Перейти на мобільну версію сайту


29.01.2016

ПІАРИМОСЯ ЧИ РЕФОРМУЄМО?

Медична галузь міста вчергове атакує районну.

Адміністративно-територіальна реформа, що нині набрала серйозних розмахів, неминуче зачепить усі галузі життєдіяльності суспільства. Сьогодні все частіше чути розмови про реформи в освіті та медицині. На всіх рівнях жваво обговорюється оптимізація відповідних закладів, або ж укрупнення, а простішими словами - скорочення. Що ж матимемо в результаті й чи не призведе це до погіршення надання освітніх та медичних послуг? Сьогодні ми спробуємо розібратися із медичним питанням, яке вже кілька тижнів поспіль не сходить із уст чиновників різних рангів.

ЗЛИТТЯ ЧИ ПЕРЕЛИВАННЯ


Минулого тижня міська влада вчергове викинула в інформаційний простір проблему із об’єднаням пологових будинків, мовляв, таке укрупнення було би вигідно як для міста, так і для району. Ця тема давно вже стала із бородою, її зручно час від часу використовувати, аби зайвий раз пропіаритися, проте далі популізму за стільки років у цьому напрямку так і не рухнулися.

Сьогодні за об’єднання міського і районного пологових будинків говорять чимало чинників. У першу чергу, це відстань, яка тут скорочена до мінімуму. Якби ці два заклади не знаходилися поблизу, то мови про їхнє об’єднання й не було б. Та чому ж не вдається за стільки років убити одним пострілом двох зайців? Відповідь проста й лежить на поверхні - фінансування. Хто візьме на себе утримання умовно кажучи міськрайонного пологового будинку? Наразі як для міста, так і району це непосильний фінансовий тягар. Делегування повноважень на фінансування також не розглядається, адже хто триматиме пальму першості? Бажання міста об’єднатися із районом цілком зрозуміле, ба більше, там це може бути єдиним варіантом із безвихідної ситуації непосильного кадрового навантаження. Не відкрию великого секрету, якщо скажу, що міська медицина тріщить по швах від роздутих штатів, особливо вторинної ланки, які потрібно якось утримувати. Злиття із районом допоможе цей штат трохи розбалансувати й розкидати, давши можливість на якийсь час вільно дихати.

У разі об’єднання окрім фінансування не менш важливим питанням буде право власності. На чиєму балансі буде знаходитися об’єднаний пологовий будинок - міста чи району - адже має хтось нести відповідальність за утримання споруд, здійснення господарської діяльності тощо? На початку цього року звучало питання про передачу Центральної районної лікарні на баланс обласного бюджету, але практично через тиждень все переграли, й лікарня залишилася в комунальній власності району. Чому так? Все просто - в області порахували, що цього року в бюджеті не вистачить коштів на її утримання. Якби область взяла під свою юрисдикцію фінансування районної та міської медицини, то питання об’єднання стало би ключовим і неминучим. Отож, цілком логічно, що подібні злиття можна проводити лише після проведення територіальної реформи - усе решта від лукавого й голий популізм.
Але складається враження, що в питанні реформування медицини в нас біжать наперед потягу. Замість підготовки, конструктивного діалогу тут вдаються до одноосібних монологів.

ГОСПІТАЛЬНОМУ ОКРУГУ БУТИ


Не менш важливим залишається питання створення в майбутньому госпітального округу, який би обслуговував жителів кілької районів. За попередніми прогнозами, його планують створити на базі Центральної районної лікарні, адже там є і достатня кількість приміщень, і відповідного обладнання, ба більше - схоже, що в ЦРЛ активно до цього готуються. Не перший рік район починає зі збалансованим бюджетом та не має фінансової діри в медичній галузі. Районна лікарня час від часу поповнюється новим медичним обладнанням. Усі відділення тут знаходяться в одному корпусі. Щоб пройти повне обстеження чи отримати консультацію лікаря, хворому достатньо подолати 100 метрів, при цьому не обов’язково ходити по вулиці з одного корпусу в інший. Місто таких привілеїв, на жаль, позбавлене.
Швидше за все, створення госпітального округу потягне за собою чітке розмежування медицини на планову й ургентну. Чому би місту з районом уже сьогодні не попрацювати спільно в цьому напрямку та не визначитися, на чиїй базі краще розмістити планову службу, а на чиїй - ургентну?

Відштовхуючись від територіальної реформи, за якийсь час в області ми матимемо три округи, один із яких буде з центром у Кам’янці-Подільському. Планується, що до його складу окрім Кам’янець-Подільського району увійдуть Чемеровецький, Дунаєвецький, Новоушицький та Віньковецький. За таких умов із уриманням медичних закладів у цих районах варто буде щось вирішувати. Звичайно, первинна медико-санітарна допомога перейде на фінансування об’єднаних громад, які самостійно будуть визначати, де буде функціонувати та чи інша амбулаторія чи ФАП. Відповідно, не так гостро як нині стоятиме питання про скорочення штату чи взагалі закриття певних медичних закладів. До прикладу, чи варто на сьогодні утримувати в повному обсязі Староушицьку чи Орининську лікарні, де роздутий штат, а пацієнтів на стаціонарі менше, ніж медперсоналу на черговій зміні? З позиції здорового глузду це робити недоцільно, але людський фактор не дозволяє зробити процес скорочення безболісним.

Заплановане реформування передбачає, що вторинний та третинний рівні фінансуватимуться відповідно з бюджету округу та області. Тож до цього варто як слід підготуватися, продумати, де краще передбачити планове лікування, ургентне та відновлювальне (реабілітаціні центри). Окремо слід подбати про перинатальний центр та хоспіс. До вирішення будь-якого питання необхідно підходити по-господарськи, бо нині складається враження, що хтось за чийсь рахунок хоче отримати дивіденти та позбутися баласту при цьому відводячи увагу громадськості від основної теми, акцентуючи її на другорядних питаннях, як-от злиття міського та районного пологових будинків.

Теги: медицина, реформування медицини

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.