Перейти на мобільну версію сайту


26.02.2016

«КАЗНИТЬ НЕЛЬЗЯ ПОМИЛОВАТЬ». СМОТРИЦЬКИЙ КАНЬЙОН

Від спадщини культурної до розважальної.

23 лютого відбувся конкурс на відновлення та благоустрій зони відпочинку з міським пляжем та водною станцією в каньйоні річки Смотрич.
Із 4 суб’єктів підприємницької діяльності, яких цей проект зацікавив, лише двоє представили свої пропозиції - підприємць Ростислав Яворський та керівник малого приватного підприємства «Гала-тур» Анатолій Ковальський.


ГРІШНО НЕ ВИКОРИСТАТИ

І якщо перший претендент прислав на конкурсну комісію свого представника, сіючи в головах присутність про «підставного кандидата», то другий підійшов до справи серйозно і зі всією відповідальністю.

Шикарний бізнесовий мегапроект представив пан Ковальський, реалізація якого розрахована на 5 років.
- Я подорожую світом, і сьогодні тенденція така, що люди з великих міст шукають де би можна було відпочити на природі, посидіти на траві, пройти пішки екскурсійні кілометри і, навіть, побачити жаб. Туристам це подобається, тому слід працювати над тим, щоб створити сприятливі умови для їхнього залучення в кам’янецький каньйон, а також створити умови для відпочинку кам’янчан та робочих місць для них. Тут їх може бути 300-400. У проекті,  представленому «Гала-туром», передбачається відновлення дамби, підняття рівня води на три метри, облаштування пляжу, спортивних майданчиків, місця для риболовлі, прокат байдарок та спуск на них Смотричем. До речі, є ідея  облаштування штучних порогів для сплаву. А також - створення піших екскурсійних маршрутів, на велосипедах і конях, каньйоноблаштування автостоянки та містечка для можливого розміщення туристів у наметах і, навіть, імпровізованої сцени на дамбі. Останнє може привести в місто зірок для знімання кліпів.
Щодо розчищення річки від намулу, то це зайве, адже вона має хорошу течію і сама може очиститися. Не варто турбуватися й про червонокнижні рослини - вони будуть ретельно обгороджені й оберігатимуться. У каньйоні можна буде встановити водні гірки з надувним басейном, пункт прокату, рятувальну станцію, навіть, термальні ванни, які зараз дуже модні закордоном, тому іноземний турист на це поведеться.
До реалізації проекту планується залучати підприємців, які зацікавляться запропонованими ідеями. Також за цим проектом планується зариблення річки, створення штучних рибних басейнів, де людина може зловити рибу і тут же її посмажити, або у рибному ресторані просто неба її приготують професійні кухарі.
Пан Анатолій вважає, що грішно не використати те, що природа сама нам дала, та ще й у центрі міста. Отже, за проект Анатолія Ковальського «Каньйон-парк»  одноголосними були всі 16 членів конкурсної комісії. Найближчим часом розпочнеться розчищення самосіву. На ці роботи з міської скрині виділено 100 тисяч грн.

ЧЕМОДАН БЕЗ РУЧКИ

Про те, що каньйон для міської влади будь-якого скликання був чемоданом без ручки, не потрібно зайвий раз говорити. У цій ситуації зрозуміло одне – жоден із чиновників не був природолюбом, а навіть, якщо й був, то де починалася природа, там закінчувалася підприємницька діяльність, і навпаки.

каньйонСпроба кількарічної давнини облагородити каньйон підприємливими руками закінчилася провально. Городяни і журналісти просто не дали цього зробити, тож затію із облаштуванням дитячого табору закинули, а на каньйон знову плюнули, мовляв, хай там усе позаростає.
Забути про унікальний витвір природи не дали експерти з ЮНЕСКО. Їхній приїзд у місто в 1999 році для когось став промінцем у пітьмі. Вони порадили місцевим чиновникам сконцентрувати увагу на чомусь дійсно унікальному, зокрема, на Смотрицькому каньйоні, межі якого збігаються із межами заповідника «Кам’янець».

Унікальність каньйону, що складає площу 81 га, у віці – йому більше 200 мільйонів років! Колись на цьому місці було Сарматське море. Об’єкт є унікальним ландшафтно-архітектурним комплексом, а омегоподібна петля скелястого каньйону не має аналогів на території Центральної та Східної Європи.

Власне сам Смотрицький каньйон є визначною комплексною пам’яткою природи з поєднанням цінностей геологічної пам’ятки древнього Силуру, дерновокарбонатними ґрунтами та наявністю реліктових видів рослин віднесених до Червоної книги та рідкісних видів фауни, що охороняються в Україні чи знаходяться під захистом Бернської конвенції.
У Конвенції ЮНЕСКО чітко прописані критерії культурної спадщини: сім із них стосуються природніх умов, ще сім – культурної спадщини. Кожна пам’ятка має відповідати хоча би двом із кожної групи. Потрапити до цього списку - це не лише отримати додаткові гарантії збереження й цілісності, підвищення престижу території та установ, які нею керують, а також мати пріоритетність у залученні фінансових коштів для підтримки пам'ятки природи і культури. Сьогодні серед українських пам’яток до списку ЮНЕСКО потрапили сім - Софійський собор, Києво-Печерська лавра, Церква Спаса на Берестові; Історичний центр Львова; Резиденція митрополитів Буковини і Далмації; Дуга Струве; Букові праліси Карпат; Дерев'яні церкви Карпат; Херсонес Таврійський.

Мав усі шанси отримати престижний міжнародний статус і Смотрицький каньйон, принаймні міські чиновники постійно говорили, що ретельно до цього готуються. Та не склалося. Не знайшлося ентузіастів, які би зуміли довести справу до кінця. Тягнули цей віз у напрямку престижу, та й покинули. А заявка на участь як була зареєстрована на сайті ЮНЕСКО в 1989 році (!), так і досі припадає там пилом. Без жодних змін! Закінчилися амбіції в амбітного Кам’янця...
Що ж робити з унікальною пам’яткою загальнодержавного значення, унікальність якої зберіглася в цілісності лише на папері? Віддати на поталу туристам, відпочивальникам, любителям екстриму та розваг. Можливо, сьогодні це єдиний вихід?

На жаль, у нас якесь викривлене уявлення про те, що варто робити з унікальністю. Її або зовсім не чіпають аж до руйнування, або ж намагаються «рятувати» на новий лад. Новий кам’янецький лад – це традиційний старий – МАФи і генделі.

Не кожен клаптик землі має приносити прибуток, щось треба залишити і нащадкам, хоча би нікому не потрібну на сьогодні духовність... Парки, сквери, історичні пам’ятки – це та духовність, у яку маємо вкладати гроші, натомість отримуючи дивіденди у вигляді престижу, гордості за рідне місто та відчуття комфорту, яке забажають розділити разом із нами туристи.

Теги: Смотрицький каньйон

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.