Перейти на мобільну версію сайту


02.03.2018

ГОВОРИТИ ПРАВДУ І РОБИТИ ПРАВИЛЬНО

округ (2)Ще 100 років тому вважалося нормою, якщо з шести дітей у сім'ї виживало двоє. Решту «косили» кір, дифтерія, поліомієліт, правець. Сьогодні ж, у час науково-технічного прогресу й вакцинації вберегти дітей від інфекційних хвороб набагато легше. Вчасне щеплення стає міцним фундаментом майбутнього здоров'я.

На жаль, не всі це розуміють. Багато батьків відмовляються вчасно проводити щеплення дітям, наражаючи їх у майбутньому на можливі захворювання. Як наслідок, щороку маємо спалахи вірусних захворювань, як-от цьогорічна ситуації з кором та дифтерією. 

«Щеплювати чи ні?» – із цим запитанням «КЛЮЧ» звернувся до головного педіатра Центральної районної лікарні Ніни Веліані.

– Ніно Сергіївно, цього року через спалах кору в декількох областях країни багато батьків всерйоз занепокоїлися проблемою вакцинації та необхідністю щеплення, хоча кілька років тому це питання було досить суперечливе. 

– Цього потрібно було очікувати. Виникненню такої ситуації посприяли декілька факторів, серед яких і дефіцит вакцин, і низький відсоток щеплень, і негативна інформація, що поширювалась навколо цієї теми. Колективний імунітет до хвороб був ослаблений, адже тема вакцинації обростала численними міфами, які не всі, навіть лікарі, мали бажання спростовувати. Батьки повинні знати, що чекає на їхніх дітей у випадку відмови від щеплення. Потрібно завжди говорити правду і робити все правильно.

У нашому районі майже 30 лікарів займаються організацією та проведенням щеплень. Ми постійно проводимо навчання, тренінги щодо питань імунізації. Ми чітко впевнені, що до кожного пацієнта має бути свій підхід. Наша команда постійно проводить роз'яснювальну роботу серед батьків, які відмовляються від щеплень. Намагаємось розсіювати сумніви і відновити довіру до вакцин. Насамперед має бути довіра до лікаря. А якщо вона є, якщо авторитет медика непохитний, то про відмову від календарного щеплення не може бути й мови. Питання «Проводити вакцинацію чи ні?» не повинно виникати. Однозначно, це потрібно робити. 

– Чи мають право батьки самі обирати вакцину проти певних захворювань?

– Так, але краще порадитися з лікарем. Якщо батьки виявили бажання зробити дитині щеплення вакциною, придбаною власним коштом, необхідно дотримуватися низки рекомендацій. Перш за все, отримати рецепт на вакцину від лікаря. Він повинен оглянути дитину, визначити, що вона не має протипоказань до вакцинації. В аптеці вакцину повинні зберігати із дотриманням холодового ланцюгу. Препарат, який самостійно придбали батьки, має доставлятися у спеціальній сумці-холодильнику. Обов'язково зберігайте чек, на якому зазначено час і дату придбання вакцини, яка, до слова, має бути ліцензійною. Сьогодні найбільш поширеними є індійські вакцини, які можуть давати місцеву запальну реакцію. Цього не потрібно боятися, це нормальний процес. Варто пам'ятати: вчасно зроблене щеплення позбавляє в майбутньому від багатьох серйозних інфекційних захворювань.

– Ніно Сергіївно, чи варто якось по-особливому готувати дитину до щеплення?

– Спеціальної програми підготовки не існує: потрібно виміряти температуру і відповісти на запитання педіатра щодо стану здоров'я дитини. Загалом підготовка до щеплення не пердбачена чинним наказом. Якщо в дитини є хронічні захворювання, бажано їй провести щеплення в стаціонарі, під наглядом лікарів.

Щоб уберегти малюка від поствакцинальних ускладнень, лікар повинен оцінити стан здоров'я дитини перед щепленням; виявити наявність протипоказань до процедури (наприклад, алергія на компонент вакцини); визначити необхідність призначення додаткових обстежень перед вакциною або призначення ліків. 

Разом з цим, є зона батьківського контролю під час проведення щеплень. Щоб вберегти малюка від можливих проблем після вакцинації, потрібно протягом перших трьох днів після щеплення спостерігати за станом дитини, міряти температуру, особливо після щеплення АКДП. Також варто обмежити спілкування з хворими дорослими і дітьми, щоб малюк не мав шансів заразитися. З цієї ж точки зору небажано подорожувати з дитиною відразу після щеплення.

У місці введення будь-якої вакцини можуть з'явитися почервоніння та ущільнення, які повинні пройти через 1-3 дні. Якщо ущільнення або почервоніння тримається довше чотирьох днів чи його розміри понад 5-8 см, необхідно обов'язково проконсультуватися з лікарем. Узагалі, зв'язок із лікарем має бути постійним та довірливим. Це і є запорукою довготривалих взаємовідносин. 

– Проти скількох хвороб потрібно робити щеплення і в який період?

– Зараз у світі проводиться вакцинація проти 30 інфекційних хвороб. У кожній країні існує свій Національний календар щеплень – схема обов'язкових щеплень, які роблять у певному віці дітям і дорослим. Календар вакцинації формується з урахуванням циркуляції інфекційних збудників на території кожної країни і базується на економічних можливостях держави. На території України вакцинація проводиться згідно з наказом МОЗ України від 16.09.2011 №551 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунологічних препаратів».

Згідно з Календарем, у нашій країні обов'язкова вакцинація від 10 інфекцій: туберкульозу, кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту, гепатиту В, гемофільної інфекції, кору, паротиту, краснухи. Захистити себе і свою дитину від перерахованих інфекційних захворювань – завдання першочергове!

округ (1)КАЛЕНДАР ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЩЕПЛЕНЬ
24 години: щеплення від гепатиту В.

Перше щеплення від гепатиту В. Дуже важливо щеплювати дітей у перші дні життя, адже в цей період ризик стати хронічними носіями інфекції вкрай високий. Вакцинація в перші дні та місяці життя дасть найвищий рівень захисту. Щеплювати дитину будуть тричі.
3-5 днів: щеплення БЦЖ (від туберкульозу).
БЦЖ – вакцина, спрямована на захист від первинних, тяжких форм туберкульозу, особливо позалегеневих (менінгіт, туберкульоз кісток), які дуже важко піддаються лікуванню.
1 місяць: щеплення від гепатиту В.
Друге щеплення від гепатиту В. Сучасні вакцини від цього захворювання мають у своєму складі якісний антиген, що практично позбавлений небезпечних домішок. Це значно зменшує ризик можливих ускладнень після щеплення. Вакцина рекомендована дітям з перших місяців життя, адже саме такі маленькі діти знаходяться в групі ризику. Важливо дотримуватися графіку щеплень і не допускати великих перерв між введенням вакцин.
2 місяці: щеплення від поліомієліту.
Вакцина від поліомієліту має дві форми: оральну та ін’єкційну (інактивовану). Оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) – це краплі, що мають у складі живі ослаблені віруси. Їх закапують у ротик дитині. Інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) утримує лише вбиті віруси поліомієліту. Її вводять внутрішньом’язово чи підшкірно.
2 місяці: щеплення АКДП (від дифтерії, коклюшу та правця).
АКДП покликана виробити імунітет до трьох небезпечних інфекційних захворювань: дифтерії, коклюшу та правця. Цю вакцину вводять багаторазово, щоб забезпечити захист на довгий час.
2 місяці: щеплення ХІБ (від гемофільної інфекції).
Вакцина від гемофільної інфекції (ХІБ) має захищати дітей з перших років життя від найнебезпечніших форм гемофільної інфекці – менінгіту чи пневмонії. Пік захворюваності цими формами припадає на 6-12 місяців. Захищає вона і від менш небезпечних, але дуже частих форм ХІБ-інфекцій: отиту середнього вуха, бронхіту. Після 5 років дітей від гемофільної інфекції, як правило, не щеплюють. Важливо, щоб малюка було щеплено в ранньому віці.
4 місяці: щеплення АКДП (від дифтерії, коклюшу та правця).
Друге щеплення АКДП. Дитині вводять, як і першого разу, адсорбовану комбіновану вакцину проти дифтерії, правця та кашлюку. За умови дотримання рекомендованого графіку щеплень у дитини формується стійкий імунітет до цих захворювань на довгий період.
4 місяці: щеплення від поліомієліту.
Друге щеплення від поліомієліту.
4 місяці: щеплення ХІБ (від гемофільної інфекції).
Друге щеплення ХІБ (від гемофільної інфекції).
6 місяців: щеплення АКДП (від дифтерії, коклюшу та правця).
Третє щеплення АКДП – чергове введення адсорбованої комбінованої вакцини проти трьох дуже небезпечних захворювань.
6 місяців: щеплення від поліомієліту.
Третє щеплення від поліомієліту. Як і в попередні рази, дитині можуть ввести чи оральну вакцину, чи у вигляді ін’єкцій.
6 місяців: щеплення від гепатиту В.
Третє щеплення від гепатиту В. Вакцина має у складі максимально чистий антиген, майже без домішок. Тому вона дає дуже малий відсоток ускладнень і побічних ефектів.
12 місяців: щеплення КПК (від кору, краснухи, паротиту).
Трьохкомпонентна вакцина КПК створена для захисту дитини від таких потенційно небезпечних інфекцій, як кір, краснуха та паротит. Вона має у складі ослаблені живі бактерії усіх збудників та дає високий ступінь захисту. КПК вводять підшкірно чи внутрішньом’язово. У 6 років потрібна ревакцинація, щоб продовжити захист на більш довгий час.
12 місяців: щеплення ХІБ (від гемофільної інфекції).
18 місяців: щеплення від поліомієліту.
Перша ревакцинація від поліомієліту. Цього разу щеплюють тією ж вакциною, що і під час першої вакцинації.
18 місяців: щеплення АКДП (від дифтерії, коклюшу та правця).
Перша ревакцинація АКДП. Після першої ревакцинації буде друга – в 6 років. Проте це вже буде двокомпонентна вакцина (без коклюшу).
6 років: щеплення АДП-М (від дифтерії та правця).
Друга ревакцинація від дифтерії та правця. Вакцина АДП-М має у складі дифтерійно-правцевий анатоксин з меншою кількістю дифтерійного анатоксину. Її використовують для профілактики цих захворювань у дітей старших 6 років та дорослих.
7 років: щеплення БЦЖ (від туберкульозу).
Ревакцинація від туберкульозу. Створюють БЦЖ зі штаму максимально ослабленої живої туберкульозної палички корів, яку вирощують штучно.
14 років: щеплення від поліомієліту.
Третья ревакцинація від поліомієліту. Підліткам вводять вакцину для продовження захисного ефекту від поліомієліту. Оральну вакцину зараз майже не використовують. У цьому віці найчастіше використовують інактивовану вакцину. Її вводять ін’єкційно (внутрішньом’язово чи підшкірно).

З досьє "КЛЮЧА": Ніна Веліані народилася 7 лютого 1962 р. у Тбілісі. Після закінчення школи вступила до Єреванського медичного інституту. За направленням працювала в педіатричній бригаді швидкої допомоги. 1990 р. сім’я переїхала до Кам’янця-Подільського. Ніна Сергіївна працювала дитячим лікарем спочатку міської, а потім районної поліклініки. 2002 р. – неонатолог ЦРЛ. З 2006 р. – районний педіатр Центральної районної лікарні.

Заміжня. Разом з Артуром Гаспаряном (голова вірменської громади в Кам’янці-Подільському) виховали двох дітей – сина Армана та доньку Ліану. 


Теги: медецина, щеплення

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Производство подставок под мобильные телефоны на витрину.
Любые размеры под заказ и со склада.
http://promplastic.com/content/33-podstavki-dlya-telefonov-na-vitrinu
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.