Перейти на мобільну версію сайту


22.08.2014

ЧИ ГОТОВІ МИ ДО САНКЦІЙ ПРОТИ ВЛАСНОГО НАРОДУ?

...І чи готова Європа підкласти плече розстріляній впритул українській економіці?
Услід за третім рівнем економічних санкцій, які нарешті спромоглися ввести проти Росії країни Євросоюзу та США, українські чиновники вирішили й собі долучитися до економічної боротьби проти агресора: Верховна Рада таки затвердила поданий Кабміном законопроект про можливість введення санкцій проти Російської Федерації. До санкцій входять 29 видів економічних, фінансових та інших обмежувальних заходів, які може затвердити РНБО України, зокрема - це заморожування активів держави-агресора та її компаній, заборона на в'їзд в Україну, зупинка перевезень, введення економічних та фінансових важелів, як от обмеження підприємницької діяльності на території України та заборона на участь у приватизації.

ШО ТО БУЛО? МАБУТЬ...
Зважаючи на те, що санкції європейських країн найперше торкнулися фінансового сектора, зокрема банків з російським капіталом (під євросанкції потрапили «Сбербанк», «ВТБ банк», «Газпромбанк», «ВЕБ» і «Россельхозбанк»), українські чиновники також заговорили про введення санкцій щодо російських банків, які діють на території України. Однак НБУ наразі не поспішає вводити мораторій на роботу російських банків в Україні, адже обсяг російського капіталу в банківській системі України - понад 30%! За словами голови НБУ Валерії Гонтарєвої, як тільки між Україною та Росією розпочався воєнний конфлікт, зняття депозитів у російських банках було вдвічі вищим, аніж у решти. Але банки російського походження не взяли жодної копійки рефінансування в НБУ. Їх материнські структури виділяли кошти в достатньому обсязі.   
Як запевняє голова НБУ, з боку України здійснюється посилений моніторинг банків з російським капіталом, але НБУ поки що не рекомендує забороняти роботу цих банків.
Поки у Києві високопосадовці вирішували долю російських банків, у Кам’янці містяни штурмували банкомати російських фінустанов. Минулого тижня містом поповзли чутки, що 140508142524_usa_russia_ukraine_sanctions_graphics_304x171_bbc_nocredit.jpgбуцімто російський «Промінвестбанк» з години на годину закриють, а всі виплати заморозять. За декілька годин перелякані люди буквально вичистили всі банкомати. Від того дня минув майже тиждень, а банк і досі благополучно функціонує. І запитанням: «Що ж то було?» ми звернулися до керуючої Кам’янець-Подільським відділенням №1 ПАТ «Промінвестбанк» у Хмельницькій області Юлії Хом’як.
- По місту пройшла дезінформація про нібито закриття нашого відділення, - пояснює Юлія Анатоліївна. - Це спричинило нездоровий ажіотаж серед клієнтів нашого банку. Утім ситуацію доволі швидко вдалося владнати. Нині ми працюємо у штатному режимі, всі зобов’язання перед клієнтами банку виконуємо в повному обсязі.
 
БИЙ СВОЇХ, ЩОБ ЧУЖІ БОЯЛИСЬ
Як бачимо, банківська сфера залишилася практично недоторканною, принаймні поки що, чого не скажеш про промислову. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк оцінив втрати для України від введених з боку України санкцій проти Кремля у 7 мільярдів доларів. Та, на думку фахівців, реальна цифра втрат з урахуванням розірваної кооперації та фізичного знищення підприємств на Донбасі є набагато вищою. Експерти стверджують, що при відмові від торговельних відносин програють не тільки ті, проти кого введені санкції, але й ті, хто ці санкції вводить. При цьому країни зі слабкою економікою, такі як Україна, програють більше й опиняються у важчій ситуації. санкции.jpgПорятунком може стати безпрецедентний крок з боку країн Євросоюзу, асоціацію з якими Україна вже підписала. Саме ці країни могли б допомогти оговтатися українській економіці, яка у своїй більшості була орієнтована на російського споживача. Та поки що цієї допомоги ми не відчуваємо...
Економіка нашого району у більшій чи меншій мірі також була інтегрована в євразійський економічний простір. Спочатку Росія відмовилася від нашого молока, згодом - м’яса, і врешті - овочів та фруктів. Тому наскільки доцільно вводити санкції проти того, хто вже й так не користується нашою продукцією - питання недоречне. Щоправда, на території району діють підприємства, які виготовляють інструменти для верстатобудування, фрези, електричні кабелі, проводи тощо. Більша частина продукції цих підприємств реалізовувалась на території Росії. Через обопільні економічні санкції збут продукції на межі зупинення. І керівництво, і працівники цих підприємств у розпачі, адже налагодити нові економічні зв’язки - це питання не одного дня і навіть року.

ЩО ЧЕКАЄ НА ПРАЦІВНИКІВ?  
У місті ситуація не краща. Чимало підприємств певний відсоток своєї продукції реалізовували в Російській Федерації. Та якщо мова йде про 10-20% від загального обсягу, то їх ще можна якось компенсувати, а коли 50% або й більше, або ж коли підприємство має інвестиційну частку російського капіталу? Таким компаніям, а ще більше - кам’янчанам, які там працюють, не позаздриш.
Добре знаний з радянських часів кабельний завод нині, як і колись, займається виробництвом ізольованого проводу та кабелю. Був час, коли це підприємство ледве животіло. Та новий директор заводу Ян Сокол-Пруський зумів дати йому другий шанс. Нині на ТОВ «Кабельний завод» працює майже 200 працівників - усі кам’янчани. Ще декілька місяців тому підприємство інтенсивно поповнювало штат працівників, а нині його головне завдання - вижити.
- Стосовно економічних санкцій з боку України щодо Росії, то вони ще до кінця не сформульовані, немає відповідної постанови Кабміну, - пояснює Ян Георгійович. - Інша справа - санкції РФ проти нас. Вони можуть боляче вдарити, оскільки призведуть до обмеження постачання нашої продукції на територію Росії. Швидше за все, з боку сусідньої країни буде встановлено повну митну ставку, оскільки Росія більше не вважатиме Україну членом СНД. І навіть за таких умов я не хотів би відмовлятися від постачання нашої продукції в Росію, бо наразі для підприємства це життєво необхідно. Всередині країни такого збуту не буде - не працюють ті галузі, які ми могли би забезпечувати, а тому й попит на кабельно-провідникову продукцію на внутрішньому ринку дуже низький. Загалом, якщо говорити про збут, то наразі 40% продукції ми постачаємо в Росію, 20% - на територію України і ще 40% - в країни Середньої Азії. На жаль, в останні ми постачаємо доволі примітивну продукцію, на яку й отримуємо замовлення. А от у Росію йде високотехнологічна продукція, завдяки якій наше підприємство стало на новий щабель розвитку і з часом могло би реалізовувати доволі амбітні плани. Завдяки співпраці з російською стороною ми зробили реконструкцію підприємства й підготували висококласних фахівців.
- У такому разі Ви можете переорієнтуватися на європейський ринок?..
- По-перше, на цьому ринку всі ніші вже зайняті, пробитися непросто. А по-друге, наша законодавча база ще не готова до співпраці з європейськими споживачами. Хоча розуміння необхідності такого кроку є, вивчаємо нові шляхи розвитку, але на це потрібен час і стабільність - ні того, ні іншого поки що немає.
- Обмеження збуту Вашої продукції може призвести до скорочення чисельності штату?
- Поки що не хочу розглядати такий варіант. У цехах людей не вистачає, але поповнювати штат на цьому невизначеному етапі не плануємо, аби згодом не довелося його скорочувати.
Більш загрозливою нині виглядає ситуація із ТОВ «Модуль-Україна» - металургійним заводом з виготовлення оцинкованої сталі з полімерним покриттям. Ще донедавна підприємство отримувало сировину з РФ, нині постачання припинилося. Крім того, через енергетичну війну з боку Росії і як наслідок, обмежений ліміт газу, завод може взагалі зупинитися, адже природний газ - єдине можливе паливо для «Модуля».
15 серпня з робочим візитом у місті побував голова Хмельницької ОДА Леонід Прус та заступник начальника головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Хмельницької ОДА, начальник відділу енергетики та енергозбереження Олег Гуменний. Високопосадовці відвідали промислові та енергетичні підприємствах нашого міста, аби вивчити проблемні питання та допомогти в налагодженні співпраці між підприємствами області й країни загалом. Окрім візиту на підприємства «Кам’янець-Подільскавтоагрегат», НТК «Завод точної механіки» та КП «Міськтепловоденергія», обласні чиновники звернули особливу увагу на ТОВ «Модуль-Україна», пообіцявши посприяти відновленню повноцінної роботи заводу.  
Про те, як безпосередньо це може бути здійснено, ми запитали міського голову Михайла Сімашкевича.
- Зараз головне питання для підприємства - відновити постачання сировини, - відповідає Михайло Євстафійович. - На нещодавню реконструкцію заводу інвестори витратили величезні гроші, тому в жодному разі його не можна зупинятися. Ми плануємо допомогти з налагодженням співпраці із Запорізьким металургійним комбінатом, який міг би постачати сировину, також сприятимемо подальшому безперебійному постачанню газу. З відповідним зверненням до губернатора Запорізької ОДА вже звернувся народний депутат України Володимир Мельниченко. Я, зі свого боку, веду перемовини з міським головою Запоріжжя. На цьому підприємстві працює 500 кам’янчан! Ці люди годують свої сім’ї. Ми не можемо допустити, аби завтра вони залишилися без роботи.        
У телефонному режимі ми поспілкувалисяі з директором ТОВ «Модуль-Україна» Ігорем Тітовим. Поцікавилися в керівника, які настрої на підприємстві і коли чекати гарних новин?
- На жаль, питання не вирішується так швидко, як нам би того хотілося, - констатує Ігор Олександрович. - Хоча поки що ми безперебійно отримуємо газ, але не маємо сировини, тому наразі робота заводу фактично завмерла. Важко сказати, як швидко налагодяться нові зв’язки. З відповідним проханням будемо звертатися до керівництва країни.
- Ви маєте доволі великий штат працівників. Зважаючи на застій підприємства, чи не плануєте скорочувати людей?
- Поки перевели їх на неповний робочий тиждень. Про скорочення ще не хочемо думати. Шкода втрачати фахівців, але скільки ще люди витримають, чи захочуть залишатися за умови низької зарплати, побачимо...

P.S. Кажуть, тільки дурень пиляє гілку, на якій сидить. У нашому випадку гілку під нами пиляє вчорашній старший брат. Ми ж у відповідь примітивно намагаємося його вщипнути, час від часу подивляючись угору, де зручно примостився європейський сусід. Він ніби й намагається подати нам руку, але рухнутися з місця не спішить. ...Аби часом самому не впасти.

Теги: санкції, економіка

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.