Перейти на мобільну версію сайту


13.09.2019

ЛІТАЄ У ПРОМЕНЯХ І НЕ ЛИШЕ

пилКожен ранок, прямуючи на роботу, ступаю на вулицю і відразу зла не вистачає. У взуття потрапляє пил, пісок, і ти мусиш цілий день відчувати через це дискомфорт. Але він потрапляє не лише у взуття, а й на всю тебе і хочеться негайно прийняти душ. Та попереду робочий день, і мусиш йти далі, взявши нерви у кулак. Звикнути до цього дискомфорту неможливо, але що ж зробиш. Починаєш подумки шукати можливості, як уникнути потрапляння на тебе різного бруду. І в пам’яті спливають спогади дитинства. Тоді жили в курортному місті, біля моря, і кожен день, починаючи зранку й до вечора, вулицями їздила поливальна машина і мила їх. Не двірники мели сміття, піднімаючи стовпи пилу в повітря, а його просто змивали. Пригадую, як ми містом бігали босоніж, або в шльопках і такого бридкого відчуття не було. Згодом перебралися в Кам’янець, і тут, прямуючи в дев’яту школу, вулиці зранку були вже политі і чисті. Нині ж у повітрі нашого міста не лише видно у промінях сонця густу завісу із пилюки, але й вона відчувається на зубах та в очах. І здіймає цю пилюку здебільшого автотранспорт. Якби на дорогах міста не було грязюки, то в повітрі не було б пилюки. Але запилені вулиці – характерне явище для багатьох українських міст. І Кам’янець не є винятком. За даними ВООЗ, Україна посідає перше місце у світі за кількістю смертей від забруднення повітря. Статистика показує, що в нашій країні 120 людей на 100 тис. населення передчасно помирають внаслідок такого забруднення. Окрім цього, в Україні майже не збирають інформацію про якість повітря та кількість смертей, пов’язаних з нею. У тому ж звіті ВООЗ «невизначеність» показника смертності для України також є найбільшою з-поміж усіх країн.

Але пил у повітрі не лише від автомобілів, але й від промисловості. Тобто викидів з підприємств. У радянські часи місто було потужним промисловим і такого забруднення повітря як нині не було. Тож звідки у місті з’являється пил, з чого він складається, як впливає на здоров’я та що робити, аби його позбутися?

ЗВІДКИ БЕРЕТЬСЯ ПИЛ
Пил – це дрібні частинки різного походження, що знаходяться в повітрі. У місті він з’являється внаслідок багатьох чинників – посипання вулиць піском взимку, відсутність культури паркування, відкритий ґрунт та неозеленені території, шкідливі викиди транспорту та заводів. За інформацією ВООЗ, найбільше забруднення спричиняють автомобілі, вугільна промисловість, спалювання відходів. Вугільної промисловості в місті немає, хоча ще є житло кам'янчан, яке опалюється вугіллям та дровами, але його не так багато, як колись. Проте в наше місто переїхало шкідливе виробництво гіпсової суміші. Від цього виробництва страждають не лише навколишні вулиці від підприємства, але й усе місто. Мікроскопічні частинки вітром розносяться по всьому місту, осідають на поверхні будинків, вулиць, дерев, і знову вітер їх несе. А вже під час дощу це все змивається на дороги і там осідає, потім під час руху автівок знову пил у повітрі. Отже, одним з головних забруднювачів Кам'янця є автотранспорт. Окрім теплового, шумового та атмосферного забруднення, транспорт піднімає та розносить пил, який осідає на дорожньому покритті, поширює бруд, що прилипає до шин внаслідок паркування на ґрунті та піску. Також спостерігається недотримання норм виїзду із будівельних майданчиків. Таким чином земля, перенесена машинами з клумб та газонів, потрапляє на асфальт і з часом перетворюється в дрібний пил, яким ми потім дихаємо.

Пил у місті ще й через те, що у нас зовсім не проектуються зелені насадження, а навпаки ще й знищуються ті, які є. Людська захланність та жадібність робить все, аби захопити території зелених насаджень та захисні смуги між дорогою та житлом. За тими, які існують, поганий догляд, раніше хоч суботники влаштовували і дерева підбілювали, підрізали, позбавлялися від самосіву. Земельні ділянки засівали травою, щоб з них земля не потрапляла на дороги і не розносилася за колесами автівок та ногами. А ще у нас багато з'явилося автовласників, яким не вистачає місця для парковки і вони заїжджають на зелену зону і знову ж розвозять бруд. Чомусь під час проектування будинків мало дбають про паркові місця. Або не вистачає місця на їхнє облаштування, або автовласники ростуть в арифметичній прогресії. Але проблема існує і її потрібно вирішувати.

пил-2До того ж у нашому місті частіше за все погано слідкують за зеленими насадженнями та газонами. Через що відкривається ґрунт та утворюється бруд. Крім того, газони мають бути нижчими за рівень тротуару, інакше земля вимивається на тротуар, підсихає та перетворюються на пил, пісок, багнюку.

Вражає якась суцільна безгосподарність усіх у нашому регіоні. З квартир бруд виставляють за двері, з подвір’я – за ворота, з балкона увесь непотріб летить вниз, біля баку для побутового сміття виникають гори негабаритного сміття і все це є забруднювачі. А ще багато доріг, особливо сільських, не має асфальтованого покриття, і транспорт, який рухається ними, піднімає таку куряву, що можна в ній втопитися. Про це вже вкотре жаліються мешканці приміського села Кам’янка, жителі однойменної вулиці. Повз їхні домівки проходила польова дорога, але коли відкрили аеропорт, жити стало нестерпно. Будь-яка автівка проїде, а за нею курява стоїть, вікна відчинити неможливо. Мешканці до сільського голови теж не можуть достукатися. Напевне, він не розуміє шкоду пилюки, яка щоразу здіймаються біля житла людей.

ВПЛИВ НА ЗДОРОВ’Я
Вміст пилу всюди різний. Якщо в селах він переважно складається з землі та піску, то в містах, а особливо в великих мегаполісах, в ньому багато вихлопних та чадних газів, діоксиду сірки та оксиду азоту. Це найбільш шкідливі для людського організму речовини.

Чадний газ розщеплює клітини крові, і вона починає погано засвоювати кисень та переносити його організмом. Таким чином, порушується дихальна функція, а цей процес вже впливає на інші системи та органи. У людини з’являється так званий «синдром хронічної втоми». Вона завжди виснажена, починає частіше хворіти, жалітися на головний біль та запаморочення. Коли кисню в організмі не вистачає, то посилюється навантаження на серцеву діяльність, а це може викликати розлади серцево-судинної системи.

Діоксид сірки та оксид азоту ще шкідливіші. Вони подразнюють слизові оболонки, знижують рівень гемоглобіну в крові та послабляють функції імунної системи. Внаслідок цього можуть розвиватися астма, хронічні захворювання легень та серця.

Земля та пісок за вітряної погоди також спричинюють подразнення дихальної системи, але не провокують захворювань загального характеру. Натомість дуже шкідливими є неприбрані на вулицях та в парках екскременти собак. В них зазвичай містяться личинки глистів, при висиханні вони потрапляють в ґрунт і стають заразними. Це все піднімається в повітря, а потім і на людей. Достатньо облизати губи, на які потрапить пил з домішками екскрементів собак, і ви захворієте токсокарозом – хворобою, що супроводжується ураженням різних життєво важливих органів і тканин. Личинки глистів дають велику токсичність і алергічний вплив. А у нас пів міста «заміновано», ніхто за своїми собаками не прибирає, а скільки їх бігає бездомних. 

пил-1ЩО РОБИТИ?
Головним у місті має бути пішохід і люди з обмеженою мобільністю. Далі – велосипед, потім – громадський транспорт і на останньому місці автомобіль. Тому потрібно зменшувати в місті кількість приватного автотранспорту. Яскравий приклад вдалих транспортних змін на користь чистого повітря є в Берліні. Там періодично фіксується перевищення гранично допустимої концентрації дрібного пилу в повітрі. Одне з основних джерел забруднення – дизельні двигуни в місцевому транспорті. Щоб змінити ситуацію, місцева влада зменшила кількість автобусів з такими моторами та запустила екологічний транспорт на стисненому газі. І там, в Німеччині, чисто. Майже місяць була там у відряджені і лише у Львові, коли вийшла на перон з вагону і мої білі кросівки стали сірими, згадала, що жодного разу не мила взуття в Німеччині. У нас же кілька разів на день потрібно змивати бруд із взуття.

Щоб позбутися бруду та пилу в дворах і на зелених зонах, потрібно піти на зустріч людям. Подвір’я має обслуговувати потреби людей, а не навпаки. Якщо у них є потреба ходити по газонах, то потрібно дати їм зручну можливість це робити. Протоптані місця треба зробити повноцінними стежками, а не огороджувати їх парканами. І час захищати зелені насадження від втручання автомобілів, тому що останніх стає все більше.

Загалом експерти називають низку правил, які допоможуть зменшити кількість пилу в місті – врегулювати питання хаотичної парковки, слідкувати за правилами виїзду з будівельних майданчиків (мити колеса автомобілів), закривати відкритий ґрунт травою або твердим покриттям, обладнувати дитячі майданчики та газони нижче рівня тротуару, слідкувати, щоб промислові підприємства залишалися віддаленими від міста.

Також потрібно правильно поводити себе з опалим листям. Вже прийшла осінь і листя летить додолу. Цивілізоване суспільство це листя повинне вчасно згрібати та вивозити. Не спалювати, а вивозити. Бо часточки спаленого листя теж потрапляють у повітря і забруднюють його. У нашому місті опале листя становило і становить проблему забруднення вулиць. Не зважаючи на те, що місто намагаються прибирати від листя, воно все ж таки залишається на дорогах і перезимувавши під снігом вже навесні це болото, яке підсихає у теплу пору і вітер піднімає пилюку у куряву. А ми цим усім дихаємо.

І В ЛІЖКУ...
Усе це, що кружляє в повітрі, проникає в наші квартири. Втім, є і ще дещо, причому в дуже великих кількостях.

Це... кліщі – мікроскопічні живі істоти, які живуть у домашньому пилу.

Їх близько п’ятдесяти видів, і харчуються вони омертвілими лусочками людської шкіри. Кліщики мешкають в подушках, постільній білизні, м’яких меблях, скупченнях пилу на підлозі, особливо в затишних місцях, куди не дістає віник і не потрапляють протяги. У квартиру вони залітають разом з тими ж протягами, часто ми заносимо їх в одязі.

Підраховано, що у звичайному двоспальному ліжку близько двох мільйонів кліщів. Шкоди від них мало, але у деяких людей вони самі і їх виділення можуть викликати алергію.

Ну, а чому накопичується пил в квартирі, в якій ніхто не живе? Все дуже просто: по-перше, ніяке найретельніше прибирання не може поміняти склад повітря в приміщенні. Ми поїхали, а пил ще довго буде осідати. Якраз до нашого повернення повітря за рахунок осілого пилу стане більш-менш чистим, зате меблі, підлоги – все покриється тисячами і тисячами частинок.

По-друге, навіть щільно закриті вікна і двері для пилу особливої перешкоди не становлять. Були б щілинки, а пил, будьте впевнені, їх знайде!

СКЛАД ДОМАШНЬОГО ПИЛУ
У складі домашнього пилу можуть бути присутні: частинки матеріалів стін, меблів, скловолокна, а також шерсть домашніх тварин, все, чим наповнений наш будинок. Але головне, що значну частину домашнього пилу становлять живі організми – пилові кліщі. Саме через них ми страждаємо від алергії.

І все-таки позбутися від пилу повністю не можна. Життя на Землі без неї неможлива. Справа в тому, що дрібні частки є ядрами конденсації і беруть участь в утворенні хмар і загальному природному кругообігу води в природі.

Пил вічний, він був і буде завжди. І хоча ми звикли звинувачувати власну шкіру в його виникненні, але це лише чергова помилка. Клітини нашого епідермісу складають не більше 5% від його загального обсягу .


Теги: пилюка, що робити?

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.