Перейти на мобільну версію сайту


21.04.2017

ІЛЮЗОРНІ СПОДІВАННЯ

ПМСДПро своє здоров’я кожна людина повинна дбати сама. Але так сталося, що в радянські часи цей обов’язок поклали на дільничних лікарів. Це вони мали ходити по підприємствах та установах, читати лекції про шкоду від куріння, алкоголю, ненажерства... Окрім того, що лікар мав приймати хворих у поліклініці, де за правилами повинен прийняти 15 пацієнтів за 3 години, тобто вислухати, обстежити і зробити запис у карточці за 12 хвилин, а це просто нереально, то доводилося їм приймати в рази більше (в одному кабінеті приймало декілька змін лікарів і через 3 години маєш звільнити кабінет), бо всі люди працювали, і хворим потрібен був лікарняний лист. Його відкривали на 3 дні (незважаючи навіть на те, що жодна хвороба за 3 дні не лікується), потім - знову до лікаря, який мав звільнення від роботи продовжити на 3-4 дні.

Після прийому в поліклініці лікар прямував на виклики до хворих додому - це тих пацієнтів, у яких була висока температура і хто не в змозі був дістатися до поліклініки. На це відводилося 4 години. На дільниці, які були на великій відстані від поліклініки, виділявся автомобіль для доставки лікаря, але лише в один бік, бо інших лікарів також потрібно розвезти. Медики на виклики носили валізи карток диспансерного хворого, які мали заповнюватися під час візиту до пацієнта. 

Реформа в медицині, яка розпочалася наприкінці 90-их, мала зробити революцію. І вона почалася, але дуже кволо. Бо її ідея - наблизити медицину до пацієнта і спрямувати кошти за пацієнтом, була дуже гарною та правильною, й наше місто одне з перших мало піти тим шляхом. Та таке рішення викликало супротив у вузьких спеціалістів і лікарів стаціонарів, адже їхня робота і гарна зарплата могли опинитися під загрозою, бо дільничні лікарі будуть зацікавлені самі лікувати своїх пацієнтів, щоб гроші залишалися в них. Добре прорахували всі ризики і вирішили засовувати палиці в колеса. Замість того, щоб сімейники їздили переймати досвід, їх і близько не підпускали в Комсомольськ, де ця модель вже працювала, натомість до делегацій включали посадовців від медицини і різних клерків, які як ніхто не були зацікавлені у впровадженні сімейної медицини.

Але кроки почали робити. Було проведено повний аудит медицини, запрошено фахівців із Дніпропетровського медичного інституту для підготовки 30-ти сімейних лікарів. Їх підготували і прийняли рішення облаштовувати амбулаторії сімейної медицини. Облаштувати їх мали у віддалених від поліклініки районах міста. І називався цей процес - наближення медичних послуг до пацієнтів. Для цього підшукували потрібні приміщення, в них проводили капітальний ремонт, і лікаря з поліклініки переводили туди. Для якісного надання послуг сімейний лікар мав обслуговувати 1500 пацієнтів. Також там мав бути не лише кабінет для прийому пацієнтів, а й маніпуляційна, де він би проводив нескладні операції та процедури, і денний стаціонар, щоб хворі не їхали в поліклініку, а біля дому полікуватися. Отже, саме на сімейного лікаря покладалася левова частка роботи з пацієнтами. Крім того, сімейний лікар повинен був мешкати при амбулаторії. 

Перша така самостійна в місті амбулаторія мала відчинити свої двері на Біланівці, яка згодом стала аж дев’ятою. Знайшли занедбане приміщення, заманили на цю дільницю досвідченого лікаря житлом. Під тодішні вибори почали впровадження цього проекту, але щойно кампанія пройшла, за амбулаторію забули, проект закинули, хоча будинок почали ремонтувати й навіть перекрили дах. Натомість вирішили амбулаторію відкрити на мікрорайоні Жовтневий, хоча не амбулаторію, а просто мініполіклініку, щоб наблизити медицину до пацієнта і вивільнити площу міської поліклініки. У ту амбулаторію на Космонавтів перевели близько 10 сімейних лікарів, і мешканцям мікрорайону вже не потрібно було їхати в центр. Згодом з’явилася амбулаторія на Смірнова, селищі цемзаводу, цукрового заводу, колишнього «Електроприладу», на Коріатовичів. Загалом їх 13, одну з них було облаштовано за рахунок забудовника в ЖК «Нова будова». Минулого року сучасну, гарно обладнану амбулаторію подарував мешканцям мікрорайону Смирнова Олександр Кондратов. Але вона, як і решта 12 - не амбулаторії, а мініполіклініки, які працюють також по змінах, окрім однієї – дев’ятої, де лікар ледве не цілодобово дбає про здоров’я своїх пацієнтів. Щоправда, на Підзамчі намагалися щось схоже сотворити, але...

І якщо Олександр Кондратов і Олександр Ковальський не беруть плату за оренду приміщень під амбулаторії, то амбулаторію на Князів Коріатовичів вигнали з приміщення, а частину лікарів переселили в поліклініку №1, іншу частину - в дитячу поліклініку, хоча до міської поліклініки зовсім недалеко і транспортне сполучення гарне, але люди вже звикли до того, що лікар під боком. За словами заступника міського голови Вадима Савчука, є сподівання, що і цій амбулаторії знайдеться місце в новобудові навпроти скверу Танкістів.

БІЛІ ПОЧИНАЮТЬ І...
Попри все, жодна з амбулаторій не відповідає стандартам та задумам. Для її повноцінного існування і якісного обслуговування пацієнтів тут катастрофічно не вистачає медичного устаткування, вони не обладнані оргтехнікою, хоча з бюджету вже виділені кошти на комп’ютери, але коли їх ще дочекаються? І вони лише дадуть змогу мати електронний реєстр і зв'язок з іншими вузькими спеціалістами.

От і виходить, що змінилося лише те, що не потрібно далеко діставатися до амбулаторії, а от аналізи здати, то треба їхати в центральну лабораторію і вистояти там у черзі, або взагалі піти в приватну й, заплативши гроші, отримати результати.

Чому ми були попереду планети всієї і врешті досі в підвішаному стані? Відповідь проста - ніхто не спромігся прийняти вольове рішення. От і товчемо воду в ступі, вже скоро буде 20 років. Є такий вислів: «Белые начинают и... проигрывают». Так і Кам’янець: стартанув на дистанції, але з фальшстарту, і тепер досі не може увійти в колію, все фальшує, бо нервова система здає при кожному черговому старті. А лікувати її, нервову систему, досить складно й накладно, напевне, вже легше бігуна замінити на дещо молодшого й з міцнішою нервовою системою та більш міцнішим здоров’ям.

ПМСД-1А ЩО ЗМІНИЛОСЯ?
Як у радянські часи, так і нині на медичне обслуговування кожній людини виділялася певна кількість грошей. Є такі люди, які взагалі в лікарню роками не звертаються, але їхні гроші використовувалися на зарплату медикам, на утримання приміщень медзакладів. А є такі, які про своє здоров’я не дбали або вже народилися нездоровими, і вони були частими відвідувачами лікарів, по декілька разів на рік там лежали - а це оплата праці лікарів, медсестер і санітарок, це меблі, білизна, електроенергія, ліки...

Отже, виходило, що за рахунок здорових людей утримувалися медики і хворі люди, які лінувалися дбати про своє здоров’я.

Тепер прийшли інші часи, вже ніхто нікого не буде субсидіювати, і пацієнта передали в руки первинної ланки надання медичних послуг. А для того, щоб пацієнт був здоровим, потрібно зацікавити сімейного лікаря. Тобто, якщо він уміло проводить пропаганду здорового способу життя, грамотно діагностує, що є запорукою швидкого одужання, то і пацієнт до нього буде рідше звертатися, а це означає, що менше роботи буде в лікаря, і він матиме мотивацію.

Але й тут є свої нюанси, адже, за словами заступник міністра охорони здоров’я Павла Ковтонюка, старші лікарі матимуть певний ліміт на пацієнтів. Коли ж візьмуть молодого лікаря, вони зацікавлені в тому, щоб він попрацював, вчився біля старших і створив свою базу, а з нею – і додаткові кошти прийдуть. Але це буде колись, бо ж хто захоче йти до молодого недосвідченого лікаря, щоб на ньому практикувалися, а старшим – ліміт. При цьому забули й про бажання самих пацієнтів і закони, які гарантують кожній людині вільно обирати для себе лікаря.

Щодо мотивації, то замміністра каже: «Хочете, щоб ваші лікарі більше заробляли? Вони мають працювати з електронним реєстром пацієнтів. Якщо ви не можете – місцева влада – поставити хоча би в кожну амбулаторію по одному комп’ютеру, то будете жити, як жили».

Не знаю, чи зможе щось змінитися кардинально в первинній ланці надання медичних послуг нашого міста, адже донині немає чіткого механізму впровадження системи руху грошей за пацієнтом, або немає кому прийняти вольове рішення й не загравати з людьми. Нині в Кам’янці лише 7% йде на лікування людей, решта - на утримання медичної системи, нікому не потрібні ліжкодні, опалення зайвих площ, комуналка...

Примусово заганяти до 1 липня 2017 р. нікого не будуть, але на початок 2018-го має бути все готове на 100%. Головна вимога до місцевої влади – наявність принаймні одного комп’ютера на амбулаторію, до МОЗ і Верховної Ради – остаточно ухвалити нормативні документи.

ЧИ ГОТОВІ ДО РЕФОРМИ?
Чи готове наше місто до того, що з липня 2017 р. гроші на первинні потреби лікування та обстеження «йшли за пацієнтом», важко сказати. Але реформа задекларована та повинна запрацювати, і тоді нам з вами не доведеться платити (доплачувати) зі власної кишені за прийом, аналізи чи іншу первинну допомогу. Для цього потрібно: перше - обрати лікаря (сімейного, терапевта, педіатра), якому довіряєте (державна чи приватна лікарня - не має значення); друге - підписати з ним «декларацію про вибір».

Лікар зможе вибирати, як і де йому працювати, скільки пацієнтів обслуговувати, від чого і залежатиме його зарплата. Але для цього слід бути справжнім спеціалістом та вміти користуватися комп’ютером (щоб вносити дані про пацієнта в Єдиний електронний реєстр).

Та пан замміністра, напевне, далеко не практик, адже цих складових зовсім недостатньо для початку роботи ПМСД. Зовсім не виписані правила, кому, як і скільки має заплатити з пацієнтських грошей сімейний лікар. Скільки разів хворий може здавати аналізи чи робити дослідження, скільки разів відвідувати лікаря, скільки коштує виклик лікаря додому і кількість викликів на ті гроші, які виділені на пацієнта. Бо тоді, знову ж таки, ми заохочуватимемо хворих, або лікар платитиме зі своєї кишені, а тоді не буде сенсу працювати.

Хто оплачуватиме виклик швидкої допомоги, консультації вузьких спеціалістів і скільки разів ти на свої виділені державою гроші зможеш це зробити?

Перелік того, що входитиме до гарантованого кошика первинної медичної допомоги, переглядатиметься щороку та залежатиме від показників бюджету, які держава виділятиме на охорону здоров’я. Згаданий документ визначає завдання ПМСД, суб’єктів надання допомоги, завдання лікаря, а також єдині правила організації та надання ПМД.
Згідно з документом, первинна допомога надається всім громадянам України за рахунок бюджетних коштів. Фінансування діагностичних заходів та лабораторних досліджень у межах ПМД для громадян України також здійснюють коштом бюджету.

ПМСД-2Отже, лікар первинної ланки повинен безпосередньо надавати медичну допомогу. До його функцій також належить: формування та контроль виконання плану обстежень та лікування, аналіз результатів досліджень, призначення медичних препаратів та інших лікувальних заходів. Надання медичної допомоги пацієнтам у невідкладному стані. Направлення, відповідно до медичних показань пацієнта, який не потребує екстреної медичної допомоги, для надання йому вторинної (спеціалізованої) аботретинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги. Ведення пацієнтів, що хворіють на соціально небезпечні інфекційні захворювання, відповідно до законодавства. Здійснення імунопрофілактики. Консультування щодо здорового способу життя. Проведення заходів масової та індивідуальної профілактики інфекційних захворювань. Оцінка індивідуальних ризиків захворювань і консультування з питань профілактики. Розробка індивідуальних програм обстеження та спостереження за здоров’ям. Інформування пацієнта щодо національних скринінгови хпрограм та виконання інших функцій. Динамічне спостереження за неускладненою вагітністю. Здійснення медичного догляду за здоровою дитиною. Ведення хворих і з психічними розладами, зокрема, враховуючи рекомендації спеціаліста. Надання паліативної допомоги, що охоплює: оцінку ступеню болю; призначення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів; лікування больового синдрому; оформлення рецептів на наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, відповідно до чинного законодавства. Також координація та організація виконання лабораторних досліджень, проведення забору біологічного матеріалу. Проведення лабораторних досліджень, у тому числі з використанням швидких тестів. Призначення лікарських засобів з оформленням документів. Підготовка медичної документації для направлення осіб з ознаками стійкої втрати працездатності на медико-соціальну експертизу та на медико-соціальну реабілітацію. Оформлення довідок, форм, листків непрацездатності.

Наказ також регламентує правила надання ПМД. Зокрема, вибір лікаря та місце надання допомоги, її форми та способи, матеріально-технічне забезпечення робочого місця лікаря первинки, режим та графік роботи тощо.

Щодо права вибору лікаря пацієнтом, то воно не залежить від місця його офіційної реєстрації та має бути вільним. Рекомендована ж кількість пацієнтів, які обрали одного лікаря, повинна перебувати у межах 2000. Однак, залежно від соціальних, вікових та кількісних характеристик населення громади, на території якої працює лікар, в окремих випадках кількість пацієнтів може бути більшою чи меншою.

Допомогу лікар надаватиме за місцем здійснення своєї господарської діяльності під час особистого прийому. Залежно від стану пацієнта, він може прийняти рішення про надання ПМД за місцем проживання (перебування) пацієнта або з використанням засобів телекомунікації.

У процесі нововведення ще виникне безліч питань, зокрема, якщо до певного лікаря виявить бажання піти на обслуговування не 1500 осіб, а вдвічі більше, або чи зможе лікар відмовитись від надання медичної послуги певній особі і які на це мають бути причини..? Виявляється, лікар не має права відмовитися, якщо кількість його пацієнтів менша за визначену норму. Водночас для нього встановлять верхню межу на кількість людей, яких він може обслуговувати. Відповідно, якщо лікар вичерпав свій ліміт на приписаних пацієнтів, він не зможе підписати декларацію з пацієнтом.

Отже, це ще одне свідчення того, що обрання лікаря, в якого ми хотіли б отримувати медичну послугу, лише віртуальне, бо попри все насправді діятиме приналежність до дільниці обслуговування. Можливо, й одиницям вдасться потрапити до того, до кого хочеться, а решта змушена буде задовольнятися старими дільничними принципами.

Теги: медицина, ПМСД

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.