Перейти на мобільну версію сайту


05.08.2020

ЧИ БУДУТЬ ГАЗИФІКОВАНІ СЕЛА РАЙОНУ? ПИТАННЯ ВІДКРИТЕ

Більше 10 років назад так сталося, що Кам’янець-Подільський район був другим після Летичівського щодо кількості населених пунктів, яких підключено до газової мережі. В останньому на процес газифікації навіть ніхто не сподівався. Якщо в нас станом на 2008 рік блакитним паливом користувалися 32 населених пукти з 123, то на Летичівщині взагалі не було жодного. 

газЗвичайно, на той момент як і до підвищення тарифів на газ, людям було дуже важливо, щоб газ був в кожній домівці. Просто нашвидкоруч приготувати їсти та опалити будинок в селі – це дійсно велика економія часу для людей, які активно ведуть домашнє господарство. Не потрібно розпалювати дровами, не думати як і де їх заготовити – запалив сірник і все.

Прорив у газифікації Кам’янеччини почав відбуватися з 2011 року. Буквально за рік – півтора було підведено блакитне паливо в понад 30 селах району. Люди активно створювали кооперативи, адже будівництво підвідних газопроводів середнього тиску проходило дуже швидкими темпами. На це виділялися великі кошти з державного бюджету, обласного, частково районного. Одним з перших населених пунктів, який отримав газ, був Жванець. Хоча люди дійсно до кінця не вірили в те, що вони зможуть користуватися таким необхідним благом цивілізації. В реалізації цього проєкту в той час зіграв велику роль Володими Мельниченко, як народний депутат. Саме він лобіював виділення коштів на газифікацію Жванецького напрямку.

Наступним став Орининський напрямок і за ним виникло питання щодо газифікації Завальського. Протягом 2012-2013 років було виготовлено проєктно-кошторисну документацію на будівництво 80 км підвідного газопроводу середнього тиску до сіл Суржа, Нагоряни, Лісківці, Рихта, Слобідка-Рихтівська, Вільне, Залісся Перше, Параївка, Чорнокозинці, Мілівці, Кудринці, Кізя-Кудринецька, Завалля, Червона Діброва, Вітківці, Добровілля, Кізя, Адамівка, Нововолодимирівка, Шустівці, Ніверка, Підпилип’я, Подоляни Хмельницької області загальною вартістю 27019,28 тис. грн., та проведено її комплексну експертизу. Оскільки даний проєкт охоплює територію декількох сільських рад, головним замовником тоді було визначено Завальську сільську раду, яка ще в 2013 році провела тендер і визначила головним підрядником робіт ТОВ «Газбудмонтажсервіс».

Одночасно у населених пунктах Суржа, Нагоряни, Рихта, Вільне, Слобідка-Рихтівська, Кізя-Кудринецька, Кудринці, Червона Діброва , Залісся Перше та Добровілля було створено сільські кооперативи, якими побудовано 89,8 км вуличних газопроводів до 1462 дворів, на будівництво яких використано 7,6 млн.грн. коштів населення. Проте в зв’язку з відсутністю підвідного газопроводу, населення змушене закуповувати інші види опалення, що створювало соціальну напругу.

Зокрема, в селі Суржа на той момент проживало 205 жителів, 26 дітей шкільного віку та 15 дітей дошкільного віку, у селі функціонує клуб та ФАП. На даний час побудовано вуличних газопроводів 6,5 км на суму 420 тис. грн, 85 дворів були готові до підключення газу. На сьогодні люди блакитне паливо мають, щоправда газифікуване село стало не так давно. Причина – збільшення тарифів на газопостачання та затримка у фінансуванні з державного бюджету.
Село Нагоряни, в якому проживає майже 700 жителів теж не один рік поспіль чекає на газифікацію. Одні вже готові були б відмовитися через високі тарифи, інші все ж таки сподіваються на значне їх зниження і хочуть, щоб процес газифікаії все таки завершився. Вже багато років як тут побудовано 12,5 км вуличних газопроводів, на що використано 1070 тис.грн. коштів населення і 195 дворів готові до підключення газу, газопровід до церкви та ФАПу прокладено безкоштовно.

На черзі було село Рихта, де проживає більше 800 жителів. Тут також побудовано 12 км вуличних газопроводів, на що використано 1800 тис.грн. коштів населення і 260 дворів готові до підключення газу. Ще в 2016 році почалося будівництво підвідного газопроводу середнього тиску до сіл Суржа, Нагоряни, Лісківці, Рихта, Слобідка-Рихтівська, Вільне, Залісся-1, Параївка, Чорнокозинці, Мілівці, Кудринці, Кізя-Кудринецька, Завалля, Червона Діброва, Вітківці, Добровілля, Кізя та Адамівка. На цей проєкт з Державного бюджету вже було спрямовано близько 22 мільйонів гривень. Виплату ще 4 мільйонів 934 тисяч гривень держава поки що призупинила через непідключення абонентів до мережі. Іншими словами, центральний газопровід уже готовий до подачі газу, а от споживачі поки що не забезпечили всіх належних умов, аби його отримати. В деяких домогосподарствах ще навіть не встановлені лічильники з вихлопними трубами («гусаки»). Нинішній голова Кам’янець-Подільської райдержадміністрації Анатолій Бернашевський минулого тижня відвідав Рихтівську сільську раду, де взяв участь у сході села. Питання, якому було присвячене зібрання, стосувалося газифікації Рихти. Попередньо таке ж зібрання жителів було проведене й у селі Нагоряни.

– Поки не буде подано газ в оселі жителів Рихти та Нагорян, подати його до інших сіл, які знаходяться далі, неможливо, – зазначає голова адміністрації Анатолій Бернашевський. – Тому адміністрація й ініціювала такі зібрання, щоб розібратися в цьому питанні. Держава виконала всі зобов’язання, підвідний центральний газопровід до населених пунктів побудовано, на це витрачено мільйони державних коштів, і буде прикро, якщо все це марно. Тим більше, газ сьогодні дешевшає. Опалювати ним будинки в рази вигідніше, ніж твердим паливом. Тож маємо докласти всіх зусиль, щоб розібратися в проблемі й таки завести блакитний вогник в оселі жителів.

Як повідомив голова кооперативу с.Рихта Михайло Венгер, загальна вартість проєкту з газифікації села складає 1 мільйон 275 тисяч гривень. Всього в кооперативі налічується 252 члени. За підрахунками, які були актуальними на 2013 рік, підведення блакитного палива до домогосподарства вартувало близько 5 тисяч гривень. Проблема в тому, що не всі члени кооперативу вчасно розрахувалися, тож підрядник (ТОВ «Газбудсервіс») виконав робіт лише на 1 мільйон 184 тисячі гривень.

Як пояснив директор підприємства-підрядника Іван Рибак, наразі, щоб закінчити газифікацію Рихти, потрібно, в першу чергу, встановити «гусаки» тим абонентам, в яких їх ще не встановлено, та здійснити перенесення вже існуючих, згідно з чинними нормами (за межу домогосподарства). Також необхідним є і тестування мереж, оскільки остання перевірка їх придатності до експлуатації проводилася вже давно. І завершальним етапом буде врізка абонентів до центрального газопроводу. Якщо керівництво кооперативу зробить перерахунки з врахуванням інфляційних процесів, а абоненти-боржники внесуть до кооперативу кошти, то цих грошей може вистачити для того, щоб покрити витрати на вказані роботи.

Та основне питання в людях. Витративши за 4 роки значні кошти і до кінця не побачивши фіналу, вони не готові додатково платити. Принаймні не всі. Що стосується жителів с.Привороття, де вже прокладені вуличні газопроводи, то тут питання взагалі стоїть на місці. Коли і як село газифікують залишається невідомим.

Теги: газифікація, район

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.