Перейти на мобільну версію сайту


27.07.2018

І НЕ НАДУРИШ, І НЕ ПРОДАШ

оцінка-1Минулого тижня в Україні запустили нову Єдину базу даних оцінки нерухомості. Нова система працює так, що будь-який звіт про оцінку, який не відповідає закладеним індикативам того чи іншого регіону чи території, база приймати не буде. 

У Фонді держмайна давно говорили про ідею запуску Єдиної бази даних оцінки нерухомості та електронний модуль оцінки, який передбачає автоматичну електронну перевірку кожного звіту оцінювачів на відповідність закладеним ціновим показникам мінімально допустимої вартості. Нарешті це сталося. Але до яких змін призвело і що в результаті отримають від введення Єдиної бази пересічні українці, дізнавався цього тижня «КЛЮЧ».

В.о. голови Фонду держмайна України Віталій Трубаров проанонсував подію так: «Фонд спільно з оцінним, нотаріальним співтовариством добилися введення в дію цієї нової системи. Усе це робиться для того, щоб покласти край «чорним» угодам з оподатковуваним рухомим чи нерухомим майном, через що держава втрачала щорічно до 2 млрд грн податків. Нова система працює так, що будь-який звіт про оцінку, який не відповідає закладеним індикативам того чи іншого регіону або території, база приймати не буде. Але право звернутися до Фонду державного майна з апеляцією оцінювачі мають. І якщо фахівці дадуть позитивну рецензію, то звіт у базу можна буде внести.
За п’ять днів роботи модуля та нової бази даних звітів відмовлено в реєстрації по 417 об’єктам на загальну суму майже 135 млн грн. Причина – занижена оціночна вартість в 2-3 рази».

ЗАНИЖУВАТИ – ЗАСЬ
Якщо раніше, під час купівлі-продажу зацікавлені сторони намагалися занизити вартість оцінки майна, відтак зменшити суму податків, яку необхідно було сплатити, то нова система не дозволяє цього зробити. Як приклад, очільник Фонду наводив м.Чортків Тернопільської області, де вартість будинку в 80 кв.м оцінили в 760 грн. Навіть, якщо би він був у жахливому стані, його ціна однозначно була би не такою. Зазвичай, більш-менш добротний будинок оцінювали в 100-150 тис. грн, хоч реально продавали його за мінімум вп'ятеро більшу вартість. Чому так робили? Щоб уникнути сплати різних податків та зборів.

Після запуску нової бази, податки доведеться платити і чималі. Кошти від операцій з оподаткування рухомого/нерухомого майна розподілятимуться, відповідно до прописаних норм Податкового кодексу України.

Отож, відповідно до п.172.3 ст.172 Податкового кодексу України, дохід від продажу об'єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону, та зареєстрованої в єдиній базі даних звітів про оцінку.

Ставка податку на доходи фізичних осіб, відповідно до п.167.2 ст.167 ПКУ, складає 5%. Відповідно до ст.163, пп.1.3 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, оподаткований дохід від продажу об’єктів нерухомості підлягає оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5%. Також, відповідно до п.9 ст.1, п. 10 ст.4 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», особи, які купують нерухоме майно, є платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування за ставкою 1%. За посвідчення договорів відчуження нерухомого майна справляється державне мито у розмірі 1% від суми договору. 

Відтак під час оформлення правочину щодо купівлі-продажу об’єкта нерухомості сторони (фізичні особи) сплачують такі податки і збори:
Продавець

5% – податок на доходи фізичних осіб (за винятком випадків, визначених у п. 172.1 статті 172 ПКУ, коли дохід не оподатковується).
1,5% – військовий збір (за винятком випадків, коли дохід не оподатковується).
Покупець
1% – пенсійний збір (сплачується у будь-якому випадку).

Крім того, обидві сторони в будь-якому випадку сплачують за угоду 1% від суми правочину – державне мито (плата нотаріусу). Тепер порахуємо: якщо вашу хатину Єдина база даних оцінки нерухомості та електронний модуль оцінили в 100 тис. грн і ви її хочете продати, то доведеться сплати 5% ПДФО, а це 5 тис. грн, та 1,5% військового збору – це 1500 грн. Разом 6,5 тис. грн. Той, хто купуватиме ваш будинок, сплатить 1% пенсійного збору – 1000 грн. А також 1%, тобто в нашому випадку 1000 грн, піде на оплату держмита в нотаріуса. Як результат купівля-продаж хати, оціненої в 100 тис. грн, обійдеться обидвом сторонам у 8,5 тис. грн. Плюс треба буде заплатити нотаріусу за перевірку оцінки 400 грн і власне оцінщику за реєстрацію вашого майна в системі ще стільки ж. А якщо ваш будинок, наприклад, оцінили в мільйон гривень, розумієте, яку суму податків доведеться сплатити державі?

оцінкаЯк стверджують розробники Єдиної бази даних оцінки нерухомості, наявність авторизованих електронних майданчиків повністю усуває людський фактор при перевірці оціночної вартості майна та унеможливлює корупцію у сфері податкової оцінки. Разом з тим, і гроші на переоформлення об'єкта підуть немалі. Хочеш продати чи купити, доведеться платити.

У нинішній ситуації, як з'ясувалося, найбільш непереливки не покупцям чи продавцям, хоч основний тягар платежів лягає на їхні плечі, а власне оцінщикам, які в нових умоваж вже не можуть сказати суму «на око» чи полюбовно домовитися зі всіма сторонами угоди. Полюбовність поступається автоматичній системі, в якої крок вліво чи вправо розцінюється, як саботаж і необхідність зайвої оплати.

До слова, оцінщики введення Єдиної бази даних оцінки нерухомості називають черговою бюрократичною «схемою», мовляв збір грошей з реєстрації угод купівлі продажу осідають на фірмах-прокладках, співвласниками яких є нібито бойовики ДНР. Чи так це насправді, мають, як мімімум, розібратися відповідні структури – СБУ чи ГПУ. Нам, простим смертним, нічого не залишається, як платити...


Теги: оцінка майна

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.