шепетівський і Кам’я­нець-Подільський, то на сьогодні потрібен вже зовсім інший формульний підхід до них – у першу чергу, фінансовий. Також пропорція і підходи області повинні зводитися до того, щоб максимально технічно укріпити ці центри округів. Щоб вони не самотужки, за кошти міського бюджету шукали, як переоснастити ту чи іншу службу. А має пройти повна модернізація і, щоб запрацювали такі технології, які би в радіусі 50 кілометрів закривали проблеми будь-якого пацієнта.

Створення Госпітального округу зводилося до того, щоб ми максимально зекономили кошти на інтеграції, яка би давала величезний зекономлений ресурс. Це близько 10 млн грн для міста і 5 млн грн для району – суттєвий ресурс, щоб переоснастити будь-яку службу. І за цей довгий період, коли ми говоримо, вже мав бути відчутний результат.


Теги: медична реформа, Юрій Пливанюк

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.