Перейти на мобільну версію сайту


18.01.2013

ДЕЩО Й ПОПОВІ ЗАСЬ!

Чи стануть меншими апетити священиків?
Останнім часом усе частіше чуємо скарги священнослужителів УПЦ МП (Українська Православна Церква Московського Патріархату) на нашого брата-журналіста, мовляв, обмовляємо отців церкви злим і не завжди тихим словом. Та хіба таке відбувається без причини? Ректор Донецького Християнського інституту, релігієзнавець Михайло фото 1.jpgЧеренков пояснює: «Те, що ми часто спостерігаємо елементи розкішного життя ієрархів МП, свідчить не про святість представників інших традицій, а про небувалий розгул церковного матеріалізму, втрату почуття міри, реальності, про самовпевненість і безкарність духовенства».
Коли Божі слуги роз’їжджають на автомобілях представницького класу, які іноді вартують понад сотню тисяч доларів США, то цікавість на кшталт, звідки така розкіш у країні, яка ледве зводить кінці з кінцями, виникає не лише у представників мас-медіа, але й у звичайних вірян.   
Напевне, саме для того, щоб більше не мозолити очі надто допитливим, патріарх фото 2.jpgМосковський і всієї Русі Кирил видав указ, у якому закликав священиків відмовитися від дорогих машин.
- Давайте подумаємо про те, щоб ми використовували такі транспортні засоби, які недоброзичливці не будуть використовувати в якості приводу для дискредитації духовенства. Я закликаю вас до помірності і до розумного підходу, який повинен, у тому числі зняти відповідне звинувачення з церкви й духовенства, - заявив патріарх Кирил на єпархіальних зборах Москви у перші дні нового року. - Не хочу вам робити рекомендацій, але існують японські та корейські машини, деякі європейські машини, які не поступаються ні комфортом, ні безпекою, але марка цієї машини ніколи не буде фігурувати в новинах.
Та чи почули священнослужителі УПЦ МП патріарха? Так, наприклад, митрополит Донецький і Маріупольський Іларіон, відкриваючи 8 січня «митрополичу» ялинку в Донецьку, прибув на подію на чорному джипі «Cadillac Escalade», ціна якого - в межах від 105 до 155 тисяч доларів, залежно від комплектації.
А чи виконують указ патріарха місцеві священнослужителі? По коментар ми звернулися до секретаря Кам’янець-Подільської та Городоцької єпархії УПЦ МП протоієрея Олексія.  
- Ми належимо до Української Православної Церкви, яка має статус самоуправління! - наголошує отець Олексій. - Що ж до указу святійшого патріарха Кирила, то він фото 3.JPGстосується лише російських священиків.   
- То для Вас патріарх Кирил не авторитет?
- Я цього не сказав! Звичайно, ми прислухаємося до нього, але ще раз наголошую, що УПЦ є самокерованою. Якщо подібне рішення прийме митрополит та синод нашої церкви, тоді священики обов’язково його виконуватимуть. Хоча впевнений, що на сьогодні всі українські священики ознайомлені з цим указом. Користуючись нагодою, хочу пояснити, що указ патріарха стосується лише священнослужителів, а не архієреїв. Саме для священиків наголошується, що їхні авто мають коштувати не більше ніж 1 мільйон рублів, або ж 33 тисячі доларів.   
- Невже й архієреї не можуть користуватися автівками вартістю до 33 тисяч доларів?
- Якщо, приміром, архієрею за 60 років і йому потрібно проїхати 2 тисячі кілометрів, фото 4.JPGщоб провести богослужіння, на яке його запросили, то як Ви вважаєте, на якій машині він має їхати? Як йому дістатися без нормальної машини?
- Поняття «нормальна» дуже відносне. Для одного - 2-кімнатна квартира - шик, а для іншого - 2-поверховий будинок - «нічого особливого»...  
- Кожна людина має відповідати своєму статусу. Якщо, приміром, ковбасник їздить на дорогому «Хамері», ніхто ж на це не звертає увагу. Чому ніхто його не запитає, а чи ділиться він з ближнім, чи допомагає нужденному? Президент чи міністр користуються машинами, які відповідають їхньому статусу, і це нікого не дивує. Архієрей, наприклад, відповідає статусу губернатора, а отже й машина у нього має бути відповідна. Що ж до митрополита Донецького та Маріупольського Іларіона, про автівку якого Ви мені розповіли, то хіба його сан і статус відповідають тому, щоб він їздив на «Запорожці»?
- А яке авто відповідає Вашому статусу?
- Я маю «Opel Omega» червоного кольору, 1998 року випуску (Прим. ред. - такий автомобіль у середньому коштує 40-50 тисяч грн).
- Якою автівкою користується архієпископ Феодор?
- У владики - «Volkswagen» (бус), сріблястого кольору, якому вже 8 років. Свого часу ми віддали за нього 17 тисяч доларів США. Наголошую, що це авто - не особиста власність владики, це єпархіальна машина. Якщо, наприклад, архієпископ перейде в іншу єпархію, то машина залишається тут. Як секретар єпархії, з упевненістю можу сказати, що у нас немає машин, вартість яких перевищувала б 30 тисяч доларів США. Якщо у світі люди можуть хизуватися один перед одним дорогими авто, то у нас цього немає. Автомобілі нам потрібні лише для того, щоб виконувати свої обов’язки.

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ РОЗДУМІВ

В Україні більшість священиків офіційно або взагалі не отримують зарплату, або ж вона - нижча за мінімальну. Тому, коли вони досягають пенсійного віку, то отримують державну соціальну допомогу у розмірі 30% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Тоді за що священнослужителі купують не лише дорогі, а й узагалі будь-які автомобілі? Відповідь проста. Якщо говорити мовою сучасного світу, то церква займається підприємницькою діяльністю. Багато обрядових послуг, як от хрещення, вінчання, відспівування покійника тощо є платними. У деяких церквах навіть не соромляться вішати на стіни прейскурант. Та все це мізер у порівнянні із щедрими подарунками, які духовні отці отримують від політиків та бізнесменів. На відміну від західних країн, в Україні доходи церкви звільнені від податків, а тому бухгалтерія українських богослужителів - таємниця, яку навряд чи колись пізнають прості віряни.
«Даром отримали - даром давайте. Не складайте собі в гаманці на поясі ні золота, ні срібла, ні міді...(Євангеліє від Матвія 10: 8,9)»

Лідія ПІДНЕБЕСНА, спеціально для «КлюЧа» 

Теги: священнослужителі, автомобілі, собор Олександра Невського

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.