Перейти на мобільну версію сайту


03.02.2012

Нестерук і система: що далі?

нестерук5.jpgЕпопея «Нестерук - Феміда» тягнеться близько півтора року. Звідси небезпідставним є враження, що цьому процесу, певно, не буде кінця, бо закінченням поки що і не пахне. До речі, не зрозуміло й інше, на наш погляд, найважливіше: взагалі, настане час, коли ми дізнаємося, з яких причин виник цей судовий процес?
Нагадаємо, 20 вересня 2010 р., коли передвиборчі перегони до місцевих органів влади були в розпалі, чинного на той час міського голову, фаворита перегонів за крісло мера Анатолія Нестерука взяли під варту. Спочатку він опинився в міській лікарні, а згодом - у Хмельницькому СІЗО. нестерук6.jpg
Близько 9 місяців тривав судовий процес - і от 5 липня (уже 2011 р.) суддя Дунаєвецького райсуду виголосив вирок у кримінальній справі про обвинувачення колишнього міського голови Анатолія Нестерука та керуючого справами міськвиконкому Миколи Нечая у вимаганні та отриманні хабара та у зловживанні службовим становищем. Суддя встановив, що у діях підсудних не вбачається злочину у вимаганні та отриманні хабара, тож арешт з їхнього майна було знято. Проте служитель Феміди визнав винними Анатолія Нестерука та Миколу Нечая у зловживанні службовим становищем. Колишнього міського голову засудили до 4 років позбавлення волі, а екс-керуючому справами дали 3 роки умовно з випробувальним терміном 1 рік. Останнього в залі Дунаєвецього райсуду відразу випустили з-під варти.
Майже через півтора місяця, 31 серпня, відбулося засідання Хмельницького апеляційного суду за кримінальною справою Анатолія Нестерука та Миколи Нечая. Апеляцію подали всі сторони - учасники справи. Суд другої інстанції дійшов висновку, що інкримінованого злочину - отримання хабара підсудним - доведено не було, тому тримати Анатолія Макаровича під вартою немає необхідності. В залі суду Нестерука звільнили. І хоча Хмельницький апеляційний суд визнав, що факту хабарництва не було, в частині вироку щодо зловживання службовим становищем суд другої інстанції залишив вирок Дунаєвецького суду незмінним, відтермінувавши його на рік.
P8310478.JPGЗ цим рішенням ні адвокат колишнього міського голови, ні сам Анатолій Нестерук не погодилися. Тоді біля стін Хмельницького апеляційного суду вони прямо сказали: «У нас попереду ще серйозна боротьба. Ми добиватимемося цілковитого виправдання».
І ось 24 січня ц.р. відбувся розгляд касаційної скарги на вирок Хмельницького апеляційного суду у Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних і кримінальних справ. Проте всі надії Анатолія Нестерука та його захисту на те, що цей суд поставить справедливу крапку у півторарічній судовій тяганині, виявилися марними: у справі Нестерука Феміда в Києві залишила в силі ухвалу Хмельницького апеляційного суду від 31 серпня: тобто чотири роки позбавлення волі з відтермінуванням вироку на один рік. Та, схоже, психологічно Анатолія Макаровича найбільше вразила не стільки «перемога», яка близька до поразки, скільки намагання з боку обвинувальної сторони повернути справу до першої інстанції. Тобто повернути колишнього міського голову за ґрати.
Ми двічі телефонували до Анатолія Макаровича з проханням прокоментувати ухвалу Вищого спеціалізованого суду України та відповісти на низку наших запитань. Однак, окрім офіційного повідомлення, яке стосується вироку суду, та подяки кам’янчанам за підтримку, від колишнього міського голови ми почули небагато. У голосі Анатолія Нестерука відчувалася деяка зневіра та втома. Як підтвердження цього, можуть стати його слова: «Я став заручником системи. І сьогодні щось говорити… Що це дасть? Настане час - і я обов’язково звернуся через вашу газету до кам’янчан. А так… Вашій газеті бажаю, щоб вона відстоювала правду та інтереси нашої громади».
Таку небагатослівність колишнього міського голови можна зрозуміти, адже кожне сьогоднішнє слово з його вуст може добряче зашкодити йому самому. Хоча, з іншого боку, за майже півтора року Анатолію Нестеруку було завдано стільки шкоди, що не відомо, чи має вона межу.

ПОМСТА ЧИ СЛІПОТА ФЕМІДИ?
Арешт Анатолія Нестерука напередодні виборів міського голови 2010 р. і до сьогодні викликає сумнів щодо того, що це не простий збіг обставин, а спланована закономірність. От тільки ким спланована?
нестерук3.jpgОсобисто мені з Анатолієм Нестеруком доводилося неодноразово спілкуватися. Працюючи на посаді директора газконтори, заступника губернатора чи міського голови, він завжди залишався відкритим, добродушним і щирим. У дечому навіть наївним. Не варто приховувати і того, що багатьом він подобався через свою вроду. Та все це, на жаль, не могло компенсувати іншого - його непристосованості до влади. У ній виживають жорсткі (нерідко жорстокі), безкомпромісні люди та часто підлабузники. Усіх інших влада, або ж та система, про яку згадав Анатолій Макарович, просто не любить. Вона їх випльовує, або ж поїдає. Перше чи друге сталося 20 вересня 2010 року - це не так вже й важливо. Важливі результат та міць самої системи.
Підстав говорити, що Анатолія Нестерука зняли з виборів міського голови ті, хто вів на цю посаду сьогоднішнього міського голову, немає. Принаймні, все свідчить, що вони й самі деякий час були розгублені: «Що сталося? Що робити?». Та й, зрештою, Анатолій Нестерук на той час для сьогоднішньої провладної партії уже не був настільки чужим. Він розлучився з «Батьківщиною» і мав домовленість із головою облдержадміністрації про його підтримку на виборах. Врешті-решт, й сама передвиборча кампанія Михайла Сімашкевича нагадувала швидше процес, коли доганяють, аніж, коли давно все підготовлено до стрибка у передвиборчий потяг.
Тоді ж хто «з’їв-виплюнов» Анатолія Нестерука?! Колишні свої?! Не секрет, образа на Анатолія Макаровича у «своїх» залишилася. Адже для «своїх» він став чужим. І це сталося задовго до самих виборів-2010. Та чи був колись Нестерук своїм серед своїх?
Усі добре пам’ятають тертя Анатолія Макаровича з тоді ще «своєю» найбільшою фракцією в міськраді. Якщо це і справді справа своїх, то за таких умов, з’ївши Анатолія Макаровича, свої забули проковтнути ще одне - власні амбіції. «З’ївши-виплюнувши» Нестерука, вони (якщо це вони) нічого з цього не вижали.

ЯКЩО НЕ ЧУЖІ Й НЕ СВОЇ, ТО ХТО Ж?
Продовжуючи тему виборів-2010, скажемо, що з Анатолієм Нестеруком того періоду можна було змагатися. І це розуміли всі, як і він сам, адже на той час за спиною Анатолія Макаровича не було ні відданої команди, ні більш-менш зрозумілої стратегії розвитку міста й значних перемог і здобутків. Тому розраховувати на безперечну перемогу у 86%, як це було два роки тому, Анатолію Макаровичу не доводилося.
Усе змінилося 20 вересня 2010 р. Арешт Анатолія Нестерука більшість кам’янчан розцінили як спробу усунення його від виборчих перегонів, тож жителі міста сприйняли Анатолія Макаровича не як корупціонера, а як мученика. А мучеників у нас люблять.
Незважаючи на сьогоднішню непричетність до безпосереднього політичного життя міста, Анатолій Нестерук залишається політиком номер один у Кам’янці. Дивно? Так! Феномен? Так!
Та коли вибори міського голови 2010 р. вже далеко позаду, то через якихось півроку інші вибори - народного депутата до Верховної Ради від нашого округу. От тільки чи доводиться думати Анатолію Нестеруку про парламентські перегони, та чи дозволяє вирок, який був залишений третьою інстанцією - Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ, - мріяти Анатолію Макаровичу про таку перспективу. Звісно, попереду може бути оскарження у Європейському суді з прав людини. От тільки як довго триватиме розгляд цієї справи та чи вирішиться вона на користь Анатолія Макаровича, залишається лише здогадуватися.  
1297954432_femida.pngУ чому не доводиться сумніватися, то це в бажанні ймовірних кандидатів на мандат у Верховній Раді використати колишнього міського голову як передвиборчу рекламу. Нині вони можуть розпочати змагатися не стільки за підтримку елелекторату, скільки за те, аби бути «з» Анатолієм Нестеруком. Тож Анатолію Макаровичу потрібно добре пам’ятати, що там, де починається «система», починаються вибори, тому, знову ж таки, можна потрапити у ситуацію «використаний і викинутий».

Теги: Нестерук, судові справи, хабар

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.