Перейти на мобільну версію сайту


09.05.2014

ДНІСТЕР МІЛІЄ, РИБА ГИНЕ

Від колись повноводного Дністра сьогодні лишень тонка смужка води. Річка зміліла настільки, що в деяких місця її можна перейти вбрід. Що ж стало причиною такого катастрофічного стану водної артерії, цього тижня дізнавався «КлюЧ».
Рівень води у Дністровському водосховищі впав більш ніж на три метри. Цю цифру дністер (1).jpgпідтверджують і відповідні фахівці. Екологи вже б’ють на сполох. Обміління може призвести не лише до зникнення окремих видів фауни у водоймах, а й до катастрофи.
І якщо Дністер «схуд» більше ніж на половину, то деякі річки, що впадають у нього взагалі перетворилися ледве не на потічки. Зокрема, в нашому регіоні добряче перепало Збручу, Жванчику, Смотричу, Мукші, Тернавці, Студениці та Ушиці. Окремі з них можна перейти вбрід.
З-поміж причин такого катастрофічного обміління Дністра фахівці називають не тільки посуху минулого літа, а й незадовільний екологічний стан басейну річки, масову вирубку насаджень на берегах. Екологи попереджають, що все це загрожує перетворитися на справжню біду: може розпочатися гниття річки, поширяться хвороби, настане масова загибель риби. Щодо останнього, то нині маємо чимало випадків зникнення окремих видів риб.
- У лютому ми направили листи у Міністерство екології та природних ресурсів, Міністерство енергетики та вугільної промисловості а також до облдержадміністрації, в яких розповіли про екокатастрофу, що очікує Дністер у випадку зневодження, - коментує ситуацію директор НПП «Подільські товтри» Леонтій Гасюк. - Через технічні скиди води Новодністровською ГЕС страждає риба. Ми виявили чимало фактів масової загибелі ікри під час нересту. Зрештою, у водосховищах ГЕС режим рівнів води не відповідає природньому гідрологічному режимові.
Через таку невідповідність із дністровських водойм зникають річкові риби. Сьогодні вже мало хто знає, що колись у Дністрі жили підуст, марена, головень, стерлядь, миньок та носар. Сьогодні під загрозою популяція щуки, білизни, чехоня, ялеця. А будівництво гребель у пониззях Дніпра, Південного Бугу та Дністра призвело до скорочення або повного знищення нерестовищ осетрової, оселедцевих видів риб а також деяких коропових та окуневих.
Ситуацію як лишень можуть, намагаються контролювати. Приміром, рибінспектори в період нересту встановлюють штучні нерестилища. Вони сяк-так рятують майбутнє потомство від загибелі, хоча в більшості випадків рибна ікра встеляє практично висушений берег Дністра і річок, що в нього впадають, без права на життя.
Під час весняного скиду води страждає не тільки ікра, а й власне риба. Кілька років тому м’ясом товстолобів був встелений увесь берег поблизу Новодністровської ГЕС.
Тоді, за підрахунками фахівців, загинуло майже три тисячі тонн товстолобика - понад 400 тисяч дорослих рибин! Коли у Дністровському водосховищі практикували промисловий вилов риби, бригади отримували квоту - 80 тонн на рік. Тобто, за один раз загинуло стільки риби, скільки промислово виловлювали би 37 (!) років.
Косяки товстолобиків, які скупчуються біля ГЕС, перед агрегатами підприємства беззахисні. І на гідроспорудах колишнього Союзу, і в Україні не передбачено облаштування рибозахисних споруд.
Захисту немає, риба опускається вглиб на 30 метрів, і через водовід її засмоктує на агрегати, які роблять 125 обертів на хвилину.
У той час, як ціни на електроенергію летять догори, Новодністровська ГЕС заробляє як може, навіть ціною таких жертв: гине риба, поповнюючи сторінки Червоної книги, а сама річка невдовзі може виправдати етимологію власної назви. Щоправда, стирати буде не «дні», а саму себе.

Теги: р.Дністер, обміління річки

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Производство подставок под мобильные телефоны на витрину.
Любые размеры под заказ и со склада.
http://promplastic.com/content/33-podstavki-dlya-telefonov-na-vitrinu
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.