Перейти на мобільну версію сайту


26.08.2016

АБИ НЕ ДОПУСТИТИ ЛИХА, ЛІКАР УЖЕ ПРАЦЮЄ

атоВійна на сході, як і кожна війна приносить у суспільство безліч надзвичайно серйозних проблем. Із неї, проклятущої, повертаються наші захисники. І тут уже в мирному житті виникають надто серйозні проблеми не лише в них із їхнім фізичним станом, але й із психикою також їхніх рідних та близьких. Чимало проблем виникає і в суспільстві, куди вони повертаються. І це серйозно, вони вже себе проявляють, і жартувати з цим чи спускати гальма не можна.

Психологи дослідили, що 58% осіб, які перебували в зоні АТО, мають посттравматичні розлади. У них поганий сон, часті кошмарні сновидіння, відчуття провини за те, що вижили, а інші загинули. Також спостерігаємо в бійців так звані «флешбеки» – повернення в минулі переживання, неадекватні реакції під час голосних криків, раптових плескань у долоні, тихих кроків. Виникає погіршення пам’яті, уваги, депресивний настрій, розчарування. Є й такі, які схильні до суїциду, їх 1%.

Отже з людьми, які повернулися із зони проведення антитерористичної операції, повинні працювати психологи, й не лише з ними, але й із їхніми сім’ями. 

Наше місто, яке має професійних психологів і майбутніх психологів, не розпочало такої роботи. У Кам’янці є факультет психології й для майбутніх студентів робота з атовцями може стати платформою і поштовхом до професії, але...

Щоправда, не варто бути настільки категоричними, перші ластівки в цьому напрямку вже є. Міська влада розпочала реалізацію проекту «Реабілітаційний центр для учасників АТО». Для цього виділено приміщення на території колишньої поліклініки заводу «Електроприлад». Нині у виділеному приміщенні намагаються зробити реставрацію. Але вся проблема залишається із фінансуванням.

Лікар-психіатр, психотерапевт, нарколог Віктор Войцехівський вже розпочав допомогу атовцям. У Віктора Олесевича величезний досвід роботи з алко- та наркозалежними людьми. Свого часу він створив у місті наркодиспансер, де довгий час проводив реабілітацію цієї верстви населення. Окрім лікування, пацієнти проходили трудотерапію. Вони разом без жодного фінансування з держави чи міської казни облаштували диспансер. Але тодішня влада, напевне, вирішила, що наше суспільство здорове, або ж самотужки може впоратися із соціальними хворобами, тож той двоповерховий диспансер на вул.Пушкінська продала. Після того лікар Войцехівський взяв в оренду приміщення на Черемушках і облаштував там кабінет анонімного лікування. Тепер тут буде реабілітаційний медико-психологічний Центр для учасників бойових дій та переселенців, які зазнали психологічних травм. Із ремонтом приміщення допомогли підприємці Микола Сосула та Валерій Шкуренков. Також Віктор Олесевич допомагав впоратися із проблемами воїнам-афганцям.

Нині він на волонтерських засадах надає психологічну допомогу, вже підготовлені ним професійні психологи, які прослухали курс лекцій, пройшли семінари та практичні заняття, семінар із надання допомоги особам, які перенесли посттравматичний стресовий розлад.

Минулого року лікар разом зі ще трьома представниками з Хмельниччини працювали у військових шпиталях та навчалися у харківському Центрі з надання психологічної допомоги особам, які зазнали стресу.

Віктор Войцехівський планує залучити до справи з допомоги воїнам та їхнім сім’ям фахівців з Ізраїлю та США. Представник зі штатів вже надав невеличку допомогу кабінету, який на Черемушках створює лікар. Також йому пообіцяли, що українська діаспора й надалі буде підтримувати його в плані забезпечення медприладами. Він також опікується атовцями в ЦРЛ; його офіційно призначено лікарем із надання психологічної допомоги. Консультування у нього безкоштовне. А ще лікар мріє створити літні табори для цієї категорії людей, і в разі підтримки керівництва Гуменецької сільської ради на базі Заліського інтернату, який закрили і він має гарну базу, зробити реабілітаційний центр, для тих, кому потрібне стаціонарне лікування і трудотерапія.

- Допомоги психологів потребують не лише учасники АТО, велику увагу потрібно звертати й на сім’ї, - каже Віктор Олесевич. - Найважче близьким справлятися із невмотивованою агресією бійців та зловживанням алкоголем. Вони не знають, як правильно діяти. Також насторожує рідних, що вночі чоловіки прокидаються із криками, вибігають на вулицю чи лягають на землю через жахіття у снах.

Допомоги в дечому потребують більше члени сім’ї військових, аніж самі учасники АТО. Я простежив, що в першу чергу, допомоги потребують матері, жінки військових. Щодо самих учасників АТО, то перше питання, яке в них виникає: «Що зі мною коїться? Я якийсь не такий».

Близьким потрібно пояснювати, чому чоловіки так себе поводять. Їхня поведінка – це відтермінована реакція на ту травму, яку вони отримали раніше. Ситуація складається так, що коли військові вже вдома, то їхнє тіло перебуває ніби у стані небезпеки. Тому, коли близькі будуть розуміти це, вони легше сприйматимуть вихід стресу через, на перший погляд, нестандартну поведінку.

- Скільки ж потрібно часу для реабілітації?

- Реабілітація може тривати від одного місяця до року, а то й більше. Усе залежить від конкретного випадку. Втім, групові зайняття із сім’єю пришвидшують цей процес.
Не можна говорити про миттєву результативність занять, але всі разом можемо знайти шляхи вирішення цієї проблеми. А далі проходить час, і людина сама собі може допомогти переусвідомленням пережитого. Трапляються випадки, коли чоловіки повертаються із зони АТО й рвуться назад туди.

- Дуже багато таких, які мають серйозні проблеми з алкоголем.

- Непоодинокими залишаються випадки, коли в чарці намагаються «втопити» своє горе ті, хто повернувся із «пекла» війни. Їх приблизно 37,5%. Із таким контингентом найважче працювати. Чоловіки мають пояснення, що нібито вони пережили страх, знову до нього повертаються, а відтак алкоголь - найкращий спосіб розвантаження. Говорять ще так: «Я не зловживаю спиртним, а так собі допомагаю, це дозволяє розслабитися». Ситуація з алкоголем може загостритися тоді, коли з боку рідних є нарікання і звинувачення. Утім, якщо людина щойно приїхала зі сходу й випадки пияцтва поодинокі, то не варто надавати цьому особливого значення.

Психологи наголошують, що особливу увагу слід приділяти дітям, аби їхня фантазія не завела в «нетрі». А коли вони починають ставити запитання, то відповіді необхідно давати на кожне, втім нейтральні. На стан дітей впливає мамина реакція на те, що тато перебуває в зоні АТО. Зокрема, як і наскільки сильно вона переживає. Тут ситуація така: дитині, зазвичай, не важливо, яку вона інформацію отримала по телевізору чи в школі, головне – реакція батьків. Дитина бачить поведінку мами й інтерпретує по-своєму. Тому, коли ставить багато запитань, але коли не отримує відповідей та пояснень, де її тато та що з ним, вона може закритися в собі, з’явиться відчуття непотрібності та передчуття горя. Як наслідок – незадоволення світом, негативізм до близьких та інших людей.

Звісно, не можна говорити, що тато вбиває чи зараз на війні, варто більше робити акцент на позитиві. Важливо казати, що тато захищає Батьківщину. Треба пояснювати, що мамі зараз складно, їй потрібна допомога. 

- За якими напрямками надаватиметься допомога?

- Робота з психічною травмою та її наслідками в учасників бойових дій (емоційні порушення та синдром посттравматичного стресового розладу); корекція та терапія нав’язливих станів, розладів сну; корекція та терапія психосоматичних розладів та сексуальних дисфункцій; робота з сім’ями учасників бойових дій (батьками, шлюбними партнерами, дітьми); робота з людьми, які зазнали втрати близьких; робота з людьми, які перебувають у складних життєвих обставинах; проблеми подружніх стосунків та сімейних дисгармоній; труднощі спілкування з особами протилежної статі; дитяча корекція та психотерапія (емоційні розлади, страхи, психічні травми, виникнення проблем у навчанні та спілкуванні); профілактика та корекція емоційного вигорання у волонтерів та осіб, які надавали допомогу родинам учасників АТО, які загинули або були в полоні.


Теги: АТО, реабілітаційний центр, психологічна допомога

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.