Перейти на мобільну версію сайту


27.03.2015

1 КВІТНЯ: ВИЖИТИ НЕ МОЖНА ЗДАТИСЯ

Від кого залежить, де поставити кому?..

Уже наступного тижня на нас з вами чекає захмарне підняття тарифів на основні комунальні послуги. Найменш захищеним держава пропонує оформлення субсидій за так званою спрощеною схемою. Та з одного боку, й досі незрозуміло, наскільки ефективно діятиме нова схема, а з іншого - якщо не споживач, то Держбюджет покриватиме чималі витрати. Щоправда, наповнює Держказну той самий споживач. То хто ж врешті платитиме?..

ПОКИ ЩО БІЛЬШЕ ОБІЦЯНОК

Є й інший вихід із ситуації. Наразі в країні реалізується проект USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні», який передбачає підвищення енергетичної безпеки України. Також народні обранці проголосували в першому читанні за законопроект №1565 «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Як тільки закон буде прийнято остаточно, це дасть можливість власникам багатоквартирних будинків без перешкод приймати рішення щодо свого будинку; вони зможуть значно активніше впроваджувати енергоощадні технології, у такий спосіб економити енергоресурси й менше сплачувати за рахунками.   

Як стверджує директор департаменту державного регулювання Держенергоефективності Олександр Тронь, його відомство запроваджує низку механізмів, які дадуть можливість у ОСББнайкоротший термін впровадити енергоефективні заходи в будинках. Зокрема, мова йде про механізм державного стимулювання енергоощадних заходів для ОСББ, ЖБК та індивідуального житлового фонду щодо компенсації до 40% суми кредитів на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів. Крім того, департамент уже розробив проект Закону «Про енергетичну ефективність будівель».   

Головне, щоб ці прояви бурхливої діяльності держчиновників не залишилися тільки видимістю, адже наразі відлік часу не на нашу користь. І якщо за весняно-літній період не вдасться термомодернізувати будинки, то в листопаді ми жахатимемось від рахунків на платіжках за теплоносії.

ОДИН-НА-ОДИН ІЗ СУВОРОЮ РЕАЛЬНІСТЮ

Утім, спробуймо з’ясувати, на чиї ж насправді плечі впаде основний тягар впровадження «Муніципальної енергетичної реформи в Україні».

Першопрохідцями реформаторських новацій в комунальній сфері є об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). За словами голови ГО «Асоціація ОСББ м.Кам’янець-Подільський», голови ОСББ «Вікторія-56» Олени Мазур, для більш ефективної роботи ОСББ треба найперше змінювати законодавство. Щоправда, ці зміни мають сприяти покращенню, а не погіршенню діяльності ОСББ (як от зміни до Податкового кодексу, які помилково прирівняли ОСББ до прибуткових організацій; добре, що цю помилку було вчасно виправлено).

- Нас неприємно здивувало цьогорічне підняття ставки за оренду прибудинкової території, - каже Олена Юріївна. - До прикладу, якщо раніше наш будинок (просп.Грушевського, 56) сплачував за оренду 800 грн за рік, то відповідно до нової формули обчислення, з врахуванням оціночної вартості землі, - це 21 тисяча грн! Для того, щоб зібрати таку суму, треба піднімати вартість квартплати. Та як це можна робити, зважаючи на величезне підняття тарифів за комунальні послуги?! Наразі наш будинок, а також багато інших ОСББ написали заяви про розірвання договору оренди землі прибудинкової території. Виходом з цієї ситуації може стати лише передача прибудинкової території у власність членам ОСББ. Але ця процедура складна й вимагає чималих витрат.

- Олено Юріївно, чи означає це, що розірвання договорів оренди може дати привід комерційним структурам орендувати фактично нічийну землю для провадження своєї діяльності?

- Це нелегко буде зробити, оскільки санітарні норми прибудинкової території забороняють провадження на ній будь-якої комерційної діяльності.

- Якщо говорити про запровадження термомодернізації в багатоквартирних будинках, то чи відчувають ОСББ підтримку в цьому питанні з боку державних структур?

- Низка законів, які мали б посприяти ефективному енергозбереженню в багатоквартирних будинках ще й досі перебуває на розгляді Верховної Ради. Якщо говорити про запровадження державної компенсації до 40% суми кредитів на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів, то поки що механізм цієї процедури досі не розроблений. А час іде, і він не на нашу користь.

- Якщо не чекати на підтримку з боку держави, а самим взятися за термомодернізацію власного будинку?..

- Мова йде про величезні суми. Утеплення будинку - це тільки частина термомодернізації. Основні кошти йдуть на придбання теплового лічильника й індивідуального теплового пункту (ІТП). Останній, до речі, це основна ланка економії тепла і коштів. Щоправда, вартість ІТП - до 300 тисяч грн, тоді як тепловий лічильник коштує в середньому 20 тисяч грн. Для запровадження повного комплексу термомодернізації можна оформити звичайний банківський кредит. З ОСББ в цьому напрямку працюють лише «Ощадбанк», «Укргазбанк», «МетаБанк» і «Укрсиббанк». Решта вимагають застави, а ОСББ не має заставного майна. Щоправда, треба розуміти, що співпраця з банком - це виплата немалих відсотків, до 21,5% річних. Ці кошти треба мати. Знаю, що у Львові розроблена міська програма з відшкодування відсотків за взятий кредит ОСББ для термомодернізації будинків.

- Неодноразово порушувалося питання щодо запровадження в місті так званого Револьверного фонду - фінансової безвідсоткової зворотної допомоги, такої собі складчини членів ОСББ. Чи це питання й досі актуальне?

- Звичайно. До такого фонду можна було би залучати кошти благодійників, міжнародні гранти тощо. Проблема не в тому, щоб створити такий фонд, а в його наповнюваності. Початкові, так звані стартові кошти мають прийти з міської казни, а вона в теперішній час навряд чи в змозі це зробити.

МІСТО ПРОПОНУЄ 50/50

І запитанням про те, що ж у змозі зробити міська казна, і що вже робить, аби посприяти термомодернізації багатоповерхових будинків у місті, ми звернулися до директора департаменту економіки та розвитку інфраструктури міста Майї Гурської.

- У Кам’янці-Подільському вже котрий рік успішно діє міська програма «Теплий дім», згідно з якою відбувається утеплення будинків за схемою 50/50 (половину коштів покриває міський бюджет, а другу половину - мешканці), - говорить Майя Дмитрівна. - Крім цього, на одній із нещодавніх сесій міськради депутати прийняли рішення про запровадження міської програми «Реконструкція системи централізованого опалення з встановленням будинкових засобів обліку теплової енергії з дистанційною передачею даних». Тобто, мова йде про встановлення теплових лічильників у багатоквартирних будинках. Враховуючи обмежені фінансові ресурси міського бюджету, ця програма дає можливість залучати мешканців житлових будинків з метою 50-відсоткового співфінансування встановлення теплових лічильників. Наразі таких лічильників потребують 167 будинків комунальної власності та 6 будинків ОСББ. Загальна сума необхідних коштів для реалізації цієї програми становить 3,5 млн грн. Програма розрахована на три роки. Наразі міський бюджет вже виділив 100 тисяч грн на її реалізацію. Якщо кам’янчанам така схема співфінансування сподобається, кошти й далі будуть виділятися. Поки що ми отримали шість заяв на встановлення теплових лічильників. Фахівці КП «Міськтепловоденергія» вже вивчають технічні параметри цих будинків. До речі, саме вони встановлюватимуть лічильники.

ВЧИМОСЯ ЖИТИ ЕКОНОМНО

Якщо вам таки вдалося утеплити будинок та ще й встановити тепловий лічильник, то значну частину коштів ви зекономите, щоправда, лише в платіжках за тепло. Але ж зростання тарифів стосується ще й електроенергії, газу, гарячої та холодної води. Як тут зекономити? Фахівці департаменту державного регулювання Держенергоефективності розробили для споживачів своєрідну пам’ятку економії енергії в будинку. Уже з 1 квітня поради з неї стануть незамінними. Головні з них пропонуємо вашій увазі.

1. Заміна звичайних лампочок на енергозберігаючі допоможе заощадити до 80% електроенергії, оскільки їх світлова віддача вп’ятеро більша. Енергозберігаючі лампочки мають гарантійний термін до 5 років, а це дає змогу такі лампочки замінити, зберігши кошти.

2. Купуйте енергоефективні побутові прилади і правильно їх експлуатуйте. Такі прилади мають спеціальне маркування від класу А до G. Клас А ++ - це найбільш економні, далі йдуть менш економні: А +, А, В, С, D, G.

3. Для заощадження енергії не розміщуйте холодильник біля газової плити або опалювальних приладів і не кладіть у нього гарячу їжу, щоб він не вмикався частіше. Що нижче температура в холодильнику, то більше енергії потрібно для її підтримування. Температрний режим + 6-7оC і -18оC у морозильній камері цілком достатній. Регулярно розморожуйте холодильник.

4. Не перевищуйте норми максимального завантаження білизни в пральній машинці, уникайте й неповного завантаження. Перевитрата електроенергії в таких випадках становить 10-15%. Рекомендується сортувати білизну перед пранням, і в разі слабкого або середнього ступеня забруднення відмовитися від попереднього прання.

5. На третину заповнений мішок для збору пилу в пилососі погіршує всмоктування на 40%. Тому бажано чистити пилосос після кожного прибирання.

6. Вимикайте побутові прилади, коли ними не користуєтеся. У режимі очікування вони також споживають електрику. Налаштуйте свій комп'ютер на більш економний режим роботи і вимикайте монітор, навіть коли відходите на декілька хвилин.

7. Встановіть вдома лічильники води та двотарифні лічильники електроенергії. Значні витрати енергії йдуть на нагрівання води, водовідведення та очищення стоків, тому відремонтуйте сантехніку та труби.

8. Замість ванни приймайте душ. Завдяки цьому вже за тиждень ви зекономите 400 л води. Вимикайте воду, поки чистите зуби, а краще набирайте її у склянку.

9. Встановіть важільний змішувач. Він змішує воду набагато швидше за традиційний. Крім того, на змішувач встановіть аераторну насадку, що майже вдвічі скоротить витік води за хвилину.

10.  Встановіть у туалеті економний зливний бачок з двома клавішами змиву. Так ви будете використовувати всього 6 або 3 л води замість 10-12 за одне змивання.

11.  Регулярно видаляйте накип, щоб чайник швидше нагрівав воду та споживав менше енергії.

12.  Закривайте посуд кришками, коли куховарите. Так ви приготуєте їжу швидше та з меншими витратами газу чи електроенергії.

13.  По можливості встановіть газовий лічильник. Витрати на його придбання і встановлення за очікуваної вартості газу повернуться дуже швидко.

Теги: ОСББ, тарифи

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.