Перейти на мобільну версію сайту


23.08.2019

НЕЩЕПЛЕНІ: ПУСКАТИМУТЬ ЧИ НІ?

щепленняВ Україні дітей, які не матимуть обов’язкових щеплень, не будуть допускати до навчання у садках та школах.

Про це заявили глава Міністерства освіти й науки Лілія Гриневич та виконуюча обов’язки міністра охорони здоров’я Уляна Супрун під час прес-конференції.

В умовах колективу невакциновані діти можуть поширювати інфекцію іншим дітям, які також можуть бути невакцинованими. Але це також ставить під загрозу сім’ї тих дітей, а також вчителів та працівників у школах.

Уляна Супрун опирається на статтю 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», пояснюючи, що дітям, які не отримали щеплень за Національним календарем, відвідувати заклади освіти не дозволяється.

Раніше Верховний суд України підтвердив, що садочки і школи мають право не допускати невакцинованих дітей до освітніх закладів. У постанові сказано, що держава має забезпечити баланс між правом дитини отримати дошкільну освіту і правами інших дітей.

Коли індивідуальний інтерес протиставляється загальному інтересу суспільства, перевагу має загальне благо на безпеку та охорону здоров’я. Це рішення – остаточне в справі, яка розглядалася в судах різних інстанцій ще з 2016 року, та не підлягає оскарженню.

Що ж робити батькам, які відмовляються від щеплень?

Міністр освіти Лілія Гриневич з цього приводу пояснює: «Якщо це світоглядна позиція і батьки дітей категорично відмовляються від щеплення, то в цьому випадку вони можуть написати заяву на ім’я керівника навчального закладу на індивідуальну чи дистанційну форму навчання. Керівник може забезпечити таку індивідуальну форму навчання».

У свою чергу керівництво навчального закладу повинно до пакета документів дитини отримати інформацію про те, чи дитина мала щеплення, відповідно до Національного календаря щеплень. Для цього є медичний працівник у навчальному закладі. Він у результаті окремої ситуації може порекомендувати, де зробити щеплення батькам.

Відповідно до календаря щеплень, діти до 6 років повинні мати щеплення проти гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту та краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту та Хіб-інфекції.

У 6 років дітям роблять ревакцинацію проти дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи та паротиту. Якщо в дитини є протипоказання, їй дається відповідна довідка на підставі даних обов’язкового медичного профілактичного огляду дитини за участю лікаря педіатра та інших лікарів-спеціалістів.

Рішення про допуск таких дітей до закладів освіти приймає комісія лікарів лікувально-профілактичного закладу.

Дітей, які мають протипоказання до щеплення, мусить захищати колективний імунітет. Він формується, коли 95-98% людей у суспільстві вакциновані. В таких умовах інфекція просто не має де поширюватися.

Якщо батьки раніше зробили фальшиві довідки про щеплення, вони можуть безперешкодно та безоплатно вакцинувати дітей.

Для цього потрібно просто звернутися до свого сімейного лікаря або педіатра.

ДЕКІЛЬКА ТИСЯЧ – В ОБЛАСТІ
14 серпня директор департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА Яків Цуглевич під засідання комісії з питань надзвичайних ситуацій розповів про ситуацію з вакцинацією хмельничан.

За інформацією прес-служби Хмельницької ОДА, за рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я України в області був сформований календарний план заходів для посилення імунізації пороти кору. Впродовж квітня-червня цього року було заплановано вакцинувати 27 тисяч 891 людину. Переважна кількість – діти. З дорослих під заплановані заходи підпадали працівники закладів освіти та студенти.

Календарний план у Хмельницькій області був виконаний на понад 71%. Загалом у цей період щеплення отримали 19 тисяч 836 мешканців області. Зокрема, 8 тисяч 607 дітей та 11 тисяч дорослих. Таким чином план щодо щеплення дітей був виконаний лише на понад 50%.

Наразі в області не щепленими залишились 6 тисяч 363 дитини. З них 6 тисяч 150 – через відмову батьків. З них за медичними протипоказами щеплення не отримали 213 дітей.

ЩО У КАМ’ЯНЦІ?
У нашому місті також долучилися до обговорення теми ваакцинації. Міський голова Михайло Сімашкевич одразу відреагував на гучні промови Уляни Супрун та Лілії Гриневич і зібрав засідання протиепідемічної комісії.

За інформацією головного лікаря міської дитячої поліклініки Тетяни Очеретенко, стан захворюваності на кір у місті покращився, як порівнювати з травнем ц.р. Однак ситуацію ускладнює початок нового начального року. Якщо школи відвідуватиме 10199 дітей, то із них щеплено за календарем – 86,7%, з порушенням календаря – 12,2%, а не щеплено взагалі – 1%, тобто 116 дітей. Із 4249 маленьких кам’янчан, які виховуються в дитячих садочках, імунізовано 99%. 21 дитина залишається не щепленою.

Лікарі наголошують, що протипоказів до невакцинування від кору практично немає. Ускладнень після цих препаратів у місті також не зафіксовано. Тому до першого вересня вони разом із освітянами активно працюватимуть з батьками в інформаційному плані. Вакцина, наголошують, є!

Загалом з початку року за станом на 15 серпня на кір у Кам’янці-Подільському захворіло 325 осіб. Із них 171 дитина. 70,2% – це нещеплені діти і ті, які не пройшли ревакцинацію. Крім того, в закладах, де навчалася більша кількість не щеплених, якраз і було зафіксовано інтенсивну передачу збудника.

Тому медики закликають батьків бути свідомими, аналізувати почуту й прочитану інформацію й не нехтувати здоров’ям своїх і чужих дітей.

Також головний лікар дитячої поліклініки Тетяна Очеретенко оприлюднила схему періодичності обов’язкових медичних профілактичних оглядів учнів загальноосвітніх навчальних закладів.

У 6 років перед вступом до школи дитина зобов’язана раз на рік пройти огляд у лікаря-педіатра та у профільних спеціалістів – дитячого хірурга, ортопед-травматолога, ойфтальмолога, стоматолога та інших спеціалістів за показаннями. До додаткових методів дослідження віднесено аналіз крові на визначення рівня гемоглобіну та інші показники.

7,8,9 років – медичний огляд у лікарів та дослідження за показами.

В 11 років обов’язковими є такі ж профілактичні огляди у лікарів, як і в 6 років, але окрім аналізу крові на гемоглобін, перевіряється і рівень цукру в крові на схильність до цукрового діабету.

12 і 13 років – стандартні профілактичні олгяди один раз на рік.

У 14 і 15 років до переліку лікарів, в яких потрібно дитині пройти обстеження, додаються гінеколог, ендокринолог та психолог (за показаннями). Також, окрім аналізу крові на гемоглобін, потрібно пройти флюорографію. Подібний профілактичний огляд проводиться в 16 та 17 років.

щеплення-1ЧИ ПОТРІБНА МЕДИЧНА КАРТКА?
Медична карта дитини (форма №026/о), яку раніше вимагали заклади освіти, більше не потрібна – дані про стан здоров’я дитини не можуть бути відкритими і зберігатись поза межами медзакладу. Цю форму МОЗ України скасувало у березні 2018 року.

Право на медичну таємницю гарантує стаття 39-1 Закону України «Основи Законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII. У ній зокрема йдеться: «Пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров’я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при його медичному обстеженні. Забороняється вимагати та надавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування пацієнта».

Тож дані про стан здоров’я дитини можуть міститися виключно у «Історії розвитку дитини» (Форма №112/о) – медичній картці, яка зберігається у закладі охорони здоров’я.

ПОЯСНЮЄ УЛЯНА СУПРУН
В.о. міністра охорони Уляна Супрун у досить простий спосіб пояснює користь вакцинації. Радимо прочитати і взяти на замітку.

«Уявіть, що у вашому багатоквартирному будинку хтось постійно розводить багаття у себе в квартирі. На зауваження сусідів каже приблизно наступне: «Чому ви переживаєте? Якщо ви у себе вдома дотримуєтесь усіх правил протипожежної безпеки, і виникне пожежа у мене – згорю лише я, а решту квартир пожежа не зачепить».

Ви прочитали це і подумали – що це за абсурд? Вітаю, ви відчуваєте те саме, що й медики та науковці, коли чують, що вакцинованим людям не варто перейматись щодо невакцинованих, адже вони захищені. Мовляв, якщо ті, хто не були вакциновані й захворіють, становити загрози нікому з вакцинованих вони не будуть.

Інфекції викликаються збудниками: переважно, бактеріями та вірусами. Збудники передаються від людини до людини (гепатит С, кір, грип, герпес) або завдяки носіям (хвороба Лайма), або з резервуару (холерний вібріон або гепатит А у воді). Інфекція поширюється, допоки є чутливі люди, переносники та резервуар.

Щоб епідемія спинилася, щось потрібно прибрати: стати стійкими до інфекції і не поширювати її далі, знищити комарів чи кліщів, закрити заражену холерою водокачку. Стати стійкими до інфекції завдяки щепленням – найефективніший та найбільш універсальний шлях.

На інфекцію ми реагуємо імунною відповіддю. Імунна система – це складна та різноманітна у своїй дії мережа, яка відстежує чужорідні чи дефективні молекули та клітини, приймає щодо них рішення, знищує, або толерує.

Для нейтралізації вірусних часточок (віріонів) і бактеріальних токсинів використовуються передусім антитіла (імуноглобуліни). Їх виділяють В-лімфоцити.

Уражені вірусом чи пухлинні клітини вбивають інші клітини імунної системи чи білки, які вони виділяють.

Антитіла обліплюють бактерії, і їх поїдають нейтрофіли та макрофаги (клітини неспецифічного імунітету).

Це дуже спрощене пояснення.

Від чого залежить результат двобою із «заразою»? Від стану імунної системи і її вмінню швидко впізнати патоген. Ключове тут швидко.

Якщо не робити щеплення, імунній системі знадобиться принаймні тиждень, а радше три, щоб виробити достатньо антитіл. Тим часом інфекція буде атакувати і поширюватися далі. У тому числі, на людей з імунодефіцитними станами, які не можуть дати відсіч заразі. Це можна пояснити інакше.

Уявіть, що ви солдат, який не захотів навчитись стріляти з автомата у підрозділі, де ніхто не вважав за необхідне освоїти цю навичку. Ви відповідальні за відрізок фронту. Зліва та справа від вас добре треновані підрозділи спроможні чинити опір ворогу. А ви – ні. У вашого ворога дуже хороша розвідка. Він знає, де слабке місце і б’є саме по вашому підрозділу. Як ви думаєте, наслідки прориву фронту у цьому місці стосуватимуться лише вас чи і сусідніх підрозділів також?

Як добре, вони б не були натреновані, потрапивши в оточення їхні шанси на перемогу різко зменшуються. Імунітет, який розвивається після вакцинації не є 100% гарантією не захворіти. Якщо колективний імунітет не буде на достатньому рівні – хворітимуть і ті, кого вакцинували. Скоріш за все, зі слабшими наслідками, але все одно зі шкодою для здоров’я, якої можна було уникнути.

Повертаючись до порівняння з військовими діями, важлива категорія – цивільні. Є категорія людей, які взагалі беззахисні проти ворога. У нашому випадку – це діти, яких не встигли вакцинувати від тієї чи іншої хвороби. Це діти з протипоказаннями до вакцинації. Це люди з послабленим імунітетом через ВІЛ або, наприклад, хіміотерапію.

Усі ці категорії постраждають, хоча не вакцинуватись не було їхнім вибором. Вони не можуть захистити себе і залежать від своїх співгромадян та їхньої свідомості. Якщо у шкільному класі є хтось, хто переносить вірус, наприклад, кору – вакциновані учні можуть принести вірус з собою додому і передати його щойно народженій дитині.

Колективний імунітет – це коли ми не даємо інфекції утворити котел довкола кожного з нас. Ми не дозволяємо ворогу поширюватися суспільством. Саме колективний імунітет не дає заразі дійти до цивільного населення, яке не має зброї – людей з імунодефіцитними станами, які не можуть чинити спротив інфекції. Для надійної оборони колективний імунітет має бути не нижче 95%.

Багато українців не вірили у те, що Росія коли-небудь зможе напасти на Україну. Як наслідок, у 2014 році ми не були готовими захистити свої території і громадян від окупації та вбивств. Будь ласка, не чекайте на більшу кількість жертв від інфекційних захворювань, щоб вирішити вакцинувати себе і своїх дітей. Переконайте своїх близьких та друзів, вимагайте від місцевої влади проактивної позиції щодо цієї загрози, вакцинуйтесь самі.


Теги: щеплення, так чи ні

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.