Перейти на мобільну версію сайту


27.01.2017

БУЛА І ЗАВАЛИЛАСЬ

млинБезгосподарність та байдужість призвели до руйнування єдиного з кам’янецьких млинів - пам’ятки архітектури на Видрівці.

Млин Ірафа, збудований у 19 столітті, більш відомий як сокоморсовий цех винно-сокового заводу, який працював там за часів Радянського Союзу. У переліку пам’яток культурної спадщини Кам’янця-Подільського під охоронним №3-Хм значиться пам’ятка архітектури місцевого значення Млин Ірафа, ХІХ ст., за адресою: вул. Видрівка, 23.

Колись кам’яна, трьохповерхова будівля млина знаходилася північно-східніше Нового замку, в каньйоні на правому березі річки Смотрич, у міському районі Підзамче. Вважається, що поселення Видрівка виникло на початку ХІХ ст. і в 30-х рр. ХХ ст. злилося з містом. Плани Кам’янця кінця 17-18 ст. фіксують на цій території забудову, в тому числі й млини. Видатний історик Юхим Сіцінський у своїй праці «Нариси з історичної топографії міста Кам’янця-Подільського та його околиць» в описі римського плану міста 1684 року відзначає зображення млина «... вище замка коло того місця, де тепер поселення Видрівка й Біланівка».

У своїй праці «Історичні відомості про приходи і церкви Подільської єпархії. Кам’янецький повіт» Сіцінський наводить відомості про купівлю купцем Френкелем невеликої земельної ділянки на Видрівці та побудову ним млина на р.Смотрич, який був проданий купцю І.Куриндіну. Там же йдеться про володіння останнім 5-ма десятинами землі і великим вальцьовим млином у цьому передмісті.

Якимось чином пам’ятка архітектури місцевого значення опинилася в приватній власності, а в 2014 році було зафіксовано її аварійний стан.

Протягом трьох років працівники відділу з охорони культурної спадщини міськради направляли листи-попередження власнику пам’ятки щодо необхідності виконання ремонтно-реставраційних та протиаварійних робіт. Та, на жаль, той жодним чином не реагував.

У березні 2015 року під час засідання адмінкомісії при виконкомі міської ради власника пам’ятки притягнули до адміністративної відповідальності «за невжиття заходів щодо належного утримання пам’ятки, ухилення від підписання охоронного договору та ігнорування листів-попереджень органу охорони культурної спадщини».

Та і це не дало результату. Наприкінці грудня минулого року обвалився дах та стіни будівлі пам’ятки.

Після чергового звернення міської влади до місцевої прокуратури та поліції про руйнування пам’ятки, розпочато кримінальне провадження передбаченого ч.2 ст.298 Кримінального кодексу України. Як запевняють чиновники, відділ з охорони культурної спадщини міської ради спільно з НІАЗ «Кам’янець» будуть відстоювати позицію щодо притягнення власника пам’ятки до відповідальності.

Та чи махають після бою кулаками?


Теги: млин Ірафа, Видрівка, історія

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.