Перейти на мобільну версію сайту


13.10.2017

ЧИ ПОТРІБЕН РИНОК ЗЕМЛІ? МІФИ І ПРАВДА

ринок земліПредставники Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України провели на Кам’янеччині семінар на тему «Формування ринку землі в Україні. Як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій?».

На думку експертів, мораторій на продаж землі, що діє в Україні, обмежує конституційні права власників земельних паїв, у результаті чого вони не можуть повноцінно розпоряджатися своєю власністю, а також отримувати достойну орендну плату за паї.

На противагу, зняття мораторію на продаж землі та відкриття ринку дасть поштовх для розвитку агровиробництва, в тому числі органічного, сприятиме створенню нових робочих місць на селі, покращенню добробуту селян. Розумні люди не будуть продавати свої земельні паї за безцінь, а стільки дискусій і навіть суперечок на цю тему тому, що селяни дуже погано проінформовані чи дез­інформовані.

Ринок землі в Україні існує не один рік, та головне завдання держави – легалізувати цей процес, щоб забезпечити реалізацію прав громадян. Щоправда, і тут існують певні ризики. Ринок землі має бути інструментом розвитку сільського господарства, сільських територій, а не інструментом вирішення певних політичних питань, перерозподілу прав власності на землю тощо.

Зняття мораторію, на думку експерта Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України Олександра Березюка, дає селянам і дрібним фермерам можливість бути повноцінними учасниками бізнесових проектів, відкриває доступ до дешевих кредитних ресурсів. Ринок землі сприятиме розвитку малих сімейних фермерських господарств, що значно покращить ситуацію з робочими місцями на селі, із самозайнятістю. Ми всі знаємо, що Україна – аграрна країна. Сільське господарство – один з пріоритетних напрямків економіки нашої держави, тому ринкові відносини приведуть до встановлення справедливості в орендних відносинах.

Також експерти розповіли 11 міфів про земельну реформу.

Міф №1. Олігархи скуплять усі землі за безцінь після зняття мораторію.

Латифундистам, навпаки, вигідно, щоб мораторій тривав, оскільки вони і зараз беруть землю в довгострокову оренду майже безкоштовно. Якщо ринок землі запрацює, ціна на неї зросте. Принципова позиція Уряду – купувати і продавати зможуть лише громадяни України, існуватиме й обмеження: одна людина зможе купити не більше 200 га землі.

deribanМіф №2. У фермерів не буде грошей, щоб купити землю і на ній розбудувати господарство. У законопроекті передбачене відтермінування й надання безвідсоткового кредиту для малих та середніх фермерів. Вони матимуть доступ до дешевих кредитів, оскільки зможуть використовувати землю як заставу.

Міф №3. Усе скуплять іноземці. В урядовій моделі передбачено, що землю зможуть купити тільки громадяни України, тільки фізичні особи.

Міф №4. Ринок землі не сприятиме вирішенню проблеми рейдерства. Навпаки, неповноцінність права власності на землю створює передумови для недружніх поглинань і робить селян беззахисними. Відкриття ринку вивде земельні відносини на новий рівень відкритості та допоможе подолати рейдерство. 

Міф №5. Українська земля належить державі Україна. За кожним гектаром землі стоїть власник, який може вільно розпоряджатися своєю землею.

Міф №6. Ми маємо продовжувати мораторій, доки ціни на землю не будуть європейськими. Ціни на землю зростуть лише після відкритят ринку. Насправді саме мораторій на продаж землі щорічно «краде» у 6,9 млн власників паїв до 50% потенційного доходу.

Міф №7. Покупці виснажуватимуть українські землі, країну очікує екологічна катастрофа. Аби українські фермери мали стимул інвестувати в землю, а не тільки користуватися нею, ця земля має бути в їхній приватній власності.

Міф №8. Швидке скуповування призведе до знеземлення. Ніхто не може змусити людей проти їх волі продати землю. Тільки сам селянин визначить, коли й за яку ціну продати свій пай і чи робити це взагалі.

largeМіф №9. Мораторій на продаж землі – гарантія суверенітету й економічного розвитку держави. Через дію мораторію знищується важливий державний ресурс, економіка не отримує мільярдів, а громадяни залишаються безправними власниками земельних ділянок, які можна здавати тільки в оренду за копійки. У жодній країні Європи немає мораторію на продаж землі.

Міф №10. Рівень безробіття у селі зросте, оскільки селян зженуть із землі. Проведенням земельної реформи Уряд прагне сприяти створенню невеликих фермерських господарств, що забезпечить появу нових робочих місць по селах. Відкриття ринку землі зруйнує монополію агрохолдингів.

Міф №11. Відкриття ринку землі лобіюють олігархи та агрохолдинги. Власників великих агрохолдингів нинішній стан справ цілком влаштовує – вони орендують землю у власників паїв і сплачують їм за це копійки. Після проведення земельної реформи, яку пропонує Уряд, орендна плата за землю зросте, а на аграрному ринку з’являться нові гравці, які конкуруватимуть із чинними агрокомпаніями.


Теги: ринок землі, семінари

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.