Перейти на мобільну версію сайту


17.08.2018

АБО ПІДПИШИ ДЕКЛАРАЦІЮ, АБО ПЛАТИТИМЕШ

медреформаПовним ходом йде медична реформа. Уже багато пацієнтів підписали декларації зі своїми сімейними лікарями, і ті міста, які уклали угоди з Національною службою здоров’я, з липня отримали омріяні «гроші, які йдуть за пацієнтом». На жаль, наші лікарі залишилися з носом через бездіяльність головного лікаря ПМСД, але пацієнти з інших лікарських дільниць та населених пунктів, які встигли підписати декларації з лікарями, їхніми послугами вже користуються, а медики за них грошей не отримують, тобто працюють на громадських засадах. Хоча ходять чутки про те, що лікарі, з якими підписали декларації з липня, отримають гроші за липень заднім числом. Але цього просто не може бути, адже як можна отримати гроші, якщо угоди не було? Кошти отримуються з моменту підписання, а не заднім числом.

«КЛЮЧ» неодноразово роз’яснював людям, для чого підписувати декларації, з ким людина має право підписати і чи взагалі потрібно це робити.

Однозначно, це потрібно. Адже з 2019 року ті, хто не підписав декларацію, будуть змушені оплачувати своє лікування, бо ж хто захоче на вас витрачати свій час та знання за «спасибі». Одноразово допомогу вам нададуть, бо відмовити лікар не має права, а далі самі думайте, що робити.

Нещодавно мешканці зі Старої Ушиці скаржилися, що їх дурять і змушують підписувати декларації з конкретним лікарем, інакше в стаціонар ніяк не потрапити. Як з’ясувалося, таким чином дружина заввідділення допомагає набрати пацієнтів своєму чоловіку – сімейному лікарю. Але люди не розуміють, що будь-який сімейний лікар може направити, за потреби, хворого в лікарню чи до вузького спеціаліста. Є й інші приклади, коли чоловік – керівник якогось закладу, де одночасно перебуває багато учнів чи студентів, і їх усіх заганяють до його дружини – сімейного лікаря. Але час покаже, хто у виграші і, напевне, має бути контроль з боку Нацслужби здоров’я. 

ПОЯСНЮЄМО ІЩЕ РАЗ
Кожен громадянин України повинен до 2019 року підписати декларацію з сімейним лікарем, з тим, кого він особисто обрав і кому він довіряє.
Лікарі можуть узяти на обслуговування певну кількість пацієнтів: терапевти – 2000, сімейні лікарі – 1800, педіатри – 900. Не правда, що дітей слід записувати лише до педіатрів. Сімейний лікар, якщо він впевнений у своїх силах і знає проблеми сім'ї, може взяти на своє обслуговування і дітей з моменту їхнього народження.

Глава НСЗУ зауважив, що ліміт збільшуватися не буде, адже повинен зберігатися баланс між кількістю лікарів і пацієнтів. Якщо його не буде, просто не буде можливості надати повний обсяг якісних послуг.

Коментуючи питання про те, скільки українців не зможуть підписати декларацію, чиновник розповів, що зараз в системі зареєстровано близько 22 тисяч сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів. Якщо розділити населення України, то вийде приблизно 2000. Загалом не дуже пропорційне розподілення. Є міста, де лікарів з надлишком. А є місця, в тому числі сільські місцевості, де їх не вистачає. Це повинна бути задача і влади, і Міністерства охорони здоров'я, і Міністерства регіонального розвитку, тому що є програма розвитку сільської медицини зі створення практик там, де їх не вистачає. Крім того, без направлення сімейного лікаря, терапевта чи педіатра отримати безоплатну допомогу на іншій ланці вам не вдасться.

У 2019 році в пілотному режимі має запрацювати реформа вторинки – це робота спеціалізованих лікарів. Якраз зараз іде процес підготовки до 2019 року. Згідно з законом про державні фінансові гарантії, визначено, що Кабмін буде встановлювати порядок реалізації пілотних проектів. Уже з 2020 року Національна служба здоров'я буде відповідати за фінансування всіх видів послуг усіх рівнів, тобто первинної, вторинної, третинної, спеціалізованої, екстреної допомоги, паліативної, хоспісної, реабілітації. Відпрацювання повного об'єму вторинної спеціалізованої допомоги і амбулаторної, тобто поліклінічної, і стаціонарної буде відбуватися в одному регіоні. Це той, хто висловив стійке бажання спробувати це реалізувати, і це Полтавська область. Вони довгий час працювали і в інших проектах міжнародної технічної допомоги. Вони найбільш технічно готові: і електронно, і управлінськи для того, щоб запрацювати.

Отже, коли ви отримали в лікаря певний перелік послуг, консультацію, то в багатьох випадках виникає необхідність спрямувати пацієнтів на інший рівень допомоги: на додаткові аналізи, дослідження, консультації вузьких фахівців. Зараз розглядається питання, яким чином завести у реформу ПМСД цю частину. Це дуже непростий процес, але насамперед потрібно провести розрахунки, щоб йти на такий крок. Адже потім має настати відповідальність. Якщо для первинки є впевненість, що це буде зроблено, то для інших рівнів необхідна більша впевненість.

Тобто, для первинки це, умовно, чотири аналізи і швидкі тести, то тут буде, наприклад, 25 аналізів, консультації фахівців та певні обстеження. Тому добре слід порахувати. До прикладу, умовно буде оплачуватися УЗД, рентген, ще деякі види послуг, спірометрія, ехокардіографія, але не буде оплачуватися КТ і МРТ, бо в більшості випадків ці речі давно оплачуються пацієнтами. Але буде і перелік, який 100% буде безкоштовним.

До 2020 року планують знайти таку модель, яка дозволить реформі крокувати, відпрацювавши певні інструментарії та механізми.

ЩО МОЖНА ВИМАГАТИ ВІД ЛІКАРЯ?
Лікар стежить за здоров'ям, ставить діагноз, призначає лікування, спостерігає за здоров'ям дитини, неускладненою вагітністю, а також здійснює окремі послуги паліативної допомоги. Лікар також видасть потрібну довідку, листок непрацездатності, направлення для проходження медико-соціальної експертизи. Їх у МОЗ планують зробити електронними. За аналізи теж не доведеться платити, оскільки вони закладені до тарифу програми «Гроші йдуть за пацієнтом». Йдеться про наступні процедури: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, глюкоза крові, загальний холестерин, вимірювання артеріального тиску, електрокардіограма, вимірювання ваги, зросту, окружності талії, швидкий тест на вагітність, швидкий тест на тропонін, швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити.

І в приватній, і в державній лікарні лікар отримає від держави однакову суму за одного пацієнта. Для всіх умови рівні. Тобто, якщо пацієнт підпише декларацію з приватним лікарем, всі ці аналізи пацієнт може зробити просто в нього. За решту аналізів, які не обумовлені в переліку, доведеться платити зі власної кишені.

ПРИЙДЕ ЧИ НІ?
За новими правилами, лікар сам вирішує, у яких випадках він прийде на виклик до вас додому. Конкретного переліку хвороб на відвідини лікаря немає. Якщо раніше пацієнт ще не встиг пчихнути, а вже викликає лікаря, і той змушений йти до його дому, а він собі сидить перед комп’ютером і в стрілялки грається, при цьому має лише температуру чи нежить. Кожна мама знає, що в таких випадках робити, але вона ще може отримати консультацію за телефоном. Лікар збирає анамнез і відповідно дає пораду, якщо в нього виникає сумнів, тоді він прямує до хворого. Але коли картина захворювання зрозуміла, тоді радить відповідну пігулку. Взагалі реформа спрямована на вчасне відвідування лікарів, на бережне ставлення до свого здоров’я, вчасне проходження профоглядів, чітке виконання призначень лікаря, а не нехтування ними. Тоді й відповідальність він з себе сміливо знімає. Лікар теж може відмовитися обслуговувати курця або того, хто зловживає спиртним.

Отже, чітких критеріїв для виїзду лікаря до хворого МОЗ не надає. Медик виїжджає або не виїжджає до пацієнта, враховуючи медпокази. Лікар може дати поради щодо полегшення стану за телефоном, а вже під час прийому в амбулаторії направити на аналізи і дослідження, уточнити діагноз і призначити лікування. Також він може викликати екстрену допомогу до хворого. Самим медикам теж важко назвати всі симптоми, при яких вони точно приїдуть до хворого.

Конкретику привести неможливо, тяжкість стану оцінюється за скаргами і об'єктивними даними: за температурою, тиском, за минулими діагнозами, тривалістю загострення, прийняття препаратів. Сімейний лікар повинен знати свого пацієнта: чим хворів, що приймає, коли і на що скаржиться, які симптоми хронічні. Знаючи це, можна визначити, чи потрібен візит додому, чи ні. А не йти на повідку в пацієнтів, які не пам’ятають, який час доби чи який день (вихідний), бо ж їм немає з ким поспілкуватися і вони вирішили в суботу чи неділю ввечері «захворіти», щоб прийшов лікар і з ним потеревенити за життя. Відтепер і родичі таких пацієнтів змушені брати відповідальність за своїх літніх батьків та винаймати їм доглядальниць чи компаньйонок.

Експерти ж стверджують, що симптомів і комбінацій дуже багато, всі випадки унікальні, і їх важко врахувати в одному списку. Тому було прийнято рішення віддати це на розсуд лікаря, який провчився вісім років в медичному вузі і може сам визначити, чи виправданий виїзд.

Сьогодні лікар йтиме на виклики до тих пацієнтів, які не можуть пересуватися: з онкологією, важкими травмами тощо. Фахівець не виключає несумлінність деяких медиків, які можуть відмовляти безпідставно. Але до таких лікарів перестануть ходити і переукладуть договір. Тому така практика не буде широкою.

МОЗ радить у разі необґрунтованої відмови або незгоди з діями лікаря звернутися зі скаргою до головного лікаря та телефонувати на гарячу лінію Міністерства охорони здоров'я (0-800-801-333).

Але лікар не може взяти більше пацієнтів, ніж належить, стверджує Національна служба здоров'я. Тільки для невеликих сіл відомство може зробити виняток. Але для цього лікар або медзаклад повинні направити НСЗУ запит. Закрити великий дефіцит лікарів можна тільки за рахунок набору нових кадрів, а заманити їх можна лише житлом і достойною зарплатою. У нашому місті проблема нестачі лікарів первинки назріває семимильними кроками. Адже велика частина вже пенсійного і передпенсійного віку. Є такі, яким кам'янчани взагалі не довіряють. На сьогодні вони не змогли набрати навіть і 100 пацієнтів. Та попри все, декларації слід укладати, адже місто і район взагалі можуть залишити без фінансування. Можливо, потім, якщо когось не влаштовує той чи інший лікар, можна буде звернутися до місцевої влади, щоб залучити чи заманити кращих фахівців. Та це зробити набагато легше, аніж свідомо відмовитися від грошей, які хоче дати держава. Тим паче, що наш регіон оснастили всім необхідним для того, щоб медична реформа стартанула вчасно, але маємо те, що маємо. Отже, залишилося кілька місяців, щоб застрибнути в останній вагон, тому цей процес влада має поставити на суворий контроль, щоб знову не втратити фінансування і потім не чухати потилицю, де взяти гроші на медицину.


Теги: медична реформа, декларація

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.