Перейти на мобільну версію сайту


30.11.2018

МЕНІНГІТ ЛЮТУЄ

менінгітЗ початку листопада на Кам’я­неччині розпочалася хвиля гострих менінгітів. Хвороба вже вклала на лікарняні ліжка 8 мешканців міста: двоє хворих госпіталізовані у важкому стані у Хмельницьку інфекційну лікарню, шестеро лікуються в інфекційному відділенні міської лікарні №1. Про це повідомляє завідувач відділення організації епідеміологічних Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ» Алла Грицай.

– Зазвичай у цей період року люди, а особливо діти, активно хворіють розмаїттям ентровірусних інфекцій, – каже лікар. - Значна кількість вірусів, що входить у цю групу, викликає різні за проявами хвороби – від легкого недомагання та недокучливої висипки до важких форм менінгіту. На жаль, у нашому місті вірусологічні дослідження можна провести лише в приватних лабораторіях, та й коштують вони чимало, тому лікарі змушені діагностувати хворобу лише за клінічними ознаками. Великий спектр клінічних симптомів найчастіше унеможливлює встановлення точного діагнозу хворому одразу. Ентеровірусна інфекція немає патогномонічних ознак – ознак притаманних лише цій інфекції. Лише сукупність симптомів, загальноклінічних, цитологічних лабораторних досліджень, інструментальних та інших обстежень дає можливість діагностувати саме ентеровірусну інфекцію у пацієнта.

Серед захворілих гострим менінгітом – четверо дорослих та четверо дітей. Усім проводилася спинно-мозкова пункція. Після цитологічного дослідження ліквору в 4-ох хворих діагностовано серозний менінгіт (безпосередньо спричинений вірусами) та у інших – гнійний менінгіт. Важливо те, що в хворих із гнійними менінгітами самому менінгіту передували запальні захворювання верхніх дихальних шляхів – фарингіти, риніти тощо. Можемо припустити, що ці люди хворіли на легкі форми ентеровірусної інфекції, що призвело до порушення гематоенцефалічного бар’єру, зниження захисних механізмів в організмі та активації ендогенної бактеріальної флори – стрептококів, стафілококів тощо, які в свою чергу і спричинили запалення мозку – бактеріальний (гнійний) менінгіт. Необхідно зауважити й те, що в 4-ох хворих гнійними менінгітами при бактеріологічному дослідженні мазків із носа та задньої стінки глотки виділені стрептококи. При цьому результати бакдослідження ліквору від’ємні, так звані асептичні менінгіти, що теж притаманні ентеровірусній інфекції.

У хворого із серозним менінгітом, що лікується в Хмельницькій інфекційній лікарні, проведено вірусологічне дослідження у вірусологічній лабораторії ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України». У результаті досліджень на культурі клітин виділили нетипований ентеровірус. Це підтверджує припущення лікарів щодо ентеровірусної етіології менінгітів.

Проаналізувавши всі вісім випадків гострих менінгітів у кам’янчан, склалася характерна клінічна картина із спільними ознаками – це короткий продромальний період (1-2 дні), ознаки внутрішньочерепної гіпертензії (сильний головний біль, блювота, короткочасне підвищення температури тіла не вище 38оС, світлобоязнь, ригідність потиличних м’язів, позитивні менінгеальні знаки).

Вберегтися від ентеровірусної інфекції дуже важко, адже збудник – один із найстійкіших та найвитриваліших вірусів у довкіллі. Але загальноприйняті правила профілактики всіх респіраторних та кишкових інфекцій вірусної етіології, таких як дотримання особистої гігієни та чистоти приміщень, в яких знаходимося, достатнє провітрювання, уникання людних місць у сезон активності вірусних інфекцій, своєчасне звернення за меддопомогою та ізоляція хворих із колективів допоможуть вберегтися від некерованої інфекції.


Теги: інфекції, менінгіт

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.