Перейти на мобільну версію сайту


05.02.2016

ДЕПУТАТІВ СПОНУКАЮТЬ ДО БЕЗЗАКОННЯ?

Питання руба: «Кому рубати ліс?» постало в очільника Чабанівської сільської ради та його жителів. До вкрай стурбованих сусідів доєдналися представники із Грушківської сільської та Староушицької селищної рад. Місцеві жителі незадоволені, як у їхніх лісах відбувається вирубка дерев комунальним підприємством «Надра Кам’янеччини».

Одразу дві депутатських комісії - з аграрних питань, земельних відносин, природокористування та екологічної безпеки (голова Віта Горохолінська) та з питань будівництва, ЖКГ та розвитку спільної власності територіальних громад, торгівельного, побутового обслуговування, транспорту і зв’язку (голова Сергій Самсонюк) побували 2 лютого в Чабанівській сільській раді, аби розібратися із проблемою та допомогти місцевим жителям врегулювати її у правовому полі.

- Ми отримали звернення від сільських та селищного голів, - проінформувала присутніх під час зібрання голова однієї із комісій Віта Горохолінська, - в яких є прохання передати повноваження на право користування лісовим масивом на місця. У свою чергу, очільники громад мають намір створити комунальні підприємства, які би займалися винятково питанням вирубки та насадження лісу на підпорядкованій радам території.

- Ми не знаємо, на яких підставах та хто здійснює вирубку в нашому лісі, - каже голова Чабанівської сільської ради Лаймонас Гурскіс. - Селяни вкрай невдоволені цією ситуацією, громада бажає самостійно розпоряджатися надрами, які перебувають у її власності. Чому ми не можемо створити комунальне підприємство та самостійно вирішувати, вирубувати лісові насадження чи ні та в якій кількості? У цьому питанні мене підтримують і Грушківський сільський голова Анатолій Тимчук і Староушицький селищний голова Андрій Котульський.

І справді, чи можливий такий крок? На жаль, очільники сільских громад, писавши звернення до районної ради, не консультувалися з юристами щодо його правомірності, тож допомогти у вирішенні болючого питання взявся депутат районної ради Іван Громик.

- Як юрист із досвідом я ретельно вивчав це питання, - пояснив громаді Іван Миколайович. - І справді, після розвалу Союзу колгоспні ліси опинилися у вкрай плачевному стані, їх відмовлялися брати на утримання. Саме тому в районі було створено комунальне підприємство «Надра Кам’янеччини», якому й передали в користування ці ліси. Але мушу зауважити, що всі вони є власністю держави, а комунальне підприємство виступає в ролі лісокористувача. У 2006 році був прийнятий Лісовий кодекс, стаття 9 якого передбачає право комунальної власності на ліси, які перебувають у межах населених пунктів, крім лісів, що перебувають у державній або приватній власності. Стаття 11с.Чабанівка відповідного Кодексу регламентує набуття права комунальної власності на ліси. Зачитую: «Право комунальної власності на ліси набувається при розмежуванні в установленому законом порядку земель державної і комунальної власності, а також шляхом передачі земельних ділянок з державної власності в комунальну та з інших підстав, не заборонених законом».

Районна рада не є власником лісів і не може їх передавати, тож мушу визнати, що ваші зверненння написані юридично неграмотно. Як людина, я за те, щоб ви користувалися власними надрами, і це правильно, але як депутат, я не можу проголосувати за такі незаконні звернення.

Сталася правова колізія, коли за старим Кодексом ці ліси передали, а за новим це зробити неможливо. Навіть, якщо би й КП «Надра Кам’янеччини» відмовилося від цих лісів, вони би автоматично перейшли в державну власність, а точніше в Держлісгосп, а не в комунальні підприємства, які ви маєте намір створювати.

У підсумку депутати обидвох комісій прийняли рішення винести звернення голів згаданих вище територіальних громад на розгляд депутатів районної ради на найближчу сесію, що відбудеться 18 лютого, адже жодна із комісій одноосібно не може ухвалити якийсь вердикт із цього питання. Варто зауважити, що під час найближчої сесії райради розглядатиметься питання господарської діяльності комунального підприємства «Надра Кам’янеччини», директор котрого Ніна Скавренюк уже підготувала звіт, на підставі яких документів діє і чи законно здійснюється вирубка лісу Староушицької зони.

Здавалося, ситуація прояснилася, адже її вирішення аж ніяк не є компетенцією районної ради та власне депутатів місцевого рівня - це наболіле питання мають вирішувати на державному рівні, зокрема народні обранці могли би виступити з ініціативою внесення змін до Лісового кодексу в частині передачі повноважень користування державними лісами до комунальних підприємств громад. Проте у цій історії й досі залишається чимало підводних каменів, об які ще наб’ють гулі депутати нинішньої каденції.

Незрозуміло, чому саме жителі Староушицької зони так активно взялися перейматися долею лісового господарства? Чому це питання не обговорюють жителі уже об’єднаних Гуменецької, Колибаївської та Китайгородської громад, яким у цій ситуації мали би йти всі карти в руки? Сьогодні вони є цілком самостійними та незалежними від районного бюджету та в змозі створювати галузеві комунальні підприємства у разі можливості їхнього утримання. Проте в об’єднаних громадах із таким не поспішають, напевне, розуміють, що не так вже й легко утримувати лісовий фонд, адже в поняття «утримання» закладається не лише вирубка лісу, а й догляд за зеленими насадженнями, поновлення фонду, зарплата працівникам комунального підприємства тощо.

То хто ж вводить людей та сільських голів в оману? Навіть після того, як вони отримали інформацію про нинішню неможливість передачі лісового фонду з однієї комунальної власності в іншу, очільники громад не бажають сидіти, склавши руки. У цьому питанні їх активно підтримує радник голови райдержадміністрації, член колегії РДА Юрій Нестеровський. Під час одного із інтерв’ю нашим колегам він зауважив, що людям потрібно звертатися до Верховної Ради, Кабміну, робити все, аби передати громаді не тільки ліси, а й надра, які знаходяться на їхній території. До речі, за словами радника голови РДА, активісти зверталися до правоохоронних структур, але там їм надали відповідь, що, мовляв, порушень немає, а діяльність комунального підприємства ведеться на законних підставах.

Сьогодні як Чабанівська та Грушківська сільські ради, так і Староушицька селищна рада є дотаційними, відповідно фінансування на їхнє утримання здійснюється із районного бюджету. КП «Надра Кам’янеччини» як комунальне підприємство району сплачує податки саме в районний бюджет. Зауважу, що за рахунок цих податків потім і живуть сільські ради. Інше питання, який відсоток сплачує комунальне підприємство, але, як кажуть, наразі варто відділяти мухи від котлет.

Бажання селян користуватися лісом було би більш мотивоване, якби про це говорила об’єднана громада зі власним бюджетом, що у перспективі чекає жителів цих сіл. Сьогодні ж ситуація більше схожа на ту, коли селяни власноруч пиляють гілляку, на якій сидять. А хтось збоку посмішковується, плеще в долоні й підбадьорює: «Молодці! Це ж для людей!».

Теги: с.Чабанівка, вирубка лісу, КП "Надра Кам’янеччини"

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.