Перейти на мобільну версію сайту


12.12.2014

НЕЛЕГАЛЬНА ЗБРОЯ

На державному рівні знову заговорили про нагальність правового врегулювання обігу зброї серед населення. Що й казати, про необхідність прийняття закону «Про зброю» говорять, певне, з часу незалежності країни. Перша спроба «проштовхнути» такий законопроект була в 1998 році, та вона, як і ще з десяток таких намірів, не мала підтримки від народних обранців. Антизбройне лоббі донедавна ще було вигідно для держави, та, здається, сьогодні питання озброєння населення як ніколи на часі.

ЗІ ЩИТОМ ЧИ НА ЩИТІ?
У Радянському Союзі діяла активна пропаганда, за якою народу не потрібно було мати зброю, щоб самостійно себе захистити, оскільки всі функції щодо захисту особи брала на себе держава.
З часу незалежності Україна й далі продовжує рухатися за цим принципом. За 23 роки державні мужі не знайшли вольового й політичного рішення аби узаконити зброю. Усе, на що спромоглися, zbroya1.jpgзатвердити кілька нормативно-правових актів, за якими певні види зброї отримують певні категорії громадян.

За даними МВС, у 2013 році в користуванні громадян було близько 190 тис. одиниць травматичної зброї. Неофіційна статистика свідчить, що в Україні вогнепальною зброєю володіють майже 2 млн людей, близько півмільйона використовує її у зв'язку з професійною діяльністю.

У нашому місті та районі налічується близько трьох тисяч осіб, які мають зареєстровану, а значить легальну зброю!

Швейцарський збройовий проект «Small Arms Survey» оцінив обсяги нелегальної зброї в Україні в розмірі від 2 до 6 млн одиниць, але навіть, якщо взяти середній показник, то на ринку України є більш 3 млн одиниць вогнепальної зброї.

2014 рік побив усі рекорди попередніх років. Україну накрила хвиля нелегальної зброї, у зоні АТО кількість незареєстрованної вогнепальної зброї обчислюється тисячами, а автомат Калашникова, за чутками, можна виміняти на спиртне або купити за сотню доларів... У разі завершення збройного конфлікту на сході, куди подінеться зброя, якою бійці боронили цілісність країни? Звичайно, військові здадуть її під розпис, а цивільні та добровольці? Хіба не знайдеться жодного, хто не захоче залишити на згадку спомин про суворі будні?..

ЗІ ЗБРОЄЮ З ПЕЛЮШОК
Прихильники законного зберігання та носіння зброї здебільшого опираються на досвід США, мовляв у цій країні діє друга поправка до Конституції, яка гарантує право громадян на зберігання та носіння зброї.

Щороку в Штатах продається до 5 млн одиниць зброї, а дані статистики цієї держави свідчать, що на руках у населення є близько 150 млн одиниць. Та не варто забувати, що американці будували свою країну зі зброєю в руках, тож прекрасно розуміють, до яких наслідків вона може призвести.
У Франції 90% громадянам дозволено зберігати зброю для самооборони, але тільки вдома, а от її приховане носіння дозволено лише 10% французів. До того ж, треба проходити обов'язковий медогляд і поліцейську перевірку не рідше ніж один раз на три роки.

У Швейцарії при звільненні в запас з армії кожен швейцарець має право зберігати зброю у себе 1433990.jpgвдома. На сьогодні на руках у приватних осіб знаходиться близько 2 млн одиниць вогнепальної зброї, з яких 600 тис. автоматичних гвинтівок і 500 тис. пістолетів. Зброю має кожен третій швейцарець, а нейтральна за статусом Швейцарія є однією з найбільш озброєних країн у Європі!
Попри те, що в окремих країнах зброя є невід’ємним атрибутом суспільного устрою, прихильників та супротивників легалізації зброї існує чимало.

ЗА І ПРОТИ
Зброя - це не іграшка, це величезна відповідальність. Якщо вона опиниться в руках, м’яко кажучи, неадекватної людини наслідки можуть бути непередбачуваними. У тих же Сполучених Штатах непоодинокими є факти застосування зброї неповнолітніми проти своїх однолітків.
Навіщо далеко ходити, всі ми пам’ятаємо події, коли один із активістів зі зброєю в руках вимагав відставки прокурора. У суспільстві, яке морально не готове тримати пістолет чи рушницю в своїй оселі, ймовірність використання зброї для залякування інших чи досягнення своєї вигоди є досить значною.

Не виключено, що придбана зброя може потрапити до рук дітей, які не знатимуть, що з нею робити.

Не забуваймо й про вислів «рушниця, що висить на стіні, обов’язково вистрелить». Зброя може як захистити, так і завдати серйозної шкоди її володарю. Днями в одній із кімнат помешкання застрелився з власної мисливської гладкоствольної гивнтівки 26-річний чоловік. Що спонукало його до такого кроку, навряд чи вдасться з’ясувати. Та якби не було б зброї, чи він не вмів нею користуватися, чи сталася б ця трагедія?

Не виключено, що лоббісти антизбройного режиму в країні відверто ігнорують прийняття закону, аби тримати ситуацію у власних руках. Не секрет, що продаж зброї - один із найбільш прибуткових бізнесів у світі, питання лише в тому, кому дістануться ці прибутки. Зрештою, будь-які «мирні» акції протесту громадян, які можуть вільно скористатися зброєю, матимуть oruzhejnik.jpgдалеко не мирні наслідки...

Прихильники узаконення зброї запевняють, що її вільне володіння знижує кількість злочинів, а заборона на зброю навпаки сприяє росту злочинності. Як приклад, наводять досвід усе тих же США, до речі, країни, яка виготовляє чи не найбільше зброї у світі. Виготовлену продукцію неодмінно десь треба збувати - або під час збройних конфліктів, або ініціюючи легалізацію свого товару на території, де він заборонений для вільного користування...

Аби дізнатися, чи підтримують кам’янчани можливість вільного володіння зброєю, газета «КлюЧ» провела вже традиційне опитування у соцмережах. Як з’ясувалося, близько 65% респондентів не в захваті від необхідності прийняття закону «Про зброю». 25% висловилися «за» легалізацію зброї, решту ж вважають, що на законних підставах громадяни можуть придбати лише окремі види зброї.

Не лінувалися наші дописувачі висловлювати власну думку з цього приводу.

Ігор: «Так, якнайшвидше! Бо занадто багато козлів розвелося».

Володимир: «Правову базу. Спочатку потрібно прийняти закони про права, обов'язки та відповідальність».

Юрій: «Ще зарано, навіть якщо цим можна поповнити бюджет на «-енну» суму. Звичайним перехожим зброя не потрібна, а решта не буде використовувати її для самозахисту. Суспільство потрібно до цього підготувати, починаючи від розмов з дітьми в сім'ях і школі, потім - роз'яснення по телебаченню, далі - заборона вживати алкоголь власникам вогнепальної і т.д. А загалом потрібне виздоровлення країни, і в першу чергу, всіх гілок влади... Інакше зброя буде використана не для самозахисту...».

КАСТА ОБРАНИХ
У тому, що країна морально не готова до вільного обігу зброї, переконані і правоохоронці, котрі в повсякденному житті чи не найбільше зіштовхуються з володарями зброї. Кажуть, що питання про вільне володіння зброєю варто відкласти ще з на десять років.

Певна культура поводження зі зброєю однозначно має з’явитися, принаймні, люди повинні розуміти й знати не тільки як натиснути на спусковий гачок, а й до яких наслідків призведуть такі дії.

На сьогодні видачу дозволів на придбання зброї, її реєстрацію та перереєстрацію здійснюють підрозділи дозвільної системи МВС України. Громадянам України дозволяється купувати газову зброю з 18 років, мисливську гладкоствольну з 21, мисливську нарізну з 25 років. Право на травматичну зброю мають окремі категорії громадян, зокрема судді та їхні близькі родичі, співробітники правоохоронних органів (міліції, прокуратури, СБУ та ін.), особи, які беруть участь у кримінальному судочинстві, журналісти, народні депутати України, члени громадських формувань для охорони громадського порядку та державного кордону, держслужбовці, які мають 5byumfbm76u.jpgранги й категорії, військовослужбовці, крім тих, хто проходить строкову військову службу. Особи, які отримали дозвіл на гладкоствольну та нарізну зброю, перебувають на обліку в системі МВС. Кількість одиниць зброї, що знаходиться у власності однієї людини, не обмежена, але якщо вона перевищує три одиниці, то зберігатися повинна у спеціально обладнаному місці, оснащеному охоронною сигналізацією. У сейфі зброя має знаходитись у розрядженому стані, зі спущеним курком і окремо від патронів. За законом правоохоронці мають право перевірити умови її зберігання. У разі порушень покарання неминуче - від штрафу до скасування дозволу з конфіскацією.

Відповідно до закону, аби отримати зброю, потрібно написати заяву в дозвільній системі МВС, надати медичну довідку, довідку про відсутність судимості та фотокартки. Протягом місяця ви отримуєте дозвіл на придбання зброї. Це бланк суворої звітності, який складається з трьох частин: першу залишається в МВС, друга - в магазині, в якому ви купуватимете зброю, третя - з характеристиками придбаної зброї - у вас.

Протягом 10 днів після придбання зброї її необхідно зареєструвати, звернувшись до того ж підрозділу дозвільної системи, який видав дозвіл на придбання зброї. Маючи на руках дозвіл на зброю, необхідно провести її контрольний відстріл для внесення результатів до бази МВС.
Неправомірне носіння, зберігання та незаконний продаж вогнепальної зброї, відповідно до закону, карається ув'язненням на строк від трьох до семи років.

Маючи на руках зброю, не варто тішитись, що вона на 100% вас захистить. Незнання законів не звільняє від відповіальності, і часто-густо, взявши в руки револьвер для самозахисту, люди опиняються за гратами. Як так могло статися? Все просто - перевищення допустимої міри захисту. Передбачені законом поняття «самозахист», «необхідна самооборона» та «крайня необхідність» мають лише тонку грань, що різнить їх між собою, а наслідки таких «перевищень» далеко не тонкі...

P.S. Уже сьогодні ціни на зброю добряче кусаються й навіть у випадку її легалізації, не кожен українець зможе придбати пістолет, не кажучи вже про необхідність обладнання місця для його зберігання та витрат, пов’язаних із оформленням усіх дозволів.

Зрозуміло, що озброєння народу винятково в державних руках. Варто визнати, що сьогоднішні реалії змушують мілітаризуватися колишніх хліборобів і гречкосіїв. І якщо іншого виходу немає, треба пам’ятати лише одне - відповідальність має бути важчою за рушницю, яку взяв до рук.

Теги: право на володіння зброєю, легальна зброя

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.