Перейти на мобільну версію сайту


04.03.2016

ХТО ЕКОНОМИТЬ НА ШКОЛАХ, БУДУВАТИМЕ ТЮРМИ

Цей вислів першого канцлера Німецької імперії Отто Бісмарка й досі не втратив актуальності. Через один розчерк пера Президента українці знову опинилися в епіцентрі соціального конфлікту. Сьогодні питання існування закладів профтехосвіти зависло в повітрі. Учора мирну акцію провели колективи профтехосвітніх закладів у різних куточках України.

Кам’янецькі освітяни, незважаючи на те, що під час останньої позачергової сесії міськради отримали з місцевого бюджету трохи більше мільйона гривень на погашення заборгованості із зарплати, стипендії та харчування дітей-сиріт, і досі переповнені емоціями. На їхню думку, місцева влада не підійшла до вирішення проблеми зі всією відповідальністю.

КОМУ ПОТРІБНІ РОБОЧІ РУКИ?


За роки незалежності, «наплодивши» юристів, економістів, бухгалтерів та менеджерів, Україна опинилася на межі кадрового голоду. У першу чергу, відчувається брак робітничих спеціальностей. Сьогодні виробництву вкрай потрібні робочі руки. Але де їх взяти? За верстатами та робочими механізмами працюють люди, які вже давно перейшли рубіж пенсійного віку, проте їх не відпускають із роботи у прямому сенсі цього слова, адже нікому буде працювати.

- У нас на заводі, - каже робітник одного із місцевих підприємств, - залишилися одні пенсіонери, і я серед них наймолодший (чоловікові за 50 років - прим. Авт.). Працювати немає кому, молодь вчитися не бажає, хочуть ходити в костюмах і нічого не робити. Роздули штат адмінперсоналу, а робітників катма.

Сьогодні на ринку праці затребувані будівельники, кранівники, електрики, слюсарі, токарі, монтажники.
- Знайти толкового кранівника - величезна проблема, - у приватній розмові повідомляє начальник відділу кадрів місцевої будівельної компанії. - Як приходять влаштовуватися, то охоронцем - це зазвичай професійний максимум. Мої аргументи щодо вибору робітничих професій та, відповідно, високих зарплат не сприймають, бо треба важко працювати, а так - відчергував добу і дві доби вдома байдикуєш... 

На кадровий голод скаржаться й аграрії. У сільському господарстві вкрай не вистачає вузькопрофільних спеціалістів, наприклад, інженерів з техніки безпеки, трактористів, механіків, водіїв. У господарствах працюють старі кадри. Працівники з вищою освітою тікають за кордон у пошуках кращої долі.

- Діти, які приходять на роботу після технікумів чи ПТУ, набагато старанніші за тих, хто здобув кілька дипломів, - кажуть роботодавці. - І це при умові, що даємо і високі зарплати, і офіційне працевлаштування.
Великі підприємства, зорієнтувавшись у ситуації, почали укладати угоди про співпрацю з місцевими закладами професійно-технічної освіти. Кращі робітничі кадри забирають на виробництво. Угоди про співпрацю з ПАТ «Гіпсовик», ТОВ «Цивільне будівництво», ПП ВКФ «Будмонтажсервіс», БК «Рокор ЛТД», ПП «Віват-Буд» та НТК «Завод точної механіки» має і наш ДНЗ «Подільський центр професійно-технічної освіти». Зауважу, що з першим підприємством співпраця налагоджена ще з 2005 року: учні спільно з майстрами виробничого навчання провели апробацію близько 20 різновидів інноваційних будівельних матеріалів.

УКРУПНИЛИСЬ ЯК МОГЛИ. ТРЕБА ЩЕ


Державний навчальний заклад «Подільський центр професійно-технічної освіти» (директор Михайло Рущак) минулого року об’єднав під своїм крилом ще два навчальні заклади - ВПУ №14 та професійний художній ліцей, у такий спосіб ставши кузнею робітничих кадрів. Сьогодні тут навчається 1253 учні, з яких 1070 - за державним замовленням, 183 - за Михайло Рущакконтрактною формою.

34 дитини-сироти здобувають робітничу спеціальність, аби мати можливість заробити на життя та вижити, адже про них подбати нікому, тож повинні навчитися розраховувати на власні сили та руки.

205 дітей із неповних сімей, 13 дітей-інвалідів та з особливими потребами, 235 учнів із багатодітних, малозабезпечених та неблагополучних сімей, 12 дітей, батьки яких воюють в АТО. Усі вони мають можливість проживати в гуртожитках та отримати професію, яка знадобиться в житті.

Після реорганізації закладу відбулося скорочення працівників, сьогодні є ще один наказ по навчальному закладу про скорочення штатної чисельності на 10%, а це - на 26 працівників. Наразі в ДНЗ «ПЦПТО» працює 263 особи, з яких 165 інженерно-педагогічних працівників. Тут готують майбутніх спеціалістів із майже трьох десятків робітничих спеціальностей для будівництва, автомобільного транспорту, сфери послуг та промисловості. За бажанням можна здобути такі професії: реставратор декоративних штукатурок і ліпних виробів; маляр; реставратор пам’яток дерев’яної архітектури; слюсар з ремонту автомобілів; водій категорії «С»; машиніст крана автомобільного; муляр; лицювальник-плиточник; штукатур; монтажник гіпсокартонних конструкцій; перукар; монтажник санітарно-технічних систем та устаткування; електрозварник ручного зварювання; електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування; електромонтажник силових мереж та електроустаткування; кравець; закрійник; обліковець з реєстрації бухгалтерських даних; адміністратор; агент з організації туризму; кухар; кондитер; офіціант.

Відповідно, аби забезпечити навчально-виховний процес, мають бути створені всі умови для навчання та проживання. Для потреб учнів діє три гуртожитки, розраховані на 750 місць, функціонують відділення промисловості та інформаційно-комунікаційних технологій (просп.Грушевського, 41В); відділення автомобільного транспорту та будівництва (просп.Грушевського, 2А); відділення художніх професій, сфери послуг та харчових технологій (вул.Червоноармійська, 43); навчальні майстерні та лабораторії (вул.Драгоманова, 9) та навчальне підсобне господарство (с.Зіньківці, вул. Підзаменецька, 26).

Протягом останніх шести років навчальний заклад бере участь у Міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти», де здобув усі призові медалі. Минулоріч робота на тему «Діяльність ДНЗ «Подільський центр ПТО» з підвищення якості підготовки кваліфікованих робітників» отримала золоту медаль.

Учні закладу також займають призові місця в престижних конкурсах, а це - свідчення високого професіоналізму як викладачів, що готують такі кадри, так і дітей, що прагнуть оволодіти професією. Педагоги центру стали розробниками державного стандарту ПТО з професії 7124 «Реставратор пам’яток дерев’яної архітектури».

КОМУНАЛЬНЕ ЧИ ДЕРЖАВНЕ?

Сьогодні профтехосвіта опинилася за бортом державного фінансування. І цей невеличкий факт показав ставлення суспільства до робітничих професій. Невже країні не потрібні кваліфіковані кадри? Чи за небажанням вплинути на долю профтехучилищ стоїть щось більше, аніж те, що лежить на поверхні?

- Мене звинувачують у тому, що я не звертався з відповідними листами та клопотаннями раніше, - каже директор ДНЗ «Подільський центр професійно-тенічної освіти» Михайло Рущак. - Та подивіться скільки ми написали листів у ДНЗ "ЦПТО"міністерство, Кабмін, Верховну Раду та різні служби. Сьогодні із 28 професійно-технічних навчальних закладів, що функціонують на території області, 12 передали на фінансування з відповідних міських бюджетів, 16 утримуються за рахунок коштів обласного бюджету. Є відповідна постанова Кабміну про виділення на наш заклад коштів, передбачена так звана стабілізаційна дотація з Держбюджету, міська влада мала би виділити кошти, аби профінансувати діяльність установи.

На мій лист щодо затвердження кошторисних призначень на І квартал 2016 року, з яким я звертався до міськради 25 січня, прийшла відповідь, що Кам’янець-Подільською міською радою зарезервовано 9 млн грн для фінансування професійно-технічної освіти та створено комунальну установу «Подільський центр професійно-технічно освіти», але на сьогодні не існує правових підстав для затвердження кошторису та здійснення фінансування закладу.

Зрештою фінансування все таки дали, хоч і познімали значну частину доплат. За станом на 15 лютого 2016 р., заборгованість по навчальному закладу складає майже 2,5 млн грн, з яких зарплата із нарахуваннями - 1 млн 125 тис. грн, стипендія - 364,6 тис. грн, харчування дітей-сиріт - 110,8 тис. грн; комунальні послуги - 840,6 тис. грн. Загалом на фінансовий рік для існування нашого закладу потрібна сума в майже 30 млн грн.

У статті 27 Закону України «Про державний бюджет на 2016 рік» сказано, що наш навчальний заклад фінансується з міського бюджету. На сесії міськради депутати замість виділення коштів на фінансування розпочали процедуру створення «Комунальної установи ПТО» та звернень до Кабміну про негайну передачу майна в комунальну власність, мовляв, у нас навчається лише 247 дітей з міста, решта - з інших районів і навіть областей. А якщо наші діти навчаються в Хмельницькому, Чернівцях, Києві чи Львові, то ми, відповідно, маємо туди перераховувати кошти за їхнє навчання?
Наразі ми не маємо права передати майно в комунальну власність міста, адже, відповідно до статуту, засновником закладу є Міністерство освіти України, і лише воно має право передавати майно на баланс міста.

Нам закидають, мовляв, готуєте працівників неконкурентноспроможних професій, маєте зайві площі, землі й приміщення. На жаль, ті, хто так говорять, мало обізнані з системою професійної освіти. Зауважу, є державні стандарти професійно-технічної освіти, які чітко визначають кількість кабінетів, майстерень, навчальних полігонів тощо.
Кажуть, чужих дітей не буває, але в нас склалося враження, що це тільки на словах. Потужну кузню робітничих кадрів просто хочуть зруйнувати. Заклад існує майже 60 років. За цей час неодноразово змінювалися назва і статус закладу, проходила оптимізація, але незмінним залишаласЯ вимога щодо забезпечення підприємств регіону висококваліфікованими, конкурентоспроможними робітниками.

Уявіть, якщо завтра більше тисячі цих дітей підуть тинятися вулицями міста? Та ніхто ж спати спокійно не буде!..

P.S. Зрозуміло, що профінансувавши заклад на мільйон з гачком, депутати не вирішили головного - соціальної проблеми, що склалася в місті. Уже сьогодні варто думати, що буде далі із профтехосвітою. Одного дня ми можемо залишитися без кваліфікованих робітників, яких хоч сьогодні готова забирати сусідня Польща. Нині в поляків немає кому працювати руками, країна робить усе для того, аби переманити до себе українців. Дочекаємося, що і в нас за кілька років не буде кому працювати.

Теги: ДНЗ «Подільський центр професійно-технічної освіти», Михайло Рущак

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.