Перейти на мобільну версію сайту


08.11.2019

АФЕРИСТИ БУЛИ І БУДУТЬ, НАЧУВАЙТЕСЯ!

аферисти– Мені телефонувала подружка з Дніпра і розповідала, що у них у місті орудують аферисти, які намагаються впихнути якісь сумнівні товари, – розповідає пані Олена. – Пристойного вигляду молодий чоловік на пристойному автомобілі розповідає задушевні історії про те, що його обдурила кохана, яка замовила товару на 40 тисяч гривень, а він привіз їй його по дуже вигідній ціні. Вона ж відключила телефон, а він тепер не має навіть за що доїхати додому. І знаходилися чуйні люди, які велися на їхні розповіді, а потім втрачали шалені гроші, а в окремих випадках і здоров’я. 

Схема там була проста: людина розчулена історією і бажанням сама щось заробити виручала афериста. Той швиденько розвантажував товар, звичайно, ніхто й не перевіряв його якість, бо зразок, який він представляв за товар, був достойний, але те, що отримував покупець, то вже був не товар, а мотлох. Замість ковдри було лахміття, пів ковдри чи стара ковдра. Так саме і з іншим товаром, одягом. Замість джинсів були старі, не модні штани, або светри без рукава, спідниці без застібок... 

А тепер ця біда дісталася й до нашого міста. Минулого тижня такий горе-покинутий кавалер з’явився на порозі мого дому. Він наполегливо намагався мені розповісти таку ж історію і впихнути товар на 20 тисяч гривень, мовляв на ньому я зароблю втричі більше. Але я згадала розповідь своєї подруги і попросила його залишити моє обійстя, та він не квапився, все розхвалював свій крам. Мені вдалося зачинити за ним хвіртку. Потім кілька разів я його ще бачила в нашому місті на дорогущій машині, з закордонними номерами, престижно одягнутому у супроводі такої ж панянки.

– Пригадую історію ще з радянських часів, коли по путівках їздили за кордон, – розповідає пані Тетяна. – Ми тоді потрапили в Угорщину. Але ж радянському туристу дозволялося мати певну суму грошей і все, більше не міняли, тому усі, хто хотів щось привезти в подарунок дітям, займалися контрабандою. Тобто продавали золоті прикраси, а на них купували одяг і взуття. Але схема була простою: була людина, яка чатувала на радянських туристів, і пропонувала комусь одному зібрати золото та принести за готель, а там йому дадуть гроші. Людина показувала, яке золото є, його дорого оцінювали, відраховували гроші у людини на очах і тут чувся звук поліцейської сирени, але аферисти знали приблизно через який час проїжджають поліцейські і затягували той час, а вже коли вона лунала, гроші клалися в кишеню, а потім була команда швиденько давати золоті прикраси, і до рук потрапляла плата за них. Покупців одразу корова язиком злизувала. Це все робилося у сутінках. Коли уповноважений повертався в готель, то потрібної суми грошей не було. Але ж усі радянські люди скаржитися у поліцію не ризикували, бо ж одразу могли стати контрабандистами.

– А моя бабуся вийшла з супермаркету і прямувала додому, – продовжує пані Наталія, – як до неї підійшло дві жінки і запропонували їй новенького холодильника за величезною знижкою, але для цього їй потрібно зробити передоплату. Бабуся зраділа, миттю кинулася додому, взяла п’ять тисяч гривень і під вербою, в умовленому місці, передала панянкам гроші. Вони дали їй якийсь папірець – талон на холодильник, і веліли їх чекати. Бабця прочекала битих три години і зі сльозами повернулася додому, але повідомити про таку покупку вже боялася домашнім. Вона довгий час переживала, а потім розповіла про аферистів. І ця історія їй не минула даремно, після того вона занедужала і невдовзі померла.

Нині з розвитком інтернету та можливостями проводити різні операції від «купи-продай» до «заплати» досить стрімко розвинулися інтернет-шахрайство.

Отож, як не стати жертвою інтернет-шахраїв, які орудують в житті людей?

ЗАВЖДИ НАПОГОТОВІ
Настав такий час, що потрібно бути весь час напоготові. Щойно розслабишся на ринку, в магазині або в банку – і тут же тебе обдурили. Що вже говорити про віртуальну реальність, яка буквально кишить шахраями?

Не дивно, що зараз у мережі досить популярні всілякі «чорні списки» за допомогою яких можна вирахувати шахрая за іменем та прізвищем, номером телефону, номером картки, акаунту в соцмережі. Але стовідсотково таке вирахувати неможливо: імена і прізвища бувають дуже поширеними, номер телефону і акаунт можна легко поміняти, а банківська картка у шахраїв не одна, а декілька. До того ж, судячи з усього, їхні ряди постійно поповнюються.

ПСЕВДО БАНКІРИ ЗНАЮТЬ СВОЮ СПРАВУ 
За останній час я вже кілька разів чула історії від знайомих про шахрайства, пов'язані з популярною дошкою оголошень в інтернеті популярних сайтів. Судячи з цих розповідей, шахраї діють за кількома основними напрямками. 1. Передоплата – і до побачення! Схема, стара як світ. Продавець перед відправкою товару поштою просить або аванс, або стовідсоткову передоплату і після отримання грошей зникає назавжди: перестає виходити на зв'язок, відключає телефон, видаляє акаунт. Моя знайома вирішила продати шубу, до неї зателефонували із ательє з пошиву міста Черкаси. Вони почали з'ясовувати найдрібніші подробиці про товар. Їм сподобалася її пропозиція і вони повідомили, що вона отримає гроші, а тоді вишле шубу. Пані Світлана чекала два дні і вирішила зателефонувати за тим номером, з якого дзвонили, але ніхто слухавку вже не брав. Вона зайшла на карту Черкас і пересвідчилася, що за тією адресою знаходиться комісійний магазин хутряних виробів. Як раптом їй зателефонували вже з якогось крутого банку і повідомили, що на її рахунок надійшли гроші, але вона їх не може отримати, бо потрібно якусь іншу банківську картку. І не заважаючи на пильність моєї знайомої, їм вдалося збити її з пантелику. Сказала, що є пенсійна картка. Вони попросили повідомити малюсінькі чотири цифри на картці. І що ви думаєте, вона їх назвала, але до цього всю пенсію зняла і відмовилася від кредитних грошей, які банки зазвичай ледве не силоміць пропонують кожному. Це обурило псевдо-банкірів, і вони наполягали на тому, щоб продавчиня поклала на банківську картку кредитні кошти і лише тоді банк додасть гроші за шубу. Вони застосували максимум майстерності, аби вмовити пані Світлану бодай якусь суму грошей покласти на картку. Відчепитися від них не було сил, доки продавчиня не повідомила, що заявила про псевдо-банкірів у поліцію. Тоді вони вдалися до погроз та образ і раптом телефон замовк назавжди.

Не секрет, що шахраї діють по обидва боки барикад, тому вони можуть виступати як у ролі продавців, так і в ролі покупців. 

Отже, популярні схеми від псевдо-покупців:
1. «Підтвердження переказу».

Практично всі продавці не проти відправити товар в інші регіони країни, перед цим отримавши платіж на свою карту. Шахрай телефонує продавцеві, цікавиться товаром, може навіть поторгуватися, а потім погоджується вислати гроші на карту. Переказ може відбуватися за кількома напрямками: шахрай каже, що відправив гроші, але продавець повинен підтвердити переказ, оскільки гроші відправлялися з іншої платіжної системи. Наприклад, на карту «Банку О» з Вебмані і т.п. Продавця просять під’їхати до банкомату і дають йому докладні інструкції, що робити. У результаті під приводом підтвердження переказу неуважний продавець, якого шахрай інструктував у режимі реального часу, відправляє йому всі гроші зі своєї карти.

2. Телефонний дзвінок від «співробітника» банку. 
Про це вже говорилося вище: продавцю надходить дзвінок нібито від співробітника банку, який повідомляє, що на рахунок продавця надійшов платіж від юридичної особи і його зарахування треба дозволити за допомогою SMS-пароля. Правда, після такого підтвердження виявляється, що сума, зазначена в СМС-ці, була не зарахована, а списана з рахунку продавця.

3. СVV-код.
Під будь-яким з вищезгаданих або під іншим приводом шахраї можуть попросити продавця надати дані про термін закінчення дії картки та CVV-код. Ну а далі – справа техніки: шахрай вже може розплачуватися вашою карткою в мережі.

4. Підміна товару на пошті.
Покупець-шахрай просить облямувати посилку післяплатою (тобто товар оплачується за фактом отримання покупки). Схема заснована на тому, що при отриманні посилки післяплатою, одержувач до оплати посилки має право ознайомитися з вмістом. Звичайно, при розтині посилки повинен бути присутнім співробітник поштового відділення, але його цілком можна відволікти. І тоді шахрай підміняє вміст, наприклад, замість телефону або планшета кладе в посилку такий же, але неробочий, а потім відмовляється від отримання, мовляв, товар не підійшов.

ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД ШАХРАЇВ
Психологи кажуть, що обдурювання найчастіше тримається на «трьох китах»: раптовості, лояльності і тактовності. Тому будьте пильні!
А правила «безпеки» є загальними й однаково підходять як потенційним продавцям, так і потенційним покупцям:
• Перевірте інформацію про продавця або покупця. Найпростіше внести наявну у вас інформацію (прізвище, номер телефону, номер карти) в пошукову систему, і перевірити, чи є про нього відгуки в інтернеті.
• Ніколи і нікому не повідомляйте паролі і коди, які приходять на ваш номер у вигляді SMS-повідомлень.
• Нікому не повідомляйте додаткові реквізити карти: термін її дії та код на зворотному боці.
• Якщо вас просять підійти до банкомату для підтвердження зарахування грошей, будьте впевнені: ви говорите з шахраями!
• Якщо у вас виникли питання, не обговорюйте їх з тим, хто вам телефонує, а передзвоніть на гарячу лінію фінустанови самостійно за телефоном, вказаним на офіційному сайті банку.
• Перед тим, як відправити передоплату за товар, зверніть увагу на дату реєстрації продавця на майданчику. Якщо він зареєстрований не більше кілька місяців, а, тим більше, кілька тижнів – це привід насторожитися.
• Зверніть увагу, що в оголошені може бути вказаний один номер телефону, а передзвонюють вам з іншого. У такому випадку «пробити» через пошуковики варто обидва номери.
• Якщо все ж ви стали жертвою шахраїв, пишіть заяву в поліцію.

Отже, запам’ятайте, що шахраї завойовують вашу довіру, а потім крадуть ваші гроші. Вони використовують будь-які засоби, щоб знайти нову жертву – телефон, звичайну пошту, електронну пошту та Інтернет. Вони завойовують вашу довіру і, коли ви потрапляєте до них на гачок, просять надіслати гроші; потім вони забирають гроші і зникають. Існує багато сценаріїв, які вони використовують, щоб заманити жертву до пастки. Але ви можете захистити себе і своїх друзів та рідних, озброївшись знанням про найбільш поширені види шахрайства.

РІЗНОВИДИ АФЕР
Шахрайство з авансовим платежем/передплатою: вас просять надіслати кошти, щоб внести авансовий платіж за надання послуги або отримання товару.
Афера з «таємним покупцем»: вам пропонують можливість працевлаштування, але для цього необхідно відправити гроші за допомогою послуги переказу коштів та оцінити її якість.

Шахрайство з передплатою: ви отримуєте платіжну квитанцію на більшу суму, ніж узгоджено раніше, а потім вас просять повернути надлишкові кошти, скориставшись послугою грошових переказів, але квитанція є підробленою. Вас просять надіслати кошти, щоб влаштуватися на роботу.

Шахрайство з лотереями: ви отримали повідомлення про те, що виграли в лотерею, і необхідно відправити гроші, щоб претендувати на приз.

Шахрайство з орендою майна: ви зацікавлені в оренді майна, і вас просять надіслати гроші з причин, які здаються законними, але насправді цього майна не існує.

Афера з надзвичайною ситуацією/рідними: вас просять надіслати гроші другові або члену сім'ї, який потрапив у надзвичайну ситуацію.

Шахрайство з онлайн-покупками: вас просять надіслати кошти, щоб сплатити за товар, аукціонне майно або послугу, що рекламується в інтернеті.

Афера з інтернет-знайомствами: ви знайомитесь з кимось в інтернеті, розвиваєте відносини з цією людиною, а потім вас просять надіслати гроші.

А ще зараз повертаються шахрайські схеми, які розчулюють чуйних українців – по квартирах ходять аферисти і збирають гроші на поховання сусіда з третього під’їзду, або збирають кошти на допомогу учасникам АТО, воїнам-афганцям чи онкохворим дітям.

Отже, будьте пильними і уважними, перевіряйте інформацію, яка потребує фінансових витрат та благодійних переказів.

Адже через власну безпечність можна втрапити в халепу, а от довести шахрайство досить важко і це довготривалий процес. Спійманий шахрай має відповісти за ст.190 ККУ «Шахрайство», яка тягне за собою позбавлення волі до 12 років.


Теги: бережіться аферистів

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.