Перейти на мобільну версію сайту


11.05.2018

ЛАЙМ - ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО

кліщіСезон активності іксодових кліщів вже розпочався. Звичайно, у природі активність кліщів спостерігається з березня по листопад та впродовж року має два виражених піки активності – в квітні - травні та серпні - вересні.

Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час, після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах, можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин. Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Кровосмоктання кліща може тривати до 12 діб.

Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні: в місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах. Нападають і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), що часто для людини залишається не помітним.

Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройшло від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження. Тому, повернувшись додому, обов’язково огляньте себе на наявність кліщів.

Кліщі є переносниками збудників вірусних, риккетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин. На території міста та району кліщі переносять хворобу Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз) серед людей, піроплазмоз серед собак, в умовах України – ще й кліщовий енцефаліт, туляремію тощо, які можуть призвести до тяжких ускладнень та інвалідності. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.

В 2016 році на хворобу Лайма захворіло 9 мешканців міста, а в 2017 році вже 27 осіб, в поточному році сезон активності кліщів тільки розпочався, а вже зареєстровано 4 хворих.

Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, слід зняти його, як можна швидше. В місті дорослому населенню потрібно звертатися в міську поліклініку № 1 вул. Огієнко, 20 в хірургічний кабінет (№ 112) де кліща видалять та оброблять місце укусу, та кабінет № 305 , де нададуть рекомендації. Дітям потрібно звертатися в дитячу поліклініку по вул. Лесі Українки,41 в хірургічний кабінет (№ 11), де кліща видалять та оброблять місце укусу, та кабінет № 5 , де нададуть рекомендації, щодо лікування.
При відсутності можливості звернутись до лікаря, видалення кліща проводять самостійно.

По бажанню видаленого кліща можна дослідити на наявність збудників іксодового кліщового бореліозу в лабораторії особливо-небезпечних інфекцій Державної установи «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» (м. Хмельницький, вул. Хроновського,12). Доставити кліща можна самостійно в вище вказану лабораторію, направлення від лікаря непотрібно. Кліщ доставлений на дослідження може бути, як живим так і не живим, але обов’язково з усіма частинами тіла). Дослідження коштує близько 80 гривень.

Якщо результат дослідження кліща буде позитивний, то в даній лабораторії можна здати аналіз крові на антитіла до бореліозу, щоб визначити чи заразилися ви хворобою Лайма чи ні. Цей аналіз коштує близько 140 гривень.

При відвідуванні місць, де можуть бути іксодові кліщі, рекомендується:
- одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити кліщів, що повзають. Голову слід покривати головним убором;
- проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;
- звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі;
- вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
- якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.
- використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції.

Дотримання вищезгаданих рекомендацій дозволить зробити Ваше перебування на природі більш безпечним.

Ольга МАРІЧУК, фахівець відділу державного
нагляду за дотриманням санітарного законодавства
Кам'янець-Подільського міськрайонного управління ГУ
Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.


Теги: обережно, кліщі

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.