Перейти на мобільну версію сайту


22.05.2015

НА КАРТІ УКРАЇНИ Є, А В ПРИРОДІ ВЖЕ НЕ ІСНУЄ

До редакції нашої газети «КлюЧ» звернулися мешканці села Кульчиївці:
«Звертаємося до вас по допомогу в зв’язку з тим, що в нас виникла величезна проблема. Підприємці, які орендують ставки в с.Кульчіївці, перекрили греблю, через що в річці, яка протікає повз село, зникла вода. І тепер худобу, яку виганяємо на пасовисько, не маємо де напувати водою. А худоба, яку утримують мешканці села, у багатьох є чи не єдиним джерелом доходу та існування.
Якщо в минулі роки орендатори інколи пускали воду, то цього року русло річки взагалі сухе. Скільки ми не звертались до голови сільської ради та орендаторів, питання не вирішується. Просимо вашої допомоги. Наперед вдячні: Василинчук, Дриняєв, Суботін, Коломієць. Всього 26 підписів».


І дійсно, в Кульчіївцях катастрофа - Баговиця висохла. Коли ми приїхали на пасовисько, яке знаходиться неподалік річечки, худоба паслася й раптом уся череда - 26 корів - зірвалася й бігомр.Баговиця до річки на водопій. Але не так сталося. Перша корова увігналася в невеличку калабаню, яка залишилася від минулого дощу, кілька разів сьорбнула, потапталася в багнюці, скаламутила її, й усе - більше жодна з них напитися не змогла. Хоча пити там і не так було що.

Кульчиївчанин, чия черга була в неділю пасти череду, Анатолій Дудченко, розповів: «Ситуація з відсутністю води в нас гостро стоїть уже 4 роки, але попередні роки орендарі ставків якось гуманно ставилися до нас. Час від часу пускали нам воду, а от цього року взагалі перекрили русло, й краплі води не пустили. Оце нещодавні дощі трішечки дали води. Так далі неможливо жити, адже худоба - це наша годувальниця. Моя родина тримає 7 корів, сусіди мають хто 6, хто 8, хто 3. Інакше в селі не вижити. Ця річечка зовсім невеличка, але ми в кількох місцях вирили котловани для затримування води, щоб худоба мала що пити. Бо ж дивіться, й самі бачите як у певний час уся череда зірвалася до води, а там її немає. Вона підходить, полиже каміння й навтьоки додому, бо пити хоче. А вдома теж попробуй сім штук напоїти, і якщо корови вже прийшли з пасовиська до обіду, то назад не підуть, така ж ситуація й після обіду. Трохи попаслися, захотіли пити, то як їх стримати, якщо вони стрімголов мчать до води, нема води - додому.

То це одна череда, а в селі їх кілька. І всі також страждають. А що ж мені робити? Роботи я не маю, у мене два студенти, яких потрібно нагодувати й одягнути, а де грошей взяти? Ми не стоїмо як жебраки з простягнутою рукою, а самі собі заробляли й хочемо заробляти, але нам перекрили кисень. Виходить, що одні хочуть добре жити і при цьому мало вкладати, а ми дуже важко працюємо біля худоби і... День починається вдосвіта і аж до смеркання ми обхожуємо своїх тварин. А заготовити сіно на зиму, а почистити, подоїти, потім молоко здати. Уявіть собі, літр молока, який ми здаємо, коштує стільки, скільки півлітра води в магазині. А ми наробимося як воли коло того літра. Тож праця наша обезцінена, та іншої ми не маємо. А орендарі перегородили воду, яка є загальним природним надбанням, і роблять собі бізнес на цьому. Це протизаконно перекрити русло річки. Хочеш будувати свій бізнес, вклади в нього гроші, викопай собі ставок і не заважай жити іншим».

- Раніше у цій річці люди купалися й ловили рибу, навіть минулого року ще на березі сиділи з вудочкою, - розповідає Світлана Бабій, - а нині навіть не маємо де напоїти худобу. Вона з пасовиська тікає додому, бо хоче пити. А потім як її повернути назад на пасовисько. Доводиться чекати післяобіднього вигону, але й після обіду вона трохи попасеться й хоче пити, а втримати її дуже важко. Ми колись викопали невеличкі ставки і ями, аби затримати воду, але притоку води р.Баговицянемає, ями замулило та вони поросли жабуринням. Коли пройде дощ, вони трішки наберуть води, але її пити не можна, бо в ній повно різної інфекції. Минулого року ми вже мали проблему, коли худоба напилася води з калюж і в неї був розлад шлунку, а от коли ще й заразиться глистами, спопробуй їх вивести. Того року в нас був схід села, і ми порушували питаня щодо орендарів, але наш голова сільради чомусь вирішувати його не поспішає. Якщо орендарі так себе поводять по відношенню до нас, то потрібно розірвати з ними угоди і знайти таких, хто б рахувався з інтересами інших людей. Тож худоба - це наш годувальник, бо іншого джерела доходів ми не маємо. Нам ростити дітей, учити їх, а грошей у селі заробити ніде.

- Чому все наше село і не лише наше, а й Станіславівка, - каже кульчієвчанин Олег Шельварчук, - та інші, які знаходяться нижче по течії річки, мають страждати через одного підприємця? Ми всі хочемо нормально жити. Що нам тепер переселятися в інше місце? Таж у нас у всіх тут будинки, як їх перенести? І так тваринництво в нашій державі в занепаді, а тут ще й нас, тих, хто ним займається, душать. Скоро дійде до того, що ми будемо їсти одні синтетичні пігулки, бо не буде молока, м’яса, овочів. Я вважаю, що перекриття русла річки - це злочин не лише проти нашого села, а взагалі проти держави. Я в минулому міський житель, але безробіття вигнало мою родину в село. Тут ми вирішили зайнятися дрібним фермерством. Щойно почали спинатися на ноги, ціни на все піднялися, воду перекрили, ще б перекрили кисень. Бо на війну через хворобу мене не візьмуть, щоб там убили.

Ми зверталися до нашого сільського голови, але він чомусь не хоче вирішувати нашої проблеми. І якщо він від імені громади здав в оренду те, що належить усій громаді, то повинен знати, що існує Водний кодекс, у якому є умови, яких повинні дотримуватися.

Отже, ця господарська діяльність підпадає під ст.48 Водного кодексу «Спеціальне водокористування». Що таке спеціальне водокористування - це забір води з водних об’єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Отже, орендар не має права зневоднювати річку, бо йому потрібно набрати води в свій ставок, для своєї господарської діяльності і зрозуміло отримання свого прибутку. Адже окрім неможливості ведення сільського господарства селянами, від його господарської діяльності страждає навколишня флора і фауна. Із зникненням води зникла риба і земноводні, тобто жаби, зникають водолюбиві рослини, водоплаваючі птахи, дикий звір пішов з регіону в інший, де є водопій.
Що цікаво, річка Баговиця є на карті України і впадає в річку Дністер, але насправді початок Баговиця має, а в Дністер уже не впадає. І якщо вже нині не вжити відповідних заходів, то вона може перетворитися просто у стічну канаву. А річки є артеріями життя, як у людини кровеносні судини. Закупорив судину, і вона вже неповносправна.

Теги: р.Баговиця

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.