Перейти на мобільну версію сайту


23.02.2018

КАРАНТИН У ШКОЛАХ МОЖУТЬ ПРОДОВЖИТИ

грип-1З початку тижня у школах міста оголосили карантин з приводу епідемії на грип. Ця хвиля прокотилася всією Україною, але ніякої епідемії на грип немає. Швидше за все, це ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) дошкуляє нам. Адже такий діагноз як грип встановлюється лише лабораторним методом. Таких масових випадків у нашому місті ще не зафіксовано, тобто лабораторно не підтверджена епідемія грипу. Та ситуація досить серйозна. Тому в місті обмежено відвідини дітьми навчальних закладів, тобто місць масового скупчення людей. Проте досить дивно, що інфекція вражає лише школярів. Якось вибірково... Чомусь винятково дітей у школах, а не в дитсадках, художніх чи спортивних секціях, коледжах.

Більш стабільна ситуація з дорослими людьми. За словами головного лікаря міської поліклініки Бориса Цвігуна, захворюваність серед дорослого населення і не лише в нашому місті за останні роки зменшилася з того моменту, коли з’явилися амбулаторії сімейної медицини, адже багато хворих не скупчується в одному місці й не розповсюджують інфекцію серед інших пацієнтів, які прийшли на прийом до вузьких спеціалістів.

За статистикою МОЗ епідемічний поріг на початку лютого перевищений в п'яти областях. Навіть, уже є випадки, коли грип забрав життя дітей. Лише за тиждень в Україні на грип і ГРВІ захворіло понад 250 тисяч людей, і 70% з них саме діти. У перший тиждень карантину зафіксовано близько 200 хворих, за останній тиждень – 140 дітей.

У Кам'янці-Подільському вже тиждень, як діти не ходять до школи. Нині стоїть питання продовжити карантин ще на декілька днів. У районі ситуація із захворюванням на ГРВІ набагато краща. Як повідомила начальник відділу освіти РДА Олена Пронозюк, лише три навчальних заклади тимчасово перебували на карантині: 14-19 лютого – Ластовецкий НВК, 14-20 лютого – Староушицька СЗОШ, та 21-27 лютого – Мукшо-Китайгородська ЗОШ.

– Щодня ми обдзвонюємо навчальні та медзаклади, зокрема ФАПи, звідки отримуємо інформацію про стан захворюваності на грип та ГРВІ, – каже Олена Вікторівна. – Ситуація стабільна, підстав для карантину в інших навчальних закладах немає.

Одні медики притримуються думки, що засоби масової інформації підняли шум навколо грипу, інші, що вчасно запровадили карантин. На питання про те, коли закінчиться епідемія в Україні 2018 року, всі лікарі одноголосно стверджують, що з приходом весни вірусні захворювання почнуть відступати. Тепла погода цьому сприятиме.

– Цьогорічні симптоми захворюваності на ГРВІ і грип в Україні не відрізняються кардинально від симптомів минулорічного вірусу, – розповідає завідувач відділення з надання дітям медичної допомоги в навчальних закладах міської дитячої лікарні Антоніна Андрущенко. – У Кам'янці випадків захворювання на грип клінічно не підтверджені, отже їх немає. Але є вірусні інфекції, під час яких людина відчуває слабкість, підвищується тиск, вона не може повноцінно діяти, всі сили йдуть на боротьбу з вірусом. Часто хвороба тягне за собою виникнення інших захворювань: системи дихання, нервів, серця, які важко піддаються терапії. Вірусом грипу заразитися легко: достатньо хворій людині чхнути в закритому приміщенні, як інфекція швидко поширюється. Заражена людина виділяє в навколишнє середовище частинки слини, яка містить вірус. Щоб не заразити інших, хворому потрібно носити спеціальну маску, яка допоможе не поширювати інфекцію. Щоб не займатися самолікуванням, необхідно пізнати хворобу в обличчя. До прикладу, характерними ознаками грипу є: висока температура (до 39-40оС), біль у м'язах, відчуття холоду, мігрень, виснаження. Бувають і нетипові для грипу симптоми: сухість у носоглотці, кашель, розлад шлунка.

Коли бушує епідемія грипу, краще не відвідувати місця масового скупчення людей без нагальної потреби. Але в нас чомусь немає культури нормальної поведінки і ставлення до навколишніх. Часто в маршрутках можна зіштовхнутися з людиною, яка прямує до лікаря і пчихає та кашляє, а ще сусіду по сидінню розповідає про всі симптоми, які в неї є.
Пасажири мовчки це все з’їдають. Якось жінка зробила зауваження одному хворому, який їхав у громадському транспорті, то вся маршрутка ледь не «з’їла» її. Усі почали жаліти чоловіка, але про свою безпеку ніхто навіть не подумав. Інша матуся затаскала в переповнену маршрутку свою хвору донечку, в якої була сильна нежить, і вона пчихала. Незрозуміла поведінка батьків, які відправляють хворих дітей до школи і в дитячі садки. Таких людей, які сприяють розповсюдженню інфекції, потрібно штрафувати. Якщо все ж є нагальна потреба кудись йти, то слід скористатися маскою, яку необхідно міняти раз на 3-4 години. Вірус швидко поширюється в теплому приміщенні. Провітрювати варто не рідше 1 разу на годину. Краще тепло одягнутися, ніж підхопити вірус.

грипЗволоження слизових сольовим розчином допоможе змити віруси, які потрапили в організм. Правда, цей метод не дуже ефективний, оскільки промивання в багатолюдних місцях людина проводити не буде. При вживанні в їжу овочів і фруктів організм насичується вітамінами і має більше шансів протистояти інфекції. Вірус може передаватися через руки, якими людина торкається обличчя, і заносить інфекцію. Тому часте миття і дезінфекція рук знизить ризик зараження грипом.

Проте найефективнішою профілактикою можна назвати вакцинацію. Щеплення дає захист на час від 6 місяців до року. Його потрібно робити до початку епідемії, щоб організм встиг виробити антитіла. Вакцинація допоможе знизити економічні втрати, які викликає грип, як у окремих осіб, так і у всієї країни.

Нещодавно японські вчені оголосили про те, що вони винайшли особливу вакцину, яка буде використана проти будь-якого вірусу грипу. Тепер не потрібно буде щороку витрачати величезні кошти на дослідження та отримання вакцини для нового виду вірусу. Нова вакцина допоможе організму позбутися від вірусу за добу. Уже проведено низку досліджень, які довели безпеку і дієвість препарату для людського організму. Подальші перевірки необхідні для виключення будь-яких побічних ефектів від застосування, і після позитивного результату препарат надійде в продаж. Для маленьких дітей планують розробити спрей проти вірусу, який буде замінювати препарати для дорослих.

ІМУННА ПІДТРИМКА
Нині досить модним стало для підвищення імунітету вживати імуномодулятори та імуностимулятори. Про їхню користь і шкоду розповідає Борис Цвігун:
– Батьки в осінньо-зимовий період просто змітають їх з аптечних полиць, скаржачись на знижений імунітет, мало при цьому розуміючи, що ж це таке, – каже медик. – Імунітет – це опірність організму інфекційним агентам, його здатність протистояти відхиленням від нормального функціонування під дією будь-яких хвороботворних агентів. Система імунітету надзвичайно складна, і досі деякі моменти її роботи залишаються нез'ясованими.

Що таке знижений імунітет? Сама концепція «зниженого імунітету» в громадському користуванні – це ніщо інше, як широко поширена помилка і маркетинговий хід деяких виробників, що має мало спільного зі справжнім імунодефіцитом. Знижений імунітет присутній: у осіб зі СНІДом; у осіб з важким уродженим імунодефіцитом (підтвердженим!); у людей, які отримують лікування засобами, що знижують імунітет (хіміо- і радіотерапія); після пересадки органів і при прийомі імунодепресантів; при деяких інших рідкісних і важких станах. Якщо людина не входить у вищенаведений список осіб з клінічно і лабораторно доведеним імунодефіцитом, справжні імуностимулятори їй не потрібні. 
Імуномодулятори – це препарати, які регулюють роботу імунної системи: пригнічують одні ланки і стимулють інші. Однак «розумних» препаратів, які самі б розбиралися, як правильно скоригувати імунну систему, не існує. Тому найчастіше ми звертаємося до імуностимуляторів. Серед них велику групу складають препарати з недоведеною ефективністю, тобто неефективні. Їх приймають для «підтримки» імунітету, профілактики і лікування простудних захворювань. Проте з ними слід поводитися дуже обережно, адже імунна система людини зазвичай знаходиться в досить крихкій рівновазі: качни в одну сторону – імунодефіцит, качни в іншу – алергії і аутоімунні реакції. Тому приймати імуномодулятори та імуностимулятори можна тільки за призначенням лікаря. Якщо в період осінньо-зимових застуд ви хочете просто підтримати імунітет, просто дбайте про свій організм за допомогою повноцінного харчування, загартовування, прогулянок, посильних фізичних вправ і уникайте місць скупчення людей під час епідемій.

Отже, самолікуванням займатися суворо заборонено і потрібно, щоб батьки контролювали прийом призначених дітям ліків.


Теги: карантин, грип, ОРВІ

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.