Перейти на мобільну версію сайту


04.10.2013

«ЕКОЛОГІЧНА БОМБА» ВИБУХНУЛА В КОЛИБАЇВЦІ

Напевне, хтось вирішив, що замало мешканцям села Колибаївка смороду з Довжоцького спиртзаводу, тож їм додали ще й сморід із гуменецького «Авісу».
На колибаївські поля раз за разом вивозили й складували екологічні бомби у вигляді курячого посліду, рештків тушок та пір’я. Їдкий сморід, нашестя гігантських мух, алергія у дорослих та дітей, забруднена вода в колодязях = це не весь перелік «радощів», котрий щодня дошкуляє мешканцям Колибаївки і поближніх сіл. У неділю. 29 вересня, терпець колибаївчанам урвався: вони вимагали зустрічі з районним керівництвом та підприємцем, який вивозить послід з гуменецької птахофабрики на орендовані поля. Збунтовані жителі села на кілька годин перекрили міжнародну трасу, 289 км автодороги Житомир-Чернівці, з надією, що їх почують. Проте ніхто не почув...
Заспокоїти людей вислали кількох чиновників з райдержадміністрації та міліцію. Перші пообіцяли наступного ж дня зустрітися із підприємцем Гінзяровським, через дії якого й почався цей скандал. Другі ж направили за цим фактом подання до прокуратури про порушення кримінальної справи проти підприємця. Варто зауважити, що до цього вже було кілька спроб притягнути його до кримінальної відповідальності, але... пальчиком пригрозили і все.
 
УСІ = НА ТРАСУ
У неділю майже сотня колибаївчан ходила взад-вперед пішохідним переходом через трасу, що проходить у селі. Досягли лишень того, що зібрали по обидва боки від переходу чергу із вантажівок та отримали обіцянку бути почутими. Люди повірили й розійшлися по домівках.
Наступного ранку, аби пересвідчитись, що на колибаївські поля дійсно вивозиться курячий послід і не лише він, у село приїхав голова райдержадміністрації Михайло Желізник. Але за ніч поле, на яке викинули послід, задискували та й кінці у воду...
Багато хто із колибаївських жителів поспішав на роботу, тому домовилися з районним очільником провести зустріч о 17.00, але вже зі присутністю пана Гіндзяровського.
Рівно о 17.00 на людей очікували представники РДА та підприємця... Проте жителям Колибаївки не було про що з ними говорити, адже ні одні, ні інші питання не вирішували. Вимога, аби до колибаївчан, як і обіцялося днем раніше, приїхало вище керівництво та власне підприємець, DSC_0024.JPGповністю ігнорувалася.
Тож людям нічого іншого не залишалося, як вдатися до радикальних заходів = вони знову почали ходити по пішоходному переходу, пропускаючи лише автівки з малими дітьми, вагітними, хворими, тих, хто має білети на потяг, та рейсові автобуси. За трохи більше ніж три години утворився затор із фур, вантажівок, легкових авто у кілька кілометрів. Щоправда, деяким вдавалося прорватися на Чернівці чи Кам’янець, об’їжджаючи страйкарів сільськими вуличками.
Напрошується висновок: одна людина дозволила собі підбурити й налаштувати народ проти влади і жодної управи на неї немає?
Трьохгодинна блокада руху лише на йоту зрушила проблему: цих людей хоча би почули. Чи, можливо, зробили вигляд, що почули? Принаймні, люди отримали письмове зобов’язання від заступника директора ТОВ «Агро-Еко ХХІ» про те, що підприємство впродовж усього часу оренди не вивозитиме послід на поля колибаївчан.
Спостерігаючи за страйкарями, зловила себе на думці: вони хоч якось можуть звернути на себе увагу, хоч і вдаються до вкрай радикальних методів = перекриття дороги міжнародного значення. А що робити селянам із Залісся-2, Великої Слобідки, Крушанівки та інших, на поля яких вивозиться курячий послід? Кому кричати про допомогу? Яку дорогу перекривати? До себе на подвір’я?! Хто забалакає і хоч щось пообіцяє цим бідолахам?
= Мамо, кажуть що ми вільні люди, то яка ж це воля, якщо ми не маємо права навіть дихати чистим повітрям? = питав дев’ятирічний хлопчик, який протестував разом із мамою проти смороду.

«ГЛАС ВОПИЮЩЕГО В ПУСТЫНЕ»
= Моя трирічна донька вже підхопила алергічний риніт, = розповідає пані Юля. = Я витратила купу грошей на лікування. У нашому селі багато людей страждає на різні алергії та хвороби дихальних шляхів.
= У нас почали хворіти діти, дорослі... Чому ж ці буржуї біля свого дому не викинуть хоч тонну посліду? Нехай ним дихають їхні рідні, або нехай вони його викинуть у районного начальства під порогом, щоб ті також подихали смородом...
= Від цього «супер» добрива воду в наших криницях не можливо буде пити. У повітрі буде стільки паразитів, що нам доведеться тікати зі своїх домівок у пошуках іншого житла. Можливо, в такий спосіб нас вирішили з корінням вирвати із землі наших предків, адже ми проживаємо в досить DSC_0018.JPGпривабливому місці.
= Мухі здоровенні. Вони = скрізь. Поїсти не можна нормально, боїшся, щоб якась не впала в тарілку.
Ось лишень крихти відчайдушних людських голосінь. Невже у мегавиробників курятини не вистачає грошей і розуму, аби створити замкнутий цикл виробництва, який би не шкодив нікому?
Зрозуміло, що краще за мінеральні добрива, від яких отримуєш гарні врожаї, не знайдеш. Але! Щоб курячий послід перетворився в добриво, він повинен пройти природній цикл розпаду. Наразі ж спостерігаємо абсолютно іншу картину. Лише нелюди спроможні свідомо підкладати під домівки людей екологічну бомбу! Для кого ж ви, ПАНОВЕ, вирощуватимете курей, якщо потруїте нас та наших дітей?!

ДОБРИВО ЧИ ОТРУТА?
Головний агроном підприємства, яке орендує поля, щедро всипані курячим послідом, переконував, що після такого добрива вони отримують лише рекордні урожаї. Щоправда, аграрій обмовився, що тепер зрозуміли, як і в якій пропорції потрібно вносити послід, щоб не було нарікань...
Науковці не можуть відкидати факту, що курячий послід є гарним органічним добривом. Але яким і у якій кількості? З цього приводу доцент кафедри землеробства і агрохімії ПДАТУ Віктор Яворов зазначає: «Завдяки високій ефективності курячий послід рекомендується вносити в грунт, але в нормі: для зернових культур = 8-12 т/га, просапних, овочевих, кормових, сіяних пасовищ і сінокосів = 15-20 т/га. Періодичність внесення 1 раз на 3-4 роки».
Чи співпадає ця цифра із щоденними 30-40 т відходів? Та й добрий господар не вносить у грунт DSC_0091.JPGкурячий послід у чистому вигляді, тим паче з пір’ям чи шматками курятини. Чи варто говорити, що гуменецька органіка в натуральному вигляді = це найкраще підживлення земель Кам’янеччини?
Не забуваємо й про те, що на великих промислових фабриках у їжу птиці додають значну кількість біостимуляторів, антибіотиків, які пришвидшують її ріст. Чи не відбудеться через це згодом і певної трансформації із грунтом, грунтовими водами чи рослинами?
Відповідно до санітарно-епідеміологічних та екологічних норм, промислові відходи потребують належної утилізації. Спеціальна технологія розроблена і для курячого посліду. Як нам стало відомо з надійних джерел, районна птахофабрика має можливість належної утилізації продуктів переробки, але відходи потрібно возити аж за Хмельницький, а це = не мало, не багато = більше 100 кілометрів та додаткові витрати. Будь-якому бізенсмену хочеться не лише монополізувати ринок, а й зменшити витрати. Тож чому би не зекономити гроші за рахунок тих, хто мовчатиме й нюхатиме?

ОБІЦЯВ ПАН КОЖУХ ДАМ...
Більше двох тижнів тому на містобудівельній раді в РДА було запрезентовано проект будівництва цеху з переробки курячого посліду на ПАТ «Птахофабрика «Авіс». Біогаз, отриманий внаслідок бродіння, буде подаватися на когенераційні установки, де вироблятиметься електроенергія для власних потреб підприємства. А отримані відходи потім вноситимуться на поле у вигляді органічного добрива. Але коли це буде? Кажуть: «Обіцянка цяцянка», адже досвід вже маємо... від «Довжоцького спиртозаводу».

Теги: с.Колибаївка, курячий послід

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.