Перейти на мобільну версію сайту


04.11.2016

БЕЗНОГА МЕДИЦИНА, МОЖЛИВО, НЕЗАБАРОМ ВІДРОСТИТЬ НОГИ

медицина-1Про корупцію в медицині писано-переписано, говорено–переговорено. Але кажуть на кухні, замість того, щоб щось зробити. Ми всі знаємо розцінки на всі медичні маніпуляції і процедури, знаємо, скільки треба заплатити за лікарняне ліжко, запис у диспансерній картці, інвалідність тощо.

Минулого тижня познайомилася з родиною переселенки і атовця. Вона народжувала в Кам’янці. Зрозуміло, що грошей у молодої мами, яка поспіхом тікала з дитиною від війни, немає. Для проведення оперативного втручання потрібен розхідний матеріал, ліки. Усе зі списку молодий татусь закупив у лікарняній аптеці, бо так веліли, хоча в інших аптеках те, що в списку, коштує дешевше. З інших аптек медикам не підходить. 

Щойно прокесарили, як чоловікові знову вручили «верету». У ній все, що потрібно для породіллі в післяопераційний період, але із завищеними нормами. Про супутні товари теж не забули. Стерильних рукавичок запросили 10 пар, флакон спирту та пральний порошок. Наступного дня знову те ж саме, але рукавичок вже 20 нестерильних. «Верети» затягнули на 3 тис. грн, а тут ще й жінка-медик шепнула, що лікарю потрібно тисячу дати, анастезіологу – 500 і за палату теж 500. Правильно, держава хіба даремно дає гроші при народженні дитини? Потрібно ділитися!

Ще одна моя знайома кілька тижнів тому відвезла маму в невралогію. Щоб жіночку поклали на лікарняне ліжко, їй довелося за нього заплатити ТИСЯЧУ (!), як у фешенебельному готелі, хоча умови там не дуже... Навіть, у душі не помиєшся, хоча навіщо хворій людині це потрібно і чи може вона це зробити сама? Проте це не значить, що дав тисячу і тебе вже лікують. Так саме потрібно купити ліки, пральний порошок... Раніше ще брали з собою постільну білизну, зараз ніби цього не потрібно. Потім треба заплатити медсестрі за маніпуляції та санітарочці за турботу. Зрозуміло, зарплати в них малі, але чи може пенсіонер підтримувати статки медиків? Про хірургію і гінекологію годі говорити, туди краще не потрапляти. Там європейський прейскурант, але не для наших зарплат і пенсій.


ХТО ВИНЕН?

Хто ж у цьому винен? Ми САМІ! Якби про ці та інші випадки люди били в дзвони, повідомляли в певні органи, цього б не було. Але наша психологія працює у системі збочення. Замість того, щоб із цією системою боротися, ми починаємо обмивати теми скрізь, а не там, де потрібно. Чому? Я дам, бо всі дають, бо можуть залікувати, дитину підмінити, замість лікарського препарату ввести водичку... От коли заберу з пологового чи лікарні, розкажу вам, щоб написали. Йдіть потім і розповідайте на кухнях та варіться у своїх проблемах!

Заступник міського голови Вадим Савчук та й сам голова Михайло Сімашкевич не раз просили через ЗМІ повідомляти їм про різні незаконні випадки у медицині, але...

РЕФОРМИ БУКСУЮТЬмедицина2

Кам’янець не раз був попереду всієї планети в плані декларування новаторських підходів у медичній галузі. Але...

Чи то не вистачає волі, чи гарного менеджменту? Попри все, відбуваються якісь кволі потуги змінити медицину міста на краще. Потуги із пологового будинку зробити перинатальний центр у складі міської лікарні нарешті зрушилися. Про них ми поговоримо із заступником міського голови Вадимом Савчуком.

- Вадиме Анатолійовичу, коли нарешті наші породіллі й діти зможуть отримувати достойну медичну допомогу, щоб не доводилося їхати народжувати в Дунаївці, чи де-інде?

- Кам’янець давно заслуговує на те, щоб мати повноцінний медичний заклад, який би гарантував появу на світ людини і її якісне медичне обслуговування дитинства. На жаль, ми забуксували десь у 70-их роках. А медицина на місці не стоїть, вона семимильними кроками рухається вперед і лише біда нам, що ми застрягли й ніяк не рухнутись вперед.

Ми знаходимося більше ніж 70 км від обласного центру надання допомоги, тому за нормами в нас можна створити перинатальний центр, який би міг надавати допомогу навколишнім селам і районам.

Та це стане можливим у разі, коли буде усунуто три проблеми: перша – кадри, друга – фінанси, а третя виходить із перших двох. Залишитися в тому стані, який на сьогодні є, неприпустимо, бо взагалі розвиток стане. Нині на державному рівні підтримується створення перинатальних центрів. Їх фінансують із бюджетів різних рівнів. Народження в нас такого центру вже пройшло всі юридичні процедури, незважаючи на те, що на кожному з етапів чинився супротив. Нам постійно малювали картинку, нібито в нас усе ідеально, та насправді це абсолютно не так. Коли ми шукали головного лікаря, до нас приїздило чимало фахівців, але коли вони бачили стан нашої пологової служби, просто бралися за голову й тікали. Вони жахалися таких пологових залів, із таким медичним обладнанням та з таким ставлення медперсоналу до людей. Нині стоїть завдання викорінити стару систему, а для цього слід набрати нових фахівців, які би хотіли працювати, навчатися новим медичним технологіям. Ті препарати, якими наші гінекологи лікують людей, вже давно заборонені, вони практикуються для знищення наших жінок. 

Нині перинатальний центр має головного лікаря, у якого є як прихильники, так і ті, хто хоче ставити палиці в колеса, але він хоче працювати. Його очікують досить серйозні проблеми – це кадрова політика, фінансове забезпечення і жахливий стан приміщень. Сам колектив мав би переформатуватися.

Коли більше 30 років тому будували пологовий будинок, було зрозуміло, що той проект не підходить для нашого регіону: такі типові будівлі були призначені для східних республік. Але якийсь добрий дядько, напевне, дав своєму кумові підзаробити й перекинув той проект на Кам’янець. От тепер маємо гудза на голову. Тепло в тій будівлі не затримувалося ніколи: щоб там не намагалися зробити, були величезні втрати тепла, електроенергії, і це при тому, що на території є своя котельня, але вона не може забезпечити теплового режиму. Усе через зношену систему обігріву та численні інженерні помилки конструкції.

НАРОДЖУЄМО КОНКУРЕНТА

Нині супротив ми отримуємо від самої області, адже чиновники розуміють, що тут зароджується конкурент. Проте механізм запущено.

- Перинатальний центр - це, грубо кажучи, той самий ОХМАТДИТ?

- Ні, не зовсім так, але до його складу входить пологове відділення й дитяча лікарня. Крім того, планується ввести посаду цілодобового педіатра, адже в Кам’янці після 17:00 знайти допомогу для дитини нереально. Потрібно вишукувати знайомих і в приватному порядку лікувати. Київські фахівці готові надати нам допомогу у плані навчання наших спеціалістів, для того, щоб вони могли підвищити свою кваліфікацію. Не секрет, що в місті величезна кількість лікарів не мала допуску до роботи десятиріччями.

У січні, коли вже буде готова проектна документація, планується проводити реконструкцію системи опалення, електроенергії, обладнання палат і операційного блоку. Це досить великі фінансові витрати, місто саме з ними не впорається, тому будемо просити допомоги в області.

ЛІКУВАТИСЯ ДАРЕМНО, ДАРЕМНО ЛІКУВАТИСЯ

- Вадиме Анатолійовичу, що скажете на рахунок примусово-благодійних внесків?

- Ми плануємо відкрити спецрахунок, куди люди, які можуть оплатити своє перебування в лікарні, могли прозоро здійснити оплату. Ці кошти будуть спрямовані на підвищення добробуту центра. Це допоможе побороти стару корупційну схему, ми вже, витіснили звідти страхову компанію, яка там працювала. На її рахунки потрапляло 30-40% від страхових внесків, тепер їх можна вивести з тіні і спрямувати на розвиток. Крім того, будуть виведені гроші, які напряму осідають у кишенях медиків, тобто їм платять за послуги, але гроші йтимуть на спецрахунок. Якщо хтось побажає віддячити лікаря, то може це зробити, але ніхто не вимагатиме. Роддопомога надаватиметься всім, але родичі потім поповнять використане, а не будуть бігати по лікарняній аптеці в пошуках, де дешевше купити. З аптеками, які працюють у наших медзакладах, неодноразово велися перемовини, щоб вони встановлювали адекватні ціни, але... Людям доводиться купувати тут і негайно за захмарні гроші.

На жаль, комунальну аптеку в нас знищено, а було би добре, якби людина купила ліки за нормальними цінами. Угоди з приватними структурами в лікарнях потрібно розривати, або дочекатися закінчення терміну й продовжувати за умови доступності цін для пацієнтів. Можливо, варто було врятувати районну комунальну аптеку й об’єднатися з нею, щоб люди не їхали серед ночі й не шукали, де дешевше. Щодо «верет», які виписують нині, то більшість з переліку для пацієнта не потрібне. Це звичайне викачування грошей, бо потім медики стають у чергу в аптеці, щоб отримати свої відсотки.

медицинаБАЖАННЯ НЕ БУЛО

- Було багато нарікань щодо пральні. Як вирішується це питання?

- Величезна пральня, яка там була, давно пережила свій вік і вичерпала ресурс. У такому вигляді вона не потрібна й ті умови, в яких працювали люди, теж жахливі. Проблему могли давно вирішити головні лікарі, але бажання не було. На відновлення пральні потрібні мільйони, тому вирішено про неї забути і створити єдину, нормальну, професійну, придбати одну чи дві пральні машини.

Коли був на медичній виставці в Києві, бачив там пральні машинки українського виробництва за адекватними цінами, які працюють 24 години на добу. Їх можна купити, просто цими питаннями потрібно займатися. Натомість у лікарнях робили ремонти без користі, причому за бюджетні кошти, замість того, аби збалансувати медицину й дати поштовх для розвитку. Узагалі вважаю, що медициною мають керувати не лікарі, а менеджери-економісти.

- Нещодавно Ви замінили керівника й призначили нового, які вже кроки зроблені?

- Так, нині новоствореним перинатальним центром керує молодий, але вже з досвідом, кандидат меднаук Олександр Гурський, але він лікар і йому, як і іншим, заважає лікарський досвід. З медициною нині не можуть розібратися на державному рівні, звідки йде розподіл грошей, то що ми на муніципальному рівні можемо при безгрошів’ї? Останні 25 років незалежності нічого кардинального не було зроблено, думаю, що і наступні 25 років ніхто нічого не дасть, якщо самі про себе не подбаємо.

Нині йде спекуляція приміщеннями на Пушкінській, які руйнуються. На них жодної копійки теж ніхто не виділить і якщо зараз з ними нічого не зробити, вони стануть руїнами. Тому потрібно знайти прийнятний варіант, без політичних чвар і, до прикладу, облаштувати житло для молодих медиків. Щоб вони до нас пішли, їм місце мають звільнити близько 170 пенсіонерів.

- Але ж я не хочу бути піддослідним кроликом для майбутніх лікарів!

- Повірте, нині є молоді фанати, які вже можуть працювати, але для цього потрібно їх привабити житлом і зарплатою, щоб наша талановита молодь не тікала за кордон. Сьогодні міський голова стоїть на позиції реформування медицини, але потрібна допомога самих кам’янчан. Зі всіма проблемами та інформацією можна звертатися за телефонами: 097-003-3788, 5-09-21 та в соцмережі

- Ходять чутки, що з приходом нового головного лікаря поголовно звільняють пенсіонерів?

- Це нісенітниця. Просто пенсіонери перейшли з керівних посад на практикуючі. Вважаю, що не можна звільняти справжніх фахівців, які ще можуть приносити користь. Проте потрібно переглянути їхні підходи до роботи. Є пенсіонери, які хочуть, щоб до них прийшли і сказали: «Дякуємо за роботу», адже мало хто захоче, щоб крапельницю тобі ставила 70-річна медсестра, в якої тремтять руки. Тому на відповідальних ділянках потрібні молоді, енергійні спеціалісти, які можуть набратися досвіду у старших колег. 

- Колись у місті було проведено аудит медицини, після чого було видно справжню картину того, що там робиться. Але чомусь сьогодні, щоб взяти будь-які показники, треба добре попітніти, бо справжня статистика не ведеться. Отже, реальної картини ми не маємо?

- Це дійсно так. З обліком у медицині проблема (Ред.: ми стали свідками, як три медичні посадовці намагалися з’ясувати, скільки грошей зібрано з благодійних внесків. Їх футболили. Проте з великими потугами з’ясували, що за цей рік у перинатальному центрі залучено 350 тис. грн з позабюджетного фонду та лише за останній місяць – 90. У той час, як за 2015 рік уся лікарня залучила 379 тис. 186 грн, з яких 45 - пологовий).

Не зрозуміло, чому я маю платити лікарю в кишеню, якщо я все одно мушу платити. Крім того, гроші, які я заплачу на рахунок фонду, можна буде побачити в меблях для закладу, обладнанні. До речі, днями в перинатальному центрі встановили два аналізатори крові: для біохімічного та загального визначення показників крові. І придбано це за благодійні внески. Крім того, розпочався ремонт лабораторії, яка обслуговуватиме весь центр. Завдяки новому обладнанню аналізи проводять за лічені хвилини, в той час, коли на старому обладнанні на це йшло від години до доби. Із лікарської кишені лікар гроші не вийме для того, щоб купити собі пристойне крісло. Він чекає, коли держава дасть. От і працюють в обдертих кабінетах, а люди лікуються в убогих палатах.

Перинатальний центр відокремлений від міської лікарні, він має можливість самостійно вирішувати, на що в першу чергу потрібно спрямувати гроші, а не чекати подачок і утримувати повітря.

МОНОПОЛІЯ ПІД ЗАГРОЗОЮ

- Який нині штат гінекологів у центрі?

- 29 лікарів, із них 13 працюють у гінекологічному відділенні, один – черговий. Від цієї кількості лише 9 оперуючих, причому різного класу. Тобто можуть проводити елементарні процедури. Узагалі тих, хто постійно оперують, 1-2, бо була монополія, тобто заробляння грошей у власну кишеню, ніхто не хотів підпускати конкурентів.

- Вадиме Анатолійовичу, до речі, знаю, що в перинатальному центрі стався жахливий випадок: під загрозою життя молодої, здорової жінки, у якої десятитмісячна дитина?

- Дійсно жахливий випадок: лікар покалічив здорову жінку, порушивши усі можливі інструкції та протоколи. Нині вона в дуже важкому стані перебуває в обласному центрі в реанімації, за її життя борються. Дай Боже, щоб ця пацієнтка вижила. Лікар, який зробив жахливу помилку, терміново захворів і переховується в райлікарні. Від багатьох пацієнтів та їхніх родичів на цю особу, яка працює зі вже забороненими препаратами, надходять скарги про те, що вона покалічила не одну жінку. Зараз проводиться службове розслідування і гарантую вам, що винні будуть покарані.

Теги: медицина, корупція

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.