Перейти на мобільну версію сайту


11.11.2016

ЧИЇ ЗУБИ ПОСТРАЖДАЮТЬ?

стоматологія (1)Конституція гарантує безкоштовну медицину, але це було в радянські часи й трішечки пізніше. Узагалі це гарантувала лише Конституція, насправді ж ми самі зробили послугу платною, коли йшли до лікаря й за його гарне ставлення несли йому шоколадку, коробку цукерок, пляшку. Уже пізніше, коли продуктовий пакет коштував дорожче, клали в конверт червонця, потім інфляція підвищувала ставки. Нині мова не просто про медицину, а про її окрему галузь – стоматологію.

Раніше стоматвідділення було у складі міської поліклініки, і людина, яка приходила на прийом до певного лікаря, могла відвідати й інших фахівців, щоб не втрачати час у черзі. 1991 року, коли збудували окреме приміщення на вул.Гагаріна, відділення перетворили у стоматполіклініку, адже місто росло й потреби в послугах стоматологів теж підвищувалися. Крім того, стало модним вставляти золоті коронки, і всі, хто мав гроші, або хотів бути в тренді, зверталися до стоматологів. Аби пробратися в чергу, підплачували кому потрібно. Але платили не лише за золоті коронки, а й щоб лікар використовував кращий матеріал у роботі, щоб отримати талончик на прийом, щоб не очікувати в довжелезних чергах тощо.

Отже, стоматологія ніколи безкоштовною не була. Але гроші виділялися з бюджетів на зарплату стоматологам, медикаменти, комунальні послуги, та чи відчував на собі це пацієнт? Ні, гроші йшли на утримання галузі, а за послуги ми з вами платили й будемо платити. Та чи багато кам’янчан бажало лікуватися й протезуватися саме в стоматполіклініці? Теж ні. Туди ходили ті, хто зовсім не міг платити і то...

З появою приватних стоматкабінетів народ подався туди. Там створили більш цивілізовані умови, там не потрібно стояти в черзі, бо на певний час призначено, там не таке старезне обладнання, а отже не так страшно відкривати рота, і там якесь інше ставлення до пацієнта. Тому є за що заплатити. Тому здавалося, що стоматполіклініка себе вичерпала. Щоб не втратити державний лікувальний заклад, влада вирішила створити комунальну установу «Стоматполіклініка». Новий підрозділ очолив досвідчений лікар Антон Паканіч, а курує цей напрямок роботи заступник міського голови Вадим Савчук. Вони переформатували повністю підходи до надання стоматологічної допомоги.

Відтепер усіх лікарів стоматологів переведено на госпрозрахункову модель. Раніше лише половина була на госпрозрахунку, інша - на проїданні державних грошей.

Тепер вирішено, що кошти виділятимуться на пацієнта, на решту мають заробляти самі медики.

Виникала низка запитань: «Як відтепер працюватимуть? Яку категорію людей обслуговуватимуть? Як фінансуватиметься?».

Із такими питаннями ми звернулися до Вадима Савчука та Антона Паканича:

- Уже створено комунальну установу, яка дасть можливість усім лікарям, які до цього вже працювали й отримували гроші з бюджету, заробляти кошти для себе. Адже не секрет, що люди платили за послуги, а плата десь розчинялася. Про це красномовно говорять цифри, які виділялися на стоматологію, і звернення кам’янчан про те, що в який кабінет не зайди, все платне, а гроші на сесії виділяються. Тому, щоб залатати діру, через яку тікають кошти, зроблено цей рішучий крок. Уявіть, по 5 мільйонів щороку йшло на цю галузь, а де їх видно було?!

Зрозуміло, що утримували повітря. Стоматполіклініка має лише близько двох тисяч квадратів опалювальної площі, вона не утеплена, за 20 років зносився дах, протерся лінолеум. Але цього року почали заміну вікон, за зароблені кошти в багатьох кабінетах замінено освітлення. Але зміни потрібні вже. Ми перші в Україні це почали робити. Кілька років тому схожим шляхом пішла Вінниця, але їхня модель нас не зовсім влаштовує. Усі чекають на наш досвід, як ми пройдемо всі недолугості закону.

Наразі ми вже затвердили категорії населення, які будуть забезпечуватися гарантованою державною безоплатною стоматологічною допомогою. Зокрема, невідкладна стоматологічна допомога надається всьому населенню міста. Також безкоштовно обслуговутимуться діти і такі пільгові категорії населення, як учасники бойових дій, війни та інваліди війни, вдови (вдівці) особи з особливими заслугами перед батьківщиною, особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, діти-інваліди, багатодітні сім’ї, жертви нацистських переслідувань. А також категорії, які мають право на відшкодування 50% вартості стоматологічних послуг, а це – члени сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни, ветерани військової служби, інваліди загального захворювання. Крім того, профілактичні обстеження лікарем-стоматологом у військкоматі призовників міста теж безкоштовні. Тобто міська влада замовляє послугу в стоматполіклініці і по акту виконаних робіт оплачує.

Після громадських слухань було внесено ще одну категорію на яку розповсюджується пільга у 50%. Це пенсіонери.

- Нині забули про обслуговування учасників АТО?

- Ні, не забули. Ця категорія населення повинна отримувати послуги в обласному центрі. Ми розуміємо, що для людини досить накладно їхати в Хмельницький по кілька разів, щоб стоматолог провів певну процедуру, бо за один раз із зубом ніхто нічого зробити не може. Тому ми докладаємо зусиль, аби атовці могли лікуватися в Кам’янці, а область замовляла цю послугу в нашій поліклініці. Але за це ще потрібно повоювати.

стомат- Антоне Андрійовичу, який штат на сьогодні обслуговує стотисячне місто?

- Нині ми маємо 101 ставку медпрацівників, з них 45 лікарів. До послуг кам’янчан 4 відділення: хірургічно-профілактичне, лікувальне, педіатричне та ортопедичне. Крім того, з 1 вересня в дитячій поліклініці обладнали стоматкабінет для профілактичного огляду дітей. Там працюватиме 2 стоматолога.

- Що Ви робитимете з величезним приміщенням, нині важко утримувати такі площі? 

- Це питання досі ще вивчається, адже специфіка нашої установи така, що ми не можемо вільні площі здати в оренду. Для цього потрібно зробити окремий вхід, а це неможливо. Нам дійсно дуже важко утримувати приміщення, яке має майже 2 тисячі опалювальної площі, але в цьому випадку мова йде про підвальні приміщення. Тобто виходить, що весь перший поверх має працювати на утримання підвалу. Ми шукали шляхи вирішення цього питання до опалювального сезону.

- Вадиме Анатолійовичу, подейкують, що в такий спосіб, як переведення поліклініки в комунальну установу, готують її до банкрутства і як результат до продажу комунального майна?

- Це суцільні видумки, такої мети ніхто не ставить. Міський голова і вся його команда працюють над тим, щоб покращити медичне обслуговування кам’янчан, прибрати корупційну складову й мати прозору систему.

- А чим закінчилася історія з рентгенкабінетом?

- Людину, яка привласнювала гроші, звільнено. Нині там працює молодий рентгенолог. Ведеться контроль за надходженням коштів. Уявіть собі, за цілий 2015 рік роботи рентгенкабінету, куди були постійні черги, поліклініка отримала близько тисячі гривень, а вже після контролю в липні було отримано 6 тис. 384 грн, у серпні – 14 тис. 848 грн, у вересні - 15 тис. 328 грн.

- Вадиме Анатолійовичу, чим зумовлене рішення переформатування міської стоматології?

- Різко це питання стало тому, що в такому форматі не можна було далі працювати, і з тими грошима, які бюджет міг виділити та субвенціями, які дають на медицину. Тому прийшов час реформування. І якщо ми на місцях реформу не проведемо, нас просто поставлять перед фактом, мовляв, вибачайте, грошей більше немає. А ми вже до цього удару готові й на той час почнемо вже заробляти. Крім того, ми мусимо мати свою комунальну стоматологію, інакше все буде переформатовано на приватні кабінети, які й диктуватимуть нам свою цінову політику. Нині ціна ще залежить від комунальної стоматології, тому приватники не є монополістами й диктувати умови не можуть. Сьогодні в місті вже понад 40 приватних кабінетів, то повірте собі в збиток вони працювати не будуть.

Чесно кажучи, немає такої людина, яка би не боялася стоматологічного крісла, особливо бормашини. Страшні радянські конструкції закарбувалися в кожного відвідувача в пам’яті. Але екскурсія, яку провів Антон Андрійович, заспокоїла стривожене серце. У багатьох кабінетах з’явилися пристойні, сучасні крісла, більш-менш обладнані робочі місця, гарне освітлення. Щоправда, лінолеум у кабінетах обшарпаний, вікна ще радянські, хоча вже вхідну групу і кілька фасадних вікон замінено.  

8 листопада відбулися громадські слухання щодо тарифної політики комунального підприємства «Кам’янець-Подільська міська стоматологічна поліклініка». Як виявилося, лікарі-стоматологи не згодні с такою політикою, адже їм доведеться щомісяця виконувати план у 12 тис. грн, але при цьому за власні кошти закуповувати витратні матеріали та медпрепарати, а ще, можливо, й обладнання, бо хто ж захоче йти лікуватися чи взагалі за послугами, якщо тут ціни на рівні приватних кабінетів, а умови не на їхньому рівні. Із тієї суми 2 тис. грн йде на зарплату лікарю, решта - на утримання підприємства й обслуговуючого персоналу.

- Ми мусимо робити непопулярні кроки, щоб вподальшому було покращення у роботі медичних закладів, - на завершення зазначив Вади Анатолійович.


Теги: медицина, стоматологія

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.