Перейти на мобільну версію сайту


27.10.2017

ГРОШІ ЙДУТЬ ЗА ПАЦІЄНТОМ

МедреформаКлючові зміни медреформи, що розпочнуться з 2018 року.

Минулого тижня народні депутати підтримали воістину революційний законопроект і проголосували за медичну реформу, ініційовану Міністерством охорони здоров’я на чолі з Уляною Супрун. «За» проект закону «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» у другому читанні та в цілому проголосували 240 депутатів.

«КлюЧ» проштудіював нові закони, знайшов головні моменти, які варто знати, та міфи, яких варто уникати. Отож, нова реформа передбачає, що гроші йтимуть за пацієнтом, а не так, як зараз, коли держава утримує медзаклади, а коштів на ліки й обслуговування пацієнтів не вистачає.

У 2018 році нова модель фінансування охорони здоров’я запроваджується на первинній ланці меддопомоги – за нею працюватимуть сімейні лікарі, терапевти, педіатри. На інших рівнях – вторинному (спеціалізованому) та третинному (високоспеціалізованому) вона буде запроваджена поступово до 2020 року. Жодних змін у медичному обслуговуванні людей на цих ланках – у лікарів-спеціалістів, в лікарнях, спеціалізованих медзакладах – з наступного року не відбудеться. 

ЯК ПЕРЕЙТИ НА НОВУ СИСТЕМУ?
На рівні держави буде створено Національну службу здоров’я (спеціальний орган виконавчої влади), яка перераховуватиме бюджетні кошти медичним закладам та лікарям-ФОПам за надання медичної допомоги людям. Нацслужба укладе угоди з усіма медичними закладами. Відповідно фінансування гарантуватиметься за кількість пацієнтів, яким у цих закладах будуть надавати меддопомогу. Фінансування буде проводитися на умовах попередньої оплати.

Що мають зробити прості люди? Обрати свого сімейного лікаря, терапевта, педіатра та підписати з ним угоду на медичне обслуговування. Медичний заклад, лікар-ФОП повідомляє Нацслужбу про кількість пацієнтів, з якими підписано угоди. Відповідно, Нацслужба перераховує їм кошти за обслуговування громадян, згідно зі встановленими тарифами.

Медреформа-1Фінансування медичної допомоги через Національну службу здоров’я, на думку урядовців, забезпечить головне – єдині стандарти надання меддопомоги та рівний доступ до медичних послуг для кожного громадянина, незалежно від прописки. Саме держава гарантуватиме, що кожному громадянину, який звернеться до сімейного лікаря, буде надано допомогу безкоштовно. А лікар гарантовано отримає гроші за свою роботу, згідно зі встановленим тарифом, незалежно від того, де він працює – у великому місті чи сільській місцевості. Фінансування поліклініки, де працює лікар, амбулаторії чи лікаря-ФОПа буде відбуватися з державного бюджету і не залежатиме від фінансової спроможності місцевої громади чи прихильності місцевих чиновників. Воно залежатиме винятково від кількості громадян, яким у медзакладах надали допомогу. Перехід на нову систему фінансування буде поступовим, на перехідний період частково буде збережено діючу систему фінансування медзакладів – через субвенцію місцевим бюджетам, як це відбувається зараз. 

ОБРАТИ ЛІКАРЯ, УКЛАСТИ УГОДУ 
З 2018 року кожному українцю потрібно буде обрати свого сімейного лікаря, терапевта, педіатра і підписати з ним угоду на медичне обслуговування. Це може бути лікар, який працює в поліклініці, амбулаторії, приватній лікарні (якщо вона підписала договір з Нацслужбою), або має власну практику.

Причому обрати лікаря людина може незалежно від місця своєї прописки. Якщо ви вже маєте лікаря, який вас влаштовує, ви можете підписати угоду з ним, якщо ні – запитайте рекомендації в друзів, знайомих, або прийдіть до свого дільничного лікаря і поспілкуйтесь з ним, можливо, він вам сподобається. Лікар не має права відмовити вам у підписанні угоди, винятком є лише випадки, коли він вже має більше 2000 пацієнтів.

Ви можете підписати угоду з лікарем під час першого візиту до нього. Тривалість часу, впродовж якого потрібно укласти угоду з лікарем, не обмежена. Змінити свого лікаря ви можете в будь-який час, якщо знайшли кращого спеціаліста, або, наприклад, змінили місце проживання. 

Медреформа-2100% ЗАПЛАТИТЬ ДЕРЖАВА
Допомога, яку надає сімейний лікар, терапевт, педіатр, повністю оплачується державою, для людини вона є безкоштовною. Якщо лікар вимагає гроші з пацієнта, той має право звернутись зі скаргою на нього до Національної служби здоров’я і піти до іншого лікаря.

Допомога лікаря первинної ланки, що повністю оплачується державою, включає: консультації лікаря необмежену кількість разів, профілактичні огляди, базові аналізи, направлення до лікарів-спеціалістів, видачу довідок та листів непрацездатності. Окрім того, сімейний лікар призначає та виписує рецепти на доступні ліки, які можна отримати в аптеці безкоштовно або з незначною доплатою, їх перелік буде поступово збільшуватись.

Так звану Програму медичних гарантій щороку затверджуватиме Верховна Рада разом із новим Держбюджетом, відтак громадяни точно знатимуть перелік послуг, які зможуть отримувати безкоштовно у медзакладі та свого сімейного лікаря.

Із нового Закону вилучено поняття про співоплату за медичні послуги. Тобто передбачаються тільки послуги, які держава покриває на 100% (зелений список), і послуги, які пацієнт оплачує повністю (червоний список).

Згідно з прийнятим документом, для всієї території України будуть встановлені єдині тарифи оплати медичних послуг і препаратів, які будуть надаватися за програмою медичних гарантій.

МІФИ МЕДРЕФОРМИ
Щодня медреформа обростає різноманітними міфами, й здається, вже не знаєш, кому вірити, про це написала власне і міністр. «Тільки вчора Верховна Рада прийняла ключовий законопроект медичної реформи, а сьогодні в медіапросторі вже підіймається хвиля страшилок та міфів про зміни, – зауважила Уляна Супрун. – Що медицина начебто стане платною та дуже дорогою, що лікарі залишаться без заробітної платні, що медреформа призведе до закриття лікарень та звільнень медиків. Це неправдива інформація, яку розповсюджують популісти, щоби залякати людей, хоча насправді вони навіть не читали текст медичної реформи. Ми робимо зміни для того, щоби за медичні послуги для пацієнта нарешті платила держава, бо медицина вже платна та дуже дорога. Медреформа вводить чіткий список послуг, які на 100% покриваються державою. Зміни почнуться вже з січня. Послуги на первинній ланці – сімейного лікаря, педіатра, терапевта будуть на 100% безоплатними вже з 2018 року. Лікарі первинної ланки зможуть заробляти більше вже з 2018 року, бо їхній заробіток залежатиме від обсягів та якості роботи, а не обмеженої тарифної сітки.

Ніхто не закриватиме лікарні. Навпаки, заклади, куди найчастіше звертатимуться пацієнти, підсилюватимуться. А ті, де немає пацієнтів, місцева влада перепрофілює на будинки опіки, хоспіси та інші важливі заклади, яких так не вистачає».

реформа№1. Медицина стане платною.
Реформа вводить нові чіткі правила держфінансування медичної системи, однакові для всіх. З’явиться список послуг, які будуть на 100% профінансовані державою: первинна допомога (сімейні лікарі, терапевти, педіатри); екстрена допомога (різке погіршення стану здоров’я, серцевий напад, інсульт, гострий апендицит, ниркова недостатність, запалення легенів тощо); паліативна допомога – адекватне знеболювання; лікування у вузьких спеціалістів за направленням сімейного лікаря та планове лікування у рамках програми медичних гарантій. Для дороговартісного лікування, як і сьогодні, існуватимуть цільові програми.

№2. Вартість медичних послуг буде не по кишені.
Більшість медичних послуг будуть безоплатними для пацієнта, але платними для держави. Зараз готується пілотний проект МОЗ разом з Національною академією медичних наук. Тарифи буде платити лікарням ДЕРЖАВА.

№3. Лікарні закриють, лікарів звільнять.
Реформа передбачає, що «гроші йтимуть за пацієнтом», це призведе до впорядкування мережі медзакладів — малопотужні, погано оснащені і мало завантажені лікарні, будуть перепрофільовані на реабілітаційні, діагностичні центри, хоспіси. Найкращі лікарні додатково технічно та кадрово підсилять. Без роботи можуть залишитись лише ті лікарі, до яких не захочуть звертатися люди. Хороший лікар завжди матиме потік пацієнтів і достойні гроші від держави за свою роботу!

№4. Села залишаться без лікарів.
Фельдшери залишаться, вони не замінятимуть лікаря, але стануть його помічниками та забезпечать доступ до медичної допомоги у найвіддаленіших селах. Місцеве самоврядування матиме можливості для підвищення якості життя лікаря. Наприклад, якщо громада побудує якісну амбулаторію та житло для медика, буде значно легше знайти і запросити його на роботу.

№5. До вузького спеціаліста можна потрапити тільки через сімейного лікаря.
Ні! Значну частину послуг, які зараз надають вузькі спеціалісти, після донавчання зможуть надавати лікарі первинної ланки – сімейні лікарі, педіатри, терапевти. Буде також низка спеціалістів (наприклад, гінеколог, психіатр тощо), візити до яких держава оплачуватиме без направлення сімейного лікаря.

Ви зможете звернутися до вузького спеціаліста без направлення, але в цьому випадку доведеться сплатити повну вартість послуг лікаря і лікування. Якщо ж звернення буде за направленням, то вартість лікування та необхідних медичних засобів відшкодує держава.

№6. Реформа суперечить Конституції.
Всі послуги, які оплачує держава, за лікування пацієнта, будуть оплачені на 100%, як цього вимагає Конституція.

Згідно з медичною реформою, меддопомога завжди і в повному обсязі надається громадянам за рахунок коштів державного бюджету. 

№7. Послуги будуть зі співоплатами.
Норми про співоплату із прийнятого закону вилучені.Медичні послуги, що увійшли до програми медичних гарантій, завжди і в повному обсязі надаються громадянам за рахунок коштів держбюджету. Будуть послуги, за які держава не платитиме – естетична стоматологія, пластична хірургія тощо.

№8. Зарплати лікарів не збільшаться.
У бюджетній резолюції, яка була ухвалена парламентом у липні 2017 р., закладена сума середнього тарифу за людину у 370 грн на рік. Стільки буде отримувати лікар первинної ланки за кожного пацієнта.

Лікар первинної ланки зможе отримувати в рік від 700 тис. до 1 млн грн на свою практику, якщо набере максимальну рекомендовану кількість пацієнтів у 2 тисячі осіб. У бюджетній резолюції закладена сума на 2019 рік – за кожного пацієнта в середньому по 450 грн на рік. 

Лікарі первинної ланки можуть стати фізичною особою-підприємцем (ФОП) та відкрити власну практику, а також об’єднуватися з іншими лікарями в практики первинної медичної допомоги, щоб оптимізувати витрати. Також лікарі первинної медичної допомоги можуть бути найманими працівниками в комунальних закладах первинної медичної допомоги. У цьому випадку лікар домовляється про заробітну плату з адміністрацією закладу, відповідно до кількості пацієнтів, яких він задекларує. Рівень зарплати медичного працівника буде базуватися, залежно від його компетенції. З 2020 року усі медичні заклади вторинної і третинної ланки почнуть переходити на нову модель фінансування. 

№9. Нацслужба здоров’я – це фінансовий «монстр», який розпоряджатиметься 100 млрд грн.
Гроші зберігаються на казначейських рахунках. Національна служба здоров’я є оператором, який контрактує закупівлю медичних послуг та укладає договори з медичними закладами і лікарями-ФОП. НСЗУ контролюватиме якість послуг на рівні дотримання умов договору.

№10. У бригаді швидкої будуть лише парамедики.
МОЗ розробило 4-модульну програму перепідготовки фельдшерів та лікарів швидкої, яка спрямована на підвищення їхньої кваліфікації, відповідно до міжнародних стандартів надання невідкладної допомоги. Навчання парамедиків, відповідальних за оцінку стану пацієнта і забезпечення необхідної допомоги на місці пригоди, а також під час транспортування до лікарні, триватиме три роки і прирівнюватиметься до рівня бакалавра.

Тільки після того, як з’являться спеціалісти, на екстрену допомогу чекають зміни.

№11. Телемедицина в селі не запрацює.
В Україні телемедицина не має жодного зв’язку з телебаченням. Це оперативне консультування вузьким спеціалістом, який перебуває на відстані від пацієнта. Такі спеціалісти чергуватимуть у спеціально обладнаних реперфузійних центрах 24/7.

У телемедицині важливим є не стільки інтернет, скільки впровадження самої системи такої допомоги пацієнтам. Адже зараз лікарі бояться відповідальності, не беруться консультувати по інтернету або телефоном, бо не було такого дозволу. Тепер, коли МОЗ підготувало відповідні накази, ситуація зміниться.

Також фахівець може віддалено консультувати цифрові рентгенограми і комп’ютерні томограми та надсилати деякі аналізи. Телемедицина спростить діагностику у тих випадках, коли потрібен не персональний огляд, а оцінка даних досліджень. Надасть більше можливостей пацієнтам із віддалених районів проконсультуватися у вузького фахівця. А у кардіології взагалі допоможе врятувати життя.


Теги: медична реформа

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.