Перейти на мобільну версію сайту


12.02.2016

ЧИ ВІДДВАТИ, ВИРІШАТЬ ДЕПУТАТИ

Замість школи-інтернату – соціальний центр.

Розмови про закриття Заліської спеціалізованої школи-інтернат точаться давно. Їхнє виникнення – яскравий приклад безгосподарності керівництва. У минулому заклад для специфічної категорії дітей сьогодні повністю вичерпав свій ресурс та вже рік висить на волоску від повної ліквідації.

Питання про закриття інтернату неодноразово піднімалося на сесії облради, та депутати ніяк не зважувалися остаточно обрубати цей гордієвий вузол. Минулорічна каденція народних обранців так і не змогла впоратися із цією задачею, а нинішня, аби не тягнути кота за хвоста, вирішила остаточно розібратися з долею спеціалізованого навчального закладу. Для цього 8 лютого в Заліську школу-інтернат прибули голова обласної ради Михайло Загородній, начальник обласного департаменту освіти і науки Олег Фасоля та члени спеціально створеної тимчасової депутатської комісії, до складу якої увійшов депутат обласної ради від нашого округу Яків Цуглевич.

ГРОШІ Є, РОБОТИ НЕМАЄ


Три роки безгосподарності - і сьогодні ми маємо навчальний заклад, у якому немає кого навчати. Ні, діти, що потребують корекції розумового розвитку, не зникли з суспільства, вони є, але з певних причин нині навчаються в інших спеціалізованих закладах, тим часом як Заліська школа стоїть пусткою... Ось лиш деякі цифри: у 2013-2014 навчальному році в школі перебував 41 вихованець, наступного року ця кількість зменшилася до 33, ще через рік тут Залісся-2залишилося 22 учні. Уже чотири роки поспіль набір у перший клас не проводився!

Два роки тому було сформовано тільки 5 класів із 10 можливих, середня наповнюваність у яких становила 6 учнів. За штатним розписом 33 вихованців навчали 36 педагогів, загалом штатний розпис нараховував 54 працівники. Із минулорічних 22 вихованців школи змогли сформувати тільки 5 клас (7 учнів) та 9 клас (6 учнів). Інші класи неможливо було сформувати, адже їхня наповнюваність була: 7 клас – 4 особи, 8 клас – 2 особи, 10 клас – 3 особи. Враховуючи статтю 14 Закону України «Про загальну середню освіту», за якою наповнюваність класів загальноосвітніх навчальних закладів повинна становити не менше п’яти осіб, заліських дітей відправили на навчання за індивідуальної програмою, або ж у сусідні школи-інтернати. У такий спосіб вихованцями поповнилися Солобковецька спеціальна ЗОШ-інтернат, Голенищівська спеціальна ЗОШ-інтернат, Соколівська спеціальна ЗОШ-інтернат, Орининська ЗОШ-інтернат, Ямпільська спеціальна ЗОШ-інтернат.
52 працівники інтернату, з яких 32 педагоги, опинилися у вкрай скрутному становищі. Варто зауважити, що переважна більшість трудового колективу – жителі поближніх сіл. Про те, що означає втратити роботу на селі, напевне, зайве говорити, тим паче, що освітяни мали специфічну спеціалізацію – корекційна педагогіка, яка не є особливо затребуваною в типових школах.

Із жовтня минулого року колектив отримав попередження про майбутнє звільнення, а в грудні заяву на звільнення на стіл директору поклав 41 працівник. Із 14 грудня 2015 р. навчальний заклад почав працювати за новим штатним розписом. Із обласного бюджету фінансувалася зарплата для 11 осіб – директора, головного бухгалтера, завгоспа, двірника, чотирьох сторожів, техніка-електрика та двох вихователів.

Щорічно Заліська спеціалізована школа-інтернат «проїдала» з обласного бюджету більше 3 млн грн. Якщо порахувати, то за останніх п’ять років існування закладу його утримання для області й для нас із вами обійшлося в 18 551,4 тис. грн! Чи не завелика сума для навчання менше півсотні дітей? І куди дивилася область, виділяючи майже незмінні суми, в той час як кількість штатних працівників та вихованців закладу щороку зменшувалася? Хто сьогодні відповідатиме за безгосподарність та розтрату державних грошей? Як завжди, ніхто.

«КАЗНИТЬ НЕЛЬЗЯ ПОМИЛОВАТЬ»

Не можу сказати, що реформа децентралізації в майбутньому знівелює процес безгосподарності як такий, проте певні зрушення в цьому напрямку все ж спостерігаються.

Кількарічне намагання бодай якось вирішити долю Заліської спеціалізованої школи-інтернат впиралося в єдине питання – фінансування. Перепрофільовувати її чи ні - це було лише питання часу. Головним же залишалося: «За чиї кошти утримувати 41 га території та цілісний майновий комплекс?». Щорічних майже 4 млн грн на утримання «повітря» ставали Залісся-2для обласного бюджету непосильним тягарем. Рішення знайшлося в голови Гуменецької сільської ради об’єднаної територіальної громади Інни Абдулкадирової. 15 січня 2016 р. на ім’я голови облради Михайла Загороднього надійшов лист від Інни Григорівни, в якому вона просила посприяти у вирішенні питання щодо передачі Заліської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат на баланс Гуменецької територіальної громади, на що є відповідне погодження сесії сільської ради.
За словами Інни Абдулкадирової, після передачі комплексу з балансу області в комунальну власність громади тут планується створити Центр надання соціальних послуг для одиноких пристарілих громадян, тим паче, що всі умови для цього існують.

- Громада є самодостатньою, - зауважила Інна Григорівна під час зустрічі 8 лютого. – З місцевого бюджету ми зможемо виділяти 2-3 млн грн на утримання Заліського комплексу.

- Раціональний вихід – гідна пропозиція об’єднаної територіальної громади щодо взяття у власність майна школи-інтернату та подальше функціонування цього комплексу, що буде корисним для всієї громади, - зазначив голова обласної ради Михайло Загородній. – Сподіваюся, депутати обласної ради підтримають цю пропозицію на сесії, пленарне засідання якої заплановане на 17 лютого.

Теги: Залісся-2, школа-інтернат

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Производство подставок под мобильные телефоны на витрину.
Любые размеры под заказ и со склада.
http://promplastic.com/content/33-podstavki-dlya-telefonov-na-vitrinu
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.