Перейти на мобільну версію сайту


24.04.2015

ГУМЕНЦІ ЗАКИДАЄ КАМІННЯМ

До редакції з листом звернулися мешканці села Гуменці: «Ми проживаємо дуже близько до кар’єру, у якому останній час проводять надто потужні вибухові роботи. Від постійних вибухів руйнуються наші будинки, а каміння, яке долітає до наших помешкань, загрожує життю наших близьких і зокрема, дітей.

Крім того, що у вікнах лопають шибки під час вибухової хвилі, нам ще й доводиться стягувати арматурою наші будинки, які від потужних поштовхів потріскалися. На вулиці 40 років Перемоги будинки №№55, 32, 49 вже стягнули металевим каркасом, а господарі будинків №№26 та 53 готуються до такого рятування помешкань.

Особливо потужні вибухи проходили в п’ятницю, з 12:00 до 13:00, нашу вулицю просто закидало камінням з кар’єру. Пощастило одній сусідці, яка у той час працювала в квітнику і пішла в підвал за розсадою: каменюка впала саме на те місце, де вона поралася. Крім того, на вулицю вибігають діти, і ми не маємо гарантії, що камінь не влучить у малечу, та й якщо в будинок каменюка влучить, то немає гарантії, що він залишиться цілим. А сирену, яка має сповіщати про вибухові роботи, нам не чути, хоча представник кар’єру нам обіцяє її вивести на нашу вулицю.
Просимо допоможіть нам, бо ми боїмося жити, працювати на городах та щоб винуватці у руйнації наших помешкань відшкодували нам збитки, а краще щоб вибухів надалі не проводили.
Соловей Н.І., Кучер Г.Н., Данчук М.В. Всього 18 підписів».

22 квітня ми побували на зібранні мешканців вулиць, які потерпають від каменепаду.
- Ця проблема нас турбує не один рік, - розповідає пані Рудюк. - У кар’єрі постійно проводять вибухові роботи впритул до наших домівок. Ми занепокоєні за своє життя та помешкання. Каміння, яке розлітається від вибухів, падає на наші будинки. Ми боїмося гуляти з дітьми та лягати спати, бо не знаєш, чи прокинешся завтра, чи вже ніколи. Просимо районне й обласне керівництво звернути увагу на нашу проблему. Ми - молода сім’я, шість років тому побудували будинок, заклали сад, а тепер нам немає життя. Через постійні коливання будинок дав тріщину. У п’ятницю, коли були більш потужні вибухи, майже 3-кілограмовий камінь прилетів у другу лінію будинків і впав на подвір’я біля бабусі 30-го року народження. І хатина в неї вся потріскана, а полагодити немає кому, бо живе сама. Графіку вибухів ми не знаємо, а звук сирени до нас не доходить. Мешканці можуть бути в лісі, на городі, можуть спати діти. Квіти, ягоди, гриби і просто прогулянки нам недоступні.

- Я мешкаю тут 60 років, - розповідає Василь Павлюк. - На території Гуменець, яка складає 7,5 с.Гуменцітис. га землі, знаходиться 5 кар’єрів, з них два - з видобутку каменю, причому відкритим способом, тобто вибуховим. Я живу за кілометр від кар’єру, але на нашому куті всі хати закуті арматурою. Коли вели вибухові роботи, з мого телевізора впала статуетка, а в мого сусіда від стіни постійни від’їжджає диван. Таке робиться, бо місцева влада бездіяльна.

- Раніше, коли проводили вибохові роботи, то ходили працівники цемзаводу і ганяли людей з городів, - каже Людмила Гонта, - а зараз ніхто нічого не каже, а сирени ми не чуємо і графіка робіт теж не знаємо. На наші звернення приїздили представники заводу: походили, подивились, посміялись...

- Коли в повітря під час вибуху піднімався амунал, - додає Галина Грошовицька, - то на нас падає жовта речовина, а як сяде на шмаття, то його не відпереш. Діти мають діатез, алергію та різні захворювання.

- Вони собі заробляють гроші, а ми маємо величезні проблеми, - каже Галина Костюк. - Навіть мішка цементу нам не дадуть, аби заробити тріщини.

- Щодо замірів вибуху, то вони хитрують, бо тоді закладають менший заряд, а в інші дні вибухи потужніші, аж підкидає хати. Ми вимагаємо, щоб цемзавод проводив розробки в іншому боці кар’єру, де немає житла, - розповідає Володимир Різников.

- Чому вибухові роботи проводяться в бік села, бо тут голі гори, тобто каміння зверху, - розповідає колишній працівник цемзаводу Володимир Слободян, - не треба вивозити багатометровий шар землі. Чому сильні вибух? Бо закладають сильний заряд, а не ділять його на кілька менших. Як результат, маємо невеличкий землетрус 2-3 бали.

Ще в радянські часи на профспілковій конференції я порушував питання вибухових робіт і дискомфорту мешканців. Людей тоді відселили з частини вулиці, куди долітало каміння. Їм завод збудував житло.

Раніше нам обіцяли не псувати ландшафт села і що далі хребта вони рухатися не будуть, але обіцянка-цяцянка. Моя чотирирічна онучка прибігає й каже: «Діду, ховаємося в хату, бо дивись, яка червона хмара на нас суне?».

16 квітня до нас приходив представник з цемзаводу і за його вказівкою було проведено заміри коливань від вибухів. Як виявилося, принаймні, він задекларував, що все в межах норми. Також людям запропонували з цього приводу звертатися до сільської ради, адже підприємство сплачує Гуменецькій сільраді чималі кошти.

За словами начальника Гуменецького кар’єру Сергія Валерійовича, він зустрічався з мешканцями села, які скаржилися й робили заміри коливань під час проведення вибухів. Підприємство закупило дороговартісне обладнання європейського зразка, яким досить точно вимірюють коливання. Вони становлять 3-4 мілісекунди, в той час, як європейська норма становить 12 мілісекунд.

- Коли проводять роботи поблизу житла людей, встановлюється найменший заряд, - каже керівник кар’єру, - хоча це нам економічно невигідно. Що ж до графіку вибухів, то він у нас постійний, з 12:00 до 13:00, адже вибухові роботи обов’язково узгоджуємо зі Львівським аеропортом. Також у нас працює сигнал сповіщення, ми його можемо встановити ще ближче до людей. Аби в небезпечну зону ніхто не потрапив, ми її оточуємо по периметру своїми працівниками. А от скарги на руйнацію будинків є безпідставними, адже люди повинні мати висновки експертизи, що саме вибухи спричинили їм шкоду.

- На місце події прибула слідчо-оперативна група райвідділу, яка зафіксувала факти скарг людей, - розповідає заступник начальника міліції - начальник міліції громадської безпеки Олексій Атаманчук. - Працівники ВДІМ від громадянки Кучер отримали інформацію, що в ході вибухових робіт в кар’єрі ПАТ «Подільський цемент» на її домоволодіння впав камінь, вагою близько 1 кг. Проводиться перевірка цього факту, встановлюються очевидці і потерпілі. Буде прийнято рішення, відповідно до чинного законодавства.

- Конкретних скарг від мешканців села на адресу керівництва ПАТ «Подільський цемент» не надходило, - коментує ситуацію директор ПАТ «Подільський цемент» Св’ятослав Козленко. - Нам повідомили, що випадок потрапляння каменю на подвір’я був. Ми застосуємо всі Гуменецький кар’єрможливості, щоб такого більше не трапилося. Наше підприємство діє в правовому полі, кар’єр має санітарно-охоронну зону, а те, що в цій охоронній зоні є городи, не відповідає закону.

Ми робимо все можливе, щоб буро-вибухові роботи проводилися з максимально негативним ефектом для жителів села та навколишнього середовища. Для цього маємо обладнання, яке проводить заміри кожного вибуху. Ще раз наголошую, що всі роботи, які ми проводимо, стовідсотково законні.

Ми маємо дозволи, план розвитку та ведення гірничних робіт, угоду з підрядником ПАТ «Західукрвибухпром» (головний офіс в Житомирі).

Нині наше головне завдання - мінімізувати негативні явища від роботи кар’єру - шум, пил, вібрація. Для цього купили дороговартісний прилад, який показує, що підрядник працює в допустимих європейських нормах.

Також ми збільшили кількість людей, задіяних у периметрі проведення вбохових робіт до 18 осіб. Аби мінімізувати дискомфорт, підприємтсво користується дорожчою вибухівкою і дає мінімум викидів. Дискомфорт людей від роботи є, але якщо хтось від цього постраждав, він повинен повідомити про завдану шкоду керівництво підприємства. Буде проведено експертизу і в разі підтвердження нашої вини, прийматимемо відповідне рішення. Отже, якщо наші роботи мають зв’язок зі скаргами людей, ми можемо замовити об’єктивну експертизу і йти на зустріч мешканців села.

Теги: кар’єр, с.Гуменці, ПАТ "Подільський цемент", Святослав Козленко

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.