Перейти на мобільну версію сайту


13.07.2018

МОЖЛИВО, В ОСТАННІЙ ВАГОН ЗАСТРИБНЕМО?!

медицСкільки місто може ламати списи об медичну реформу? Уже як розжовували і проводили підготовку до цього процесу, напевне, ні до чого так не готувалися, хіба що до виборів. І от хто поставився до цього процесу серйозно, в того й вийшло робити подальші кроки. А наше місто сіло в галоші.

Лікарі щосили намагалися якнайбільше укласти декларацій з пацієнтами, аби з 2 липня вже отримати омріяне фінансування. Але... Його вони не отримають, бо угоду з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) керівництво БУ «ПСМД» нашого міста не спромоглося підписати, бо ж думали, що вона сама на них впаде і залишиться лише жувати. Та так не вийшло. До цього теж потрібно готуватися. Необхідно було лише подбати і вчасно провести через сесію міської ради питання про внесення змін «Про реорганізацію бюджетної установи медико-санітарної допомоги» в комунальне некомерційне підприємство. Та керівник БУ «ПСМД» і про це не подбала. Тож місто, а точніше лікарі первинної ланки медичної допомоги, а також пацієнти, за якими мало піти фінансування, втратили: одні – гроші, інші – надання обіцяної якісної допомоги. 

Для Кам'янця все залишилося так, як і було до реформи. Мається на увазі, що фінансування відбуватиметься за старими тарифами, а от обслуговування пацієнтів вже потрібно перевести на нові рейки. Лікарів відправили в нокаут, але ще є шанс відійти від нього, якщо їхня величність «керівник» укладе угоду з Нацслужбою здоров’я, і попри втрати, вже з наступного кварталу лікарі отримають подальше фінансування. Благо, що ще не дотягнули до кінця року, тоді б місто взагалі залишилося без державної підтримки і довелося б вишукувати гроші у власному бюджеті. А це фінанси непідйомні, тобто кам’янчани могли би залишитися без безкоштовної медицини і змушені були би платити за всі медичні послуги зі власної кишені.

Дивно й те, що самі лікарі не питають у свого керівництва про те, що їх просто зухвало пограбували серед білого дня і при цьому змусили денно й вночі працювати, щоб підписати з пацієнтами угоди. Виходить, що це зроблено в холосту. На сьогодні лише лікарі, які зуміли підписати декларації з пацієнтами, постраждали.

ЗЛАМАЛИ СПИСА
Отже, третій квартал, у якому обіцяли нашим лікарям ПМСД перейти на контрактне фінансування з боку держави за принципом «гроші ходять за пацієнтом», виявився фальстартом. Їх фінансуватимуть за старою системою, але обслуговувати мають і тих пацієнтів, з якими вже підписали декларації, інакше вони образяться і підуть від них. Можливо, на це й розраховано, або якісь чергові політичні чвари розіграються, бо дехто побачив невтішні результати своєї діяльності і тому ставить підніжку тим, хто належно працює і кого цінують пацієнти.

Експерти стверджують, що в ідеалі початок впровадження цих змін означає, що пацієнт сам вирішує, хто та де його буде лікувати (на первинній ланці), а надані йому медичні послуги будуть повністю оплачені державою; медичні працівники матимуть умови праці та дохід, відповідно до досвіду, професіоналізму та зацікавленості у здорових пацієнтах; медичні заклади отримуватимуть оплату від держави за якісно надані послуги, що покриватиме їхні видатки.

Урядовці стверджують, що при таких умовах мають залишитися в минулому хабарі, мізерні зарплати медиків, принизливі для людської гідності умови в лікарнях. У сільській місцевості з'являться нові амбулаторії та кваліфіковані лікарі, які матимуть автомобілі для пересування між селами. Це в ідеалі. А в реальності законодавчі «вмикачі» натштовхуються на виклики та перешкоди, обійти які можливо лише об'єднавши людські, організаційні, інтелектуальні ресурси та за активної участі громадськості.

Попри все, процес реформування в когось закінчився, а в когось ще в розпалі, хоча в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун заявила, що перше фінансування від НСЗУ до медзакладів надійде вже через 2 тижні. Але це тим, у кого спритне керівництво. Нашому ж чого напружуватися, якщо й без того головний лікар отримує 15 «штук» у місяць, а лікарі в середньому – 5 тисяч гривень і при цьому ще ненормований робочий день. Часто пацієнти і вночі спати не дають, та ще й відповідальність яка за здоров’я і життя людей.

Отже, першими отримають фінансування за новим принципом 61 медична установа, які встигли до 1 червня подати всі необхідні документи до НСЗУ, але ні міста Кам’янця-Подільського, ні району в цьому переліку немає.

Щасливчикам кошти передадуть зі врахуванням кожного пацієнта та вікових коефіцієнтів. Наприклад, за дорослого передбачено 370 грн на рік, за дітей до 5 років – 1480 грн на рік, за пенсіонерів – майже тисяча гривень на рік.

Але поки триває підписна кампанія 2018 року, НСЗУ також нараховуватиме медичним закладам фінансування з урахуванням всіх мешканців району, за яких відповідає медзаклад. Приблизно за 1 пацієнта, який ще не підписав декларацію з лікарем, заклади отримуватимуть по 240 грн на рік!

В ОСТАННІЙ ВАГОН ЩЕ МОЖНА ЗАСТРИБНУТИ
Наприкінці липня Національна служба здоров'я оголосить наступну хвилю підписання договорів з установами, що надають первинну медичну допомогу.

Нагадаємо, для того, щоб підписати договір з НСЗУ і отримувати фінансування за новою моделлю, медустанови повинні стати комунальними некомерційними підприємствами. Ми вже стали на цей шлях. Також підключилися до електронної системи охорони здоров'я і багато хто з пацієнтів підписали декларації про вибір лікаря первинної медичної допомоги. Можливо, до кінця року місто і район зможуть застрибнути в останній вагон і підпишуть угоду з НСЗУ. У другу хвилю потраплять ті заклади, які зареєструються до 1 вересня.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман зазначив, що кожен медичний заклад первинної ланки ризикує залишитись взагалі без державного фінансування, якщо до кінця року не будуть подані всі необхідні документи до НСЗУ. З наступного року для таких медустанов вже не передбачені субвенції з державного бюджету. Отже, вони зможуть розраховувати, що будуть нові хвилі реєстрації, а до цього отримуватимуть лише місцеве фінансування, якщо таке передбачене.

Тож, нині першочергове завдання міської і районної влади – дати добрячого копняка медичному керівництву, щоб воно зарухалося і не залишило Кам’янеччину без медичної допомоги. А винних за те, що медична реформа не прийшла до нас вчасно, потрібно суворо покарати і назвати їхні імена.

Теги: медична реформа

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.