Перейти на мобільну версію сайту


12.06.2015

БІЗНЕСУ СПАД, А СЕЛЯНАМ ВОДОСПАД

«Поверніть нам водоспад!» - із такими закликами жителі с.Ріпинці Орининської сільської ради зібрался 7 червня на невеличкий імпровізований мітинг біля тамтешньої греблі.

Селяни обурювалися, що підприємці, котрі побудували мікро гідроелектростанцію на місці старого водяного млина, зробили неможливим відпочинок біля місцевого водоспаду, яким люди користувалися не один десяток років. Межа людського гніву дійшла до критичної, хтось із активістів взявся за бензопилу, інший - за сокиру, й несподівано вони потрощили дошки, які перегороджували дамбу. Вода хлинула до каскаду, а турбіна ГЕС зупинилася...
Селяни досягли своєї мети, але якою ціною? Чи вартувало людське обурення отриманих результатів, цього тижня з’ясовував «КлюЧ».

ДЕ ВІДПОЧИТИ СЕЛЯНАМ?
«Звертаємося до вас через те, що в нашому селі в руслі річки Жванчик будується електростанція. Будівельники використовують дамбу колишнього млина, наростили заставки та забетонували колишній запобіжний спуск води, як наслідок рівень басейна (водосховища) річки піднявся на декілька (не менше 3-х) метрів. У результаті цього затопило наші городи (понад 30 городів), що завдає нам значної шкоди. Враховуючи той факт, що райдержадміністрація, у відповідності до вимог ст.119 Коституції України забезпечує законність та захист правс.Ріпинці громадян на території району, просимо Вас вжити заходів та захистити наше нерухоме майно (земельні ділянки) від зазіхань будівельників гідроелектростанції», - таку скаргу жителі Ріпинців адресували голові РДА.

Селяни обурені, що влітку вони не мають де відпочити, адже на це місце з’їжджалися люди зі всієї округи. Власне водоспад з’явився внаслідок зміни русла річки з часу існування млина. Сильний напір води, який проходить через дерев’яну загорожу дамби під самісіньким мостом, створює ефект водоспаду. Саме його і бажали повернути люди.

За дорученням новопрозначеного очільника району на місце події виїхав начальник відділу розвитку інфраструктури та туризму РДА Микола Чумак. Власне голова РДА Василь Сукач під час прес-конференції запевнив журналістів, що ситуацію обов’язково вивчить, ба більше - ініціює тристоронню зустріч між владою, громадою та підприємцями, аби досягти консенсусу.

- Я за те, щоб на території району розвивалися підприємства, - наголосив Василь Олександрович, - але й інтереси людей також повинні враховуватися.

ЯКА ПЕРСПЕКТИВА В «ЕНЕРГОПЕРСПЕКТИВИ»?
Тільки питання, як за таких умов розвиватися підприємству, на жаль, ніхто не ставить. Невже сьогодні можна так просто й безнаказано зупинити стратегічний об’єкт, хай навіть і невеликий? Для українських підприємців, котрі рухаються в напрямку відмови від дорогого газу й переходу на електроенергію та альтернативні види палива, цей шлях дається з величезними потугами. Ба більше, виявляється, що розвиток економіки в регіоні менш важливий за гарне проведення часу його громадянами.

- Нам закидали, що ми не маємо жодних документів на користування гідроспорудами чи власне ГЕС, - каже директор ТОВ «ГК ЕНЕРГОПЕРСПЕКТИВА» Ігор Надворний. - Підприємство є ліцензіатом з виробництва електричної енергії та членом Оптового ринку електроенергії України, постачаємо вироблену електроенергію в загальну мережу держави.

с.РіпинціДва роки тому ми викупили будівлю старого водяного млина та отримали дозвіл на проведення ремонтних робіт на млині, що в Ріпинцях. Ось свідоцтво на право власності на мікро гідроелектростанцію, яке ми отримали в лютому цього року. Є вся дозвільна документація на облаштування водовідвідних каналів у с.Ріпинці та проведення необхідних робіт, як от розширення та поглиблення каналу, планування його укосів, переміщення грунту. Маємо дозвіл на спеціальне водокористування, виданий минулого року департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА, за яким можемо використовувати 69379 тис. куб.м води щороку, або ж 190080 куб.м за добу. Встановлена потужність станції, згідно з ліцензією, становить 125 кВт.

Пошкодження дамби «громадськими активістами» призвело до аварійної зупинки станції, про що негайно було повідомлено диспетчера РЕМ та Південно-Західної енергосистеми.

За словами керівника ТОВ «ГК ЕНЕРГОПЕРСПЕКТИВА», вода до новозбудованої ГЕС потрапляла через донний водозабір, через який у свій час вона потрапляла на млин. Шлюзи, що знаходяться поруч під мостом, використовуються як водоскид, який, відповідно до класифікації об’єкту, забезпечує безаварійний пропуск повеней і паводків та мав би використовуватися на випадок спорожнення ставка. Кілька останніх засушливих років і зневоднення річок призвели до майже цілковитого зникнення ріпинецького водоспаду. Та селяни були впевнені, що цьому причина - запуск мікро ГЕС.

- ГЕС у режимі генерації електроенергії працює менше місяця. Ми використовуємо рівно стільки води, скільки нам дозволено, - кажуть у ТОВ «ГК ЕНЕРГОПЕРСПЕКТИВА». - Хіба ж наша провина, що водойми в цьому регіоні заповнені не в достатній мірі? Не знаю, хто підбурив людей, адже для нас такий протест став цілковитим шоком. Ми прийшли в Ріпинці працювати, а не воювати. Підприємство вчасно слачує податки до бюджетів усіх рівнів: лише з початку цього року ми поповнили бюджет на майже 750 тис. грн. Також справно платимо за користування водою (87700 грн за 4 місяці ц.р.) та забезпечуємо роботою 26 людей. За власний кошт відремонтували греблю, встановили парканчик, сучасні ліхтарі.

Плануємо облаштувати цивілізоване місце для відпочинку з іншого боку дамби, аби відвідувачі мали де проводити влітку дозвілля, але селяни категорично наполягали на відновленні водоспаду під мостом. Ми не проти, та звідки йому на сьогодні взятися в тій силі, в якій він був у повноводні роки?

Руйнування елементів гідроспоруди та пошкодження майна громади - це досить серйозна справа, якою на сьогодні мають зайнятися усі, причетні до розслідування структури, зокрема, міліція, прокуратура, МНС, управління екології тощо.

Як повідомив начальник райвідділу міліції Василь Бродюк, наразі за цим фактом відкрито кримінальне провадження с.Ріпинціза ст.194-1 ч.1 (умисне пошкодження об’єтів електроенергетики), проводяться слідчі дії.

- Винні особи обов’язково будуть притягнені до відповідальності у відповідності до закону, - запевнив Василь Вікторович. - Сьогодні ми відбираємо пояснення у очевидців події та працюємо за належною процедурою.
Після того як активісти, пошкодивши дамбу, спустили воду зі ставка, водоспаду вистачило на кілька годин, доки був напір води. Тепер же добряче частина водойми висохла, рівень води впав майже на 50 см, а сморід біля греблі стоїть такий, що про відпочинок забуваєш миттєво...

Якщо до конфлікту люди купалися з іншого боку дамби, то тепер хіба що можуть талапатися в болоті та чекати, поки шлюзи на дамбі запрацюють як і раніше. Та чи будуть відновлювати їх ріпинчани? Навряд чи. Проситимуть, аби це зробили підприємці? Можливо...

То хто ж виграв у результаті? Селяни не мають місця для відпочинку, а підприємці щодня терплять серйозні збитки. Задоволені хіба що місцеві бузьки, яким тепер легше ловити жаб.

P.S. На момент підготовки матеріалу до друку стало відомо, що 10 червня працівники ТОВ «ГК ЕНЕРГОПЕРСПЕКТИВА» відремонтували пошкоджені елементи шлюзного мосту, що дало змогу відновити рівень води та зупинити перетворення водойми у смердюче болото. Перелив води через шлюзний міст залишився. Директор підприємства Ігор Надворний наголосив, що відновлення роботи ГЕС, відповідно до проектної потужності, буде можливим тільки після перемовин за участю зацікавлених сторін спільно з районною владою.

Теги: ТОВ «ГК ЕНЕРГОПЕРСПЕКТИВА», с.Ріпинці, водоспад

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Производство подставок под мобильные телефоны на витрину.
Любые размеры под заказ и со склада.
http://promplastic.com/content/33-podstavki-dlya-telefonov-na-vitrinu
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.