Перейти на мобільну версію сайту


13.07.2018

БУТУЛІЗМ ПРИЙШОВ ІЗ ХОЛОДИЛЬНИКА

ботулізм.jpg20 червня в інфекційне відділення Кам’янець-Подільської центральної районної лікарні потрапив 59-річний чоловік. Його на ліжко вклала законсервована жирна свинина (топлена підчеревина), яку він сам виготовив і зберігав її у холодильнику аж цілий місяць.

Через шість годин після вживання продукту в нього проявилося отруєння: виникла блювота та розлад травної системи. Чоловік скаржився на різке погіршення зору, «туман» в очах, «неслухняність» повік, вони не хотіли відкриватися, значну сухість у роті, порушення ковтання, закрепи. У подальшому порушилася і вимова. Лише після введення протиботулінічної сироватки (трьох доз) та надання медичної допомоги стан потерпілого почав поліпшуватися.

За даними МОЗ, з початку 2018 року в Україні зареєстровано 46 випадків ботулізму з 53-ма потерпілими, 4 з яких врятувати не вдалося.

Про небезпеку ботулізму і що він уявляє розповідає лікар з гігієни дітей та підлітків Надія Канарчук Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України».

– Ботулізм – це важке харчове отруєння внаслідок споживання продукції, що містить отруту (або токсини) бактерії – клостридія ботулінум, – каже медик. – Ця отрута є однією з найсильніших в природі, за отруту гримучої змії вона активніша в сотні тисяч разів. Тому смертельна доза для людини дуже мізерна – всього 0,3 мікрограма.

Клостридію та її спори можуть містити практично всі харчові продукти, що забруднені ґрунтом або ж вмістом кишківника тварин, птахів, риб.

Саме спори надзвичайно стійкі до дії хімічних та фізичних факторів: витримують кип’ятіння протягом п’яти годин, тривале висушування, глибоке заморожування, високі концентрації кухонної солі та оцту, спокійно переносять в’ялення, коптіння, стерилізацію в домашніх умовах і гинуть лише через 30 хвилин автоклавування при температурі 120оС, яка під силу лише промисловим підприємствам.

Виживши або зберігшись у товщі великого шматка домашньої копченої шинки, ковбаси, в’яленої, соленої риби, або ж під кришкою герметично закритої банки домашніх грибних, рибних, м’ясних або овочевих консервів (тобто, там де немає або дуже мало кисню), клостридія починає розмножуватись та виробляти токсини (або отруту).

Найпідступнішим є те, що ані смак, ані запах, ані зовнішній вигляд продукту при цьому не змінюється!

Захворювання (отруєння) розпочинається гостро: різко погіршується зір аж до неможливості читання, з’являється «туман» або «сітка» перед очима, можливе двоїння предметів, повіки перестають слухатись; з’являється значна сухість в роті, порушується ковтання, вимова, з’являються розлади дихання, все це може супроводжувати сильний головний біль, головокружіння, має місце діарея, болі в животі, блювота.

Якщо при перших проявах хвороби не надати спеціалізованої допомоги та не ввести протиботулінічну сироватку, може настати смерть від паралічу дихальних м’язів. Тому при підозрі в себе хоча б кількох із зазначених симптомів, слід негайно звертатись до лікаря, акцентуючи увагу на появі характерних симптомів та вживанні вище перелічених продуктів.

– Як запобігти захворюванню?

– Слід ретельно очищати продукти від ґрунту (якщо це гриби чи овочі), очищати від вмісту кишківника (якщо це риба чи м’ясо) та належно мити продукти, які готуються для консервування, соління, запікання в домашніх умовах. Для перестрахування готові консерви безпосередньо перед вживанням рекомендується піддати термічній обробці, оскільки отрута клостридії руйнується при кип’ятінні, смаженні, тушкуванні під кришкою.

Жирні м’ясні консерви обов’язково кип’ятити не менше 20-30 хвилин. Консервацію на зразок зеленого горошку, болгарського перцю можна проварити в каструлі у складі супу чи борщу. Доведено, що наявність плісняви підсилює токсиноутворення. Люди мають усвідомити, що не варто купувати домашню консервацію, солену, копчену, в’ялену рибну, грибну, м’ясну, овочеву продукцію в місцях стихійної торгівлі, на ринках, бо ця продукція була виготовлена «чужими руками» в домашніх чи непромислових умовах, а також ретельно очищати, достатньо термічно обробляти, додавати необхідну кількість природних консервантів при приготуванні консервованих продуктів власноруч.

Підприємцям та підприємствам важливо проникнутися відповідальністю за дотримання технології приготування та гігієнічних вимог у процесі виробництва харчових продуктів. Адже від цього залежить не лише здоров’я, а, інколи, і життя людини.

Теги: Про небезпеку ботулізму

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.