Перейти на мобільну версію сайту


22.06.2018

ЧИ БУДЕ МІСЦЕ ДЛЯ ТАЛАНОВИТИХ ТА ОБДАРОВАНИХ?

славутинка1Від минулого четверга не вщухають баталії навколо Кам'янець-Подільської спеціалізованої школи-інтернату І-ІІІ ступенів «Славутинка» Хмельницької обласної ради. Звістка про те, що депутати обласної ради під час пленарного засідання 14 червня необдуманим голосуванням, наче за розчерком пера, позбавили життя початкову школу цього навчального закладу, за лічені години облетіла всю Хмельниччину. Батьки учнів та увесь педколектив школи на чолі з директором Оленою Козловою забили на сполох. Що й казати, 210 школярів початкової ланки «Славутинки» та 28 педагогів, які їх навчатимуть, у новому навчальному році народні обранці позбавили права на гідну освіту й відповідну роботу. Прийнявши на сесії рішення про зміну з 1 вересня назви та типу Кам’янець-Подільської спеціалізованої школи-інтернату І-ІІІ ступенів «Славутинка» Хмельницької обласної ради на Кам'янець-Подільський ліцей ІІ-ІІІ ступенів Хмельницької обласної ради, депутати обласної ради (можливо, свідомо чи ненавмисне) позбавили фінансування та функціонування початкову школу.

ХТО ВИНЕН?
Ініціатор такого рішення, голова бюджетної комісії обласної ради Іван Гладуняк дивувався, які можуть бути обдаровані діти в 6-7 років і, взагалі, чи доцільно фінансувати початкову ланку, якщо в інших закладах обласного підпорядкування її, приміром, немає. Хоча ще чотири роки тому, ті ж депутати на сесії обласної ради вже змінювали тип і назву «Славутинки», додавши їй ступінь та створивши початкову школу. Виходить, що тоді поява в закладі молодших школярів була обгрунтована й доцільна, а тепер – ні? Напевне, перш, ніж ухвалювати такі рішення, варто було би розібратися і зробити це правильно, а не так, як зараз: коли можновладці загнали в глухий кут батьків, учнів та вчителів, а тепер й самі опинилися в ньому.

– Нічого, як то кажуть, не віщувало біди, – коментує ситуацію директор «Славутинки» Олена Козлова. – Діти закінчили навчання, наказом по школі всі переведені в наступні класи. Усі щасливі пішли на канікули, ми ж взялися за облаштування нових класів, відповідно до програми Нової української школи. Виходить, що тепер цього не потрібно? Більше того, батьки 210 дітей 1-4 класів змушені в терміновому порядку шукати інші заклади освіти, де зможуть продовжити навчання їхні діти. Це не лише стрес для всіх. Батьків та їхніх дітей обмежили й у правах: по-перше, чи буде достатньо в місті та селах, звідки наші учні родом, вакантних місць у 1-4 класах? Більше того, чи є там спеціалізовані класи з поглибленим вивченням іноземних мов, адже саме за такою програмою, згідно зі Статутом закладу, навчаються діти з першого класу. І навіть за наявності вільних місць у міських школах, туди зможе потрапити лише 30% учнівського контингенту початкової школи. Адже більшість учнів «Славутинки» мешкає у сільській місцевості, тому що, відповідно до Статуту та Бюджетного кодексу, в школі має право навчатись не менше 70% дітей з сільської місцевості з різних районів Хмельниччини.

– Олено Володимирівно, коли в 2014 році депутати ухвалювали рішення про зміну назви й типу школи, яку мету переслідували тоді?

– Створюючи новий заклад, ми в першу чергу думали про здібних дітей із сільської місцевості. Також подумали і про майбутню спеціалізацію – поглиблене вивчення іноземних мов. Першачки «Славутинки», які потрапляли в заклад на конкурсній основі, із задоволенням опановували мови й узагалі отримували високий рівень знань, який не кожна сільська школа може дати. Усі ми працювали і над створенням потужної матеріально-технічної бази. Багато в чому нам допомогли спонсори, зокрема Благодійний фонд ім.М.Савенка «Міст», наші німецькі партнери, з яким познайомив аграрій Віталій Завадський, адже за цей час була налагоджена співпраця з німцями, навіть наші діти їздили у Німеччину за обміном, а німецькі дітлахи приїздили до нас.

Усі працювали на спільний результат: комфортні умови проживання й навчання та надання якісної освіти. А тепер виходить, щоб замість того, аби розвивати мережу таких шкіл, народні обранці, не замислюючись руйнують та нищать надбання професійного педагогічного колективу та інтелектуальне майбутнє нашої нації. І це відбувається тоді, коли на державному рівні впроваджуються освітні реформи, створюється Нова українська школа, що відповідає рівню сучасного демократичного суспільства. І мова не йде про сільську школу, яку депутати змушені утримувати за наявності в ній кількох дітей. Рішення прийняте щодо школи, яка сьогодні має високий рейтинг серед шкіл міста і навіть області, заповнена на 100%, єдина серед обласних спеціалізованих закладів має спеціалізацію – поглиблене вивчення іноземних мов з першого класу. 

Безумовно, Хмельницька обласна рада як засновник навчального закладу має право на прийняття подібних рішень. Але вони мають ухвалюватися в рамках чинного законодавства, з дотриманням моральних принципів та розуміння пріоритетів розвитку регіону, після обговорення усіх деталей, розробки алгоритму дій та інших заходів у колективах закладів комунальної власності. Мають бути витримані терміни щодо своєчасного інформування всіх, кого торкаються зміни. Необхідно забезпечити права всіх учасників навчального процесу та дотримати норми трудового законодавства в частині процедури скорочення працівників. Не кажучи про базові конституційні права дітей.

ЩО РОБИТИ?
Упродовж минулого тижня ініціативна група батьків учнів початкової школи «Славутинки» разом із директором Оленою Козловою побували на зустрічі і з головою Хмельницької ОДА Вадимом Лозовим, і з головою облради Михайлом Загородним; писали листи у всі можливі інстанції: в Адміністрацію Президента, уповноваженому з прав дитини, міністру освіти і науки Лілії Гриневич. Адже, як з'ясувалося, наслідки рішення, яке обласні депутати так легковажно прийняли, тягнуть за собою чимало запитань, у яких відповідей ще менше.

Якщо верховенство права першочергове, то чи могли народні обранці діяти настільки антиконституційно і зрештою, хто понесе відповідальність за подібні дії? Відповідно до закону «Про освіту», засновник закладу (у нашому випадку Хмельницька обласна рада) зобов'язаний забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов; у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити навчання на відповідному рівні освіти.

Славутинка двічі була атестована з відзнакою: у 2014 р. ще як школа І-ІІ ступенів, і вдруге – через 2 роки після реорганізації в 2016 р – як спеціалізована школа і-ІІІ ступенів. Тобто, початкова школа завжди була у складі цього закладу освіти, який має відповідні ліцензії на здійснення освітньої діяльності саме за всіма рівнями. У разі припинення функціонування та фінансування початкової школи, як обласна рада (а це її обов'язки) влаштовуватиме учнів 1-4 класів до інших навчальних закладів і головне з відповідною спеціалізацією – поглибленим вивченням іноземних мов? Узагалі, чи багато таких закладів у Кам'янці, а головне – Кам'янець-Подільському районі та інших районах, звідки родом переважна більшість школярів «Славутинки»? І чи є в засновника відповідні документи, що підтверджують та визначають порядок переведення учнів початкової школи до інших, аналогічних закладів освіти, чи як завжди їх писатимуть «на коліні» заднім числом?! 

Хто з депутатів, які проголосували, відповідатиме за психологічну травму учнів, які спокійно оздоровлюються на канікулах і поки що не дуже розуміють, що з 1 вересня улюбленого навчального закладу може не бути? Виходить, що останнє слово «за» закриття початкової ланки звучало від голови бюджетної комісії Івана Гладуняка. Цікаво, його пропозиція базувалася виключно на власних амбіціях чи мала під собою якісь обгрунтовані фінансово-економічні розрахунки щодо доцільності зменшення ступеня саме цього навчального закладу? Зрештою, чому така пропозиція не надійшла від профільної комісії з питань освіти і науки, чи її думка не є вирішальною, коли заходить мова про заклади освіти комунальної власності? Звичайно, гроші вирішують все, але першочерговими мають бути закон і мораль, якщо ми чи маємо хоч якусь надію побудувати демократичне суспільство.

славутинка#ТАЛАНОВИТІ ТА ОБДАРОВАНІДІТИ
Звичайно, обласні депутати можуть скасувати прийняте рішення, але для цього під пропозицією до сесії свої підписи мають поставити 27 народних обранців. Цікаво, чи будуть серед них представники від Кам'янеччини? Тим часом батьки учнів початкової школи не лише готують позовні заяви до суду на скасування рішення, а й влаштували в соціальній мережі флешмоб #талановитітаобдарованідіти на підтримку своїх дітей. Це їхня відповідь на принизливе ствердження пана Гладуняка щодо того, що діти в 6-7 років не можуть бути обдарованими. Кожна з батьківських розповіде вражає, адже за простою цифрою 210 приховані маленькі долі 210 учнів, яким важко зрозуміти, чому їхнього улюбленого навчального закладу більше не буде...

Крістіна Бернада:
– Я, мати двох діток Бернади Олександри та Бернади Назара, які навчаються в 2-А та 5 класах. Ми проживаємо в селі Довжок і кожного дня долаємо чималу відстань. Сашуня танцює в танцювальному колективі «Апельсин». За успіхи в танцях нагороджувалася грамотами. Назарчик дуже любить футбол та бокс, який відвідує при школі.

Тетяна Бойчук:
– Наша сім'я зіштовхнулася із проблемою, нашу дитину виганяють зі школи! Так саме виганяють з улюбленої школи всіх школярів і вчителів молодшої школи «Славутинка». Справа не в тому, що хтось погано вчиться, навпаки в цій школі всі діти здібні й обдаровані, вони люблять свою школу, вчителів і друзів, з якими навчаються. Але депутати обласної ради вирішили, що маленькі школярі – не той контингент, з яким треба рахуватися, вони ж здачі не дадуть, то чому на них треба зважати, нехай ідуть і шкають собі, де їм довчитися. Але ми будуємо разом нову країну, де людей поважають і дослухаються до них. Чи не так?!

Аліна Гейдарова:
– Як же приємно бачити дитину щасливою. Адже як часто сучасні діти не хочуть до школи. Але це не про нас! Кожного ранку з радістю йдемо в рідну «Славутинку». Гейдеров Станіслав, учень 4 класу.

Ірина Громніцька:
– Перші місця по боксу, важкій атлетиці і не тільки. Адамович Ангеліна, 4 клас «Славутинки». Має всі шанси стати олімпійською чемпіонкою.

Яна Гуцал:
– Моя донечка, Аня Гуцал, 3-Б клас, 7 років, с.Кадиївці. Активна, допитлива і безперечно допитлива дитина. Хочу сказати, що «Славутинка» стала для нас рідною домівкою. Це надзвичайно атмосферне місце, де всі рівні і кожен особливий по-своєму! Хочу висловити подяку всім вчителям і дирекції школи, які не покладаючи рук, трудяться на благо наших дітей, які підтримують, підказують і наставляють наших дітей! Я абсолютно спокійна і впевнена в тому, що саме завдяки «Славутинці» моя донечка виросте справжньою людиною!

Юлія Кузнєцова:
– Наша неповторна школа, яка підтримує обдарованих діток. Наші досягнення. Щодня громадським транспортом з села. Продан Дар'я долає 15 км, аби отримувати гідну освіту. 8 років, перейшла до 3-го класу школи «Славутинка». Серед досягнень – тричі «Золотий колосок», танцювальний фестиваль «Зірка України», останній – срібний сертифікат «Грінвіч» (англомовний конкурс)! Пишаюсь тобою, донечко!

Тетяна Ніколашина:
– Знайомтесь, Ніколашин Іван, учень тепер вже 2-А класу. Маленький екстремал, знавець іноземних мов, природозахисник і просто хороша людина. Відкрию таємницю, ми вчимося не в простій школі, а в Славутинці-Хогвартсі. Дійсно, в ній витає якась магія. Але, на жаль, як і школу маленьких чарівників, нас очікують випробування та боротьба за існування. І ми будемо боротися!


P.S. Коли матеріал готувався до друку, стало відомо, що окремі депутати обласної ради вже озвучували думку, що не розібралися в питанні й готові переголосувати за повернення «Славутинці» початкової школи. Сподіваємося, 27 голосів народних обранців все ж таки набереться, аби на позачерговій сесії повернути дітям і їхнім батькам втрачену надію.

Теги: молодша школа "Славутинки", буде чи ні

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.